Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
anaela
Posty: 11
Rejestracja: 08 sie 2010, 12:27

Re: Pret-a-Porter

Post autor: anaela »

A ja trochę z innej beczki.
Właśnie zakupiłam polską wersję gry i szczerze mówiąc jakość wykonania nieco mnie zawiodła. Elementy są tak podocinane jakby były odrywane od siebie ręcznie. Tektura jest pozaginana na planszach dla każdego gracza i wygląda tak jakby się miała rozwarstwić. Czy wasze egzemplarze też tak wyglądały??
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Ryu »

Nie...
Wszystko, jeśli chodzi o jakość komponentów, było OK.
GambitGrelfer
Posty: 75
Rejestracja: 21 cze 2009, 15:16

Re: Pret-a-Porter

Post autor: GambitGrelfer »

Pomijając kleistość pionków i kiepskiej jakości wpraskę wszystko było ok.
anaela
Posty: 11
Rejestracja: 08 sie 2010, 12:27

Re: Pret-a-Porter

Post autor: anaela »

Szczerze mówiąc jeszcze żadna gra mnie tak nie wkurzyła jeśli chodzi o instrukcję jak ta. Są braki chyba, że ja ślepa jestem. O co chodzi dokładnie z kartą projekty kolekcji. Nie ma jej wymienionej w instrukcji. Jak mniemam szyje się oznacza, że muszę tyle razy wydać kasę na dany materiał dla danego typu projektu???(Chociaż wydaje mi się to bez sensu - uszyję projekt za 60tys. a sprzedam za 25??) Ale co do jasnej anielci oznacza projekty te dają: i kasa x3 w żadnym przykładzie nie jest to opisane. No więc po co jest ta karta?????????????????????????????????

Nie chcę nikogo urazić, ale gdyby instrukcje pisały kobiety to wiele gier dałoby się prościej zrozumieć ;)
Panowie może i mają wiedzę i pomysły, ale jak widać nie zawsze potrafią to przelać na papier.

Niech mi ktoś wytłumaczy proszę.
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 771
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 25 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: sowacz »

To są tylko takie pomocnicze karty, które informują ile jakich surowców jest w sumie użytych na kartach tego typu projektów. A symbole banknotów, trendu i jakości to też po prostu informacja ile ich można spotkać we wszystkich kartach danego typu projektu. Z praktycznego punktu widzenia bardzo rzadko się przydaje, ale można się dowiedzieć np, że w danym typie projektu nie używa się w ogóle niebieskich znaczników - więc nie ma sensu ich kupować, jeśli się zbiera ten typ projektów.
anaela
Posty: 11
Rejestracja: 08 sie 2010, 12:27

Re: Pret-a-Porter

Post autor: anaela »

Ok dzięki.
Uważam jednak, że powinny być takie informacje w instrukcji. W końcu po to się kupuje gry żeby się zrelaksować po ciężkim dniu.
Niestety instrukcja ma pełno niedomówień choćby takich jak karty budynków i kontraktów. Nie wiadomo czy niektóre akcje są jednorazowe czy nie.
Generalnie dobrze by było żeby moderator lub ktoś odpowiedzialny za temat zebrał wszystkie pytania i odpowiedzi i umieścił w jednym wątku na pierwszej lub pierwszych stronach. Bo sorry bardzo ale stron jest kilkanaście z tego połowa postów niekoniecznie związana z wątpliwościami w grze więc nikomu nie będzie się chciało tego wszystkiego czytać.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Pret-a-Porter

Post autor: surmik »

Bo to nie jest wątek o wątpliwościach w grze ;)

Tu taki znajdziesz:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=16310
anaela
Posty: 11
Rejestracja: 08 sie 2010, 12:27

Re: Pret-a-Porter

Post autor: anaela »

surmik pisze:Bo to nie jest wątek o wątpliwościach w grze ;)

Tu taki znajdziesz:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=16310

No tak ale wiele osób pytało wcześniej o różne rzeczy. Admini powinni zrobić z tym porządek ;)
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Anaela trudno mieć pretensję do adminów tego forum, że nie zbierają wątpliwości o regułach w poszczególnych wątkach. Nie jest to ich zadanie.

