7 Cudów Świata / 7 Wonders (Antoine Bauza)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Mixthoor »

Dzięki. Zobaczę, czy jest tam wszystko, czego potrzebuję.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Bludgeon »

Niezłe, ale już trochę nieaktualne (a zaraz jeszcze bardziej bo armada). No i nie wiem jak to drukować bo to nie jest format A4 tylko większy.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
neutrino
Posty: 226
Rejestracja: 20 lis 2013, 08:13
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: neutrino »

U mnie nastąpił ostatnio wielki powrót (po wielu latach) do tej gry. Dzieciaki ją lubią, bo gra jest przyjemna i prosta. Zastanawiam się nad zakupem Liderów i Miast. Nigdy nie grałem ani z jednyn ani drugim. Na ile odświeżające są te dodatki? Zwiększają przestrzeń na kombinowanie? Czy nauka jest w końcu grywalna, a ścieżka militarna słabsza? Czy może coś jeszcze warto kupić?
"Talent, ciężka praca, wytrwałość i poświęcenie. Nikt się nie rodzi leniwy. To umiejętność nabyta (...) forma sztuki, jeśli wolisz, podobna do poezji, tańca czy muzyki."
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Olgierdd »

Liderzy są ok, przed każdą erą masz możliwość zagrania jednego lidera z puli, która była dobierana na początku gry (na takich samych zasadach co karty ery, czyli wybierasz jednego lidera i resztę przekazujesz dalej). Trochę zwiększają losowość, bo ktoś może przypadkiem zebrać liderów z synergią, a inny zupełny szrot, ale na pewno zmuszają do grania mniej schematycznego i próbowania nowych dróg do zwycięstwa (bo możesz mieć liderów, którzy dają punkty za żółte albo szare karty).

Miasta dodają ósmą kartę do startowej ręki w każdej erze i na ogół te nowe karty dodają trochę wrednej negatywnej interakcji: przede wszystkim pojawia się kilka kart niszczących innym graczom pulę monet. Nie wszystkie karty biorą udział w każdej rozgrywce, więc czasem wrednych kart nie będzie wcale, a czasem może być ciężko z gotówką ;) Dla mnie to ciekawszy dodatek od Liderów, ponieważ karty w erach nie są już zawsze takie same, co bardzo utrudnia granie na pamięć (bo może być np. jedna więcej karta militarna, albo dyplomacja, która może zmusić Cię do walki z kimś innym niż planowałeś itp.).

I co masz na myśli pisząc o grywalności nauki? Ja na zielonych kartach jechałem aż do finału Mistrzostw Polski ;)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: hipcio_stg »

Wg mnie oba dodatki są świetne! Są nawet do nich anniversary packi. Warto też rozważyć wonder packa z nowymi cudami. Odradzam babel. To już dla mnie przeciągnięcie liny i z lekkiej i przyjemnej rozgrywki robi się kolos, który ciężko ułożyć na stole. Sama wieża babel wśród ogranych graczach jeszcze u nas się przyjmował (trzeba pilnować siebie i graczy, czy nie łamią jakiś zasad zmienianych globalnie przez wieżę). Natomiast wielkie projekty szybko wróciły do pudełka z napisem "nie zaglądać".
Awatar użytkownika
neutrino
Posty: 226
Rejestracja: 20 lis 2013, 08:13
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: neutrino »

Olgierdd pisze: 15 paź 2018, 12:16I co masz na myśli pisząc o grywalności nauki? Ja na zielonych kartach jechałem aż do finału Mistrzostw Polski ;)
Ano to, że jak reszta gra uważnie, to nie pozwoli kolekcjonerowi zielonych zebrać zby dużo tych samych symboli (a dosyć wcześnie musi się zadeklarować w co idzie), efektywnie czyniąc tę strategię niegrywalną. Ale to tylko moje odczucia.
hipcio_stg pisze: 15 paź 2018, 12:43 Wg mnie oba dodatki są świetne! Są nawet do nich anniversary packi. Warto też rozważyć wonder packa z nowymi cudami. Odradzam babel. To już dla mnie przeciągnięcie liny i z lekkiej i przyjemnej rozgrywki robi się kolos, który ciężko ułożyć na stole. Sama wieża babel wśród ogranych graczach jeszcze u nas się przyjmował (trzeba pilnować siebie i graczy, czy nie łamią jakiś zasad zmienianych globalnie przez wieżę). Natomiast wielkie projekty szybko wróciły do pudełka z napisem "nie zaglądać".
Też nie podba mi się ten przestrzenny aspekt gry.


