Vinhos (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: lotheg »

Czy ktoś kupował dodatki i sprawdzał kompatybilność z wersją 2010? Wiem, że na pewno tylko część będzie pasowała, ale może jest jakiś sposób na dostosowanie?
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 511 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: buhaj »

Do wersji 2010 ale w nowym wydaniu wszystkie dodatki pasują.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: lotheg »

To wiem. Pytam o oryginalną wersję 2010 z 2010 roku ;)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Nie miałem nigdy edycji 2010 z 2010 ale na oko to zależy od dodatku np wyspy jako dodatkowe regiony powinny być bez problemu kompatybilne. Eksperci raczej nie bo mają inne grafiki na rewersach.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Jelithe »

lotheg pisze: 09 sty 2019, 18:23 To wiem. Pytam o oryginalną wersję 2010 z 2010 roku ;)
Testing Room będzie pasować bez problemu. To po prostu trochę drewna dla ozdoby i garść turystów.
Islands też może być, bo chociaż plansza z 2010 jest mniejsza, to ten dodatek kładzie się obok planszy, a winnice jakoś sobie zmieścisz na planszetce gracza, o ile różnice w grafice nie będą CI przeszkadzały.
Experts też na upartego się da. Możesz w grze użyć tylko tych nowych ekspertów bez mieszania ich ze starymi.

Uważam, że najmniej będzie pasował dodatek Connoisseur. Jeden nowy kafelek pogody nie będzie pasował do tych starych, a podwójne winiarnie i piwnice są większe niż te stare, więc nie do końca zmieszczą się na planszy.

Jednak ogólnie te dodatki nie są warte zachodu. To naprawdę tylko niewielkie urozmaicenie rozgrywki. Dużo ciekawszą opcją urozmaicającą grę jest nowa wersja zasad w nowej edycji.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: lotheg »

Experts już sprawdzałem, ale faktycznie tylko bez mieszania, a właśnie fun polega na drafcie expertów wśród graczy i mieszaniu :)

Co do przydatności dodatków to nie zgodzę się z Tobą. W czystą wersję 2016 nie zagram, bo wg mnie 2010 jest dużo lepsze...ale z dodatkami 2016 robi się ciekawsze i jeżeli nie chce wyprać sobie danego wieczora mózgu tak bardzo to chętnie zagram w wersję 2016 z dodatkami :)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: kamilpr »

Czy dodatki z KSa duzo dodaja do gry ? Oplaca sie kupowac bez nich ?
tak btw znalazlem :
Vinhos Deluxe Edition: Experts Expansion Pack (2016) na allegro za 2 zl + przesyłka. Łącznie wyszło niecałe 9 zl jakby ktoś potrzebował.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Dodają różnorodności i opcji. Ja mam wszystko bez tego z domkami i sobie chwalę.
cCAMILOOo
Posty: 55
Rejestracja: 18 sty 2016, 14:12
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: cCAMILOOo »

Witam. Czy jest wogole polska wersja tej gry? Czy poprostu trzeba kupić angielska, i pobrac instrukcje w pdfie? Tylko jak patrzyłem to instrukcja jest do starej wersji... Zasady są takie same? Dzięki z góry za pomoc i odpowiedź. Pozdrawiam
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 511 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: buhaj »

Nie ma polskiej wersji gry. Jest ona niezależna językowo. Posiada dwie wersje: starą i nową. Nowa ma sporo zmian w stosunku do starej
cCAMILOOo
Posty: 55
Rejestracja: 18 sty 2016, 14:12
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: cCAMILOOo »

Rozumiem tylko czy da się gdzieś dostać polską instrukcje do nowej wersji?
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 297 times
Been thanked: 97 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: MataDor »

Posiadam wszystkie dodatki do Vinhosa i uważam że wszystkie są beznadziejne. Odradzam ich zakup. Ale to tylko moje skromne zdanie ;)
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

MataDor pisze: 10 mar 2020, 09:11 Posiadam wszystkie dodatki do Vinhosa i uważam że wszystkie są beznadziejne. Odradzam ich zakup. Ale to tylko moje skromne zdanie ;)
To ja uważam inaczej. Niektóre są bardzo dobre niektóre mniej jednak do beznadziejności im daleko. Ja polecam zakup.
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 418
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 190 times
Been thanked: 521 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: qreqorek »

MataDor pisze: 10 mar 2020, 09:11 Posiadam wszystkie dodatki do Vinhosa i uważam że wszystkie są beznadziejne. Odradzam ich zakup. Ale to tylko moje skromne zdanie ;)
Ja uważam że dodatki są wręcz niezbędne dla urozmaicenia gry, zwłaszcza gdy rozegra się kilkanaście rozgrywek. Ponadto wolę wersję 2016 od wersji 2010, gdzie mechanizm beczek uważam za atrakcyjniejszy dla gracza.

