Key Market (David Brain)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Key Market (David Brain)

Post autor: Furan »

O! W ramach przygotowań do egzaminu ze stereochemii dogrzebałem się do zapowiedzi nowej gry od wydawnictwa Ryśka Breese.

Czy ktoś, kto ma kapkę więcej czasu ode mnie przegryzł się przez instrukcję i chce podzielić wrażeniami? :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Tele
Posty: 88
Rejestracja: 28 wrz 2006, 09:39

Re: Key Market

Post autor: Tele »

Ja się przegryzłem.
Nie wiem co powiedzieć.
Generalnie gra polega na zajmowaniu pól na których uprawia się warzywa/owce/owoce. Robi się to za pomocą robotników którym trzeba płacić. Z tychże pól zbiera się rzeczone warzywa i sprzedaje na rynek. Na rynku funkcjonuje coś na kształt mechanizmu popyt podaż. Pola znajdują się na wspólnej planszy, powiedzmy że w każdej grze innej. Do tego można wsadzać robotników do wiosek żeby produkowali cenniejsze dobro luksusowe, które też się sprzedaje. Wreszcie można ich wsadzać do gildii i promować w tych gildiach wyżej. Każda pozycja w gildii daje jakieś nagięcie reguł.
Wszystko. :)
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Key Market

Post autor: Vester »

Podbijam. Czy ktoś mógłby podzielić się wrażeniami po kilku partiach? Na ile gra jest ciężka i regrywalna? Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Key Market

Post autor: piton »

platynowa łopata dla mnie :mrgreen:

jest planowany REPRINT! Rysiek opowiada o tym tutaj:
https://boardgamegeek.com/article/26772018#26772018

a tutaj trzeba dać lajka, żeby towar trafił na KSa ;)
https://boardgamegeek.com/image/779996/key-market

naprawdę świetna i wymagająca gra, więc warto się zainteresować - a jeśli (jeszcze) ktoś nie zna tego Key-graala to naprawdę polecam.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Key Market

Post autor: adikom5777 »

Ja co roku w Essen pytam Richarda o dodruk Key Marketu. Do tej pory był nieugięty :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 629 times

Re: Key Market

Post autor: bogas »

piton pisze:platynowa łopata dla mnie :mrgreen:
No staaary! Za taką wiadomość to jeszcze powinna być wysadzana brylantami ta łopata!
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Key Market

Post autor: bukimi »

adikom5777 pisze:Ja co roku w Essen pytam Richarda o dodruk Key Marketu. Do tej pory był nieugięty :)
Doczekałeś się :mrgreen:
Key Market pojawi się na KickStarterze w pierwszej połowie 2018r.

Osobiście liczę, że to początek większej reaktywacji starszych tytułów z serii "Key".
źródło:
https://boardgamegeek.com/geeklist/2319 ... tem5764500
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 629 times

Re: Key Market (David Brain)

Post autor: bogas »

Ponieważ admini są ostatnio bardzo nadgorliwi i chyba zbytnio wczuwają się w wiosenne porządki, więc tylko zostawię ślad, że w końcu jest wznowienie tej zacnej gry, a poczytać można o tym tutaj: viewtopic.php?f=57&t=60294
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Key Market (David Brain)

Post autor: piton »

bogas pisze: Ponieważ admini są ostatnio bardzo nadgorliwi i chyba zbytnio wczuwają się w wiosenne porządki, więc tylko zostawię ślad, że w końcu jest wznowienie tej zacnej gry, a poczytać można o tym tutaj: viewtopic.php?f=57&t=60294
O! faktycznie ład i porządek ;) Bardzo szkoda, żeby ten wątek nie trafił na główną. W zasadzie to dodruk tej gry, a preorder jest na KS.
To ja przekleję to co napisałem o grze, bo to w temacie, chyba było ...

Co do samej gry - grałem kilka razy, kilka lat temu - to pamiętam ją jako wymagającą ekonomię, z dość ciężkimi decyzjami i silną interakcją, jaka to u Ryszarda w grach występuje.
Mechanizm rynku (popyt/podaż), produkcja zasobów na wspólnej planszy (zajmowanie pól), zajmowanie miejsca w Gildii (które dawały nowe możliwości) wymaga od gracza dobrego planowania i obserwacji przeciwników.
Breese* w bardzo dobrej formie, polecam się zainteresować... aaaa jak toś lubi "stare eura", gdzie mechanika była najważniejsza, a nie tona plastiku, to tym bardziej ;)
*jak zostało mi rozjaśnione Breese był szlifiarzem/developerem - autorem jest, jak zapewne już wiecie, David Brain

Grogan z okazji kampanii dodruku zrobił pokazowe granie, można rzucić okiem:
https://www.youtube.com/watch?v=ZBVj-wvT2HM
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 629 times