Dzięki za opinie o dodatkach.
"Talent, ciężka praca, wytrwałość i poświęcenie. Nikt się nie rodzi leniwy. To umiejętność nabyta (...) forma sztuki, jeśli wolisz, podobna do poezji, tańca czy muzyki."
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Olgierdd »

neutrino pisze: 15 paź 2018, 12:47Ano to, że jak reszta gra uważnie, to nie pozwoli kolekcjonerowi zielonych zebrać zby dużo tych samych symboli (a dosyć wcześnie musi się zadeklarować w co idzie), efektywnie czyniąc tę strategię niegrywalną. Ale to tylko moje odczucia.
Cóż, tak prawdę mówiąc, to żadna konkretna strategia ci nie wyjdzie przy uważnych sąsiadach :) Z mojego doświadczenia częściej wygrywał równomierny rozkład punktów w każdej kategorii, niż zdobycie masy punktów w jednym lub dwóch kolorach i reszcie po zero.

Btw. bardziej opłaca się zbierać różne symbole naukowe, a w drugiej kolejności te same. Na przykład 3 karty z różnymi symbolami warte są 10 punktów, a 3 karty z tym samym już 9 punktów.
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: ernin »

hipcio_stg pisze: 15 paź 2018, 12:43Sama wieża babel wśród ogranych graczach jeszcze u nas się przyjmował (trzeba pilnować siebie i graczy, czy nie łamią jakiś zasad zmienianych globalnie przez wieżę). Natomiast wielkie projekty szybko wróciły do pudełka z napisem "nie zaglądać".
A u nas całkowicie odwrotnie. Babel zawsze w pudełku bo nikt z nim grać nie chce. Za to wielkie projekty wszyscy lubią i zawsze z nimi gramy.
megazal
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2017, 20:23

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: megazal »

Właśnie otrzymałem z Rebela dodatek Armada z limitowaną planszą cudu "Syrakuzy". Mam tylko jedną wątpliwość. Do planszy nie ma dodanej karty tego cudu, wobec tego nie bardzo wiem, jak ten cud włączyć do losowania przed grą. Wszystkie inne cuda świata, które posiadam, takie karty mają. Czy wiecie, czy to błąd w wysyłce, czy też ten cud karty po prostu nie ma. A jeśli nie ma, jakie macie pomysły na jej zastąpienie?
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: hipcio_stg »

megazal pisze: 26 paź 2018, 17:51 Właśnie otrzymałem z Rebela dodatek Armada z limitowaną planszą cudu "Syrakuzy". Mam tylko jedną wątpliwość. Do planszy nie ma dodanej karty tego cudu, wobec tego nie bardzo wiem, jak ten cud włączyć do losowania przed grą. Wszystkie inne cuda świata, które posiadam, takie karty mają. Czy wiecie, czy to błąd w wysyłce, czy też ten cud karty po prostu nie ma. A jeśli nie ma, jakie macie pomysły na jej zastąpienie?
Kiedyś do podstawki dostałem manaken pis z piwem za wybudowanie cudu. Do niego była karta, którą można użyć.
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Helga »

megazal pisze: 26 paź 2018, 17:51 Właśnie otrzymałem z Rebela dodatek Armada z limitowaną planszą cudu "Syrakuzy". Mam tylko jedną wątpliwość. Do planszy nie ma dodanej karty tego cudu, wobec tego nie bardzo wiem, jak ten cud włączyć do losowania przed grą. Wszystkie inne cuda świata, które posiadam, takie karty mają. Czy wiecie, czy to błąd w wysyłce, czy też ten cud karty po prostu nie ma. A jeśli nie ma, jakie macie pomysły na jej zastąpienie?
Potwierdzam, że to w takim razie nie przypadek, ponieważ też dostałam samą planszetkę bez karty.
Grzeju
Posty: 60
Rejestracja: 06 mar 2016, 22:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Grzeju »

Nawet w Essen Repos nie miał kart do tego cudu. to chyba jakaś większa wtopa.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Banan2 »

megazal pisze: 26 paź 2018, 17:51 Właśnie otrzymałem z Rebela dodatek Armada z limitowaną planszą cudu "Syrakuzy". Mam tylko jedną wątpliwość. Do planszy nie ma dodanej karty tego cudu, wobec tego nie bardzo wiem, jak ten cud włączyć do losowania przed grą. Wszystkie inne cuda świata, które posiadam, takie karty mają. Czy wiecie, czy to błąd w wysyłce, czy też ten cud karty po prostu nie ma. A jeśli nie ma, jakie macie pomysły na jej zastąpienie?
Nigdy nie używaliśmy/nie używamy kart do losowania. Planszetki cudów tasuje się delikatnie pod stołem a potem po kolei rozdaje. I już :D
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: hipcio_stg »

