Innovation / Innowacje (Carl Chudyk)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Filip z Lublina
Posty: 1680
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 19 times

Innovation / Innowacje (Carl Chudyk)

Post autor: Filip z Lublina »

Nowa gra autora Glory to Rome. Podobno bardziej losowa, raczej taktyczna niż strategiczna, ale i bardziej interakcyjna niż poprzednik. Działa na 2 i 3 graczy. Co powiecie Ci, którzy mieliście już okazję zagrać? Widziałem, że yosz ma już swój egzemplarz. Sprawdza się 30-minutowa "symulacja" rozwoju cywilizacji?;) Po początkowych zachwytach i w miarę czytania kolejnych opisów mój zapał do jak najszybszego ściągnięcia Innovaton opadł. Opinie, choć w większości pochlebne, podkreślają jedno: to jest prosta gra, w której nie trzeba dużo myśleć bo i decyzji nie ma dużo do podjęcia a ta na daną chwilę najrozsądniejsza narzuca się sama.
BGG: Innovation
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6354
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 473 times
Kontakt:

Re: Innovation

Post autor: yosz »

To nie jest tak, że decyzja jest oczywista na daną chwilę. Faktycznie gra jest bardziej taktyczna niż strategiczna - to nie jest Race for the Galaxy gdzie ma się jakąś długofalową strategię, ale oczywiście kombinowania trochę jest. Próbujesz taktykę podpasować pod jakąś fajną kartę którą masz na ręku lub wyłożoną. W czasie gry powstają fajne comba i gra się przyjemnie. Tylko jest problem - karty to w zasadzie czysty tekst więc dla Polaków pierwsza partia to 60-90 minut przy pierwszej rozgrywce. Potem jak się pozna mechanizm gry i karty to czas gry pewnie spadnie do 45 minut ale raczej nie mniej.

To się jeszcze zareklamuję, że mam do sprzedania karty przedprodukcyjne i plansze graczy bez pudełka :) (bo dostałem właśnie zamienniki)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Filip z Lublina
Posty: 1680
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 19 times

Re: Innovation

Post autor: Filip z Lublina »

A co z losowością? Potwierdzasz, że jest dość istotnym elementem? Piszesz o combach. To nie jest tak, że albo Ci dojdą fajne karty do comba albo nie? Nie wygrywa przypadkiem ten gracz, któremu wyszły fajniejsze comba? Chcę po prostu dotrzeć do tego jaki jest stosunek wagi naszych decyzji do tego co dostaliśmy na rękę. Jaka jest Twoja opinia?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6354
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 473 times
Kontakt:

Re: Innovation

Post autor: yosz »

za mało jeszcze grałem żeby stwierdzić. jak to w karciance - losowość jest i ma wpływ na rozgrywkę. różne karty się ze sobą uzupełniają - to nie tak, że jakaś karta odpala inną itd. każda karta jest inna i często ich efekty się po prostu ładnie uzupełniają
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 24 times
Been thanked: 44 times

Innovation / Innowacje

Post autor: Vester »

Czy ktoś miał okazję rozegrać przynajmniej kilka partii? Bo jak wiadomo, gra jest trudna do ogarnięcia, dlatego nie pytam o pierwsze wrażenia, tylko siódme. I czy ktokolwiek wie, czy europejskie wydanie (wiosna '11) będzie miało te same grafiki, czy kapkę ciekawsze?
Z góry dziękuję za info!
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Innovation

Post autor: Ryslaw »

Rozegrałem sporo partii, grę kupiłem i jest moim zdaniem absolutnie fantastyczna. Świetnie - acz zupełnie inaczej - gra się zarówno na 2 jak i na 4 osoby. Bardzo, bardzo polecam.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Innovation

Post autor: mbork »

A kiedy, za ile i czemu tak drogo ;) ją można będzie dostać w PL? Na razie i-szop.pl nabrał wody w <body> w tej sprawie.
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Innovation

Post autor: Martin_Valdez »

Też jestem ciekaw, czy gra ostatecznie trafi na polski rynek dzięki któremuś ze sklepów. Z chęcią bym ją wypróbował. Może być fajnie :)
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 24 times
Been thanked: 44 times

Re: Innovation

Post autor: Vester »

Kto się napalił, niech skorzysta ze strony producenta.
37$ razem z przesyłką do Polski. Sprawdziłem, działa.

