Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 487
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 249 times
Been thanked: 440 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: vnzk »

MichalStajszczak pisze: 10 kwie 2019, 23:37 Ocena wyglądu jest subiektywna. Być może nie dla wszystkich wygląd był największym mankamentem, o ile w ogóle mankamentem był.
Ale jeżeli nawet ktoś ma zastrzeżenia do wyglądu wersji podstawowej i nie ma przekonania, że nowa wersja będzie pod tym względem lepsza, to po prostu nie kupi gry w przedsprzedaży. Sklep, ogłaszając tak wcześnie przedsprzedaż raczej nic nie traci nawet jak nikt teraz gry nie zamówi, choć podejrzewam, że znajdą się tacy, co zamówią w ciemno.
Trudno się nie zgodzić.

Mi osobiście wygląd obecnych Zamków nie przeszkadza, więc na nową wersję się nie zasadzam, jednak dość często przy opiniach/polecajkach pojawia się kwestia wyglądu i zapewne osoby, które się przez to od gry odbiły są docelowym kupcem deluxe. Macie jednak rację, że to przedsprzedaż i nie takie rzeczy rynek widział.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 694
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 287 times
Been thanked: 86 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MataDor »

Przez ostatnie 3 miechy rozegrałem 18 partii w Burgundię (wcześniej w to nie grałem). 17 partii wygrała osoba której jako pierwszej udało się kupić kopalnię. Nie wiem czy to przypadek czy coś jest z grą nie tak...
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

MataDor pisze: 08 maja 2019, 15:08 Przez ostatnie 3 miechy rozegrałem 18 partii w Burgundię (wcześniej w to nie grałem). 17 partii wygrała osoba której jako pierwszej udało się kupić kopalnię. Nie wiem czy to przypadek czy coś jest z grą nie tak...
Czyżby strategia wygrywająca? :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: konradstpn »

Całe moje planszówkowe życie czułem, że z tą grą jest coś nie tak... Myślę, że to przełomowy dzień w naszym hobby. 😅
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Trolliszcze »

My po jakichś osiemdziesięciu partiach zauważyliśmy, że zawsze wygrywa ta osoba, która zdobyła najwięcej punktów - i tak jest za każdym razem. Macie podobne spostrzeżenia?
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Pisarka »

Trolliszcze pisze: 08 maja 2019, 16:36 My po jakichś osiemdziesięciu partiach zauważyliśmy, że zawsze wygrywa ta osoba, która zdobyła najwięcej punktów - i tak jest za każdym razem. Macie podobne spostrzeżenia?
To skandal, że to przeszło w playtestach.

:mrgreen:
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Vakarian89 »

MataDor pisze: 08 maja 2019, 15:08Przez ostatnie 3 miechy rozegrałem 18 partii w Burgundię (wcześniej w to nie grałem). 17 partii wygrała osoba której jako pierwszej udało się kupić kopalnię. Nie wiem czy to przypadek czy coś jest z grą nie tak...
Nie zauważyłem, żeby szybkie zdobycie kopalni było jakimś wyznacznikiem końcowego sukcesu. Jasne, srebro zawsze się przydaje (zwłaszcza na początku fazy, gdy na czarnym rynku pojawią się nowe kafelki), ale żeby kopalnie były AŻ TAK niezbędne? Jakoś mi się nie wydaje. Te 18 razy grałeś z różnymi ludźmi, czy ciągle ta sama ekipa?
Trolliszcze pisze: 08 maja 2019, 16:36My po jakichś osiemdziesięciu partiach zauważyliśmy, że zawsze wygrywa ta osoba, która zdobyła najwięcej punktów - i tak jest za każdym razem. Macie podobne spostrzeżenia?
Coś mi się właśnie wydawało, że tak jest, ale nie byłem do końca pewien. Dobrze wiedzieć, że nie ja sam mam tak śmiałe teorie na temat Zamków!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bogas »

