Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1185
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: veljarek »

Tomzaq pisze:A jak się w to to gra? :shock:
Instrukcja na BGG, jako dodatek 9ty.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: norkbes »

kmd7 pisze:dlaczego norkbes piszesz, że gra jest bardziej strategiczna, niż taktyczna? Mogę co prawda założyć, że pójdę w jakieś konkretne obszary, ale np. dostając w czasie gry płytki wiedzy zmieniam ten plan i idę w coś zupełnie innego, bo akurat pasują mi do płytek na mojej planszy. Dobrym przykładem wydaje mi się właśnie plansza 10e, gdzie 36 pkt. za ukończony obszar miasta bardzo kusi. Jest jednak ryzyko, że akurat w partii 2 osobowej wszystkie budynki nie wejdą do gry i zdarzało mi się zaczynać grę z mocnym postanowieniem odpuszczenia tego obszaru. Jeśli jednak w pewnym momencie pojawiała się płytka wiedzy nr 1, to grzechem byłoby z niej nie skorzystać :D.
Zmiana planu w scenariuszu który opisujesz jest racjonalne w pierwszej/drugiej fazie, w trzeciej ryzykowne a później desperackie (maleją ci drastycznie szanse że zdążysz zapełnić duże brązowe pole). Pojedynczy żółty kafel zazwyczaj nie decyduje o wygranej. Kluczowe jest złożenie tu jakiejś synergii. Gra dlatego jest strategiczna że przyjęta strategia powinna być podporzadkowana jakiemuś pomysłowi. Celowanie w kafel o którym piszesz bez wartosciowania na ile jest on ci tylko potrzebny do domkniecia obszaru a na ile może posłużyć ci do punktowania za zbieranie budynków określonego typu to pokusa której przynajmniej ja staram się unikać. Wielu graczy przeocza fakt, że jedną z mechanik tej gry jest Set collection....
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: kmd7 »

No tak, masz rację, że pojedynczy kafel nie zapewni wygranej, tak samo, jak koncentrowanie się TYLKO na zamykaniu obszarów. W moim rodzinnym graniu kluczowym wydaje się tak ustawić swoją turę, aby wykonać w niej jak najwięcej dodatkowych ruchów czyli właśnie znaleźć taką synergię, żeby 1+1= 4, no, chociaż 3, a przynajmniej więcej niż przeciwnik ;). Komu się to uda częściej, wygrywa. A miałem też przypadek wyniku 220:220 i wygraną zapewniła różnica (5:6) wolnych pól na planszy. Zgadzam się, że set collection jest ważny, ale zależy od wchodzących kafelków wiedzy. Co z tego, że np. sprzedam wszystkie rodzaje towarów, a odpowiedni kafelek nie wejdzie? A do wartościowania dodałbym jeszcze jeden warunek - jak bardzo popsuję szyki (i ile zabiorę punktów) przeciwnikowi, biorąc potrzebny mu kafelek?
W sumie cieszę się, że gra jest tak regrywalna, bo (znając mojego współgracza) zapewne jeszcze wiele partii przede mną.
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: 8janek8 »

Macie jakiś patent na ochronę plansz graczy bez laminowania? Te z ostatniego dodatku są cienkie jak papier i proszą się o jakieś zabezpieczenie.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Można by wsadzić w takie ala koszulki jak do segregatora.
Trzeba zapytać w księgarni i se coś dopasować.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Skid_theDrifter »

Dr. Nikczemniuk pisze:Można by wsadzić w takie ala koszulki jak do segregatora.
Trzeba zapytać w księgarni i se coś dopasować.
A koszulka zwykła A4 nie podpasuje? Z bardziej trwałych rozwiązań, obawiam się że pozostaje tylko laminowanie... Albo, ewentualnie, jakiś protektor z typu tych na komiksy, może.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: kmd7 »

Czasami używałem koszulek na dokumenty A4. Ale teraz w zasadzie oryginalne plansze leżą w pudełku, a gram na wydrukowanych (gramatura chyba 220 czy 240g) kopiach. Nie dlatego, żebym drżał o to, że oryginalne się rozpadną. Chodzi o swobodę wyboru, jeśli chcemy zagrać na takich samych planszach. Dlatego mam wydrukowane po 2 kopie, bo najczęściej gram we dwoje.
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: 8janek8 »

Znalazłem chyba optymalne rozwiązanie na zabezpieczenie: http://allegro.pl/ofertowka-a4-obwoluta ... um_allegro , a na te z 9go dodatku przy dokładaniu dłuższym bokiem "L".
Wystarczy kupić po 4 komplety. Minus jedynie taki że nie zmieszczą się do pudełka.