Co do instrukcji, to nie widziałem tłumaczenia wersji 2016 na PL, na pewno nie ma jej oficjalnie.
cCAMILOOo
Posty: 55
Rejestracja: 18 sty 2016, 14:12
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: cCAMILOOo »

A chciałem kupić tą grę ale skoro nie ma instrukcji w pdf tak jak ma lisboa i the gallerist to niestety chyba będę musiał odpuścić:(A bardzo chciałem tę grę mieć, ale obawiam się że instrukcja eng jest dla mnie nie do przebrnięcia
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Dasz radę. Do tego jakiś filmik na ytb i można grać. Jak będziesz mieć wątpliwości to pytaj na forum.
Nie warto rezygnować z tej gry jest genialna !

Jak jesteś z Łodzi albo z Wrocławia to mogę z tobą zagrać i wytłumaczyć co i jak.
cCAMILOOo
Posty: 55
Rejestracja: 18 sty 2016, 14:12
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: cCAMILOOo »

Dzięki za propozycje i napewno chętnie bym skorzystał ale niestety jestem z okolic Bielska Białej. No tak się skłaniam ze chyba kupię a potem będę się martwił jak grac
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 511 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: buhaj »

cCAMILOOo pisze: 10 mar 2020, 11:34 Dzięki za propozycje i napewno chętnie bym skorzystał ale niestety jestem z okolic Bielska Białej. No tak się skłaniam ze chyba kupię a potem będę się martwił jak grac
Wygląda to tak: Nowa wersja jest słabsza od starej. Kupując najnowszą wersję delux masz obydwie wersje więc spokojnie możesz grać w lepszą (starą) wersję przy odświeżonej, lepszej grafice. A do tego masz tłumaczenie instrukcji. Zmiany są minimalne.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Arachion »

Czyli rozumiem, że do wersji vinhos delux nie ma tłumaczenia na Polski instrukcji?

Jak to się stało, że galerzysta i lisboa mają?
Sucharzysta
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: hutriel »

A Gallerist ma? Oficjalną? Lisboa to już czasy kiedy Hobbity weszły do gry jeżeli chodzi o tytuły Lacerdy.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Arachion »

hutriel pisze: 08 kwie 2020, 08:50 A Gallerist ma? Oficjalną? Lisboa to już czasy kiedy Hobbity weszły do gry jeżeli chodzi o tytuły Lacerdy.
Wydawało mi się, że do galerzysty była... właśnie żona sprostowała przypominając, że była z druku.

Reasumując - nie ma do vinhosa oficjalnej i nieoficjalnej instrukcji z wersji delux?
Vinhos był sprzedawany przez hobbity bez Polskiej instrukcji?

Galerzysta podobna sytuacja?
Sucharzysta
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: hutriel »

Po zastanowieniu to w sumie nie wiem jak to wyglądało z starszymi grami które można było kupić podczas trwania kampanii Lisoba, Escape Plan, On Mars czy Kanban EV. Intuicja podpowiada mi jednak że Hobbity dostarczały to w wersji oryginalnej (angielskiej). :D
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 418
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 190 times
Been thanked: 521 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: qreqorek »

Jako posiadacz większości gier Lacerdy:
Vinhos - Instrukcja PL na stronie Hobbity: https://www.hobbity.eu/ekspert/50-vinhos.html
Vinhos Deluxe - Brak oficjalnej instrukcji PL
Gallerist - brak oficjalnej instrukcji PL, Nieoficjalne na BGG: https://boardgamegeek.com/filepage/1238 ... lish-rules
Lisboa - Gra zawiera oficjalną polską instrukcję oraz polskie pomoce gracza
Escape Plan - Instrukcja PL tylko w formie PDF: https://s3.amazonaws.com/geekdo-files.c ... 2f3944f89a
On Mars - wewnątrz zafoliowanego pudełka jest tylko instrukcja EN, Hobbity dołączają na zewnątrz pudełka instrukcję PL, brak pomocy gracza PL
Wojtek.k
Posty: 274
Rejestracja: 09 mar 2017, 08:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 33 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Wojtek.k »

qreqorek pisze: 08 kwie 2020, 10:09 On Mars - wewnątrz zafoliowanego pudełka jest tylko instrukcja EN, Hobbity dołączają na zewnątrz pudełka instrukcję PL, brak pomocy gracza PL
Pomoc gracza do samodzielnego druku - https://www.hobbity.eu/repository/PomocGracza.pdf
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Seykan »

Wygląda na to, że wersja z KS że strech goals jest nie do zdobycia, tylko Experts Pack na Allegro wisi (w dobrej cenie).
Uważacie, że tę mini dodatki są mocno istotne? Szukam pierwszego Lacerdy i zastanawiam się między Lisboa, a Vinhos. Bardziej jednak podoba mi się Vinhos, ale lubię też gry kompletne. Lisboa taka jest, a Vinhos musiałbym kupić bez tych dodatków. Więc szukam opinii, które stwierdzą, że te dodatki nie są tak ciekawe na jakie wyglądają ;) Jeśli jest inaczej to oczywiście chętnie się (jednak) o tym dowiem.
ODPOWIEDZ