7 Cudów Świata / 7 Wonders (Antoine Bauza)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: zephyr »

Co do czcionki to pewnie nie było PLek i nie było komu zrobić wersji liter z ogonkami i dodać do czcionki, więc użyli innej względnie podobnej. Jak ktoś się na tym zna to może razić, ja nawet nie zauważyłem.
Ciekawy jest też napis "baraki" na karcie koszar, obstawiam kalkę z angielskiego.

Co do kart to wersja niemiecka z essen miała dokładnie takie same karty. Druk PL był razem z innymi więc obstawiam te same materiały, więc zarzuty nie do rebela ale do kogoś innego, ale faktem pozostaje że wybór formatu i jakości karty IMO koszmarny dla gry która jest jednak karcianką z paroma porządnie wykonanymi żetonami i planszami. Już lepsze by były porządne karty i gorszej jakości plansze cudów, monety i żetony VP za bitwy.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: locworks »

zephyr pisze:Co do czcionki to pewnie nie było PLek i nie było komu zrobić wersji liter z ogonkami i dodać do czcionki, więc użyli innej względnie podobnej. Jak ktoś się na tym zna to może razić, ja nawet nie zauważyłem.
Wygląda to raczej na automatyczną podmianę. W Adobe InDesign, TNR jest domyślną czcionką.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Wookie »

mam pytanie - co oznacza symbol na karcie winnicy lub bazarze? W instrukcji jest, że karta jest warta 1/2 monety za każdą brązową/szarą kartę. Co to znaczy? Monety dostajemy jednorazowo?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: melee »

zawsze gdy dostajemy monety, to jednorazowo w momencie zagrania karty
zawsze gdy mowa o punktach zwycięstwa, to podliczamy je na koniec gry
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Wookie »

Dzięki.

właśnie zauważyłem czcionkę na karcie wariantu uproszczonego - to już drugi, po tytule na pudelku error polskiego wydania :/
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Wookie »

Mam pytanie odnośnie wariantu dla 2 graczy (grałem dwa razy w 3 osoby już, wiem jak to działa) - czy gracz zawsze musi wybrać kartę do zagrania darmowo dla wolnego miasta jeżeli takowa się pojawi pośród trzymanych?
Np. jest jedna karta która jest darmowa dla wolnego miasta, ale pasuje mi - muszę ją wyciągnąć dla wolnego miasta?
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: pomimo »

Wookie pisze:Mam pytanie odnośnie wariantu dla 2 graczy (grałem dwa razy w 3 osoby już, wiem jak to działa) - czy gracz zawsze musi wybrać kartę do zagrania darmowo dla wolnego miasta jeżeli takowa się pojawi pośród trzymanych?
Np. jest jedna karta która jest darmowa dla wolnego miasta, ale pasuje mi - muszę ją wyciągnąć dla wolnego miasta?
Ja już pytałem o ten pasaż w instrukcji na niemieckim forum. Wygląda na to, że chyba nikt nie wie do końca ;-) Jeden był zdania, że wolne miasto można wykorzystywać do swoich celów, potem pojawiła się wersja, że jak jest tylko jedna karta możliwa, to interes wolnego miasta ma pierwszeństwo przed twoim, tzn. musisz tak kombinować, żeby o ile to możliwe, oddać wolnemu miastu kartę, która może zagrać. Ktoś próbował nawet to tłumaczyć w ten sposób, że instrukcja każe wybrać najpierw kartę dla wolnego miasta potem dla ciebie, podczas gdy w tekście jest to w rzeczywistości napisane na odwrót - że ty najpierw sobie, potem dla wolnego miasta.

A na deser pojawiła się wykładnia, że podczas wybierania kart nie ma żadnych ograniczeń, ograniczenia dotyczą tylko samego momentu zagrywania karty.

