Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Dominant Species

Post autor: kastration »

Temat raczej martwy, a czasem pojawiają się pytania o dobre euro na forum, a i niekiedy personalizowane typy pod kątem DS. Otóż, jestem tu jeszcze laikiem, ale zagrywamy się właśnie w to i muszę przyznać, że absolutnie nie ma dysonansu między napaleniem się na tytuł a realiami. Bardzo łatwo można wsiąknąć i mimo złożoności wszystko jest niesamowicie klarowne, a to cenię w grach. Czas gry też jest bardzo akceptowalny, patrząc jak szybko się uczymy równolegle ruchów. Póki co grałem tylko 2-osobowo i bardzo mi się podoba, ale jestem w stanie dostrzec, że jest to gra, która jeszcze lepiej sprawdzi się w więcej osób (niebawem uda się to przetestować, jak sądzę). Cena dość wysoka, ale wahającym się radzę brać, póki jeszcze jest w polskich sklepach, bo ostania przerwa długo się nie służyła nowym graczom w DS, jak mnie. Wejdzie w perspektywie do topu, czuję. Gra jest dość brutalna, negatywna interakcja pełną gębą. W ostatniej grze moja przeciwniczka... obraziła się na skutek porażki 200 punktami, ale wybaczyłem, bo jednak rozgrywka przebiegała bardzo agresywnie i może nieco wymagać wspólnych ćwiczeń, by potem rozgrywki były już "pełniejsze". Niebawem spróbujemy w czwórkę z pewnym bardziej kontekstowym poprzedzeniem do zasad. No i to wykonanie, świetnie to wszystko leży i aż chce się na to patrzeć. Temat współgra z mechaniką. Duże wow.

Bonusowo, podziękowania dla Gambita za dodatkowe przekonanie w jednej z topek, że to może być jeden z lepiej "zainwestowanych" tytułów.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dominant Species

Post autor: kenigis »

Jak bardzo gra jest zależna językowo?
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 28 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Michał M »

Od dawna chciałem zagrać, w końcu kupiłem. Trochę się boję, ale chyba dam radę.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 181 times

Re: Dominant Species

Post autor: Błysk »

Michał M pisze: 12 wrz 2018, 10:03 Od dawna chciałem zagrać, w końcu kupiłem. Trochę się boję, ale chyba dam radę.
Nie ma co się bać. Dobra gra, a zasady nie zabijają raczej. Ja tam ją niespecjalnie utożsamiam ją z euro, gdyby to było euro to bym nie grał ;). Sam chyba kupię jak będę miał wolną gotówkę i będzie gdzie zamówić.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 28 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Michał M »

Wierzę, że będzie dobrze!
buhaj
Posty: 1039
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 856 times
Been thanked: 506 times

Re: Dominant Species

Post autor: buhaj »

Wczoraj nauczyłem grać czterech chłopaków z gimnazjum (fakt, że mózgi) i spokojnie dawali radę.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Dominant Species

Post autor: gregos »

kenigis pisze: 12 wrz 2018, 09:30 Jak bardzo gra jest zależna językowo?
Na kartach jest trochę tekstu, ale możesz zamówić spolszczenie u Planszowego Dobromira.
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dominant Species

Post autor: kenigis »

Super informacja. Dzięki
Warto się interesować pierwsza edycja?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: Dominant Species

Post autor: warlock »

Tłumaczyłem dla niego karty, planszetki i nakładkę. Efekt końcowy jest taki:
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2018, 11:33 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Dominant Species

Post autor: Vester »

Jeśli ktoś chce karty PL, to mam własną wersję. Powiększyłem też czcionkę, więc łatwiej je czytać z daleka. Efekt super. Dajcie maila na priv i dam pdf.
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dominant Species

Post autor: kenigis »

warlock pisze: 12 wrz 2018, 10:40 Tłumaczyłem dla niego karty, planszetki i nakładkę. Efekt końcowy jest taki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Fajnie to wygląda, rozmawiałem z dobromirem i cena jest dość wysoka. Jednak najpierw muszę kupić grę. Dlatego może pytanie do Ciebie. Edycja gry ma znaczenie i jeśli tak to której szukać?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: Dominant Species

Post autor: warlock »

Dominant Species od tzw. "third printing" ma nową szatę graficzną - każdy druk od trzeciego do obecnego jest taki sam pod względem zawartości. Pierwszy i drugi druk mają bardzo oldschoolowy, prosty design.