To przy okazji do osób które już to przechodziły:
-gdzie najlepiej zlecić druk pojedynczych plansz (dam im oryginalne do skopiowania, a championshipy których nie mam z BGG)?
-jaki papier będzie najlepszy?
-ile was kosztowała sztuka zlecając wszystkie pojedyncze plansze x4?
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: kali »

Ja skserowałem na kolorowo, obciąłem lekko brzegi i zalaminowałem a następnie dociąłem by się do pudła zmieściło.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: kmd7 »

Niestety, nie pomogę - ja drukowałem na domowej drukarce Brother DCPJ-140W, na moje potrzeby jakość jest wystarczająca. Ale może zapytaj w MB print, wydrukowali/drukują m. in. scenariusze do TIME Stories, Fallout Adventures, dodatek do 7 Cudów, to pewnie i plansze wydrukują?
zio
Posty: 29
Rejestracja: 14 sty 2011, 20:20
Has thanked: 2 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: zio »

veljarek pisze:Gdyby ktoś potrzebował dodatek 9ty (Team game) to proszę:
https://boardgamegeek.com/image/3977261 ... -team-game
https://boardgamegeek.com/image/3977262 ... -team-game
Wielkie dzięki!

Na jakim formacie drukować te plansze? A3?

Szkoda, że nie jest to skan w pdf oryginału. Może kolega albo ktoś inny posiada i podzieli się dyskretnie? :)
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1185
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: veljarek »

Skan by złamał prawa autorskie.
Zrobiłem tą wersję by każdy miał szansę spróbować tego trybu gry.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: krzyss »

Jak rozwiazac problem jaki pojawil sie przez zagapienie i zapelnienie magazynu podrecznego plytkami posiadlosci, ktorych nie damy rady budowac przez brak dostepnosci do pol o odpowiednim kolorze?:)
Siedziec do konca gry i kupowac robotnikow?:D
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4115
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 306 times
Been thanked: 338 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: tomb »

Zajrzeć do instrukcji i dowiedzieć się, że można takie żetony odrzucić z gry, robiąc miejsce na nowe.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: krzyss »

To musialem to przeoczyc a instrukcje czytalem 2 razy:)
Dzieki za info.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 698
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 91 times
Been thanked: 87 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Rigidigi »

Chciałbym dodać możliwość grania żółtym kolorem.
O ile z pionkami nie ma problemu, to nigdzie nie mogę znaleźć kości w rozmiarze z tej gry. Z tego co zmierzyłem są to kości około 13-14mm. W sprzedaży są albo 12mm, albo 16mm.
Czy ktoś jest w stanie pomóc?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 347 times
Been thanked: 622 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: bogas »

Rigidigi pisze: 20 kwie 2018, 13:20 Chciałbym dodać możliwość grania żółtym kolorem.
O ile z pionkami nie ma problemu, to nigdzie nie mogę znaleźć kości w rozmiarze z tej gry. Z tego co zmierzyłem są to kości około 13-14mm. W sprzedaży są albo 12mm, albo 16mm.
Czy ktoś jest w stanie pomóc?
Oczywiście już spieszę z pomocą. Ja np. widzę co najmniej 2 rozwiązania:
1. Kupić kości w rozmiarze 12mm we wszystkich występujących w grze kolorach + żółty
2. Kupić żółte kości w rozmiarze 12mm oraz opakowanie melisy. Meliskę pijemy przed i w trakcie rozgrywki, aby ten 1 czy 2mm różnicy, nie przyprawiły nas o zawał serca 8)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

bogas pisze: 20 kwie 2018, 13:38
Rigidigi pisze: 20 kwie 2018, 13:20 Chciałbym dodać możliwość grania żółtym kolorem.
O ile z pionkami nie ma problemu, to nigdzie nie mogę znaleźć kości w rozmiarze z tej gry. Z tego co zmierzyłem są to kości około 13-14mm. W sprzedaży są albo 12mm, albo 16mm.
Czy ktoś jest w stanie pomóc?
Oczywiście już spieszę z pomocą. Ja np. widzę co najmniej 2 rozwiązania:
1. Kupić kości w rozmiarze 12mm we wszystkich występujących w grze kolorach + żółty
2. Kupić żółte kości w rozmiarze 12mm oraz opakowanie melisy. Meliskę pijemy przed i w trakcie rozgrywki, aby ten 1 czy 2mm różnicy, nie przyprawiły nas o zawał serca 8)
Jest jeszcze opcja z tymi 16mm. Osobiście to wolałbym właśnie ten rozmiar.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: harrison »

