Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9414
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 500 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

Widzę, że spodziewasz się czegoś całkiem innego niż to, co zamierzam przedstawić. Moim celem jest zbadanie wpływu dwóch czynników na średnie wyniki - liczby graczy i planszy. Nie interesują mnie dwa pozostałe czynniki wpływające na wynik czyli umiejętności graczy i szczęście w rzucaniu kostkami. Przedstawiona w pierwszym odcinku statystyka z dużej liczby partii miała na celu pokazanie, że ten wpływ istnieje i tylko tyle.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3235
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Veridiana »

norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: norkbes »

Bardzo fajna druga część! Właściwie powinno się ją otagować jako spoiler bo jest tam sporo wskazówek jak grać, aby wygrywać... Będą kolejne części? Od siebie dodam, że dla mnie Zamki w 2os to zupełnie inna gra niż 4os. W 4os zazwyczaj maksymalizuje się zdobywane punkty, w 2os chodzi o to, żeby na koniec mieć 1pkt więcej niż przeciwnik.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: kmd7 »

U mnie w praktyce (na ok. 50 rozgrywek 90% zagrałem w dwie osoby) zwykle graczy dzieli kilka punktów. Np. wczoraj, na planszy 10a dwie rozgrywki, pierwsza 161:161 i wygrana za niezajęte pola (12:5), a partia rewanżowa przegrana 166:163. Wiem, wyniki punktowe nie zachwycają, ale walka zażarta była ;). A sam artykuł ciekawy, czekam na kolejne.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9414
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 500 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

norkbes pisze: 07 cze 2018, 13:58 W 4os zazwyczaj maksymalizuje się zdobywane punkty, w 2os chodzi o to, żeby na koniec mieć 1pkt więcej niż przeciwnik.
Nie tylko w Zamkach Burgundii tak jest. W każdej grze dwuosobowej strata przeciwnika jest moim zyskiem, wiec optymalizacja polega na decyzji, czy wykonać ruch, który da mi punkty, czy może taki, który odbierze punkty przeciwnikowi. A w czteroosobowej trzeba pamiętać, że gdzie dwóch się bije tam trzeci i czwarty może skorzystać.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: kaimada »

Jak możecie kojarzyć nie jestem fanem gier Euro. Od Stefana Felda się odbiłem przy okazji Jorvika. Zamki Burgundii odrzucały mnie swoją brzydotą i budżetowością wykonania...
Okazało się, że gra jest wybitna, a na dwie osoby to wręcz na dziesięc na dziesięc zasługuje.

Pełna recenzja Zamków Burgundii na ZnadPlanszy
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

kaimada pisze: 11 cze 2018, 20:22 Jak możecie kojarzyć nie jestem fanem gier Euro. Od Stefana Felda się odbiłem przy okazji Jorvika. Zamki Burgundii odrzucały mnie swoją brzydotą i budżetowością wykonania...
Okazało się, że gra jest wybitna, a na dwie osoby to wręcz na dziesięc na dziesięc zasługuje.

Pełna recenzja Zamków Burgundii na ZnadPlanszy
To jeszcze weź na radar Trajana. Mega wykonanie i Feldowska mechanika.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3235
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Veridiana »

kremitto123
Posty: 98
Rejestracja: 09 maja 2018, 13:05
Has thanked: 40 times
Been thanked: 7 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: kremitto123 »

Chyba musze dopisac sie do listy osob ktore nie docenialy gry z uwagi na jej brzydki wyglad. Gra sama w sobie jest rewelacyjna! Szkoda ze tak pozno ja odkrylismy, ale cos czuje, ze szybko nadrobimy stracony czas ;)
Czy pojecie ironii/sarkazmu ktos usunal ze slownika?
Wyjecie kija z czterech liter mile widziane.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1798
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 331 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: hipcio_stg »

kremitto123 pisze: 14 cze 2018, 10:53 Chyba musze dopisac sie do listy osob ktore nie docenialy gry z uwagi na jej brzydki wyglad. Gra sama w sobie jest rewelacyjna! Szkoda ze tak pozno ja odkrylismy, ale cos czuje, ze szybko nadrobimy stracony czas ;)
Na pewno... Już niedługo będziecie się rozglądali za mini dodatkami. Szczególnie polecam dodatkowe plansze. Pozostałe dodatki oczywiście również skompletowałem :D Pleasure garden ściągałem z USA - taki byłem zdesperowany...
Lion86
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2017, 00:10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Lion86 »

Czy ktoś może pytał Rebla czy planują wydać jakieś dodatki, albo najlepiej cały pakiet?
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: norkbes »

Bardzo obszerne opracowanie - Zamki już właściwie bez tajemnic...

