Pret-a-Porter (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rebus85
Posty: 14
Rejestracja: 12 sty 2012, 11:34
Lokalizacja: SJZ
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: rebus85 »

A ja tak trochę z innej strony...odkupiłem p-a-p od użytkowniczki forum i zastanawiam się czy w takim przypadku zestaw kart mógłby trafić również w moje ręce? ;-) tak w ramach śląskiej solidarności. :-)
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Proszę o kontakt na maila. Na pewno sytuacja znajdzie pozytywne rozwiązanie.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: FortArt »

A nabywcy nowych egzemplarzy ze sklepu dostają od razu przy zakupie?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
rebus85
Posty: 14
Rejestracja: 12 sty 2012, 11:34
Lokalizacja: SJZ
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: rebus85 »

Dodatkowe karty dotarły - były zabezpieczone tak solidnie, że wysyłający spodziewał się chyba mocnych przygód w trasie ;-)
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Maddas »

Mam szybkie pytanie:
Czy jest szansa na opublikowanie zasad do gry w 5 osób?

Pozdrawiam Maddas
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Na razie nie ma takich planów.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: espresso »

Z utęsknieniem czekam na wariant dla 5 graczy... Skoro nie zanosi się na oficjalny, to może ktoś dysponuje jakimś sprawdzonym wariantem dla 5?
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Arhtu »

Czy można nadal otrzymać dodatkowe karty do polskiego wydania?
-
trzewik

Re: Pret-a-Porter

Post autor: trzewik »

Tak, oczywiście. Proszę o kontakt mailowy z wydawnictwem.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mig »

Noszę się z zamiarem kupna Pret-a-porter. Na rynku są dwie wersje - polska i angielska. Z grubsza wiem czym się różnią od siebie. Czy warto kupować angielską? jest zwykle o 25-30 zł droższa od wersji PL. Różnice są aż na tyle dotkliwe, że opłacalne jest dopłacać taką kwotę (i rezygnować z oryginalnej polskiej instrukcji na rzecz drukowanej)?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: Pret-a-Porter

Post autor: zachi »

mig pisze:Noszę się z zamiarem kupna Pret-a-porter. Na rynku są dwie wersje - polska i angielska. Z grubsza wiem czym się różnią od siebie. Czy warto kupować angielską? jest zwykle o 25-30 zł droższa od wersji PL. Różnice są aż na tyle dotkliwe, że opłacalne jest dopłacać taką kwotę (i rezygnować z oryginalnej polskiej instrukcji na rzecz drukowanej)?
Obie! Kupuj obie!

A tak serio, to zależy czy przeszkadzają Ci szczegóły (w stylu odwróconych kolorów na planszy) i czy wolisz papierowe banknoty (PL) czy drobne tekturowe (ENG). Odczucia z gry są moim zdaniem w obu wersjach równie wspaniałe.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

IMHO b.warto grać z kartami (kontraktów, budynków, pracowników) z edycji angielskiej (ale to chyba - pewności nie mam - da się zrobić kupując polskie wydanie + osobno karty z IIed.). :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mig »

mst pisze:IMHO b.warto grać z kartami (kontraktów, budynków, pracowników) z edycji angielskiej (ale to chyba - pewności nie mam - da się zrobić kupując polskie wydanie + osobno karty z IIed.). :-)
Czy to chodzi o te karty, które Portal wysyła do osób, które kupiły polską wersję? Z tymi kartami uzyskanymi od Portalu do I ed. (poza tymi drobnymi bugami typu odwrócone kolory i tektura zamiast papieru w banknotach) będą jeszcze jakieś różnice?

Te odwrócone kolory to coś co w grze przeszkadza (tzn gra nie przebiega dostatecznie płynnie), czy po prostu drobny błąd, istotny (mylący) przy pierwszym kontakcie z grą?

Banknoty papierowe lub tekturowe to bardziej kwestia gustu/przyzwyczajenia gracza czy też tekturowe w grze sprawdzają się znacznie lepiej?

Wiem, że pewnie odpowiedzi na te kwestie w dużej mierze bazują na subiektywnym odbiorze/preferencjach/przyzwyczajeniach, ale nawet takie bardzo indywidualne odczucia będą przydatne...

Cisnę temat, bo nie mogę się się zdecydować. Te 3 dychy to niby nie za wiele, ale jeśli różnice to zwykła kosmetyka to szkoda mi ich wydawać. No i nie ma to jak solidna kolorowa polska instrukcja z drukarni - bo jak rozumiem w wersji angielskiej polskiej instrukcji nie ma...?;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: adikom5777 »

to nie tylko te karty, które rozsyłał Portal. Można kupić całą talię kart z edycji angielskiej i grać w edycję polską (http://www.rebel.pl/product.php/1,1295/ ... talie.html)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: FortArt »

mig pisze: Te odwrócone kolory to coś co w grze przeszkadza (tzn gra nie przebiega dostatecznie płynnie), czy po prostu drobny błąd, istotny (mylący) przy pierwszym kontakcie z grą?
Karty pracowników kładziesz na polu z wielkim napisem Pracownicy, a karty Budynków na polu z napisem Budynki. Oba pola mają swój kolor w tle i pech chciał, że jest to kolor kart tego drugiego pola. Kompletnie bez znaczenia.

