Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6124
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 636 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: pan_satyros »

MichalStajszczak pisze: Jeśli chodzi o tłumaczenie na stronie Rebela, to też zawiera błędy.
Jeśli możesz sprecyzuj jakie, dla potomności ;)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: zephyr »

O, czyli jeden z zarzutów właśnie traci na znaczeniu - nie trzeba aż tak się śpieszyć z kończeniem obszarów.

Może coś jeszcze źle zinterpretowaliśmy, ale reszta wydawała się ok.

edit:
hmm 70 mniej za same obszary z A, zaraz się okaże że na normalnych zasadach miałbym poniżej 100 :P
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9418
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

pan_satyros pisze:Jeśli możesz sprecyzuj jakie, dla potomności
Tak na szybko, to pamiętam dwa. Pierwszy błąd to literówka (a właściwie cyfrówka) skopiowana bezmyślnie z angielskiego tekstu przepisów (w niemieckim tekście jest dobrze). Chodzi o tekst na górze str. 4
Losowo dobierz sześciokątne płytki z czarnym rewersem i umieść odkryte na czarnym magazynie na środku planszy (dobierz 2 do 8 płytek w zależności od liczby graczy).

Powinno być od 4 do 8 płytek i chyba większość z graczy to spostrzegła, bo na planszy są cyfry, odpowiadające liczbie graczy i pól z cyfrą 2 jest 4.

Drugi błąd to raczej nieprecyzyjne sformułowanie, które jest zarówno w tekście niemieckim jak i angielskim (we francuskim chyba też) i które oczywiście znalazło się w polskim tłumaczeniu. Chodzi o tekst na dole strony 3:
Na początku każdej fazy:
- Usuń wszystkie sześciokątne płytki pozostałe na planszy i zwróć je dopudełka (oczywiście nie jest to czynione przed pierwszą fazą).
(Uwaga: Płytki statku, kopalni i zamku mogą pozostać na miejscu ponieważ są takie same!)
W tym miejscu brakuje istotnego uściślenia. Na miejscu pozostają płytki statku, kopalni i zamku z wyjątkiem płytek z czarnym rewersem. Płytki statku, kopalni i zamku z czarnym rewersem powinny zostać usunięte z planszy, ponieważ na ich miejsce mogą wejść inne płytki z czarnym rewersem. Oczywiście to też nie jest trudne do wydedukowania, ale przepisy pozostawiaja niedopowiedzenie.
Awatar użytkownika
paweln
Posty: 639
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: paweln »

pan_satyros pisze:
MichalStajszczak pisze: Jeśli chodzi o tłumaczenie na stronie Rebela, to też zawiera błędy.
Jeśli możesz sprecyzuj jakie, dla potomności ;)
Ja znam jeden błąd w instrukcji angielskiej (może jest też w polskiej) - przy remisie tie breaker to ilość wolnych pól. Poprawna reguła znajduje się w niemieckiej instrukcji (potwierdzona też na bgg). Tylko że nie pamiętam czy mniejsza czy większa ilość wolnych pól daj zwycięstwo, nie mam reguł przy sobie. 8)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Veridiana »

W każdym razie odwrotnie niż w polskiej i angielskiej wersji :) też o tym czytałam.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9418
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

W przypadku remisu w punktach zwycięstwa decyduje większa liczba wolnych pól (tak jest w niemieckiej instrukcji i tak powinnno być). W dyskusji na bgg autor angielskiego tłumaczenia przyznał się, że to jego pomyłka. Niestety francuska i polska instrukcja zostały przetłumaczone z angielskiego, więc ten błąd został powielony.
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Dzika Mrówka »

Dla mnie najpoważniejszym błędem w polskiej instrukcji jest opis działania Ratusza.
W tejże instrukcji stoi że dzięki Ratuszowi dodajemy dowolną płytkę bez "względu na jej kolor (i bez względu na jej efekt!)".
A powinno być że z uwzględnieniem efektu działania płytki.
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9418
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

Dzika Mrówka pisze:Dla mnie najpoważniejszym błędem w polskiej instrukcji jest opis działania Ratusza.
To faktycznie dziwne, dlaczego "including all of its effects" zostało przetłumaczone jako "bez względu na efekt"
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Wookie »

Napiszcie o tych błędach do rebela, żeby poprawili. Ja sam korzystałem z angielskiej instrukcji i nie miałem żadnych problemów/wątpliwości.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9418
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

