De Vulgari Eloquentia (Mario Papini)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: De Vulgari Eloquentia

Post autor: ja_n »

melee pisze:Tu się nie zgodzę, przy kostkach jest napisane, żeby zastosować zasady z tego etapu na początku, a ten etap zaczyna się od czegoś w style "weź niewykorzystane kostki z poprzedniej tury". Może i jakoś wynika, ale na pewno nie "jasno" :)
Mieliśmy już tą dyskusję w trakcie rozgrywki. Opis czynności rozkładania kostek tak się właśnie zaczyna, po czym jest tam napisane, że należy je rozłożyć w najbliższych wolnych miejscach, w kolejności kolorów (najpierw żółte, potem czerwone, potem czarne, na końcu zielone - chyba tak). Opis wykorzystania kostki jest mniej więcej taki "odłóż wykorzystane kostki na ścieżkę rund zgodnie z zasadami opisanymi w czynności rozkładania kostek". Z tego moim zdaniem wynika, że należy je odłożyć natychmiast, a nie po całej dużej rundzie. Gdyby trzeba je było odłożyć obok planszy i rozłożyć na koniec rundy, to przecież tak właśnie byłoby napisane w instrukcji.

Jednak zgadzam się, że gdyby gra działała wg Twojej interpretacji, byłoby dla niej lepiej.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: De Vulgari Eloquentia

Post autor: jax »

ja_n pisze:W kwestii formalnej, cały czas dyskutujemy o angielskim tłumaczeniu, którego nie robił Papini. O włoskim oryginale nic nie możemy powiedzieć jak rozumiem, z powodu braku kompetencji lingwistycznych.
Niemiecka i angielska wersja są nieaktualne. Tak samo włoska - liznąłem ten język i widzę, że zapisy są dokładnie takie same jak w wersji angielskiej.

Zresztą o czym tu mówimy - nowa wersja instrukcji powstała już po wydrukowaniu nakładu gry.

Wszystko co cacy tylko czy trzeba było wypuszczać gniota, żeby teraz poprawiać i nawet zmieniać radykalnie przepisy (a te zmienione i tak są niejasne).

Nie rozpisuję się - bgg prawdę ci powie.
ja_n pisze:Poza tym cały czas nie wiemy o jakie dziury i brak aktualności Ci chodzi.
Wystarczy zadać sobie trud znalezienie kilku wątków na bgg ;) Zresztą nie tylko mi chodzi, jak wynika z lektury tamtych tematów.

I proponuję się najpierw zorientować czy w ogóle istnieje i gdzie jest najnowsza wersja instrukcji przed wydawaniem stanowczych twierdzeń ;)
Myślałem że podchodzimy do tematu poważnie a nie po łebkach.

ja_n pisze:Mam wrażenie, że najpierw przeczytałeś tamten wątek na forum i nastawiłeś się negatywnie do instrukcji, a potem dopiero wziąłeś się za instrukcję.
Dokładnie odwrotnie. Zresztą zawsze najpierw czytam instrukcję a nie szukam probelmów na zapas.

Ogólnie - PAS w dyskusji.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: De Vulgari Eloquentia

Post autor: melee »

coś strasznie agresywny jax się zrobiłeś ostatnio ;) ale wiem jak to jest jak nie można się powyżywać na koszu czy piłce
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 391 times
Been thanked: 330 times

Re: De Vulgari Eloquentia

Post autor: cactusse »

Dla nielicznych zainteresowanych ( ;-) ), wystartował KS z wersją Deluxe.
Jest nawet upgrade pack dla właścicieli poprzedniej wersji, aczkolwiek dosyć wątpliwy.
Tutaj można znaleźć wstępną wersje nowej instrukcji.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: De Vulgari Eloquentia

Post autor: espresso »

Ten upgrade wcale nie taki słaby, tylko trochę jego relacja do ceny pełnej gry wydaje się przesadzona (23 vs. 44 eur). Za to nowa wersja instrukcji może sprawi, że gra ponownie trafi u mnie na stół - pamiętam, że całkiem mi się podobała swego czasu, ale instrukcja to była tragedia.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: De Vulgari Eloquentia

Post autor: BartP »

A możecie mi powiedzieć jak z downtime'em w tej grze? Pytam, bo gry typu action point allowance system są niesławne, jeśli o to chodzi, gdyż każdy optymalizuje swoją turę. Generalnie gier z tak zaimplementowanym mechanizmem (jeszcze Tikal, Java, TtA itp.) już się dzisiaj nie robi. Nowsze projekty raczej skupiają się na szybkich turach, a nie kminieniem, jak rozdystrybuować punkty akcji.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: De Vulgari Eloquentia

Post autor: espresso »

BartP pisze: 14 maja 2019, 19:13 A możecie mi powiedzieć jak z downtime'em w tej grze? Pytam, bo gry typu action point allowance system są niesławne, jeśli o to chodzi, gdyż każdy optymalizuje swoją turę. Generalnie gier z tak zaimplementowanym mechanizmem (jeszcze Tikal, Java, TtA itp.) już się dzisiaj nie robi. Nowsze projekty raczej skupiają się na szybkich turach, a nie kminieniem, jak rozdystrybuować punkty akcji.
Wiesz co, ja w to ostatni raz grałam z 7 lat temu, wtedy jeszcze miałam bardzo wysoką tolerancję dla downtime'u, więc szczególnie mi w tej grze nie przeszkadzał. Ale skoro już zaczęłam myśleć o tej grze, to może uda mi się w weekend ponownie zagrać i zweryfikować opinię ;)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: De Vulgari Eloquentia

Post autor: DarkSide »

espresso pisze: 14 maja 2019, 18:22 Ten upgrade wcale nie taki słaby, tylko trochę jego relacja do ceny pełnej gry wydaje się przesadzona (23 vs. 44 eur).
44euraski jeszcze tylko przez 8 godzin (EB było wcześniej na poziomie 40), potem do końca akcji na KS już za 48euro + shipping.
Z opisu wynika, że w tej cenie jest również dodatek.

A jak ze skalowalnością w tej grze? Czy na 2-3 graczy nie jest za luzno?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: De Vulgari Eloquentia

Post autor: rastula »

KS okazją do odkurzenia ...a własciwie odkrycia tytułu zalegającego na półce ;), takie czasy...
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: De Vulgari Eloquentia (Mario Papini)

Post autor: adalbert »

Zagraliśmy w 3 osoby i wrażenia były bardzo pozytywne.
Wszyscy grali po raz pierwszy i sam próg wejścia okazał się dość wysoki. Jakby to powiedzieć, mapa jest bardzo czytelna (w tym sensie, że np. dobrze opisuje dostępne akcje; dobór kolorów może być chyba problemem dla daltonistów), poszczególne akcje są proste, ale jest ich naprawdę sporo, a ponadto przez pewien czas nie za bardzo wiadomo, do czego się tak naprawdę dąży. Po kilku rundach zaczęliśmy jednak wychodzić z mgły niewiedzy i grać bardziej świadomie. Dwóch graczy podjęło drogę duchowną (w tym ja - na końcu zostałem papieżem :) ), jeden pozostał kupcem.
Ostatecznie prostota akcji, rozmaite drogi do zwycięstwa i jakiś tam klimat chyba wszystkim przypadły do gustu.
Wydaje mi się, że kolejne gry będą coraz szybsze, co wynika po prostu ze świadomości celów i dróg ich osiągnięcia.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: De Vulgari Eloquentia (Mario Papini)

Post autor: sajlenthill »

Czy udało się przetłumaczyć instrukcję? Ktoś może użyczyć???
ODPOWIEDZ