Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: folko »

Pytanie do miłośników... trochę dodatków już do WN wyszło, które są dla Was najciekawsze?
kjk
Posty: 69
Rejestracja: 10 maja 2008, 17:02

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: kjk »

1. Chiny - Korea
2. Hiszpania - Brazylia
3. Włochy - Francja
4. Europa - Benelux
5. USA- Niemcy

Taką kolejność preferuję.
Ciekawie wygląda jeszcze najnowszy: Rosja - Japonia, ale z nim zapoznam się za jakieś 2 tygodnie.
Każdy z dodatków można ułatwić dodatkową talią kart.
Z kart promocyjnych najczęściej kupowane jest "Umspannwerk", rzadziej "Flux-Generator", a "Lagerhalle" jeszcze czeka na spróbowanie.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: yosz »

Chiny-Korea są bardzo fajne - chyba najmocniej zmieniają rozgrywkę. Lubię też Europę, a Hiszpanię próbowałem raz.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: WRS »

Odwrócę odpowiedź ;)

Mi najmniej siadła Francja/Włochy. Zmiany w rozgrywce są, ale na tyle małe, że nie ciągnie mnie do tej mapy.

(niestety, Chiny/Korea wciąż czekają na dziewiczą rozgrywkę :oops: )

Europa Centralna/Benelux - chyba najlepszy dodatek. W tym znaczeniu, że wprowadza nowe mechanizmy (strefa bezatomowa, rabat na śmieci, możliwość wybrania obszarów w obwarzanek ;) - to w Europie oraz szybsza rozgrywka na mniejszej mapie - to w Benluxie), które dają dużą satysfakcję.

Brazylia/Hiszpania i Portugalia, to wg mnie świetny dodatek, ale dla fanów bardziej. Zupełnie zmienione ilości surowców uzupełniających rynek kompletnie niszczą rutynowe zagrania. Te mapy trzeba poznać i dobrze w nie zagrać. Są świetne, ale - wg mnie - dla początkujących będą obce.

Rosja/Japonia - nie znam jeszcze, ale za dwa tygodnie już będę wiedział o co biega.

Zdecydowanie polecam wykorzystanie kart essenowskich.
33 i 1/3 świetnie wzmaga negatywną interakcję (wykupywanie surowców)
Transformator jest testem na prawidłowe oszacowanie wartości :) - licytacja bywa zażarta, ale dalsza gra brutalnie (jak to w WN) weryfikuje czy nie przepłacono
Magazynu jeszcze nie miałem w rękach (Browarion jeszcze ma u siebie! :D ) ale zapowiada się kapitalnie.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: cezner »

Mam dodatek Lacerty czyli Benelux i Centralną Europę i dodatkowe karty elektrowni.
Ale praktycznie gram tylko na mapie Niemiec i jakoś mi się nie może znudzić ta gra i nadal mnie potrafi zaskoczyć, oczywiście pozytywnie :-)
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: ragozd »

1. Chiny - Korea
2. Europa - Benelux
3. USA- Niemcy

W wiecej niestety nie gralem :(
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: pawel1454 »

Informacja o zestawie mini dodatków do Wysokiego Napięcia dostępna tutaj.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: WRS »

Theme park :shock: - ciekawe coto toto ma robić ;)

A tak przy okazji, ktoś ma przykłady użycia (efektywnego!) Magazynu?
Dwa razy go kupiłem (mapa USA) - brak zainteresowania oponentów! - po 10 i nic nie skorzystałem. Po prostu nie było sensu... Karty +3 i -3 minimalnie wpłynęły na rozgrywkę.
Może mapa USA jest zrównoważona surowcowo... Może tak mi się trafiło...
Ale jakoś 33 1/3 oraz Transformator od pierwszego razu wpływały na przebieg gry...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: WRS »

MisterC pisze:Instrukcji nie czytałem
Jeszcze jej nie ma na necie...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
kjk
Posty: 69
Rejestracja: 10 maja 2008, 17:02

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: kjk »

WRS pisze:A tak przy okazji, ktoś ma przykłady użycia (efektywnego!) Magazynu?Dwa razy go kupiłem (mapa USA) - brak zainteresowania oponentów! - po 10 i nic nie skorzystałem. Po prostu nie było sensu... Karty +3 i -3 minimalnie wpłynęły na rozgrywkę.
Grałem na Japonii z kartami Magazyn etc. - dokładnie takie same odczucia, jak u ciebie.
Awatar użytkownika
Kaktus+
Posty: 161
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:05
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: Kaktus+ »

Jest możliwość jeszcze gdzieś dostać w Polsce dodatki do Wysokiego Napięcia inne niż te wydane przez Lacertę?

Widzę, że kiedyś były w 3 trollach, obecnie widnieją jako NIEDOSTĘPNE, jak w każdym z resztą sklepie w którym znalazłem.