MataDor pisze: 08 maja 2019, 15:08 Przez ostatnie 3 miechy rozegrałem 18 partii w Burgundię (wcześniej w to nie grałem). 17 partii wygrała osoba której jako pierwszej udało się kupić kopalnię. Nie wiem czy to przypadek czy coś jest z grą nie tak...
Hmm, albo przypadek, albo coś źle gracie. Może za często sobie wypłacacie srebro z kopalń? Nie pamiętam nomenklatury z Zamków (rundy/fazy), ale przyjmijmy, że gra jest podzielona na 5 faz, a każda faza na 5 rund. Kopalnia daje srebro pomiędzy fazami na końcu każdej fazy, czyli kopalnia postawiona na początku gry da w całej grze 5 srebra. To nie jest coś co daje zwycięstwo.
EDIT: nie pomiędzy fazami tylko na końcu każdej fazy, bo po ostatniej też
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: kmd7 »

Trolliszcze pisze: 08 maja 2019, 16:36 My po jakichś osiemdziesięciu partiach zauważyliśmy, że zawsze wygrywa ta osoba, która zdobyła najwięcej punktów - i tak jest za każdym razem. Macie podobne spostrzeżenia?
Tak. Mam podobne. Z tym, że nie do końca. U mnie po 60 partiach było tak w przeważającej większości wypadków. Ale zdarzyły się rozgrywki, po których powiedziałem : "Dobra, tym razem wygrałaś, co tam punkty. A teraz ja wybieram grę".
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: hipcio_stg »

A ja mam teorię, że kto położy żółty kafel dający 3 pkt za każdy rodzaj sprzedanego towaru znacząco pcha pionek punktowy do przodu.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Tomzaq »

hipcio_stg pisze: 08 maja 2019, 21:33 A ja mam teorię, że kto położy żółty kafel dający 3 pkt za każdy rodzaj sprzedanego towaru znacząco pcha pionek punktowy do przodu.
To prawda. Zawsze się o ten kafel biję jak pojawi się na planszy.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Lothrain »

Tomzaq pisze: 09 maja 2019, 08:04 To prawda. Zawsze się o ten kafel biję jak pojawi się na planszy.
Nie Ty jeden :) Coś jest na rzeczy, że to dość łatwe punkty bez większego wysiłku. Ale to nie przesądza definitywnie o wygranej.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: hipcio_stg »

Lothrain pisze: 09 maja 2019, 08:05
Tomzaq pisze: 09 maja 2019, 08:04 To prawda. Zawsze się o ten kafel biję jak pojawi się na planszy.
Nie Ty jeden :) Coś jest na rzeczy, że to dość łatwe punkty bez większego wysiłku. Ale to nie przesądza definitywnie o wygranej.
Nie napisałem, że wzięcie tego kafelka to autowin, ale dużo łatwych punktów. Dziwię się, że autor zostawił 3pkt/dobro zamiast 2 co chyba by nie było takie złe. Możemy sobie pogdybać, a policzył i sprawdził nasz lubiany Feldzik.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: konradstpn »

To już nie kopalnia zapewnia zwycięstwo. Teraz to już naprawdę nie wiem jak grać. 😊 Czy jest jeszcze ktoś, kto odkrył kolejną, już n-tą strategię wygrywajacą ? Dopiszę do już wcześniej podanych i podczas gry zastosuję jedną z nich, a może nawet mix... 😂
Gram, więc jestem.
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: buhaj »

Trolliszcze pisze: 08 maja 2019, 16:36 My po jakichś osiemdziesięciu partiach zauważyliśmy, że zawsze wygrywa ta osoba, która zdobyła najwięcej punktów - i tak jest za każdym razem. Macie podobne spostrzeżenia?
W moich około 80 partiach kilkukrotnie padł remis punktowy. Wygrywała osoba która miała mniej zajętych heksów w swojej posiadłości. A raz wygrała osoba która zrobiła ostatni ruch :).
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Vakarian89 »

