7 Cudów Świata / 7 Wonders (Antoine Bauza)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Senaszel »

Jungle Speed :wink:
Wingmakers
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: janekbossko »

tak sie przed gra bronilem ale dzisiejsze 6 partii pod rzad przekonalo mnie ze zakup tej gry byl poprostu "potrzebny" :)
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: muker »

Chętnie odkupię jak ktoś chce sprzedać. PL albo ANG
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Matio.K »

janekbossko pisze:tak sie przed gra bronilem ale dzisiejsze 6 partii pod rzad przekonalo mnie ze zakup tej gry byl poprostu "potrzebny" :)
Pewnie wynikało to z tego, ze gra jest tak krótka - u nas partie trwaly góra 0,5h [wliczając w to setup i podliczanie]. Liczę, ze kiedyś pojawi się dodatek, który doda kilka kolejnych rund [np. IV i V era] :)
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Wookie »

Videocast poświęcony grze - http://www.gryplanszowe.net/promowane/7 ... wiata.html

Dla tych, co jeszcze nie są przekonani:)
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: muker »

No pięknie, teraz pewnie nikt mi nie odsprzeda :d
Awatar użytkownika
Victor Strogow
Posty: 92
Rejestracja: 26 sty 2009, 11:10
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Victor Strogow »

Dla schłodzenia hype'u, opinia jednego Holendra:

"Ok- here's how we play. You get seven cards, and you are going to draft one card each round and pass the deck on."
"Then what?"
"You score."
"Check. Then?"
"We enter the second age. You draft some cards."
"And then score?"
"Yep."
"Then?"
"We draft some more cards."
"And score?"
"And score."
"Then the game gets started?"
"Nope, son, that's the whole thing."

Passable lunchtime entertainment. Like the variable boards. But how anyone would want to play this 50 times and call it an 'instant classic' is beyond me. Almost totally solitaire.
Unguibus et rostro.
Z przyjemnością zagram
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: jax »

Victor Strogow pisze:Passable lunchtime entertainment. Like the variable boards. But how anyone would want to play this 50 times and call it an 'instant classic' is beyond me. Almost totally solitaire.
'Beyond me' jest jak można 7W nazwać 'almost totally solitaire'.
Jeśli TAK niekompetentny gracz wystawia ocenę tej grze, jego opinię można kompletnie zignorować.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: locworks »

"It's a trap!"
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: muker »

locworks pisze:"It's a trap!"
Gra czy koment holendra, bo wczoraj kupiłem ostatni egzemplarz w kafelku :)
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: locworks »

muker pisze:
locworks pisze:"It's a trap!"
Gra czy koment holendra, bo wczoraj kupiłem ostatni egzemplarz w kafelku :)
Komentarz Holendra i komentarz Jaxa.
Do samej gry mam b. ciepły stosunek.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: jax »

MisterC pisze:Argumentum ad personam alert
MisterC: Panie, leczył mnie pan miesiącami a tu się okazuje że nie ma pan kompletnie żadnych uprawnień lekarskich i żadnych kompetencji
Pseudolekarz: Niech Pan tak nie mówi! To jest atak nie-merytoryczny, nie w temacie kompetencji, tylko wycieczka osobista i atak osobisty, wypraszam sobie!
MisterC: Aha, no tak, faktycznie, przepraszam... [wychodzi]

:)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Geko »

Victor Strogow pisze:Dla schłodzenia hype'u, opinia jednego Holendra:
(...)
Passable lunchtime entertainment. Like the variable boards. But how anyone would want to play this 50 times and call it an 'instant classic' is beyond me. Almost totally solitaire.
Ma chłopina sporo racji. Ta gra jest szybka, miła, kolorowa, ładnie wydana, przyjemna, idealny wypełniacz na pół godziny (w raczej pozytywnym sensie). I to by było na tyle. Co z tego, że są różne strategie, jak w zasadzie nie przewidzisz co ci przyjdzie na rękę i po prostu coś tam wyciskasz, z tego co dostajesz. Poczucia wielkiego rozwoju też nie ma bo to tylko 18 rund, w których musisz wypracować dopływ surowców, towarów, gotówki i wyciągnąć przy tym jakieś PZ. Gra się naprawdę przyjemnie, ale jak dla mnie gra jest za płaska, za losowa i za lekka, żeby można się nią aż tak zachwycać. No i zdecydowanie za droga.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: yosz »