http://asmadigames.com/custom_order.php
Filip z Lublina
Posty: 1680
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 19 times

Re: Innovation

Post autor: Filip z Lublina »

A mnie interesują 3 rzeczy:
-jak jest z losowością?
-jak jest z interakcją?
-jaki jest stosunek taktyki do długofalowej strategii?
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Innovation

Post autor: mbork »

Z recenzji, które czytałem, wynika, że:
1. Losowość jest spora, ale doświadczeni gracze mają wyraźną przewagą nad n00bami;
2. Interakcja jest olbrzymia;
3. Gra jest (niemal) wyłącznie taktyczna.
Awatar użytkownika
GoldenDragon
Posty: 611
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:50
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Innovation

Post autor: GoldenDragon »

Będzie po polsku! http://planszowki.polter.pl/Innovation- ... sku-w52621
Obstawiam Boat City i cenę zbliżoną do Glory to Rome. Must have! :)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Innovation

Post autor: maciejo »

GoldenDragon pisze:Będzie po polsku! http://planszowki.polter.pl/Innovation- ... sku-w52621 :)

Rewelacja :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Innovation

Post autor: salmunna »

Tylko jeśli będzie miał taką samą oprawę graficzną jak wydanie francuskie to będę mieć zagwozdkę "amerykańskie czy polskie" .
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Innovation

Post autor: Senaszel »

Wydanie Iello ma wiele wad - a najpowazniejsza z nich jest zmiana spojnego nazewnictwa mechanik wystepujacych w grze na opisowe. Gra byla przepiekna tym ze nie bylo watpliwosci przy interpretowaniu zasad. Iello grzebie i w zasadach i w ich przedstawieniu - wiec nie obejdzie sie bez niescislosci.

Pierwotne wydanie jest fantastyczne pod wzgledem wydania. Jedyne dwa bledy w grze wystepuja w dodatku :
Pierwszym z nich jest brak podkreslenia pod kartami z dziewiatego agea, co powoduje ze karty moga sie mylic z tymi z szostego, a drugi to wlasnie opis dzialania karty wychodzacy poza kanon.

Dziwie sie nikt nie odpisuje na zapytanie o te gre ( z osob z ktorymi gralem prawie rok temu ) i ze w ogole nie bylo takiego watku.( Zamiast go zalozyc chicalem napisac recenzje. )
Jest to niewatpliwie jedna z najlepszych gier na swiecie. Spojna zamknieta dajaca ogromne mozliwosci i wybor obrania wielu strategii. Nie dajcie sie zwiesc jej pozorna taktycznosciom, nie grajac strategicznie mamy o wiele mniejsze szanse zdobycie specjalnych achivmentow, a przy wyrownanej grze normalne achivy schodza po rowno. Brak pasjansowosci. Unikalna mechanika powoduje ze kazda akcja podjeta przez aktywnego gracza jest wykonanywana przez czesc innych graczy lub oddzialowuje na slabszych graczy. Nie da sie w tej grze isc we wszystkie mozliwe strony. Jest duzo mieszania. Nie wszystko da sie zrobic od razu ale mozna konsekwentnie spychac przeciwnikow w wybranym przez siebie kierunku. Losowosc podstawki nie wykracza poza losowosc wynikajaca z tasowania kart przed gra. Dodatek zwieksza losowosc wiec wydawnictwo uznalo raczej za problem powtarzalnosc dlatego zostalo dodane drugie tyle kart! Z ktorych w kazdej grze uzywa sie tylko czesci.
Tryb druzynowy dziala wysmienicie - nieoficjalny tryb 3 druzyny po 2 ( najlepszy ze StarCrafta ) idealnie pasuje do tej gry!

Gra w swojej kategorii zamiata wszystko San Juan/RftG 51stan/New Era pewnie tez nie mowiac o mniej znanych grach z tej kategorii. Ze wzgledu na swietnie dzialajace tryby gry druzynowej najmocniej porownalbym ja do Gry o Tron LCG.

@Vester: Dlaczego sprzedajesz grę?
Wingmakers
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Innovation

Post autor: mbork »

Czy zamiata RftG to nie wiem, ale faktycznie jest świetna.