hipcio_stg pisze: 09 maja 2019, 08:12Dziwię się, że autor zostawił 3pkt/dobro zamiast 2 co chyba by nie było takie złe. Możemy sobie pogdybać, a policzył i sprawdził nasz lubiany Feldzik.
Faktycznie, 2 punkty za każdy sprzedany rodzaj towaru byłyby zdecydowanie bardziej na miejscu, ponieważ w obecnej formie ten żeton nauki jest trochę OP. Jak jeszcze uda się jednej osobie zgarnąć drugi żeton z bonusem za towary (1 pkt/każdy sprzedany towar), to sytuacja staje się dla niego bardzo komfortowa.
konradstpn pisze: 09 maja 2019, 08:48To już nie kopalnia zapewnia zwycięstwo. Teraz to już naprawdę nie wiem jak grać. 😊
Graj na intuicję, popełniaj błędy, wyciągaj z nich wnioski i ciesz się zauważalnym progresem. Czy nie lepiej przegrać swoją taktyką i wyciągnąć jakąś lekcję z porażki, niż wygrać, kopiując strategie innych?
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 245
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 57 times
Been thanked: 119 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: upadly_bankowiec »

Vakarian89 pisze: 10 maja 2019, 22:55 Graj na intuicję, popełniaj błędy, wyciągaj z nich wnioski i ciesz się zauważalnym progresem. Czy nie lepiej przegrać swoją taktyką i wyciągnąć jakąś lekcję z porażki, niż wygrać, kopiując strategie innych?
Na pewno słyszałeś o powiedzeniu "cel uświęca środki". Dla niektórych gra przegrana to gra stracona :wink:
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Vakarian89 »

upadly_bankowiec pisze: 11 maja 2019, 21:38Dla niektórych gra przegrana to gra stracona :wink:
Ja również nie lubię przegrywać, więcej - nie umiem przegrywać, łapię od razu nerwa (jedna z rzeczy, nad którymi trzeba popracować...). Nie znaczy to jednak, że dobrym pomysłem wydaje mi się studiowanie taktyk innych, żeby zwycięstwo osiągnąć, ponieważ zabija to frajdę z odkrywania tejże taktyki samemu. Mówię oczywiście o grze w planszówki dla przyjemności - gdybym miał toczyć wojnę, pewnie chciałbym dowiedzieć się o taktyce przeciwnika jak najwięcej. :wink:
_Jarek_
Posty: 102
Rejestracja: 25 maja 2015, 14:38
Lokalizacja: Tczew
Been thanked: 3 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: _Jarek_ »

Mam pytanie o działanie budynku Ratusz:
Gdy gracz umieszcza w swojej posiadłości ratusz, może natychmiast umieścić
w swojej posiadłości kolejny żeton włości (dowolnego rodzaju) z podręcznego
magazynu, stosując jego efekty! Wszystkie warunki dokładania żetonów
muszą zostać zachowane
.
Czy w tym ostatnim zdaniu chodzi jedynie o dopasowanie kolorów i sąsiedztwo z innym żetonem, czy trzeba także dopasować wartość na polu do tej z kości, za pomocą której wystawiony został Ratusz?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Tomzaq »

_Jarek_ pisze: 16 maja 2019, 15:07 Mam pytanie o działanie budynku Ratusz:
Gdy gracz umieszcza w swojej posiadłości ratusz, może natychmiast umieścić
w swojej posiadłości kolejny żeton włości (dowolnego rodzaju) z podręcznego
magazynu, stosując jego efekty! Wszystkie warunki dokładania żetonów
muszą zostać zachowane
.
Czy w tym ostatnim zdaniu chodzi jedynie o dopasowanie kolorów i sąsiedztwo z innym żetonem, czy trzeba także dopasować wartość na polu do tej z kości, za pomocą której wystawiony został Ratusz?
To pierwsze. Kość nieistotna
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: hsiale »

hipcio_stg pisze: 08 maja 2019, 21:33 A ja mam teorię, że kto położy żółty kafel dający 3 pkt za każdy rodzaj sprzedanego towaru znacząco pcha pionek punktowy do przodu.
Tak, to jest najmocniejsza płytka w grze, daje dobre punkty za coś, co zasadniczo i tak opłaca się robić, a przeciwnicy nie bardzo mają jak przeszkadzać.