Pewnie tylko jeden autor wie - choć całkiem możliwe, że i on nie... ;-)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Nataniel »

Zagrywasz dowolną kartę, ale jeżeli może ona być wybudowana za darmo - nie kupujesz dla niej surowców.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Wookie »

Nataniel pisze:Zagrywasz dowolną kartę, ale jeżeli może ona być wybudowana za darmo - nie kupujesz dla niej surowców.
W takim razie najlepiej od początku zrzucać na wolne miasto jak najdroższe karty i płacić sobie za brakujące towary? To źle graliśmy (tę jedną partię we dwóch), bo wolne miasto zrobiło się takie handlowe ze wszystkimi możliwymi darmowymi kartami wystawionymi.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: jax »

Nataniel pisze:Zagrywasz dowolną kartę, ale jeżeli może ona być wybudowana za darmo - nie kupujesz dla niej surowców.
Tak myślałem, ale również miałem wątpliwości. Odpowiedni fragment instrukcji mógłby być bardziej jednoznaczny.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: cezner »

Pytanie do tych co mają tą grę.
Czy rzeczywiście karty są tak podłej jakości, że niezbędne są koszulki?
Bo jeśli tak, to cena gry wzrasta o 34 zł (2 x 17 zł) :shock:
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: sheva »

Zdecydowanie są potrzebne...
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Styku »

Jestem po 4rech grach i na razie jest ok. Gram bez koszulek i będę na razie grał bez nich, jak w każdą grę jaką mam.
12' inches and single
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: ozy »

Tak, koszulki są konieczne. Karty się miętoli w łapach, przekłada z gracza do gracza, znów miętoli, znów przekłada itd.

A gra, jak to pięknie Sztefan określił, to takie Zaginione Miasta na 7 osób. ;)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: adikom5777 »

Ja niestety kupiłem koszulki, aby gra nie zniszczyła się po 10ciu partiach. Moi znajomi, którzy przychodzą grać w moje gry uwielbiają żreć w czasie zabawy słone orzeszki, chipsy, paluszki i inne tłuste cholerstwo, żłopią przy tym colę i soki. Przynoszą to ze sobą i nie ma wuja, żeby jedzenia przy graniu nie było. Nigdy nie nakładałem koszulek na karty, ale od niedawna zacząłem, bo granie w gry gdzie karty cały czas międli się w łapach to dla mnie potworny stres.

A gra wszystkim, którzy ze mną grali bardzo się podobała, jest szybka, nie nużąca i można się bawić w 2-7 osób.
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: sheva »

Oj Adi, spokojny z Ciebie gość :) jak u mnie ląduje na stole jakiś napój albo żarcie koło planszówki to samym spojrzeniem przenoszę je poza stół :D Chcą jeść pić prosze bardzo ale poza stołem z planszą :)
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4469
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1100 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: garg »

sheva pisze:jak u mnie ląduje na stole jakiś napój albo żarcie koło planszówki to samym spojrzeniem przenoszę je poza stół :D
Mistrzu! Czy mogę być Twoim Padawanem? :lol: Przydałaby mi się taka umiejętność :mrgreen:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: ignus »

wracając może do tematu:

jestem po jednej grze na trzy osoby. same wrażenia całkiem ok, przyjemnie gra płynie, idzie w miarę szybko i nie nuży. nie wiem co prawda jak działa ten wariant dwuosobowy, jeszcze będę go badał.

poza tym, że jakość wykonania w stosunku do ceny jest skandaliczna. polski przekład bywa idiotyczny (EKSPLOATACJA DREWNA? wtf), a polskie znaczki są inną czcionką niż reszta. gdyby kasowali za tę grę 50 zeta to jeszcze mógłbym to zdzierżyć. tyle, że to kosztuje 150 zeta, karty są cienke, polonizacja przeciętna (na szczęście nie jest to dominion w wersji pl). a i za koszulki 17 zeta za paczkę kasują. miło. ktoś stanął na wysokości zadania.
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Geko »

ignus pisze:wracając może do tematu:

jestem po jednej grze na trzy osoby. same wrażenia całkiem ok, przyjemnie gra płynie, idzie w miarę szybko i nie nuży. nie wiem co prawda jak działa ten wariant dwuosobowy, jeszcze będę go badał.

