Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: KrzysiekL »

vojtas pisze: 03 lut 2019, 00:35
Portal Games pisze: 27 sty 2019, 11:28Portal Games ma przyjemność zapowiedzieć, że powstanie trzecia edycja gry Prêt-à-porter!
Nawiasem mówiąc, co spowodowało, że Trzewik zmienił zdanie? O ile dobrze pamiętam, mówił, że temat przemysłu mody był, delikatnie mówiąc, chybiony. Miały być gry komputerowe.
O, to to. Aż już myślałem, ze coś pomieszałem.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Rigidigi »

A czy ktoś z Was może napisać coś więcej o samej rozgrywce?
Czy wymienione w kampanii zmiany w zasadach są wg Was na plus?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: bogas »

Pret to kawał solidnego euro i fajnie, że wychodzi wznowienie. Jako posiadacz 2 ed. najbardziej cieszę się z nowej instrukcji, bo stara pozostawia tyle niedomówień i niejasności, że głowa mała. Ciekawe czy jakie zmiany w zasadach będzie można zaimplementować w starych edycjach? No i tak patrzę na te nowe grafiki, na planszę i plansze graczy i porównuję z ed. 2, no i jeśli chodzi o przejrzystość to stara edycja wygrywa wg mnie.

EDIT: Serio trzeba było przenosić dyskusję o nowym wydaniu do działu "Finansowanie społecznościowe"?! Dla mnie bezsensowne dublowanie wątków.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Banan2 »

Pojawiła się przedsprzedaż (po dobrych rabatach) za ok. 144 PLN.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: krisow »

Zagrałem dzisiaj pierwszy raz w Pret-a-Porter. Rozgrywka dwuosobowa, wynik 181 do 180. Przesądziła karta, która zmienia pieniądze na punkty zwycięstwa, bez niej byłoby 171-180. Na planszy jest dość luźno na dwie osoby, na 3 i 4 będzie brakować więcej pól. Można kontrakt, budynek czy pracownika dodać do swojego imperium, który w czymś tam pomoże i może brakująca akcję da się wykonać. Czysta ekonomia wpleciona w mechanikę worker placement. Instrukcja przejrzysta i bez niedomówień. Wykonanie bardzo dobre. Na razie jestem zdecydowanie na plus.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Jools »

U nas po drugiej grze (na 3 osoby) wyniki 500/420/320 punktów.
Gra daje radę. Bardzo fajna gra ekonomiczna.
Gra się bardzo płynnie, prawie zerowy downtime, bo ciągle coś robisz, coś liczysz. 2-3h grania mija jak biczem strzelił.
Gra bardzo zachęca do ponownego zagrania.
Z pewnością zostanie u nas w kolekcji i będzie grana.


Wprawdzie jest nieco negatywnych uwag:
- mało żetonów surowców, tylko po 12 sztuk, gdzie je można wykupić w jedną akcję, słabo,
- żeton pierwszego gracza z KS - sklejone drewno i naklejki, słabe,
- brak limitu ilości materiałów i kart projektów u gracza,
- punkty zwycięstwa w zasadzie są małymi punktami, bo główną siła wygranej to gotówka , w ostatniej grze miałem 450 gotówki i 50 PZ, co dało wynik końcowy 500,
- karty projektów z KS niby miały być lepsze a niektóre mają tak [bez wulgaryzmów! - Odi] grafiki że wolę te z podstawki,
- niektóre karty kontraktu, pracowników i budynków tak jakby gorsze, chyba balans słaby, ale grałem 2 razy tylko.l,
- nielogiczne oznaczanie utrzymania, czemu żeton -1 ma -1 skoro zaznacza aktualne utrzymanie, bywało też że miałem -20 utrzymania a gra nie przewiduje więcej,
- brak ściągi faz, trzeba sięgać do instrukcji,
- kredyty w zasadzie są kompletnie niepotrzebne, nikt ich nie brał,

Trzewiczek pewnych kwestii nie do końca przemyślał w tej grze. Mogło być lepiej, powinno być lepiej.