Re: Key Market (David Brain)

Post autor: bogas »

Jako, że 2ed. już dotarła nad Wisłę (z tego miejsca podziękowania dla plansozstrefy) to kilka słów po jednej grze. Bardzo dobra gra. Po lekturze zasad i obczajeniu "how to play" w internetach, totalne zaskoczenie jak ta gra jest mózgożerna. Zasady wcale tego nie zapowiadały. Szkopuł w tym, że akcji w całej grze wcale dużo nie jest, więc naprawdę trzeba dobrze się zastanowić co, gdzie i kiedy. Bardzo fajny myk z tymi wspólnymi polami/sadami/grządkami po których pomykają pracownicy i nie mogą sobie wchodzić w paradę i jeszcze w połączeniu z tymi modyfikatorami wielkości plonów z niektórych pól... no fajne i sprytne. Gildie mnóstwo zmieniają, a we wszystkich nie da rady być, więc kolejna zagwozdka. Kasy wiecznie nam brakowało, więc kołderka tak do połowy goleni mniej więcej :P Dla mnie to stara, bardzo dobra szkoła eurasów z ogromną regrywalnością, bo losujemy od 5 do 7 kart gildii z 16 dostępnych i jeszcze zmienny początkowy setup pól oraz farmy startowej i jeszcze sezonowość plonów i jeszcze ceny początkowe i... No jest grubo 8)
Takie przynajmniej wrażenie mam po tej jednej grze.
Oczywiście stary numer z grami z serii Key, a więc po cholerę te zasłonki?! Przecież jak ktoś ma dobrą pamięć (albo kartkę i ołówek) to policzy kto co ma za zasłonką. Odpowiedź już padała na tym forum nie raz i kto co lubi. My nie liczymy i nie zapisujemy, więc po prostu taka ukryta informacja skraca czas gry (przy pełnej informacji kto co ma i w związku z tym może, downtime może być spory wg mnie). Fajnie, że nie zmienili grafiki i jest w stylu 1 ed, a samo wykonanie bardzo fajne.
Podsumowując: warto było czekać :D
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Key Market (David Brain)

Post autor: staszek »

A ja łyżkę (a właściwie łyżeczkę) dziegciu włożę w tę beczkę.
Kilka rzeczy słabo wyjaśnionych w instrukcji np :
Gildia trzecia poziom 1 ( pomocnik) jest mowa o natychmiastowej i jednorazowej zamianie 1 zasobu w dobro luksusowe- użyto jednak słowa "trade" i w naszej grze pojawiła się wątpliwość czy nie trzeba najpierw sprzedać a później kupić, gdyż w innym miejscu pojawiło się słowo "replace" , którego tu zabrakło.
Gildia pierwsza poziom 1 - pokazane są pola na których działa zdolność - pobierz jeden zasób więcej . Jednym z nich jest okrągłe pole z 3 - w przypadku owiec i ryb , takiego pola nie ma grze( chyba ,że tylko w mojej)
Mnie gra się podobała, ale moich współgraczy mocno znużyła, więc opinie są jak widać różne.
Jedno zdanie o zmianach, które wprowadzono w celu zbalansowania rozgrywki jak mniemam.
Nie wiem czy przy obniżeniu punktowania za Mistrzów Gildii w stosunku do starej edycji , najważniejszą sprawą jest posłanie 3 pracowników na emeryturę- każdy z nich jest wart 15 punktów, a żaden punktujący Mistrz tyle nie przyniesie
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Key Market (David Brain)

Post autor: Vester »

Ja tym razem po prośbie: czy ktoś mógłby ładnie zeskanować nowe gildie i je podesłać? Mogę się odwzajemnić podobnym aktem na bazie mojej kolekcji.

Autor obiecał, że wstawi na BGG, ale nie chce mi sie czekać ruski rok.

Dzięki!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1941 times

Re: Key Market (David Brain)

Post autor: warlock »

Odpaliłem drugą edycję i... chyba mogę się już zaliczyć do miłośników serii Key. Uwielbiam Keyflowera, Key Flow, Keypera... i teraz do tej rodzinki dołączył Key Market 😉. Przesympatyczny eurosek z manipulacją rynkiem zasobów, specjalnymi zdolnościami i łamigłówką dotyczącą produkcji konkretnego rodzaju dóbr. Nie za lekki, nie za ciężki - idealny jako gra dla par (a zakładam, że na więcej osób będzie tylko lepiej).

Dla wielu to będzie tylko "kolejne dobre euro", ale osobiście bawiłem się przy tym naprawdę przednio ;). Ale mam słabość do tej serii (i generalnie do tych nieco starszych designów z zamierzchłych czasów) więc mogę być trochę nieobiektywny ;).

Obrazek
ODPOWIEDZ