poza tym, że jakość wykonania w stosunku do ceny jest skandaliczna. polski przekład bywa idiotyczny (EKSPLOATACJA DREWNA? wtf), a polskie znaczki są inną czcionką niż reszta. gdyby kasowali za tę grę 50 zeta to jeszcze mógłbym to zdzierżyć. tyle, że to kosztuje 150 zeta, karty są cienke, polonizacja przeciętna (na szczęście nie jest to dominion w wersji pl). a i za koszulki 17 zeta za paczkę kasują. miło. ktoś stanął na wysokości zadania.
Dla mnie akurat najważniejszy jest stosunek grywalność/cena. Oczywiście czym lepsze wykonanie to tym bardziej jestem skłonny zapłacić więcej. Dlatego Sieben Wonders nie kupię, bo jest dla mnie za droga, jak na takiego chwilerka. Wykonanie niby próbuje zrobić z niej dużą grę (duże karty, duże pudełko), ale to przecież szybka karcianka i nie ma się co czarować. Za te cenę wolę coś naprawdę mięsnego.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Browarion »

Reklama dźwignią handlu - a twórcy gry widać mają chody...
http://www.skarbnicanarodowa.pl/compone ... tych-monet

:mrgreen: :wink:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Matio.K »

Po pierwszej rozgrywce stwierdzam, ze gra ma zakusy na hit - jest prosta do wyjaśnienia, przejrzysta w swych zasadach, ma ciekawy i rzadko spotykany mechanizm rotacji, ktory sprawia, ze brak downtimeó'w. Inna sprawa, że przydalby się dodatek, bo karty są malo zroznicowane.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: ignus »

wczoraj kupiłem sobie koszulki do 7 cudów. problem jest teraz taki, że mam ~50 koszulek w rozmiarze który nigdzie nie pasuje. brawa dla producentów kart za niestandardowy rozmiar.

dzisiaj miałem dwie partie na pięć osób. i było (muszę to przyznać niestety) bardzo fajnie. brak downtime'u, szybko poszło. aż chciałoby się pograć jeszcze raz. gra się spodobała wszystkim, nowi grający chwycili zasady błyskawicznie. na 7/10 zasługuje myślę.

zastrzeżenia podtrzymuje - karty są cienkie, gra jest za droga jak na wykonanie. plus literówki w instrukcji i te czcionki.
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Veridiana »

Mnie się gra bardzo podoba, choć kolory kart jak dla mnie zbyt jaskrawe. niemniej, mechanika oparta na budowaniu małej pseudo-cywilizacji zawsze mnie pociąga, do tego całkiem przyjemny stopień interkacji.
generalnie, tak jak sie spodziewałam, gra dla mnie na duży plus :)
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Matio.K »

Veridiana pisze:Mnie się gra bardzo podoba, choć kolory kart jak dla mnie zbyt jaskrawe. niemniej, mechanika oparta na budowaniu małej pseudo-cywilizacji zawsze mnie pociąga, do tego całkiem przyjemny stopień interkacji.
generalnie, tak jak sie spodziewałam, gra dla mnie na duży plus :)
Po kolejnej rozgrywce stwierdzam, że wariant dwuosobowy sprawdza się lepiej niż gra w pięć osób. Moze dlatego, ze całość jest wtedy do ogarnięcia. Czyli w trzy osoby będzie optymalnie, bo żywy gracz zastępuje wolne miasto.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: zephyr »

Co kto lubi, ja tą grę kupiłem jako dużoosobówkę i w tym wariancie sprawdza się IMO wyśmienicie.

Na 3 osoby faktycznie jest najwięcej kontroli, bo znając grę wiesz gdzie jest jaka karta po praktycznie 2 turach, wszyscy sąsiadują ze sobą, a każdą rękę widzi się parę razy.

Ale z drugiej strony na więcej graczy jest kombinowanie z dostępnością surowców (jest asymetryczna), a tez da się ogarnąć co się dzieje na stole bo mechanika jest prosta... losowość jest może większa, ale z drugiej strony na 3 osoby gildie wchodzą jeszcze bardziej losowo, poza tym to tylko lekki filer, więc losowość nie jest bardzo złym czynnikiem... a innej gry na 7 osób w 30 min praktycznie bez downtimeu nie kojarzę.

Obawy że mi się znudzi po kilku partiach na razie się nie potwierdzają, jest sporo zależności które na które można zwrócić uwagę.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ODPOWIEDZ