Jest to jednak moje zadanie - gdy zbierze się odpowiednia ilość pytań związana z nową edycją Pret-a-Porter przygotuję plik PDF z zebranymi pytaniami i oficjalnymi odpowiedziami. Na razie tych pytań jeszcze było zbyt mało, by robić z tego FAQ, ale na pewno prędzej czy później zbierze się wystarczająco dużo pytań - wtedy opublikujemy na stronie wydawnictwa Portal plik do druku.

Jeśli masz jakieś konkretne pytania, śmiało możesz pisać na mail Portalu.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: janekbossko »

kiedy bedzie polska instrukcja do PaP po polsku? chodzi mi o poprawiona instrukcje aby grac na zasadach z 2ed z kartami z niej ale w 1 ed?
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: veljarek »

trzewik pisze: Jest to jednak moje zadanie - gdy zbierze się odpowiednia ilość pytań związana z nową edycją Pret-a-Porter przygotuję plik PDF z zebranymi pytaniami i oficjalnymi odpowiedziami. Na razie tych pytań jeszcze było zbyt mało, by robić z tego FAQ, ale na pewno prędzej czy później zbierze się wystarczająco dużo pytań - wtedy opublikujemy na stronie wydawnictwa Portal plik do druku.
? "wystarczająco dużo" ?
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
anaela
Posty: 11
Rejestracja: 08 sie 2010, 12:27

Re: Pret-a-Porter

Post autor: anaela »

trzewik pisze:Anaela trudno mieć pretensję do adminów tego forum, że nie zbierają wątpliwości o regułach w poszczególnych wątkach. Nie jest to ich zadanie.

Jest to jednak moje zadanie - gdy zbierze się odpowiednia ilość pytań związana z nową edycją Pret-a-Porter przygotuję plik PDF z zebranymi pytaniami i oficjalnymi odpowiedziami. Na razie tych pytań jeszcze było zbyt mało, by robić z tego FAQ, ale na pewno prędzej czy później zbierze się wystarczająco dużo pytań - wtedy opublikujemy na stronie wydawnictwa Portal plik do druku.

Jeśli masz jakieś konkretne pytania, śmiało możesz pisać na mail Portalu.

Ja nie mam pretensji do adminów :) Szczerze mówiąc jestem na wielu forach i zazwyczaj jeśli na jakiś temat jest dużo pytań a zarazem robią się off topy to admini przeważnie zbierają te najważniejsze informacje do jednego wątku żeby wszystkim ułatwić sprawę.
Nie obraź się, ale po trochu nie dziwię się że to Ci nie przeszkadza. Chyba lubisz chaos co niestety widać po instrukcji gry.
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Polska instrukcja do PaP 2.0 ukaże się w formie pliku PDF na stronie Portalu w najbliższych tygodniach.
Oczywiście nie lubię chaosu w wątkach o regułach. Nie było jednak na forum wielu pytań o reguły PaP 2.0, trudno robić tu zbiór tych pytań, skoro ich nie ma.
Awatar użytkownika
fluor
Posty: 314
Rejestracja: 01 sie 2009, 01:13
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: fluor »

A przypadkiem powstało może FAQ do polskiej edycji 1.0?
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Wydaje mi się, że nie było takiego pliku. Mam wrażenie, iż nie było takiej potrzeby. Instrukcja do PaP 1.0 pomijając bodaj dwa błędy sprostowane na forum była bardzo ciepło przyjętym materiałem. To chyba najlepsza instrukcja z gier Portalu (przynajmniej oceniając na podstawie pytań fanów gry o zasady).
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: 7koliberek9 »

Czy są jakieś istotne zmiany między polską a angielską edycją? Mam edycję angielską, korzystam z instrukcji do polskiej edycji. Nie wiem czy jest to odpowiedni sposób? Oprócz tego mamy poważny problem z kartami kontraktów, budynków i pracowników. Wszystkie karty opisane są instrukcji angielskiej z którą słabo sobie radzimy i w konsekwencji wcale nie korzystamy z budynków i kontraktów :(