Z co najmniej jedną tezą zdecydowanie się nie zgodzę:
Michał Stajszczak pisze: ... nie da się grać nie stawiając żadnych budynków ...
strategia grania bez budynków w pewnych sytuacjach może być nie do pobicia: grając bez budynków zamykasz inne kolory i zbierasz bonusy za bycie pierwszym/drugim w takim wyścigu (tym samym odbierając źródło punktów przeciwnikom). Sam wdziałem wiele takich gier, sam z upodobaniem grałem tę strategię wiele razy - teraz rzadziej, bo po 500+ grach trochę od Zamków muszę odpocząć :)

Parę przykładów moich gier (mam na pewno lepsze przykłady, ale akurat nie mogę ich znaleźć) jest tutaj:
http://www.boiteajeux.net/jeux/cdb/partie.php?id=193008
http://www.boiteajeux.net/jeux/cdb/partie.php?id=328168

przykłady nie są najlepsze dlatego, że ostatecznie parę budynków zostało postawionych na planszy - ale generalnie służyły one realizacji strategii (tj. otwierania dróg ekspansji na planszy) albo rozgrywaniu końcówki (jak możliwości punktowania w inny sposób się skończyły). Na 100% w lidze forumowej raz widziałem grę gdzie było dokładnie 0 budynków - ale niestety nie mogę odszukać tej gry.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9414
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 500 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

norkbes pisze: 25 cze 2018, 10:07 ostatecznie parę budynków zostało postawionych na planszy - ale generalnie służyły one realizacji strategii (tj. otwierania dróg ekspansji na planszy) albo rozgrywaniu końcówki (jak możliwości punktowania w inny sposób się skończyły).
Może moja wypowiedź była zbyt kategoryczna - oczywiście da się grać nie stawiając budynków. Ale można wtedy położyć na planszy maksimum 24 żetony. Gracz ma zatem kilka "zbędnych" akcji. Może wprawdzie użyć je do wzięcia robotników ale to jest akcja mało efektywna. Zresztą, jak sam napisałeś, kilka budynków trafiło na planszę właśnie dlatego, że nie było innych możliwości. A na niektórych planszach (np. 2 albo 4), ze względu na ich "topologię", bez stawiania budynków grać się po prostu nie da.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: norkbes »

MichalStajszczak pisze: 25 cze 2018, 10:35
norkbes pisze: 25 cze 2018, 10:07 ostatecznie parę budynków zostało postawionych na planszy - ale generalnie służyły one realizacji strategii (tj. otwierania dróg ekspansji na planszy) albo rozgrywaniu końcówki (jak możliwości punktowania w inny sposób się skończyły).
Może moja wypowiedź była zbyt kategoryczna - oczywiście da się grać nie stawiając budynków. Ale można wtedy położyć na planszy maksimum 24 żetony. Gracz ma zatem kilka "zbędnych" akcji. Może wprawdzie użyć je do wzięcia robotników ale to jest akcja mało efektywna. Zresztą, jak sam napisałeś, kilka budynków trafiło na planszę właśnie dlatego, że nie było innych możliwości. A na niektórych planszach (np. 2 albo 4), ze względu na ich "topologię", bez stawiania budynków grać się po prostu nie da.
Granie czystej i skutecznej (konkurencyjnej a nawet bardzo mocnej) strategii bez budynków jest możliwe rzeczywiście na paru planszach (np. bodaj wszystkie z rozszerzenia 10[a-h]) - na paru planszach - jak pisałeś będzie to zły wybór, jednak mi zdarzało się grać i na #2 i #4 stawiając możliwie mało budynków i koncentrując się na innych kolorach.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9414
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 500 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

