Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Quetzalcoatl »

Zagrałem po raz pierwszy - nie powiem, gra zacna, podobała mi się.
Ale mam wrażenie, że jest aż przesadnie zbalansowana. Szedłem od początku w budynki i zamki, dające dodatkowe akcje i wysunąłem się na prowadzenie w punktacji. Jednakże chyba w czwartej turze skończyły mi się pola na budynki, to zacząłem budować bez głęszej koncepcji (no może biorąc bonusowe, o ile mnie nie uprzedzano), bardzeij po to, by zamykać obszary, a przeciwnicy w tym czasie zaczęli nadrabiać straty. Końcowa punktacja była w miarę zbliżona.
Jak to jest - proszę o opinie.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Gabriel »

Na pewno intuicyjnym kierunkiem rozwoju jest inwestowanie w kafelki technologii dające punkty za zwierzęta/towary/budynki. Nawet jeżeli mamy planszę z dwoma-trzema dużymi miastami, to warto inwestować w te kafle. Ja w ramach eksperymentów lubię brać te dające bonusy od razu w trakcie gry i jak na razie nie udaje mi się wygrywać. Ale nie eksperymentowałem jeszcze za bardzo ze zwierzętami. Na dwie osoby - na pewno dużo dają kafle za kończenie koloru. To nie jest jakaś strategia na miarę Caylusa. Są mniejsze i większe wybory, gra jest niezwykle relaksująca.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: cezaras »

Ale mam wrażenie, że jest aż przesadnie zbalansowana.
to zależy co rozumiemy za przesadnie zbalansowaną
Jeżeli to, że nie ma jednej strategii wygrywającej, a wręcz jest kilka które mogą dać sukces - to faktycznie jest zbalansowana. Ale to przecież zaleta. Dla mnie olbrzymia zaleta.
Ale to nie znaczy, że nie pojawiają się duże różnice w punktacji. Zdarzają się i to zahaczające o dubel...
Szczególnie jak się uda zagrać "przeciwko sali"...:)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Veridiana »

Grą do przesady zbalansowaną wydaje mi się z kolei Trajan. jakbyśmy nie grai, co druga gra kończy się remisem ;)

Zamki, po około 70 (?) partiach wydają się akuratnie zbalansowane. W stałej ekipie pilnujemy się jak możemy, a końcowe wyniki bywają różne o kilka punktów, ale czasem o kilkanaście, jak ktoś naprawdę niczego nie zaniedba, a równocześnie ekipa czegoś nie dopilnuje. taka niewiadoma mi sie podoba, a zwycięstwo o punkt pozwala się cieszyć, że zainwestowaliśmy jednak w żółty kafel za stolarnie, którą mieliśmy tylko jedną :D
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: medicus »

Zastanawia mnie, że na planszy głównej pole, na którym kładzie się zamek (ten obok toru z towarami) ma opis A B C D E
O co chodzi? Czemu służy ten opis?
To takie pytanie z kategorii zupełnie nieistotnych, ale ile razy gram to się nad tym głowię :D

Obrazek
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Palmer »

A nie było to tak, że w turze A C E kładziesz Zamek, a w B D Kopalnię ?
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2013, 12:40 przez Palmer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: the_ka »

medicus pisze:Zastanawia mnie, że na planszy głównej pole, na którym kładzie się zamek (ten obok toru z towarami) ma opis A B C D E
O co chodzi? Czemu służy ten opis?
To takie pytanie z kategorii zupełnie nieistotnych, ale ile razy gram to się nad tym głowię :D
jest to wyjątek dla 3 osobowej gry
w fazach A C E wykładasz na to pole zamek a w fazach B D wykładasz tam kopalnie
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: medicus »

ok, dzięki
to wiele wyjaśnia bo grałem w to wyłącznie w 2 lub 4 osoby :)
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5829
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: KubaP »

Szanowni, czy ktoś grał z minidodatkiem (tym). Mam takie wrażenie, że może on naruszyć bardzo delikatną równowagę doskonale zbalansowanej gry i nie wiem, czy jest sens go nabywać.
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6535
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 27 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: abadura »

KubaP pisze:Szanowni, czy ktoś grał z minidodatkiem (tym). Mam takie wrażenie, że może on naruszyć bardzo delikatną równowagę doskonale zbalansowanej gry i nie wiem, czy jest sens go nabywać.
Mam go, choć jeszcze nie grałem. Nie sądzę, żeby same kafle były "za mocne" (żółty na kolejność uważam wręcz za słaby!). Są niezłe, ale nie aż tak.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: BartP »

No nie ulega wątpliwości, że te zwierzaki i budynek są lepsze od jakiegokolwiek innego zwierzaka lub budynku, odpowiednio.
Żółte wydają się oczywiście zbalansowane. Grałem raptem raz z tymi żetonami. W grze trzyosobowej pojawił się tylko park (budynek), przydał się osobie, co go wzięła, wykorzystała początkowo w jednym celu, a na koniec gry dodała sobie punkty, jakby to był inny budynek ;].
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5829
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: KubaP »

BartP pisze:No nie ulega wątpliwości, że te zwierzaki i budynek są lepsze od jakiegokolwiek innego zwierzaka lub budynku, odpowiednio.
Żółte wydają się oczywiście zbalansowane. Grałem raptem raz z tymi żetonami. W grze trzyosobowej pojawił się tylko park (budynek), przydał się osobie, co go wzięła, wykorzystała początkowo w jednym celu, a na koniec gry dodała sobie punkty, jakby to był inny budynek ;].
No właśnie budynek i zwierzak mnie mocno niepokoją.
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Quetzalcoatl »