Na BGG są alternatywne, darmowe tłumaczenia, także wersję PL możesz zrobić totalnie po kosztach we własnym zakresie ;).
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dominant Species

Post autor: kenigis »

Bardzo dzięki za pomoc i dzięki za ponowne nakierowanie na te grę.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: Dominant Species

Post autor: warlock »

Jeśli $$$ nie stoi na przeszkodzie, to naprawdę warto ;). Wyjątkowa gra. I ma naprawdę klarownie napisaną instrukcję.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1642
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 355 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Sir_Yaro »

kenigis pisze: 12 wrz 2018, 11:11 Fajnie to wygląda, rozmawiałem z dobromirem i cena jest dość wysoka. Jednak najpierw muszę kupić grę. Dlatego może pytanie do Ciebie. Edycja gry ma znaczenie i jeśli tak to której szukać?
Spróbuj zrobić samemu kiedyś choć jedna grę PnP to zobaczysz ile czasu o pracy to wymaga. I wtedy okaże się ze jest to cholernie tanio za godzinę pracy. (to nie żaden atak - tylko stwierdzam fakt). Włąsnie dlatego ja nie sprzedaję żadnych moich PnP - w polsce stawka za godzne wychodzi tak mała że mija się to z celem. Manufaktura poprostu jest droga albo bardzo droga. :(
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dominant Species

Post autor: kenigis »

Sir_Yaro pisze: 12 wrz 2018, 16:06
kenigis pisze: 12 wrz 2018, 11:11 Fajnie to wygląda, rozmawiałem z dobromirem i cena jest dość wysoka. Jednak najpierw muszę kupić grę. Dlatego może pytanie do Ciebie. Edycja gry ma znaczenie i jeśli tak to której szukać?
Spróbuj zrobić samemu kiedyś choć jedna grę PnP to zobaczysz ile czasu o pracy to wymaga. I wtedy okaże się ze jest to cholernie tanio za godzinę pracy. (to nie żaden atak - tylko stwierdzam fakt). Włąsnie dlatego ja nie sprzedaję żadnych moich PnP - w polsce stawka za godzne wychodzi tak mała że mija się to z celem. Manufaktura poprostu jest droga albo bardzo droga. :(
Nigdy nie twierdziłem inaczej, ale jednak to rynek dyktuje ceny i dlatego wam wychodzi tanio, a nam (ludziom nie tworzącym PnP drogo), tak czy siak nie powiedziałem, że Dobromir nie ma we mnie klienta, stwierdziłem tylko, że dla mnie to niemało - zwyczajnie subiektywnie
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Dominant Species

Post autor: kmd7 »

Kenigis, żeby spróbować, czy gra Ci odpowiada, to nie trzeba robić PnP na wysokim poziomie. Wystarczy brystol, papier samoprzylepny i tania w eksploatacji drukarka. I nożyczki. A drewnianych komponentów w domu mam od zatrzęsienia. Sam kilka PnP wykonałem, nie są na poziomie, z jakiego słynie na forum Sir Yaro ;) ale do sprawdzenia, czy gra mnie kręci, wystarczy. DS też zresztą leży wydrukowany i czeka na wykonanie. Niestety, z braku czasu ciągle odkładam to na później :(. A jak mi się spodoba, to kupię oryginał.
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dominant Species

Post autor: kenigis »

Ktoś z obeznanych w temacie może mi powiedzieć jak bardzo albo czy w ogóle czymś różni się trzeci druk od piątego?

Zamówiłem w jednym sklepie 5th print, dostałem 3rd i zastanawiam się jakie to ma znaczenie i czy wszczynac proces reklamacji. Dodatkowo inny sklep odrzucilem bo mieli 4 a ja chciałem 5. Dostałem 3 😉
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: Dominant Species

Post autor: warlock »

Trzeciemu absolutnie nic nie dolega, nie sądzę, że druki się czymś różnią ;). Tym bardziej, że (popraw mnie, jeśli się mylę), wydaje mi się, że masz datę 2018 na froncie pudła, także nie przykładałbym wagi do tego, czy masz "third" czy "fifth". Masz druk z tego roku.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 28 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Michał M »

Też po zamówieniu piątego dostałem trzeci. Czytałem, że nie ma to znaczenia, więc wzruszyłem ramionami i wziąłem się za czytanie instrukcji.
probbi
Posty: 948
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Dominant Species

Post autor: probbi »

To jest trzeci druk ale drugiej edycji. Jak się liczy od początku to wychodzi, że piąty :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: Dominant Species

Post autor: warlock »

probbi pisze: 20 wrz 2018, 15:17 To jest trzeci druk ale drugiej edycji. Jak się liczy od początku to wychodzi, że piąty :)
Sam wydawca określa to jako fifth printing. https://www.gmtgames.com/p-621-dominant ... nting.aspx
probbi
Posty: 948
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Dominant Species

Post autor: probbi »

Jak na złość sam dół okłądki na podanej przez Ciebie stronie jest ucięty i nie widać, czy jest tam zapis 2nd edition 3rd print, czy też 5th print
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Yavi »

Recenzja Dominant Species na Planszówkach we dwoje!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Dominant Species

Post autor: DarkSide »

Mam pakiet polonizacyjny od Dobromira i jedyna kwestia, która trochę przeszkadzała na początku w grze to inna orientacja tekstu i grafiki na kartach w stosunku do pierwowzoru. Zwłaszcza że pola kart na planszy są też w orientacji pionowej. W tej chwili robię tak że w czasie rozgrywki losowane są oryginalne anglojęzyczne, a obok planszy na wysokości danej wylosowanej karty dokładam odpowiednik w języku polskim. Dzięki temu każdy gracz może zapoznać się z treścią karty nie zabierając oryginału z danego pola. :)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
ODPOWIEDZ