W nowej edycji zamienili nie kolory, a podpisy właśnie. Co zmienia kolejność pól Budynki-Pracownicy w rundzie. Nie wiem na ile to jest znacząca zmiana. Ponoć tak bardziej logiczniej jest.
http://www.boardgamegeek.com/image/1108 ... size=large
mig pisze:Banknoty papierowe lub tekturowe to bardziej kwestia gustu/przyzwyczajenia gracza czy też tekturowe w grze sprawdzają się znacznie lepiej?
Zgodnie z zasadami część zarobionych pieniędzy masz obowiązek wkładać pod plansze gracza. Papier dobrze się do tego nadał, jak to jest z żetonami nie wiem. Zresztą co to za problem, gdyby Ci się zaczęły targać banknoty to na rynku jest multum żetonów pokerowych.

Głowna różnica to zastąpienie polskiego opisu na kartach ikonami.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: vaski »

Niegdyś nawet był cień nadziei na instrukcję polską do angielskiej edycji, ale zapewne zostało to porzucone z racji braku zainteresowania graczy. Granie angielskimi kartami (opartymi na symbolach, a nie na drobniutkim tekście), które można spokojnie dokupić było by znacznie wygodniejsze.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Vester »

Kiedy do polskich sklepów trafi wersja angielska? Bo coś sucho jest...
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: bogas »

Tom Vasel i recenzja Pret-a-Porte tu: http://www.youtube.com/watch?v=V5NFp_nM ... =g-all-lik
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: macike »

bogas pisze:Tom Vasel i recenzja Pret-a-Porte tu: http://www.youtube.com/watch?v=V5NFp_nM ... =g-all-lik
Designer is the same guy who did Neuroshima Hex
:shock:
A ja myślałem, że Michał tylko grafiki robił.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Radeku »

Mam takie pytanie.

Jak Pret-a-Porter ma do Pupili podziemia? Jak wygląda rozgrywka i skalowanie?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

PaP jest dużo bardziej złożona, ma więcej interakcji, decyzji, liczenia. Można powiedzieć, że Pupile to trochę taka PaP light. ;-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Ryu »

Oczywiście powiem czysto subiektywnie więc:

a) skalowność - dla mnie zdecydowanie PaP
W Pupilach są sztuczne piony zajmujące po kolei kilka akcji. Ja osobiście nie przepadam za takim rozwiązaniem. Osobiście w 4 osoby gra działa aż miło. Wg mnie w mniej już średnio. PaP jest świetny na każdą liczbę ludzi. Fakt, ze na 2 jest inny, na 4 jest inny ale zawsze bardzo dobry.

b) rozgrywka - to już zależy od liczby ludzi przy planszy. Na 4 emocjonująca zarówno dla PaP'a jak i Pupili. W mniejszą emocje są tylko dla PaP'a. Przynajmniej ja to tak odczuwam.

Poza tym tym PaP generuje większość ilość możliwych opcji do wyboru (proszę nie krzyczeć bo oceniam czysto subiektywnie) i w zasadzie każda droga może dać zwycięstwo. Walka o gwiazdki na każdym pokazie to rzeź... W ogóle nie pisze więcej bo PaP bije na głowę Pupile pod każdym względem oprócz klimatu. W PaP mam temat w poważaniu, natomiast w Pupilach jest fajowy, impy śliczne i w ogóle bardziej śłitańnie jest :wink:
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: asiok »

Mnie osobiście Pupile "nie ruszają". Grałem jakieś 4-5 razy i nie potrafię się do nich przekonać (może dlatego że za każdym razem zbierałem baty...).

PaP jest krwiożerczy, mózgożerny i - co też ważne - jeżeli nie gramy z Mst można go skończyć w 90 minut spokojnie. :twisted:

Jeśli chodzi o wersje - angielska jest lepsza.
IRON
Posty: 23
Rejestracja: 05 sie 2009, 11:06
Has thanked: 13 times
Been thanked: 4 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: IRON »

Jeśli ktoś byłby jeszcze zainteresowany tymi dodatkowymi kartami, które były rozsyłane to niestety są już nie do zdobycia.
Wydawca oferuje jedynie zakup zestawu kart z wydania angielskiego
Hyde
Posty: 54
Rejestracja: 08 kwie 2012, 21:41
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Hyde »

Witam :)
Czy ktoś może posiada tłumaczenie ikonek do kart :?:
ODPOWIEDZ