Geko pisze:Poczucia wielkiego rozwoju też nie ma bo to tylko 18 rund
Tyle co partia TtA :D
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: jax »

Geko pisze:Ma chłopina sporo racji.
Nie za bardzo wiem do czego się odnosisz ;)
[on nie napisał nic z tego co wymieniłeś :mrgreen: ]
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Matio.K »

Geko ma w duzej mierze rację, choc trzeba przyznac, ze na upartego mozna tu pomóżdżyć [pamiętać jakie karty przekazalismy oponentowi i co ma do nas szansę wrócić, to jak nie pomóc pozostałym], ale fakt - jest to tytul prosty. Powinien byc traktowany jako starter pack do gier cywilizacyjnych :)

Ps. Co nie zmienia faktu, że czekam na dodatek, który doda dalsze ery :wink:
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Geko »

yosz pisze:
Geko pisze:Poczucia wielkiego rozwoju też nie ma bo to tylko 18 rund
Tyle co partia TtA :D
Słusznie, tylko w TtA robię trochę więcej w jednej rundzie, niż zagranie jednej karty :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: zephyr »

Solitare niekoniecznie - siłę strategii określają przeciwnicy - dość tradycyjnie najbardziej opłaca się grać to czego nie grają inni.
Natomiast faktycznie jest to lekka szybka gierka bez jakiejś gigantycznej głębi, natomiast interakcji i nieoczywistych decyzji jest na tyle dużo że gra się fajnie i szybko.

Na dodatki to bym nie liczył - gra jest dobrze zaprojektowaną 30 minutową grą, nie ma za bardzo jak wcisnąć dodatkowych rund - 2 pierwsze rundy to przygotowanie, 3 runda to same karty dające pkt. Ładnie wyważone tak żeby budowanie "za darmo" + wcześniejsze pkt miały szanse z górą surowców (choć góra surowców jest jednak sporo prostszą strategią)

Potencjalny dodatek musiałby zmienić wszystkie talie, czyli de fakto być nową grą, bardziej liczyłbym na nowy tytuł oparty na drafcie i zawierający jeszcze inne mechanizmy... ale patrząc na Dominiona i próby wykorzystania mechanizmu deck buildingu na wiele nie liczę.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Wookie »

Też mi się wydaje, że dodatku nie będzie, bo i po co.
Ewentualnie mogliby dorzucić po 7 kart do każdej ery i wydłużyć każdą erę do 8 tur, ale nie wiem co tu jeszcze można wymyślić.

Dla mnie gra super, nie ma co wymyślać jakiś historii o pasjansie, czy niewielu wyborach. Grałem wczoraj w klubie w Poznaniu, rozgrywka potoczyła się dla mnie inaczej niż kiedykolwiek, kilka błędów popełniłem, ale moi przeciwnicy jeszcze więcej. Zmieniałem mój pomysł na ruch kilka razy, moi sąsiedzi trochę pomogli, trochę przeszkodzili, było ciekawie. Ludzie jak raz zagrają to chcą grać jeszcze i jeszcze, a ja ten "pociąg" potwierdzam po moich kilkunastu partiach. Pół godziny, da się nawet krócej, i mamy 18 tur w których na pewno jest 10+ tur z prawdziwymi decyzjami "jak rozwinę moje miasto, jaka strategia jest najlepsza", a kilka jest bardziej oczywistych, wynikających z naszych poprzednich działań.

Biorę pewną liczbę gier na przerwę święta-sylwester, takie żeby sprawdziły się w towarzystwie, bo są wieloosobowe, albo proste, albo chcę pograć w coś nowego. No i biorę 7 Cudów Świata.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Geko »

A teraz pytanie dla 7-cudowych wyjadaczy. Czy nie macie wrażenia, że przy podobnym poziomie graczy, wyniki są zawsze bardzo przypadkowe? Albo inaczej - czy ktoś czuje się dobry w tę grę i większość partii zawsze wygrywa. Po mojej jednej partii i obserwacji innej odniosłem wrażenie, że wygrywa osoba, która dobrze gra, ale jednocześnie ma więcej szczęścia w doborze kart i korzystnym rozwoju sytuacji u sąsiadów (za co może dostać punkty). Zwłaszcza przy większej liczbie graczy. Mylę się?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: tajemniczy_padalec »

Ja natomiast mam ogromną prośbę do rebelowych (i nie tylko) tłumaczy. Wiem, że tym razem nie da się już tego poprawić, ale może na przyszłość...