Trzeba rozróżnić dwie rzeczy - jedna to granie strategią, opartą na zdobywaniu punktów za budynki, a druga stawianie budynków z innych powodów. Jeżeli masz na myśli tę pierwszą możliwość, to oczywiście masz rację - da się grać, licząc wyłącznie na punkty z innych źródeł niż budynki. Ja natomiast opierałem się na przesłankach czysto "geometrycznych". Konkretnie napisałem, że skoro w momencie zakończenia gry zostaje na planszy zazwyczaj nie więcej niż 10 wolnych pól, to jeden czy dwa budynki muszą być postawione. Gracz stawia je nie dlatego, by na nich w znaczący sposób zarobić, tylko np. po to, by zrobić sobie drogę do pól innych kolorów.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: norkbes »

MichalStajszczak pisze: 25 cze 2018, 11:59 Trzeba rozróżnić dwie rzeczy - jedna to granie strategią, opartą na zdobywaniu punktów za budynki, a druga stawianie budynków z innych powodów. Jeżeli masz na myśli tę pierwszą możliwość, to oczywiście masz rację - da się grać, licząc wyłącznie na punkty z innych źródeł niż budynki. Ja natomiast opierałem się na przesłankach czysto "geometrycznych". Konkretnie napisałem, że skoro w momencie zakończenia gry zostaje na planszy zazwyczaj nie więcej niż 10 wolnych pól, to jeden czy dwa budynki muszą być postawione. Gracz stawia je nie dlatego, by na nich w znaczący sposób zarobić, tylko np. po to, by zrobić sobie drogę do pól innych kolorów.
Oczywiście masz rację, ale dyskusja robi się trochę akademicka. Podsumowując: (1) strategia, w której albo zupełnie, albo niemal zupełnie pomija się budynki bywa bardzo skuteczna. (2) Pewne plansze wymagają stawiania przynajmniej jednego/dwóch budynków aby zrealizować tę strategię - na większości plansz tę strategię można zrealizować zupełnie pomijając budynki.

Moja pierwotna uwaga dotyczyła konkretnej Twojej opinii, z której można było wysnuć [mylny] wniosek, że nie da się wygrywać w Zamki grając bez budynków.

A tak na koniec, przyszło mi do głowy, że fajnym zakończeniem Twojej serii postów dot. analizy planszy w Zamkach byłoby podanie jakichś wytycznych (odgadniętych, inżynieria odwrotna?) dot. tworzenia nowych plansz graczy w Zamkach? Ciekawi mnie np. czy analizowałeś dystrybucję oczek na polach planszy (tj. nie tylko wielkość/rozkład pól?). Ja spodziewam się np. takiego rozkładu, że przygotowanie ścieżki ekspansji jest możliwie najtrudniejsze (tj. wąski rozkład liczb oczek na polach sąsiadujących z taką ścieżką).
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3345
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1104 times
Been thanked: 1267 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: seki »

hipcio_stg pisze: 15 cze 2018, 08:02
kremitto123 pisze: 14 cze 2018, 10:53 Chyba musze dopisac sie do listy osob ktore nie docenialy gry z uwagi na jej brzydki wyglad. Gra sama w sobie jest rewelacyjna! Szkoda ze tak pozno ja odkrylismy, ale cos czuje, ze szybko nadrobimy stracony czas ;)
Na pewno... Już niedługo będziecie się rozglądali za mini dodatkami. Szczególnie polecam dodatkowe plansze. Pozostałe dodatki oczywiście również skompletowałem :D Pleasure garden ściągałem z USA - taki byłem zdesperowany...
Nie byłbym tego takim pewnym. Ja grę doceniam, uważam że jest bardzo dobra, polecam,oceniam na 8/10. I kompletnie nie czuję potrzeby kupowania dodatków do niej, nie czuję potrzeby posiadania kolejnych plansz czy też dodawania zasad. Fakt, wolę grać w inne gry i w Zamki gram średnio 1 raz w miesiącu ale nawet gdybym grał częściej to dodatki nie przekonują mnie na tyle by ich zakup oceniać jako konieczny.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1798
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 331 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: hipcio_stg »