Tak czy siak gra jest bardzo dobra, nie żałuję zakupu (jak to było w przypadku Zewnętrznych Rubieży), będziemy z przyjemnością w nią grać. Chyba bardziej niż w Brassa (jako ekonomicznego konkurenta).
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: krisow »

Faktycznie żeton utrzymania ma dziwne oznaczenia -1 i +1, jak mówisz nieintuicyjne. Utrzymanie powyżej 20 spokojnie możesz zaznaczyć. Drugi żeton oznaczony -10 po prostu postaw na kolejnym polu. Jak mam utrzymanie -10 stawiam żeton (-10) na polu -1, a żeton (-1) na polu 0. Np. utrzymanie -23: żetony odpowiednio na polach -2 i -3 itp. Wyniki punktowe masz duże. Jak gra wchodziła na rynek to rekord był chyba coś około 526 punktów. Kombosy kontraktów, budynków i pracowników?
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: playerator »

krisow pisze: 26 paź 2019, 19:24 (...) Wyniki punktowe masz duże. Jak gra wchodziła na rynek to rekord był chyba coś około 526 punktów. Kombosy kontraktów, budynków i pracowników?
Jools pisze: 26 paź 2019, 18:03 (...) główną siła wygranej to gotówka , w ostatniej grze miałem 450 gotówki i 50 PZ, co dało wynik końcowy 500 (...)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Arachion »

Proszę o więcej opinii jak działa na dwóch wyjadaczy euro gier, exelow i innych tabelek.

Sprawdziliśmy prawie wszystkie gry naszego Polskiego autora... nic nie zostało na regale, trochę wątpię czy stać go na dobre euro kiedy sam kiedyś wspomniał że nie jest fanem sucharow.
Sucharzysta
koloX
Posty: 83
Rejestracja: 16 gru 2011, 10:17
Has thanked: 40 times
Been thanked: 18 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: koloX »

Jak gra się w 5 osób? Nie dłuży się?
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: krisow »

Gra jest od 2 do 4 osób. Nie zagrasz w 5.
koloX
Posty: 83
Rejestracja: 16 gru 2011, 10:17
Has thanked: 40 times
Been thanked: 18 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: koloX »

A to mi się pokiełbasiło. Szkoda.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: pabula »

Mam wrażenie że gra jest wciąż w fazie testów.
I Ignacy wciąż testuje rozwiązania.
Niektóre kartki moim zdaniem są za silne.
Zmieniona kolejność w 9. fazie (już nie jest odwrócona)
Zbieranie tych punktów w trakcie gry nie jest kluczowe.
Liczy się kasa.
Dawno temu grałem w 2. edycję i nie pamiętam za dobrze ale tam mi kasy jakoś brakowało.
W tej edycji nikt nawet nie myślał o pożyczkach. Zbędne akcje.
No nie wiem... Muszę jeszcze zagrać żeby potwierdzić co człowiek powyżej.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Jools »

Choć gra nam się podoba (po dwóch partiach) i chcę w to jeszcze zagrać, to też mam wrażenia że Trzewiczek nie potrafi dopracować gry.
Wiele rzeczy jest tam [proszę o kulturalny język] nieprzemyślane, i mechanicznie, i jakościowo.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Gizmoo »

Jools pisze: 27 paź 2019, 09:29 Wiele rzeczy jest tam z dupy nieprzemyślane, i mechanicznie, i jakościowo.
Po Osadnikach: KP przestałem się już temu dziwić. Można uznać to niestety za "portalowy standard". :lol:
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: M&T »