W temacie pierwszej kopalni. Zgaduję, że chodzi o grę dwuosobową, gdzie na planszy jest zwykle jedna kopalnia na turę. Jeśli pierwszy gracz ją weźmie, to drugi w miarę łatwo powinien być w stanie dopilnować, że na początku kolejnej tury kolejność będzie odwrotna i będzie okazja wyrównać. Jeśli pierwszy nie ma jak jej zabrać (żadnej kostki w okolicy ani dostępnej sztuczki z użyciem zamku czy kościoła) i zabierze ją drugi, to pierwszy może się skupić na wyczyszczeniu planszy ze statków i zapewnieniu sobie kopalni w drugiej i może też trzeciej turze. Kopalnia to 1 srebra na turę, czyli pół kostki, czyli około 2-2,5 punktu. Pomaga, ale nie aż tak. Natomiast jeśli jeden gracz weźmie 3 kopalnie, a drugi je całkiem zignoruje, to już jest spora różnica tempa na przestrzeni całej gry i należy mieć naprawdę dobry powód żeby to zrobić.
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Vakarian89 »

hsiale pisze: 16 maja 2019, 23:41 Tak, to jest najmocniejsza płytka w grze, daje dobre punkty za coś, co zasadniczo i tak opłaca się robić, a przeciwnicy nie bardzo mają jak przeszkadzać.
Dokładnie tak, jak napisałeś - sprzedaż towarów opłacalna jest sama w sobie (punkty + srebro), więc ten żeton tak czy siak jakieś punkty właścicielowi da. Oczywiście można zoptymalizować dobieranie/sprzedaż towarów tak, aby zdobyć komplet 18 punktów za wszystkie 6 rodzajów towaru, ale nawet nie robiąc tego, jakieś punkty wpadną. W jednej rozgrywce (bodajże w 4 osoby) wykupiłem ten kafelek tylko po to, żeby nie kupili go inni - ja miałem zapełnione już wszystkie żółte pola, ale nie chciałem, żeby ktoś zgarnął te punkty. Koniec końców okazało się, że dobrze zrobiłem. 8)
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 794
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 398 times
Been thanked: 500 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: rav126 »

I ja się nawróciłem, i kupiłem te brzydkie Zamki. Naprawdę, wygląd tej gry odpycha przy sięganiu do portfela. Teraz jak już mam wersję brzydką, i już po bólu zakupowym, a gra faktycznie sprawia dużo frajdy, to nie wiem czy będzie sens inwestowania w wersję deluxe, no chyba, że będzie wyglądać jak Brass Lancashire/Birmingham w porównaniu do pierwowzoru.

Jeśli chodzi o łatwe punkty to żółty kafel punktujący 4/rodzaj zwierząt, też daje fajne punkty, a gdyby go zabrać właśnie z tym kaflem za rodzaje dóbr, to przeciwnik miałby ciężko ;)

A ja z innym pytaniem - jakiej gry używacie jako zamiennika dla Zamków Burgundii? Chodzi mi o ciężar gry, regrywalność i długość rozgrywki, w końcu nie samymi zamkami człowiek żyje :)
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Vakarian89 »

rav126 pisze: 18 maja 2019, 21:39Jeśli chodzi o łatwe punkty to żółty kafel punktujący 4/rodzaj zwierząt, też daje fajne punkty
Tak, tyle że kafelek 4pkt/rodzaj zwierząt stawia gracza przed wyborem - albo stawiam na planszy różne rodzaje zwierząt i nie dostaję (tak dużego) bonusu za posiadanie na jednym pastwisku wielu kafelków jednego rodzaju, albo nabijam punkty za takie same zwierzaki na pastwisku i w ten sposób dostaję mniejszy bonus z kafelka. Moim zdaniem druga opcja jest dużo lepsza - nie ma to jak duże pastwisko zapełnione samymi krowami (owcami, świniami, kurami, alpakami...).
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: seki »

rav126 pisze: 18 maja 2019, 21:39
Jeśli chodzi o łatwe punkty to żółty kafel punktujący 4/rodzaj zwierząt, też daje fajne punkty, a gdyby go zabrać właśnie z tym kaflem za rodzaje dóbr, to przeciwnik miałby ciężko ;)
Moim zdaniem kafel punktujący za różne dobra jest zdecydowanie mocniejszy. Kafel za różne zwierzęta może być niezły tylko na niektórych planszach gdzie masz więcej małych obszarów zielonych. Generalnie znacznie więcej punktów za zwierzęta zgarniasz gdy są takie same. Nie opłaca się ich różnicować, zwłaszcza na większych obszarach.
ODPOWIEDZ