Czy jakość wydania dwóch dostępnych w naszych sklepach edycji (1. i 2. wielojęzyczna) jest taka sama? Czy któraś może ma lepiej wykonane elementy? Bo przymierzam się do zakupu i nie wiem, czy zwracać uwagę na wydanie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Veridiana »

nie wiem jak to się ma do edycji, ale moj egzemplarz nie mial dodatkowych żetonów, a egzemplarz kolezanki, zakupiony sporo pozniej, już mial. chodzi o 4 (chyba) żetony.
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: sirkozi »

Po czym poznać, którą mam edycję? Na pudełku jest tylko informacja o roku 2011.
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Quetzalcoatl »

Przede wszystkim jeśli jest "Castles..." a nie "Burgen..." to jest edycja angielska :) Ale ang. wersji nie widzę w sklepach, są tylko te drugie.
Odnośnie "Burgen..." - jeśli w lewym górnym rogu obrazka na pudełu jest taki mały zwój z informacją, że są zamieszczone instrukcje w dodatkowych językach (ang. i fr. zdaje się), to jest druga edycja.
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: sirkozi »

To mam drugą edycję. Odnośnie dodatkowych kafli to nie wiem, jest ich według instrukcji 164.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: BartP »

Dodatkowe kafle były swego czasu w ramach promocji dodawane za darmo bodaj przez planszostrefę, ale nie słyszałem, by w którymś wydaniu były domyślnie w pudełku.
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6535
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 27 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: abadura »

BartP pisze:Dodatkowe kafle były swego czasu w ramach promocji dodawane za darmo bodaj przez planszostrefę, ale nie słyszałem, by w którymś wydaniu były domyślnie w pudełku.
Też tak pomyślałem, że ktoś robi miły bonus (a planszosfera zrobiła mi tak kilka razy!). Sam dodatek można kupić oddzielnie na BGG Store (o ile mnie pamięc nie myli).
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

Quetzalcoatl pisze:Odnośnie "Burgen..." - jeśli w lewym górnym rogu obrazka na pudełu jest taki mały zwój z informacją, że są zamieszczone instrukcje w dodatkowych językach (ang. i fr. zdaje się), to jest druga edycja.
Instrukcja w trzech językach (niemieckim/angielskim/francuskim) była w wydaniu, które sprowadziłem w kwietniu 2011, czyli najprawdopodobniej pierwszym
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: bogas »

MichalStajszczak pisze:
Quetzalcoatl pisze:Odnośnie "Burgen..." - jeśli w lewym górnym rogu obrazka na pudełu jest taki mały zwój z informacją, że są zamieszczone instrukcje w dodatkowych językach (ang. i fr. zdaje się), to jest druga edycja.
Instrukcja w trzech językach (niemieckim/angielskim/francuskim) była w wydaniu, które sprowadziłem w kwietniu 2011, czyli najprawdopodobniej pierwszym
Instrukcja w trzech językach jest tu i tu, ale informacja o tym jest w edycji drugiej (wspomniany rulon w lewym górnym rogu ilustracji na tyle pudełka).
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

bogas pisze:Instrukcja w trzech językach jest tu i tu, ale informacja o tym jest w edycji drugiej (wspomniany rulon w lewym górnym rogu ilustracji na tyle pudełka).
Chyba jednak na przodzie pudełka :wink:

Rzeczywiście, drugie wydanie było zaraz po pierwszym, więc ten egzemplarz z kwietnia 2011 jest już z drugiego wydania.
Awatar użytkownika
Alman
Posty: 185
Rejestracja: 06 maja 2012, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Alman »

Veridiana pisze:nie wiem jak to się ma do edycji, ale moj egzemplarz nie mial dodatkowych żetonów, a egzemplarz kolezanki, zakupiony sporo pozniej, już mial. chodzi o 4 (chyba) żetony.
Ja dodatkowe żetony kupiłem tutaj http://3trolle.pl/1670-Die-Burgen-von-B ... nsion.html teraz są niedostępne ale wiem, że bywają. A czy ktoś z Was grał z dodatkowymi planszami, które były dodawane do któregoś Spielboxa?
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1341
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 123 times
Been thanked: 84 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: nahar »

Żetony są na bgg w sklepiku.

Za to plansze można sobie wydrukować z bgg z jpg, albo polować na spielboxa. Ja je mam od niedawna, grałem bodaj 1 lub 2 gry z nimi. Moim zdaniem są ok, tak jak plansze dodatkowe z podstawki. Zwykle wymuszają jakąś strategię - i przez to gra jest ciekawsza. Np jak się ma duże miasto to trzeba bardzo uważać co wychodzi z budynków, żeby się nie obudzić na koniec gry, że się nie ma jakiegoś typu budynku. A technologia pozwalająca budować więcej niż jeden typ w tym samym mieście nie zawsze wychodzi (zwykle gram na 2 osoby).

Plansze dodatkowe polecam, żetony też choć ich nie mam....
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: bogas »

Dodatkowe plansze ze Spielboxa to też dodatkowe zasady, które powinno się przy nich stosować. Teraz, aby położyć nowy żeton na swojej planszy musi on nie tylko sąsiadować z innym żetonem, ale musi też sąsiadować z zamkiem (bezpośrednio lub pośrednio przez połączenie z żetonów w tym samym kolorze). Dokładanie nowych zamków odbywa się na starych zasadach. Można też zrobić "super akcję" poświęcając dwie kostki i 5 PZ i zabrać odrzucony w poprzednich rundach zamek (standardowy lub czarny). Szczerze to przy dwóch graczach tego nie widzę. Zamek tylko jeden na rundę i nie ma szans żeby spadł, bo nikt go nie weźmie (czarny albo wejdzie, albo nie - to już loteria). Dlatego my gramy tak, że można tą "super akcją" (i tak bardzo duży koszt) zabrać zamek z poza gry.
ODPOWIEDZ