A czy te dodatkowe karty, dostępne w pierwszych godzinach zbiórki na KS, i pozostałe dodatki będą kiedyś dostępne w sprzedaży? Wiem, że niepotrzebne, że (według niektórych) brzydkie i w ogóle, ale co ja poradzę, kiedy chciałbym mieć 'wszystko' ;)
Awatar użytkownika
bly73
Posty: 115
Rejestracja: 07 lis 2017, 22:50
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Has thanked: 103 times
Been thanked: 17 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: bly73 »

Jools pisze: 26 paź 2019, 18:03 - mało żetonów surowców, tylko po 12 sztuk, gdzie je można wykupić w jedną akcję, słabo
Jeśli faktycznie tak wychodzi, to kiepsko wygląda faza testów u Ignacego.
gabens29
Posty: 444
Rejestracja: 21 paź 2017, 22:53
Has thanked: 226 times
Been thanked: 12 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: gabens29 »

Mi jak najbardziej gra przypadła do gustu : )

Narazie jedna partia wygrana 420 do 380 przy czym żadnych kredytów i pożyczek nie musieliśmy brać.

Drewniany znacznik z za duża naklejka trochę lipa, ale na szczęście jest jeszcze standardowy.

Do poprawy lub do wydruku mógłby Portal dać skrót rund i co można w nich dokładnie robić( dla mnie tor z kalendarzem malo intuicyjny :p )


Polecam
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Jools »

bly73 pisze: 27 paź 2019, 19:31
Jools pisze: 26 paź 2019, 18:03 - mało żetonów surowców, tylko po 12 sztuk, gdzie je można wykupić w jedną akcję, słabo
Jeśli faktycznie tak wychodzi, to kiepsko wygląda faza testów u Ignacego.
A grze jest 6 typów surowców po 12 sztuk każdego.
Jedna akcja zakupu pozwala nabyć nieograniczoną ilość jednego typu, o ile pozwoli gotówka. Cena tych tańszych to 2-3-4 gotówki za sztukę (czasami 1-2 jeśli masz zniżkę z kontratku, a zawsze ktoś ma).
W praktyce ja kupowałem hurtem po 5 surowców na zapas. Tylko 5, bo wiedziałem że nie starczy dla innych. A graczy w grze jest 3-4. Każdy chce podobne surowce kupować.
Instrukcja mówi że znaczniki surowców są nieograniczone i w razie braków należy użyć zamienników (lol).

LOGIKA, KURNA, GDZIE JEST TUTAJ LOGIKA?

Czy chociaz ktoś kurna w fazie projektu raz zagrał w tę grę? Bo te 12 surowców to od razu wychodzi że jest ich za mało.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Tolis »

Żeton utrzymania +1/-1 czasem zdarza się, że przy Księgowych, Domach Handlowych wychodzi się na plus więc musi być takie oznaczenie.
Kredyty są potrzebne :)
Zakup materiałów jest bez ograniczenia według mechanizmów gry- prawdą jest, że ograniczeniem jest zasób gotówki i świadomość że ie wykorzystane materiały nic nie dają na koniec gry.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Nidav »

Jools pisze: 28 paź 2019, 00:17 W praktyce ja kupowałem hurtem po 5 surowców na zapas. Tylko 5, bo wiedziałem że nie starczy dla innych. A graczy w grze jest 3-4. Każdy chce podobne surowce kupować.
Instrukcja mówi że znaczniki surowców są nieograniczone i w razie braków należy użyć zamienników (lol).

LOGIKA, KURNA, GDZIE JEST TUTAJ LOGIKA?

Czy chociaz ktoś kurna w fazie projektu raz zagrał w tę grę? Bo te 12 surowców to od razu wychodzi że jest ich za mało.
Tak z czystej ciekawości, bo przeczytałem instrukcję (gra wczoraj zakupiona) i dzisiaj prawdopodobnie pierwsza rozgrywka - po co kupować po 5 surowców na zapas w czysto optymalizacyjnej grze, w której na koniec gotówka przeliczana jest na punkty, a surowce nie? :wink: Chyba, że chodzi o kupienie sobie po jednym surowcu z niemalże każdego koloru - ale wtedy dalej zostaje ich po 11, więc wciąż całkiem dużo. I still, jeśli można kupić więcej surowców jednocześnie, a karty projektów pozyskuje się pojedynczo odpowiednią akcją, to nie wiedząc co dojdzie - kupowanie na zapas surowców, których może się nie wykorzystać, wydaje mi się lekko bez sensu, jeśli można wpierw wziąć projekty, a potem kupić materiały na ich uszycie, żeby na pewno nie stracić gotówki.