Jak dowiedziałem się, jakie będzie wydanie europejskie, czym prędzej kupiłem amerykańskie-z przyczyn (przede wszystkim) estetycznych.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 24 times
Been thanked: 44 times

Re: Innovation

Post autor: Vester »

Senaszel - dla polskiej wersji, bo chciałbym pokazać grę kilku osobom spoza kręgu. A gra jest kozacka i tyle. Moja Luba ją uwielbia, czym zaskoczyła mnie bardzo. Najwyraźniej miodność tytułu neutralizuje mnogość opcji i chaosik. Polecam. :)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1784
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 72 times
Been thanked: 157 times

Re: Innovation

Post autor: Legun »

Kolega Chudyk wzbudził mój szacunek "Rzymem" - jednak zdjęcia kart na BGG zdają się wskazywać, że grę wydano we wczesnych latach sześćdziesiątych :( . Czy w nowym wydaniu karty nie będą może ładne?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Innovation

Post autor: pan_satyros »

Legun pisze:Kolega Chudyk wzbudził mój szacunek "Rzymem" - jednak zdjęcia kart na BGG zdają się wskazywać, że grę wydano we wczesnych latach sześćdziesiątych :( . Czy w nowym wydaniu karty nie będą może ładne?
http://boardgamegeek.com/images/boardga ... st-edition
Jak sądzę będą takie.
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Innovation

Post autor: M&T »

Czy rzeczywiście radość z Innovation po polsku była przedwczesna? Nie wiem, czy czekać na polskie wydanie, czy zakupić angielską wersję...
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Innovation

Post autor: schizofretka »

A francuską edycję po angielsku w Polsce można dostać? Jeśli tak, to niezła globalna wioska :)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Innovation

Post autor: killy9999 »

Senaszel pisze:Pierwotne wydanie jest fantastyczne pod wzgledem wydania. Jedyne dwa bledy w grze wystepuja w dodatku :
A o co chodzi w takim razie z poprawionymi kartami opublikowanymi na BGG? Jest PDF z dziewięcioma poprawionymi kartami i jeszcze jeden z czterema (chyba te cztery są zawarte w dziewięciu wcześniejszych).

Zastanawiam się nad grą. Po lekturze instrukcji trudno to jakoś ogarnąć. Trochę mnie zamurowało jak zobaczyłem, że instrukcja ma 2 strony, a FAQ ma 27 stron!
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 24 times
Been thanked: 44 times

Re: Innovation

Post autor: Vester »

Nie demonizowałbym. Rozegraliśmy wiele partyjek i ani razu nie sięgaliśmy po bgg. Instrukcja wystarczyła w zupełności.
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Innovation

Post autor: Senaszel »

killy9999 pisze: Zastanawiam się nad grą. Po lekturze instrukcji trudno to jakoś ogarnąć. Trochę mnie zamurowało jak zobaczyłem, że instrukcja ma 2 strony, a FAQ ma 27 stron!
Bardzo mnie dziwia twoje slowa - moze zapodaj linkami? - instrukcja wszystko wyjasnia, gra jest super przejrzysta dzieki "prawniczemu" usystematyzowaniu. Mechaniki zawsze sa wyboldowane, zwyklym tekstem podano zmienne ( co mozna zyskac, do czego mozna kogos zmusic ). Na kartach sa zawsze po 3 ikonki i gora po 3 pojedyncze zdania opisujace dzialanie.
Karty pomocy gracza ( takie kartonowe planszki jak w Glory to Rome ) zawieraja nawet nie skroty bo pelne ich wyjasnienie. Podczas drugiej gry mozna juz ich w zasadzie nieuzywac.

Jak juz pisalem jest tylko jedna karta, ktorej "wada" polega na tym ze ma opisowy tekst dzialania zamiast tego prawniczego wedlug kanonu. W edycji Iello wszystkie karty maja takie opisy.
Wingmakers
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Innovation

Post autor: killy9999 »

Zgodnie z prośbą daję linki. Instrukcja jest tutaj:
http://www.boardgamegeek.com/file/downl ... lesWeb.pdf

FAQ jest tutaj:
http://www.boardgamegeek.com/file/downl ... y_2011.pdf

A poprawione karty są tutaj:
http://www.boardgamegeek.com/filepage/6 ... d-printing

Moje pytanie zadaję z pozycji osoby które nie zna gry, a jedynie przeczytała instrukcję na sucho. Nie grałem w Innovation, więc nie twierdzę że gra jest niejasna a te 27 stron FAQ naprawdę potrzebne. Instrukcja w każdym razie jest trudna do przyswojenia, chyba głównie przez to że jest bardzo skondensowana.
ODPOWIEDZ