Wookie pisze:Ja sam korzystałem z angielskiej instrukcji i nie miałem żadnych problemów/wątpliwości.
To dziwne, skoro część błędów w polskiej instrukcji jest wynikiem błędów w instrukcji angielskiej.
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Wookie »

MichalStajszczak pisze: To dziwne, skoro część błędów w polskiej instrukcji jest wynikiem błędów w instrukcji angielskiej.
czy coś oprócz rozwiązywania remisu (który u mnie nie nastąpił) są jeszcze jakieś poważne błędy w angielskiej wersji?
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: DDP »

Jako tlumacz polskiej instrukcji bije sie w piers za zle przetlumaczenie ratusza (zmeczenie?). Natomiast reszta bledow to wina oryginalu, nie moja ale juz sie tym zajmuje (poprawianiem).
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Veridiana »

Może komuś się przyda mój nawyk - podczas tłumaczenia dokładnie przeglądam dział forum na BGG Rules. wszelkie oficjalne dookreślenia, rozwiane wątpliwości, poprawki, wytknięte błędy (szczególnie przy angielskich przekładach z niemieckich oryginałów, których sama nie zweryfikuję, bo nie szprecham ;) ) uwzględniam w polskiej instrukcji. poza tym, uważnie przyglądam się zdjęciom gry. wiele razy uniknęłam dzięki temu mniejszych lub większych "wpadek" :) choc nie da sie uniknac wszystkich, taka przypadlosc ludzkiej roboty ;)
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Banan2 »

DDP pisze:Jako tlumacz polskiej instrukcji bije sie w piers za zle przetlumaczenie ratusza (zmeczenie?). Natomiast reszta bledow to wina oryginalu, nie moja ale juz sie tym zajmuje (poprawianiem).
Ja już będzie dobra wersja to poprosimy o info.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: DDP »

Juz w rebelu jest poprawiona wersja. Jesli znajdziecie jeszcze jakies bledy to dajcie znac (mozna mi na priv, najlepiej z numerem strony i dokladnym opisem;).
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Veridiana »

Tak tylko napiszę, na zachętę :) gramy w Zamki niemal codziennie. znajomi wpadają tylko po to, aby rozegrać dwie partie pod rząd. Ta gra niby jest taka mało elegancka, badziewiato wydana, losowa i w ogóle jakaś taka pozszywana jak Frankestein, a jednak ma niesamowity urok i lekkość. pływa się między możliwościami gładko i wymyśla co rusz nowe łańcuszki akcji, aby wyprzedzić przeciwników i pięknie rozbudować swoją posiadłość. A posiadłość, szczególnie w zaawansowanym stopniu rozwoju naprawdę prezentuje się pięknie :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9418
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

DDP pisze:Jesli znajdziecie jeszcze jakies bledy
Nie zostało poprawione to, o czym pisałem przed tygodniem:
MichalStajszczak pisze:Chodzi o tekst na dole strony 3: Na początku każdej fazy:- Usuń wszystkie sześciokątne płytki pozostałe na planszy i zwróć je do pudełka (oczywiście nie jest to czynione przed pierwszą fazą).(Uwaga: Płytki statku, kopalni i zamku mogą pozostać na miejscu ponieważ są takie same!)
W tym miejscu brakuje istotnego uściślenia. Na miejscu pozostają płytki statku, kopalni i zamku z wyjątkiem płytek z czarnym rewersem. Płytki statku, kopalni i zamku z czarnym rewersem powinny zostać usunięte z planszy, ponieważ na ich miejsce mogą wejść inne płytki z czarnym rewersem.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Filippos »

Naprawdę nie przepadam za Feldem. Nigdy nie wielbiłem W roku smoka i Notre Dame choć potrafiłem docenić te gry bo były dobre. Natomiast uważam, że po nich nie zrobił już nic naprawdę dobrego. Luna i Macao były koszmarnie przekombinowane, Speicherstadt niby z fajnym pomysłem na mechanikę ale po jednej partii kurzy się na półce. O W imię róży nie będę nawet wspominał. Tym trudniej było mi zdecydowac się na zakup kolejnej jego gry. Ale opis na BGG i recka Veridiany bardzo mnie skusiły, więc zakupiłem Zamki Burgundii i zabraliśmy je na weekend na wieś.

W efekcie zagraliśmy przez dwa dni cztery partie. :) Gra jest naprawdę dobra. Jest takim generycznym euro z duża liczbą małych decyzji i bardzo różnymi sposobami punktowania, ale wreszcie ma prostą i intuicyjną mechanikę. Bardzo fajnie że dołączono różne plansze graczy przez co gra powinna spokojnie pożyć te kilkanaście partii co najmniej, bo nawet kiedy gra już jest solved to pozostaje jeszcze rozgryzanie poszczególnych układów na planszach graczy.