"Barracks" to NIE SĄ "Baraki" tylko "KOSZARY". W razie czego, powie Wam o tym dowolny słownik. Zajrzyjcie, skorzystajcie - słownik nie boli i nie gryzie.

Proszę, wnoszę, błagam, cierpię i krwawię. Nie róbcie tego więcej. Nigdy. Proszę.

PS Przy stole już pojawił się żarcik o tym, że w grze 7 Cudów Świata można sobie postawić zaczątek kołchozu...

PS2 Wiem, że to trochę czepialstwo, ale ten błąd jest już tak powszechny, że aż trudno uwierzyć - a potrzeba tak niewiele, żeby go po prostu nie było.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: B »

Zaraz zaraz, czy ja dobrze rozumiem, że w polskiej wersji koszary są wydrukowane jako BARAKI? Kolega mi to mówił i uznałem to za wyborny dowcip, a tu tak na serio?
Awatar użytkownika
Protoplasm
Posty: 289
Rejestracja: 17 cze 2010, 23:13
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Protoplasm »

tajemniczy_padalec pisze: PS Przy stole już pojawił się żarcik o tym, że w grze 7 Cudów Świata można sobie postawić zaczątek kołchozu...
Nie wiem czemu, ale zachęciło mnie to do kupna :D
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Nataniel »

Niestety tak jest na serio :-) Tłumacz dał ciała po całości z tymi barakami :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Wookie »

Geko pisze:A teraz pytanie dla 7-cudowych wyjadaczy. Czy nie macie wrażenia, że przy podobnym poziomie graczy, wyniki są zawsze bardzo przypadkowe? Albo inaczej - czy ktoś czuje się dobry w tę grę i większość partii zawsze wygrywa. Po mojej jednej partii i obserwacji innej odniosłem wrażenie, że wygrywa osoba, która dobrze gra, ale jednocześnie ma więcej szczęścia w doborze kart i korzystnym rozwoju sytuacji u sąsiadów (za co może dostać punkty). Zwłaszcza przy większej liczbie graczy. Mylę się?
Wygrana w 7 Cudów Świata zależy od trzech rzeczy:
-szczęścia - to jakie karty nam podejdą oczywiście ma znaczenie (jak to w karciankach), ale tutaj wiemy jakie karty są, wiec możemy mniej więcej się na coś szykować, i widzimy co nasz sąsiad/sąsiedzi robią i widzimy, co będą sami wystawiali. Także mamy losowość, którą da się do pewnego stopnia opanować, troszkę jak w Race
-strategii - to jest chyba jasne. wyborów jest sporo - jakie karty, ile i jakich surowców, czy iść w militaria, na co się szykować itd. Grałem z piętnaście razy i zawsze musiałem kombinować, myśleć co zrobię, dostosowywać się.
-działań naszych przeciwników - tutaj mają znaczenie dwie rzeczy. Strategie naszych przeciwników i militaria sąsiadów. Najlepiej jest robić to, czego nikt inny nie robi i piękno gry polega na tym, że nie ma jednej odpowiedzi na ten problem, a po drugie, nasi przeciwnicy widząc, że np. mamy mnóstwo zielonych, mogą reagować i te zielone usuwać za 3 kasy, samemu zagrywać, albo podkładać jako cud świata. Jeśli chodzi o militaria to problem ejst tylko z nowicjuszami - ci mogą nie zbudować niczego przez całą grę i możemy, jako znawcy, posiadając takich sąsiadów postawić jeden budynek militarny i zdobyć komplet punktów. Gracz doswiadoczony obliczy, że jeśli jedna karta da mu zwycięstwo zamiast porażki w drugiej, czy trzeciej fazie, to na pewno ją wystawi bo to sporo punktów dla niego i mniej punktów dla sąsiada.

Losowość jest, to jasne, ale taka do ogarnięcia i zaplanowania. Raz na 4-5 partii ktoś ma megapecha i nie ma za dużych szans, ale zazwyczaj dużo zależy od kombinacji wielu czynników, w tym wyboru strategii, wyczucia przeciwników, odpowiedniego kontrolowania zasobów/handlu, decyzji o budowie cudu i oczywiście od szczęścia.

Nie każdy się ze mną zgodzi, ale nic na to nie poradzę. Ja mój egzemplarz mam w torbie i będę sobie w święta i sylwestra na pewno grał:)
ODPOWIEDZ