Zawsze można kupić wszystkie kości 16mm. Drożej, ale spokój duszy ważniejszy.
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: p_olo86 »

Cześć czy mógłby ktos podrzucic linki do BGG z plikami dodatkowych plansz do wydruku, bo szukam szukam i nie mogę znaleść?
cube88
Posty: 41
Rejestracja: 11 sty 2017, 10:41

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: cube88 »

p_olo86 pisze: 08 maja 2018, 10:50 Cześć czy mógłby ktos podrzucic linki do BGG z plikami dodatkowych plansz do wydruku, bo szukam szukam i nie mogę znaleść?
Miałem ten sam problem dzisiaj, więc napisze jeśli jeszcze nie masz skorzystasz:

Te plansze są tam uwzględnione jako minidodatki, więc nie ma ich w plikach do gry, musisz wejść w expansions i tam szukać w plikach dodatków.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: norkbes »

Z całym szacunkiem, ale ta tzw. analiza sprowadza się do interpretacji znanego z bgg posta dot średnich wyników z poszczególnych planszy Zamków. Zrodlowy post z kolei nawiązuje do znacznie wcześniejszej analogicznej analizy innego autora.Formalnie powielanie wyników i interpretacji innych nie jest pracą oryginalną.Z punktu widzenia praw autorskich sprawa z tym postem jest trochę śliska.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9413
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 500 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

To jest pierwszy odcinek czyli "przegląd literatury" (jak to zwykle w pracy naukowej :wink: )
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: norkbes »

MichalStajszczak pisze: 31 maja 2018, 23:20 To jest pierwszy odcinek czyli "przegląd literatury" (jak to zwykle w pracy naukowej :wink: )
Aaa, to czekam na opis materiałów, metod, wyniki i dyskusję :) Jakiś czas temu uzyskałem od admina BAJ zrzut danych (bodaj JSON) z Zamków, chciałem sprawdzić jak ELO graczy koreluje z osiąganymi przez nich wynikami. Ostatecznie zrobiłem jakieś trywialne analizy i np. okazało się, że średnie wyniki są systematycznie niższe jak grają ze sobą gracze dobrze znający tę grę. To tak apropos interakcji w Zamkach... Dane, które podajesz w zapowiedzi odnoszą się do wszystkich gier, dla mnie np. interesujące byłyby wyniki dla poszczególnych plansz ale w trybie, w którym wszyscy gracze grają na tej samej planszy. Inna ciekawa analiza, którą można byłoby zrobić coś analogicznego do tego, co zrobił Juho Snellman dla ras w Terra Mystica - tj. policzyć siłę plansz ale względną - tj. jak często wygrywa plansza #3 z #6 etc. ew. z uwzględnieniem różnic w ELO graczy.

Prawda jest taka, że choć istnieją różnice w poziomie średnich, to mogą one być nieistotne statystycznie. W praktyce gracze z ligowej dywizji 1 wygrają w zdecydowanej większości z graczami dywizji 3 i niższych niezależnie od tego na jakich planszach będą grać - wyniki może będą niższe ale przeciwnik zdobędzie tych punktów mniej (por. wyniki Wielkiego Szlema gdzie gracze z różnych dywizji Ligi grają ze sobą i niespodzianki zdarzają się rzadko i głównie dlatego, że w niskich dywizjach mamy syndrom nowego lisa w kurniku). Będzie tak dlatego, że Zamki to gra taktyczno-strategiczna nagradzająca ogranie i umiejętności. Innymi słowy, nie szukałbym w statystykach dowodów na niezbalansowanie plansz lub jakiś innych ułomności tej gry. W Terra Mystica powszechnie uważa się, że Darklings są bardzo mocni a Fakirs, Alchemists lub Giants bardzo słabi (co potwierdza statystyka...) - nie zmienia to faktu, że czołowi gracze osiągają najlepsze wyniki grając właśnie tymi najsłabszymi rasami. Źle zadane pytanie w statystyce po prostu prowadzi do złych wniosków.
ODPOWIEDZ