Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Trolliszcze »

bogas pisze:Dodatkowe plansze ze Spielboxa to też dodatkowe zasady, które powinno się przy nich stosować. Teraz, aby położyć nowy żeton na swojej planszy musi on nie tylko sąsiadować z innym żetonem, ale musi też sąsiadować z zamkiem (bezpośrednio lub pośrednio przez połączenie z żetonów w tym samym kolorze). Dokładanie nowych zamków odbywa się na starych zasadach. Można też zrobić "super akcję" poświęcając dwie kostki i 5 PZ i zabrać odrzucony w poprzednich rundach zamek (standardowy lub czarny). Szczerze to przy dwóch graczach tego nie widzę. Zamek tylko jeden na rundę i nie ma szans żeby spadł, bo nikt go nie weźmie (czarny albo wejdzie, albo nie - to już loteria). Dlatego my gramy tak, że można tą "super akcją" (i tak bardzo duży koszt) zabrać zamek z poza gry.
Rozegraliśmy z żoną ze dwadzieścia gier na nowych planszach (tylko we dwoje) i nie wprowadzamy żadnych modyfikacji do zasad. Przy dwóch graczach zamków, nie licząc czarnych, wyjdzie pięć - dwa zamki gracze mają na starcie, a na dwóch planszach jest w sumie osiem. Z tego prosty wniosek że nawet, jeśli nie wyjdzie żaden zamek z czarnych, i tak do zapełnienia wszystkich pól z zamkami braknie tylko jednego żetonu i po prostu ktoś nie będzie mieć bonusowych punktów.

Dorabianie zasady, że dodatkowy zamek można wziąć zawsze, to IMHO niepotrzebne spłycanie rozgrywki. Uważam, że jest idealnie zbalansowana, a jeśli ktoś przez dwie czy trzy rundy z rzędu nie weźmie żadnego zamku, to po prostu kiepsko gra i jego strata. Zresztą, rzadko kiedy obaj gracze od razu rzucają się na wszystkie zamki, przecież jeszcze trzeba do nich dojść - a to nie zawsze jest takie banalne, zależy od planszy.

I na koniec mogę jeszcze powiedzieć, że w ciągu tych dwudziestu gier nigdy nie korzystaliśmy z tej super akcji. Ani razu. Modyfikacja zasad naprawdę jest zbędna.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: bogas »

Trolliszcze pisze: Rozegraliśmy z żoną ze dwadzieścia gier na nowych planszach (tylko we dwoje) i nie wprowadzamy żadnych modyfikacji do zasad. (...)
No ja zaledwie dwa razy zagrałem na tych zasadach i mi przeszło. Teraz używamy tych plansz przy początkowym losowaniu, ale gramy na zasadach podstawowych, w których można olać statki i zamki, a mimo to wygrać, co przy nowych zasadach nie jest możliwe.
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1341
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 123 times
Been thanked: 84 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: nahar »

Ja też żadnych dodatkowych zasad nie używałem
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: rastula »

no i mamy nowy dodatek...

można obejrzeć /wydrukować

http://boardgamegeek.com/boardgame/1500 ... -expansion

niestety koszty wysyłki sprawiają, że nic innego niż samoróbka nie ma sensu

pojawił się nowy element "klasztory" i odpowiednie zasady:
The following rules are then added to the basic game play of "The Castles of Burgundy":

As soon as a player creates a direct, straight connection between two monasteries with 5 connecting tiles on his game board, he earns 5 victory points.

The first player to complete all three connections between his monasteries wins an additional bonus of 5-7 victory points (for a 2-4 player game). The second player to complete all three connections wins 2-4 victory points.

This means that a player can win a maximum of 3x5 + 7 = 22 additional victory points over the course of one game.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: hsiale »

rastula pisze:niestety koszty wysyłki sprawiają, że nic innego niż samoróbka nie ma sensu
Ile?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Furia »

hsiale pisze:
rastula pisze:niestety koszty wysyłki sprawiają, że nic innego niż samoróbka nie ma sensu
Ile?
9$, o ile dobrze kojarzę
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: rastula »

Furia pisze:
hsiale pisze:
rastula pisze:niestety koszty wysyłki sprawiają, że nic innego niż samoróbka nie ma sensu
Ile?
9$, o ile dobrze kojarzę
9,45$


nie wiem też czy to są 4 kopie tej samej mapy czy 4 różne mapy ( 13 a b c d)... zdjęcie jest tylko jednej oznaczonej jako 13a
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: piton »

ja tam zamówiłem z kilkoma innymi gadżetami - wysyłka jedna
jak dojdzie powiem co to ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: BartP »

Normalnie nie ma kosztów wysyłki przy małych promosach (płacisz po prostu $5). Koszty wysyłki pojawiają się dopiero właśnie przy planszach do Zamków a także przy nowych mapach do Age of Industry. Moż jeszcze przy czymś, o czym nie wiem.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Furia »

BartP pisze:Normalnie nie ma kosztów wysyłki przy małych promosach (płacisz po prostu $5). Koszty wysyłki pojawiają się dopiero właśnie przy planszach do Zamków a także przy nowych mapach do Age of Industry. Moż jeszcze przy czymś, o czym nie wiem.
Normalnie koszt wysyłki to 1$ już od jakiegoś czasu.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: uyco »