seki pisze: 25 cze 2018, 12:44
hipcio_stg pisze: 15 cze 2018, 08:02
kremitto123 pisze: 14 cze 2018, 10:53 Chyba musze dopisac sie do listy osob ktore nie docenialy gry z uwagi na jej brzydki wyglad. Gra sama w sobie jest rewelacyjna! Szkoda ze tak pozno ja odkrylismy, ale cos czuje, ze szybko nadrobimy stracony czas ;)
Na pewno... Już niedługo będziecie się rozglądali za mini dodatkami. Szczególnie polecam dodatkowe plansze. Pozostałe dodatki oczywiście również skompletowałem :D Pleasure garden ściągałem z USA - taki byłem zdesperowany...
Nie byłbym tego takim pewnym. Ja grę doceniam, uważam że jest bardzo dobra, polecam,oceniam na 8/10. I kompletnie nie czuję potrzeby kupowania dodatków do niej, nie czuję potrzeby posiadania kolejnych plansz czy też dodawania zasad. Fakt, wolę grać w inne gry i w Zamki gram średnio 1 raz w miesiącu ale nawet gdybym grał częściej to dodatki nie przekonują mnie na tyle by ich zakup oceniać jako konieczny.
Dodatkowe plansze zarówno 10a-h, jak i monastery to czyste przedłużenie regrywalności tytułu (ilości partii zanim się znudzi/ogra) bez wpływu na zasady. monastery ma dodatkowe źródło punktowania, ale ciekawie odświeża i zmusza do łamania schematów. Co do kafelków dodatkowych - sprawa dyskusyjna. Na pewno niszczy wszystkie tabelki % rachunku prawdopodobieństwa, ale niektóre są bardzo przyjemne jak klasztor grając we dwóch na planszach z 8-polowymi beżowymi regionami, gdzie przez całą grę nie wejdzie ani jeden budynek danego typu.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3235
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4594
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1005 times
Been thanked: 1873 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: warlock »

Przetłumaczyłem ostatnio kartę pomocy gracza do Zamków Burgundii (za zgodą autora wskazanego w dokumencie ;)) - http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/wp- ... pomocy.pdf

Sama gra jest prosta, ale początkujący mogą mieć problem z zapamiętaniem działania np. żółtych żetonów nauki. Myślę. że taka ściągawka przyspieszy tłumaczenie gry ;).

Podrzucam dla potomnych. Dajcie znać jeśli znajdziecie tu jakieś błędy albo nieścisłości.
Nesmeer

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Nesmeer »

warlock pisze: 09 lip 2018, 10:26 Przetłumaczyłem ostatnio kartę pomocy gracza do Zamków Burgundii (za zgodą autora wskazanego w dokumencie ;)) - http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/wp- ... pomocy.pdf

Sama gra jest prosta, ale początkujący mogą mieć problem z zapamiętaniem działania np. żółtych żetonów nauki. Myślę. że taka ściągawka przyspieszy tłumaczenie gry ;).

Podrzucam dla potomnych. Dajcie znać jeśli znajdziecie tu jakieś błędy albo nieścisłości.
Świetna robota! Jak tylko jakiś babol wpadnie w oko dam znać :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: ChlastBatem »

Świetna robota. Mi jedynie brakuje dodatków :P
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: kdsz »

warlock pisze: 09 lip 2018, 10:26 Przetłumaczyłem ostatnio kartę pomocy gracza do Zamków Burgundii (za zgodą autora wskazanego w dokumencie ;))
Dobra robota! Gdyby w karcie pomocy znajdowały się jeszcze zasady końcowego podliczania, to byłaby w ogóle euforia!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4594
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1005 times
Been thanked: 1873 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: warlock »

Zastanawiałem się, czy nie wywalić opisu akcji na rzecz końcowej punktacji właśnie...
ODPOWIEDZ