Banan2 pisze: 29 paź 2018, 09:50
megazal pisze: 26 paź 2018, 17:51 Właśnie otrzymałem z Rebela dodatek Armada z limitowaną planszą cudu "Syrakuzy". Mam tylko jedną wątpliwość. Do planszy nie ma dodanej karty tego cudu, wobec tego nie bardzo wiem, jak ten cud włączyć do losowania przed grą. Wszystkie inne cuda świata, które posiadam, takie karty mają. Czy wiecie, czy to błąd w wysyłce, czy też ten cud karty po prostu nie ma. A jeśli nie ma, jakie macie pomysły na jej zastąpienie?
Nigdy nie używaliśmy/nie używamy kart do losowania. Planszetki cudów tasuje się delikatnie pod stołem a potem po kolei rozdaje. I już :D
Pozdrawiam
Mając wszystkie planszetki ze wszystkich dodatków łatwiej losuje się z kart...
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 351
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 98 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Grellenort »

A jeśli dodać do tego dodatki nieoficjalne, nawet talia kart do losowania cudów zaczyna sprawiać manualne problemy ;)
Pumar
Posty: 77
Rejestracja: 06 wrz 2018, 16:17
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Pumar »

Czy ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - insert do 7 cudów w wersji z dodatkami Miasta/Liderzy i Armada? Są same wersje z Babel (której nie mam, jako że ogólnie jest raczej niepolecana), plus Babel i Armada w jednym pudełku raczej się nie zmieszczą.

Armada bardzo podeszła mi do gustu, ale ilość rozkładania podstawki + dwóch dodatków, zniechęca do wyciągania gry z półki ;)
Probe9
Posty: 2448
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 635 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Probe9 »

Nie kojarzę żeby ukazał się jakiś insert uwzględniający Armadę, ale warto zwrócić uwagę, że sam autor odradzał grę z 3 dodatkami naraz, widocznie są ku temu powody :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: hipcio_stg »

Obawiam się, że takowy insert nie powstanie. Gra już leciwa i dawno zdjęta ze świecznika. Za mało potencjalnych nabywców nawet by to zaprojektować.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Marx »

Niewiele opinii o Armadzie. Domyślam się, że zatem hit i must-have to nie jest, ale czyżby niewiele osób pozyskało to rozszerzenie. Podstawka to jedna z moich ulubionych gier/fillerów, i nawet z miastami i liderami ją lubię. Co z tą Armadą? -)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Gatherey »

Ja jestem w podobnej sytuacji - mam liderów i miasto (+ wszystkie promki, 7th anniversary itd) i nie wiem, czy Armada do tego to nie będzie za dużo. Niby sami autorzy pisali, żeby nie mieszać więcej niż 2 dodatków, ale pewnie jak się trafi jakaś okazja to wezmę ten dodatek też i później najwyżej będę płakał :D
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1526
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 196 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Furan »

Recenzje na BGG sugerują, że to jeden z najlepszych (po miastach) dodatków. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Bludgeon »

Dla mnie lepszy niż miasta, w sumie najlepszy dodatek, ale przy założeniu że chcemy dodać coś dużego do rozgrywki. (czasowo, mechanicznie, komponentowo)
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Helga »

W rozgrywce na 6 osób znacznie gra się nam wydłużyła, ale każdy przyjął ten dodatek bardzo pozytywnie - graliśmy tylko podstawka + Armada. Generalnie na 100% będzie wracał na stół, bo ma wiele ciekawych rozwiązań.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1468
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 313 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Tringa »

Grałam w Armadę, Miasta i Liderów jednocześnie i bardzo przyjemny dodatek. Ale było mega sporo rzeczy do ogarniania i lekko się pogubiliśmy :P
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Pumar
Posty: 77
Rejestracja: 06 wrz 2018, 16:17
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Pumar »

Graliśmy parę raz już z armada i jest to dobry dodatek - nie jest to zadna rewolucja ale rozszerza to co zawsze mi brakowało - interakcji pomiedzy graczami którzy nie są sasiadami. Same planszetki armady są na tyle dobrze przemyślane że nie ma problemu z monitorowaniem wszystkich graczy na jakim poziomie są. Ogólnie polecam, to dobry dodatek do 7 cudow:)

Jeśli chodzi o wytłoczkę, idealnie aby zmieścił się tylko podstawka dodatek miasta i armada do głównego pudełka, ale widać będę musiał podejść do zrobienia samemu;)
ODPOWIEDZ