Jeżeli ktoś miałby na zbyciu, to ja przygarnę ;)
Awatar użytkownika
Dj_Andzia
Posty: 102
Rejestracja: 03 paź 2014, 11:07
Lokalizacja: Gdynia

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: Dj_Andzia »

Podpinam się pod pytanie, czy jakiś sklep posiada Nowe Karty Elektrowni? Lub inne dodatkowe karty
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: wirusman »

Albo robota?
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: cezarr »

Robota bardzo łatwo jest przygotować sobie samemu. "Robot" to zbiór 5 zasad - regułek zapisanych na kaflach/kartonikach. Na BGG zamieszczone są pliki z polską wersją językową. Drukujemy, wycinamy, gramy. :) Pewnie nie wyjdzie nam to tak ładnie jak w wersji oryginalnej, ale za to po polsku.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany jak to może wyglądać, zapraszam tutaj do artykułu z opisem gier z wirtualnym graczem. Zdjęcie robota jest w samym środku materiału.

A karty elektrowni też chętnie bym kupił. Ostatnie sztuki są na amazonie, ale to chyba za drogo by wyszło.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: adikom5777 »

Power grid Robots oraz inne dodatki do WN są normalnie dostępne w polskich sklepach.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: Lubel »

Nieco odświeżając temat, wychodzi, że najlepszy dodatek to Chiny/Korea, na drugim miejscu Europa/Benelux, potwierdzacie? Bo się zbieram do zakupu.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: zakwas »

Korea świetna, w Chiny jeszcze nie grałem, ale też zapowiadały się ciekawie z lektury instrukcji.
Osobiście też bardzo mi się podobała partia na mapie Japonii, bardzo łatwo się skaluje, co w tej grze się przydaje, oraz jest bardzo ciasna.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3407
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: piton »

ja polecam każdy dodatek, chociaż na kilku mapach nie graliśmy jeszcze, nie było okazji.
Mi najbardziej przypadły do gustu Indie i Australia ponieważ bardzo zmieniają grę, sporo dodatkowych-nowych zasad.
Japonia też jest bardzo fajna.
Przy innych mapach, nawet przy Korei i Chinach nie ma tak wielkich zmian w graniu jakby się mogło wydawać. Przynajmniej jak my graliśmy to próbowałem cośtam improwizować z duchem nowych zasad, reszta grała "po staremu" i byłem w czarnej..kopalni węgla ;)

Dla mnie każda mapa jest co najmniej dobra. Polecam mieć wszystkie szczególnie, że można kupić je w super cenach.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
Kaktus+
Posty: 161
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:05
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: Kaktus+ »

Pytanie za 100 punktów: w kilku zagramanicznych sklepach znalazłem 2 wersje dodatków takich jak Chiny/Korea ; Brazylia itp. Są to wersje niemiecka i angielska. Ta druga jest wyraźnie droższa, w związku z tym mam pytanie czy nazwy miejscowośći na planszach są po niemiecku czy idzie połapać o co chodzi?
Pytam, gdyż szkoda mi pakować kasy tylko po ty dostać angielską instrukcję jeżeli poza tym plansze niczym się nie różnią.

Z góry dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3407
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: piton »

Kaktus+ pisze:Pytanie za 100 punktów: w kilku zagramanicznych sklepach znalazłem 2 wersje dodatków takich jak Chiny/Korea ; Brazylia itp. Są to wersje niemiecka i angielska. Ta druga jest wyraźnie droższa, w związku z tym mam pytanie czy nazwy miejscowośći na planszach są po niemiecku czy idzie połapać o co chodzi?
Pytam, gdyż szkoda mi pakować kasy tylko po ty dostać angielską instrukcję jeżeli poza tym plansze niczym się nie różnią.

Z góry dziękuję za odpowiedź
ja mam 3/4 rozszerzeń w niemieckiej wersji i jakoś dziwnych nazw nie zaobserwowałem na żadnej z map. Raczej wszystko jest w jednym języku na każdej mapie. W sumie to nie wiem jak pisze się np. Delhi po angielsku, niemiecku, francusku ;) dla mnie to było bez znaczenia, angielskie instrukcje są na BGG, a w cenie jednego dodatku angielskiego kupiłem raz 3 sztuki "po niemiecku".
Sprawdzę po powrocie do chaty i dam znać.
(a różnica w cenie wynika z tego, że 2F jest w Europie - niemieckie wersje, a Rio Grande chyba wysyła z USA, czy na tamtym rynku działa - angielskie wersje)
Awatar użytkownika
Kaktus+
Posty: 161
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:05
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: Kaktus+ »

Przeglądają ilustracje na BGG także nie zauważyłem różnicy i skłaniam się by kupić dodatki w wersji DE, gdyż tak jak napisałeś: w cenie 1 ANG można mieć 2-3 DE :)

Niech tylko pieniążki spłyną na konto i .... niach niach niach :twisted: Dodatki będą moje 8)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3407
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: piton »

oczywiście zapomniałem napisać :) nazwy są po Angielsku albo w oryginalnej pisowni - w Quebecu, Skandynawii, Francji (francuskie albo z tymi przekreślonymi "o") albo w Chinach Rosji są podwójne nazwy. W zasadzie tak jak znam nazwy miast z poszczególnych państw, tak są przedstawione na mapie - może to język międzynarodowy ;)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: WRS »

Mapy niczym się nie różnią.
Instrukcje są tłumaczone.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Kaktus+
Posty: 161
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:05
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Wysokie Napięcie - rozszerzenia

Post autor: Kaktus+ »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, zamówiłem 3 mapy dostępne od ręki w DE, na resztę musiałby czekać do 30 dni, więc next time :wink:
ODPOWIEDZ