Ale to tak tylko się zastanawiam czysto teoretycznie - zobaczymy w praktyce czy nam przy 3 osobach wszystkiego wystarczy ;)
Wojtek.k
Posty: 274
Rejestracja: 09 mar 2017, 08:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 33 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Wojtek.k »

Dzięki kartom jest też możliwa sprzedaż materiału i robi to się całkiem opłacalne przy tanim zakupie. Jednak jakby nie patrzeć nie jest to interes życia.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: veljarek »

Jako gracz starej edycji tak Was czytam i zastanawiam się co się zmieniło w zasadach że prawie nikomu nie brakuje kasy.
Ja pamiętam że branie kredytów to była norma każdego w każdej grze.
Teraz jest jakoś inaczej ?

Że swojej strony uwazamalem kiedys że gra jest niezbalansowana w kwestii sily pracowników.
Zmieniło się coś?
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Jools »

Branie kredytów kompletnie jest niepotrzebne. Zaczynasz z 40, utrzymanie masz na - 3, kupujesz kilka surowców i za chwilę zarabiasz na wystawie np +70. Od tego momentu kasa tylko rośnie. Na koniec można mieć 500-600 punktów, z czego 90% to czysta gotówka. PZ to pozostałe 10%.

Kupowanie na zapas materiałów więcej niż potrzeba - by ma kolejne kwartały mieć zapotrzebowanie na projekty i nie musieć specjalnie robić akcji kupowania. Oszczędność akcji. Karty sprzedaży surowców też swoje mogą zarobić, bo odpapają się co fazę utrzymania.

Balans kart - póki co zauważyłem że najmocniejsze są karty czystego zysku (księgowa, sprzedaż projektu/materiałów) oraz darmowe rzeczy (darmowa akcja kupowania surowców oraz darmowe karty projektów).

A w ogóle to najmocniejsze to są kontrakty, bo darmowe i trwają pół gry.
Szczególnie combo kontrakt na nieruchomości (brak kosztów utrzymania budynków, przez pół gry) + budynki co dają np. darmowe karty (biura projektowe).
Z takim setupem kupujesz hurtowo materiały, sprzedajesz hurtem projekty (jakości Pepco) i zarabiasz 200-300 per wystawa.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: krisow »

200-300 co wystawa, to chyba trochę przesadziłeś. Jak dużą kolekcję możesz mieć? Rozpatrzmy 5 najdroższych projektów wieczorowych 3x24 + 27 + 29 = 128, coś dojdzie z mnożnika za żetony prestiżu. Kupić musisz materiały: 4 białe, 2 żółte, 2 czerwone, 1 fioletowy i 1 niebieski. Trochę to kosztuje, a przecież inni gracze nie będą Ci dawać projektów i materiałów bez utrudniania. Same 4 białe materiały kosztują najtaniej 32. W pierwszej wystawie na pewno takiego wyniku nie zrobisz. Powiedzmy, ze jesteś 3 graczem i poprzednicy zajmują pole nr 6. Wtedy 4 białe kosztują już 12 + 42, czyli 54. Projekty też zawsze pasujące nie będą. Są tylko 4 widoczne na rundę. Trzema pionami nie da się mieć od razu dwóch kontraktów, dobrego pracownika, 8 różnych materiałów i 4 odpowiednie karty projektów. Dopiero zaczynam grać, ale jakoś nie widzę tego 500 pkt w każdej partii.
ODPOWIEDZ