Ogólnie po pierwszych dwóch partiach gra się bardzo spodobała i chcielibyśmy wyciągnąć z niej pełnię przyjemności :D
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Nataniel »

Nie do końca rozumiem dlaczego kupować grę po angielsku, z dużą ilością tekstu, jeżeli nie zna się angielskiego?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: vaski »

Nataniel pisze:Nie do końca rozumiem dlaczego kupować grę po angielsku, z dużą ilością tekstu, jeżeli nie zna się angielskiego?
Ano dlatego iż drugie wydanie PaP jest grą praktycznie niezależną językowo, (angielskie są tylko nazwy kart, pól na planszy). Gra opiera się na głównie na symbolach, a tym samym nie potrzeba przed budową budynków, rekrutacją pracowników prawie dotykać nosem planszy by przeczytać ten drobniutki tekst na kartach.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: 7koliberek9 »

Tak jak napisał vaski gra jest niezależna językowo i to był główny powód. Inny, mniej ważny to wygląd - dla mnie plansza z edycji angielskiej jest ładniejsza :D Gdyby obie edycje różniły się tylko językiem wydania to oczywiście wybrałabym po polsku.
Awatar użytkownika
fluor
Posty: 314
Rejestracja: 01 sie 2009, 01:13
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: fluor »

trzewik pisze:Wydaje mi się, że nie było takiego pliku. Mam wrażenie, iż nie było takiej potrzeby. Instrukcja do PaP 1.0 pomijając bodaj dwa błędy sprostowane na forum była bardzo ciepło przyjętym materiałem. To chyba najlepsza instrukcja z gier Portalu (przynajmniej oceniając na podstawie pytań fanów gry o zasady).
W temacie w którym piszemy jest sporo pytań o zasady, są jeszcze 2 osobne wątki na forum Zasady oraz BGG... domyślam się, że to może być niewdzięczna praca, ale docenią ją zwłaszcza nabywcy PaP 1.0, którzy nie mają czasu na szukanie wszystkiego na forum.

Ja mam proste pytanie: Jak żyć? :) Czy jako posiadacz wersji 1.0 powinienem grać z odwróconą kolejnością budynki/pracownicy czy zostawić tak jak to było pierwotnie? Jaka jest oficjalna wykładnia dla gry w polskiej wersji językowej?
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

W odpowiedzi na pytanie Jak żyć spieszę z informacją, że na stronie Portalu wisi plik PDF z odpowiedzią na to pytanie.
W odpowiedzi na pytanie o FAQ odpowiadam, że taki plik przygotujemy, muszę tylko odnaleźć pytania graczy.
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Maddas »

Czy ktoś z Was się orientuje, czy prezent, jaki wydawnictwo Portal przyszykowało dla posiadaczy gry Pret-a-Porter w związku z premierą wydania angielskiego - czyli 10 dodatkowych kart - można jeszcze uzyskać?

Portal ogłosił to na swojej witrynie, dotyczyło to każdego posiadacza gry, który poda dane do wysyłki i dane sklepu, gdzie nabył ww. grę.

Pisałem już dwukrotnie poprzez kontakt z witryny Portalu, ale nie uzyskałem żadnej odpowiedzi.

Pozdrawiam Maddas
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Pret-a-Porter

Post autor: DanCo »

Jak za tydzień/dwa będziesz miał nadal problem z tymi kartami to daj znać PW (też taki problem miałem i pisałem po dłuższej przerwie drugi raz w ciągu dwóch dni dwa zestawy mi przyszły). Mogę Ci przesłać (jak tylko znajdę i Rebel nie będzie miał na stanie).
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Oczywiście realizujemy wysyłkę.
Proszę o kontakt na mail portal@wydawnictwoportal.pl
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Maddas »

Moje pytanie jest już nieaktualne.
Dzisiaj po popołudniu znalazłem w skrzynce przesyłkę z dodatkowymi kartami.

Dziękuję i pozdrawiam
Maddas
ODPOWIEDZ