Furia pisze:Normalnie koszt wysyłki to 1$ już od jakiegoś czasu.
+1
wczoraj zamawiałem w BGG Store, co prawda co innego, ale wysyłka 1$
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: BartP »

Fakt, ale morał jest ten sam: przesyłka tych plansz do Zamków jest wyjątkowo droga. Jeśli się ich nie uwzględni w zakupie, to koszty przesyłki są marginalne.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: piton »

mam plansze z BGG
wykonanie takie jak oryginal - znaczy cienkie te plansze :P
są 4 sztuki dwustronne, plansze od 'a' do 'h', czyli różne konfiguracje.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1341
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 123 times
Been thanked: 84 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: nahar »

Moim zdaniem te z dodatku są cieńsze od oryginalnych.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: rastula »

piton pisze:mam plansze z BGG
wykonanie takie jak oryginal - znaczy cienkie te plansze :P
są 4 sztuki dwustronne, plansze od 'a' do 'h', czyli różne konfiguracje.
zrób skany ;D
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: piton »

rastula pisze:zrób skany ;D
w poniedziałek w pracy i tak niewiele się będzie działo :P a w sumie jako kopię bezpieczeństwa :wink:
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: mckil »

Jako że poniedziałek nastał to nieśmiało się dołączę z prośbą o skany :D
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: rastula »

mckil pisze:Jako że poniedziałek nastał to nieśmiało się dołączę z prośbą o skany :D

no ja tak trochę żartowałem - oczywiście jeśli się pojawią to chętnie zobaczą - z drugiej strony jednak prawa autorskie obowiązują :)
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: mckil »

rastula pisze:
mckil pisze:Jako że poniedziałek nastał to nieśmiało się dołączę z prośbą o skany :D

no ja tak trochę żartowałem - oczywiście jeśli się pojawią to chętnie zobaczą - z drugiej strony jednak prawa autorskie obowiązują :)
No przecież ja o niczym innym nie myślałem.
Z drugiej strony szlag mnie trafia że człek poczciwy nie może normalnie u nas w sklepie kupić.

A co do samej gry to moja siedmioletnia córka ostatnio codziennie mnie "męczy" o partyjkę i o dziwo całkiem nieźle jej idzie.
Poczekam jeszcze troszkę i w końcu będę miał partnera do Troyes :D
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Svartisen »

mckil pisze: No przecież ja o niczym innym nie myślałem.
Z drugiej strony szlag mnie trafia że człek poczciwy nie może normalnie u nas w sklepie kupić.

A co do samej gry to moja siedmioletnia córka ostatnio codziennie mnie "męczy" o partyjkę i o dziwo całkiem nieźle jej idzie.
Poczekam jeszcze troszkę i w końcu będę miał partnera do Troyes :D
Pozazdrościć. Ciężko znaleźć ludzi do Troyes. Spośród moich znajomych, wszyscy wysiadają przy tej grze, a ja trak ją lubię. Dostałem swoje plansze do BvB kilka dni temu. Mam nadzieję wypróbować w czasie wolnego.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1341
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 123 times
Been thanked: 84 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: nahar »

Mhm, mam wrażenie, że całkiem dobre jpg są na BGG.
O tu
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: rastula »

nahar pisze:Mhm, mam wrażenie, że całkiem dobre jpg są na BGG.
O tu

to nie ten dodatek :) - potwierdzam, że z tych da się wydrukowac i zalaminować całkiem funkcjonalne plansze...na forum bgg jest też info jak połączyć strony
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: wc »

A powiedzcie - czy wszystkie nowe plansze na tych liniach między klasztorami mają ciągi pól takich samych kolorów, jak ten na zdjęciu na bgg?
Zmierzam do pytania - czy coś Waszym zdaniem stoi na przeszkodzie żeby wprowadzić regułę punktowania za połączenie klasztorów na planszach z podstawki lub 1. dodatku?
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: romeck »

wc pisze:A powiedzcie - czy wszystkie nowe plansze na tych liniach między klasztorami mają ciągi pól takich samych kolorów, jak ten na zdjęciu na bgg?
Nie, tylko jedna z ośmiu jest taka.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Salgi
Posty: 184
Rejestracja: 17 lut 2009, 21:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Salgi »

Die Burgen von Burgund na dziś 11 miejsce w rankingu BGG, ogrom pozytywnych ocen graczy, liga online itd.
Gram z żoną tylko w dwójkę (niby najlepsza skalowalność) zagraliśmy coś ok 7-8 partii.

Po tym wszystkim stwierdzam że jakoś nie czuję magi. Mechanicznie wszystko działa bdb, ale ciągle mam wrażenie, że gra prowadzi mnie za rękę. Moje decyzje ograniczają się do tego, w jaki sposób rozłożę moje plany w czasie (tzn od których żetonów zacznę). Nasze plansze po zakończonej rozgrywce są dość "bogate". We wczorajszej rozgrywce mieliśmy wyniki w okolicach 245 pkt, więc chyba nie najgorzej.

Ma ktoś jakieś złote rady, żeby dać jej jeszcze szanse, czy mat handel welcome? :wink:
ODPOWIEDZ