Moje zarzuty póki co są niewielkie. Pominę tragiczne wykonanie bo to wszak Alea i dziwić się brzydocie ich gier to jak być zaskoczonym że Essen jest w październiku. :wink: Otóż wszystkie nasze cztery partie wygrała osoba która miała więcej punktów z żółtych kafelków. Niby to normalne, ale wolałbym nieco bardziej eleganckie rozwiązanie np że mogę olać żółte i zabudować cała planszę i w ten sposób wygrać. A tak się, chyba nie da. Może się mylę, jeśli tak to super.

A druga sprawa to że żółte kafelki są raczej niezbalansowane. Wszystkie dające wirtualnego robotnika przy budowaniu określonego rodzaju kafelka nigdy nie były u nas przez nikogo brane. W porównaniu z innymi dostępnymi akcjami wydają się bardzo słabe. Wyobrażam sobie użycie ich wyłącznie w sytuacji gdybym potrzebował na gwałt jakiegokolwiek żółtego do zabudowania dużego żółtego obszaru.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: folko »

U nas ostatnio wygrała osoba hodująca... owieczki ;-) Sporo na nich zarobiła. Ja miałem nawet wrażenie odwrotne do Twojego, że żółte są mało warte ;-)
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: cezaras »

Moje zarzuty póki co są niewielkie. Pominę tragiczne wykonanie bo to wszak Alea i dziwić się brzydocie ich gier to jak być zaskoczonym że Essen jest w październiku. :wink: Otóż wszystkie nasze cztery partie wygrała osoba która miała więcej punktów z żółtych kafelków. Niby to normalne, ale wolałbym nieco bardziej eleganckie rozwiązanie np że mogę olać żółte i zabudować cała planszę i w ten sposób wygrać. A tak się, chyba nie da. Może się mylę, jeśli tak to super.
hm, zdarza się, że żółte kafelki decydują, ale na pewno nie zawsze (a wręcz u nas rzadziej niż częściej).
jest mnóstwo strategii, które pozwalają zdobyć dużo punkciorków.
faktycznie żółte są niezrównoważone, aczkolwiek jest tylko 5 rozdań, więc niemożliwe jest w praktyce, by wszystkie najlepsze zdobył jeden człowiek.
Z drugiej strony jak ktoś od początku idzie w żółte, to wolniej się rozwija (i traci na bonusach) :) - naprawdę :) (bo nie gra w zamki i budynki(, a one przyspieszają.

Owszem czasem zdarza się, że w piątej rundzie pojawia się żółty kafelek, który "z miejsca" daje Ci 12 punktów, ale to nie jest na tyle znacząca przewaga, żeby decydowała o zwycięstwie.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Filippos »

folko pisze:U nas ostatnio wygrała osoba hodująca... owieczki ;-) Sporo na nich zarobiła. Ja miałem nawet wrażenie odwrotne do Twojego, że żółte są mało warte ;-)
No w naszej ostatniej partii Ala wyciągnęła na żółtych prawie 50 punktów. 3 vp za każdy rodzaj sprzedanego dobra to jest potencjalnie 18 punktów, żaden inny pojedynczy kafel w tej grze nie da ci tyle punktów.

To oczywiście zależy do tego jakie płytki wyjdą ale wydaje mi się że jeśli wyjdzie kilka dobrych żółtych punktujących to nie branie ich oznacza przegraną, zakładając oczywiście że rozwój pozostałych dziedzin jest mniej więcej wyrównany i nikt nie robi jakichś kardynalnych błędów.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: cezaras »

że jeśli wyjdzie kilka dobrych żółtych punktujących to nie branie ich oznacza przegraną
u nas najpopularniejszym kafelkiem jest budynek dający 4ech roboli :)
a żółte mogą czekać :)

co kraj, to obyczaj... :)
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Filippos »

cezaras pisze:
że jeśli wyjdzie kilka dobrych żółtych punktujących to nie branie ich oznacza przegraną
u nas najpopularniejszym kafelkiem jest budynek dający 4ech roboli :)
a żółte mogą czekać :)

co kraj, to obyczaj... :)
No ja nie mam z tymi żółtymi jakiegoś wielkiego problemu - potestuję to jeszcze. :)
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 200 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Furan »

Od niedawna możliwość pogrania w wersję online Zamków na: http://www.boiteajeux.net/ .
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
ODPOWIEDZ