Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
valgir
Posty: 34
Rejestracja: 17 gru 2017, 10:11

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: valgir »

Panowie, a jak wykonujecie kolejność swojego ruchu gdy przesuwa się pionek po torze kolejności po położeniu statku? Osoba, która jest na prowadzeniu w torze kolejności wykonuję swój ruch pierwsza w każdej rundzie/kolejce czy po prostu rzuca tylko białą?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: DarkSide »

Tor statków jest jednocześnie torem kolejności w każdej kolejce, więc odpowiedź nasuwa się sama :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 325
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: olocop »

Osoba zdobywająca pierwszeństwo na torze od razu dostaje białą kość i pierwsza wykonuje ruch po kolejnym rzucie białą kością.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: RUNner »

Niestety nie przełamałem się, żeby grę rozfoliować i zagrać. Kupiłem bo była w przedsprzedaży, ale pooglądałem w necie zawartość pudełka i niestety gra została sprzedana. To pierwszy mój przypadek, gdy nie dałem rady przebrnąć przez oprawę graficzną, a nie jestem na tym punkcie szczególnie zbzikowany. Przede wszystkim mechanika, ale wykonanie też musi być choćby zadowalające. Żeby nie być gołosłownym, Scythe też sprzedałem, bo mimo że śliczne, to jednak koślawe mechanicznie. Być może kiedyś wrócę do ZB.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Lothrain »

To zapewne Twoj najwiekszy planszowkowy blad. (wybacz brak PL znakow)
valgir
Posty: 34
Rejestracja: 17 gru 2017, 10:11

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: valgir »

olocop pisze:Osoba zdobywająca pierwszeństwo na torze od razu dostaje białą kość i pierwsza wykonuje ruch po kolejnym rzucie białą kością.
DarkSide pisze:Tor statków jest jednocześnie torem kolejności w każdej kolejce, więc odpowiedź nasuwa się sama :D

No właśnie niby tak, ale w instrukcji to słabo wytłumaczone, trochę mi nie dawało spokoju, że ktoś może być ciągle pierwszy i podbierać najlepsze kafelki :D


Swoja drogą czy gdzieś w pl można kupić dodatki? Głównie zależy mi na dodatku nr 8, który rozwija sprzedaż towarów (moim zdaniem czegoś tu brakuję, a to świetnie rozszerza grę) oraz dodatku nr 4. Ewentualnie czy ktoś może ma i mógłby podesłać kopię do wydrukowania?
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 511 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: buhaj »

RUNner pisze:Niestety nie przełamałem się, żeby grę rozfoliować i zagrać. Kupiłem bo była w przedsprzedaży, ale pooglądałem w necie zawartość pudełka i niestety gra została sprzedana. To pierwszy mój przypadek, gdy nie dałem rady przebrnąć przez oprawę graficzną, a nie jestem na tym punkcie szczególnie zbzikowany. Przede wszystkim mechanika, ale wykonanie też musi być choćby zadowalające. Żeby nie być gołosłownym, Scythe też sprzedałem, bo mimo że śliczne, to jednak koślawe mechanicznie. Być może kiedyś wrócę do ZB.
Zamki brzydkie więc nie grasz a Scythe "koślawy mechanicznie" - :D
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: RUNner »

buhaj pisze:
RUNner pisze:Niestety nie przełamałem się, żeby grę rozfoliować i zagrać. Kupiłem bo była w przedsprzedaży, ale pooglądałem w necie zawartość pudełka i niestety gra została sprzedana. To pierwszy mój przypadek, gdy nie dałem rady przebrnąć przez oprawę graficzną, a nie jestem na tym punkcie szczególnie zbzikowany. Przede wszystkim mechanika, ale wykonanie też musi być choćby zadowalające. Żeby nie być gołosłownym, Scythe też sprzedałem, bo mimo że śliczne, to jednak koślawe mechanicznie. Być może kiedyś wrócę do ZB.
Zamki brzydkie więc nie grasz a Scythe "koślawy mechanicznie" - :D
Mechanika musi być dobra, a szata graficzna przyzwoita. Scythe nie spełnia pierwszego wymogu, Zamki drugiego. Tak bywa.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: bogas »

RUNner pisze:Mechanika musi być dobra, a szata graficzna przyzwoita. Scythe nie spełnia pierwszego wymogu, Zamki drugiego. Tak bywa.
Gdzie 2 Polaków tam 3 opinie ;) Dla mnie Scythe ma bardzo przyzwoitą mechanikę, a zamki wyglądają spoko.
I nawiązując do pytania o liczbę graczy to w 4 może i wchodzą wszystkie kafelki do gry, ale gra trwa trochę za długo (wyraźnie odczuwalne znużenie i radość gdy w końcu gra się kończy wyraźnie o tym świadczą ;) ) . Tak więc dla mnie najlepiej w 2, góra 3 się gra.
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 511 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: buhaj »

Gra moze sie nie podobac - czy to wizualnie czy mechanicznie ale napisac, że Scythe ma koslawą (czyli złą) mechanike to oczywista bzdura i tyle w temacie.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Pan_K »

buhaj pisze:Gra moze sie nie podobac - czy to wizualnie czy mechanicznie ale napisac, że Scythe ma koslawą (czyli złą) mechanike to oczywista bzdura i tyle w temacie.
Scythe ma mechanikę poprawną, ale nieciekawą. Nie porwało mnie - i jak widać kilku innych osób również. Rozumiem, że może się podobać, ale mi się jednak nie spodobała. Jak się Tobie podoba, to miło. Jednak nie jesteś wyrocznią dla wszystkich - przykro mi, że Cię rozczarowałem ;P
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 511 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: buhaj »

Pan_K pisze:
buhaj pisze:Gra moze sie nie podobac - czy to wizualnie czy mechanicznie ale napisac, że Scythe ma koslawą (czyli złą) mechanike to oczywista bzdura i tyle w temacie.
Scythe ma mechanikę poprawną, ale nieciekawą. Nie porwało mnie - i jak widać kilku innych osób również. Rozumiem, że może się podobać, ale mi się jednak nie spodobała. Jak się Tobie podoba, to miło. Jednak nie jesteś wyrocznią dla wszystkich - przykro mi, że Cię rozczarowałem ;P
Przeczytaj nasze dwa posty - masz je zreszta jeden pod drugim - i zastanów sie co napisałes i po co
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Pan_K »

buhaj pisze:
Pan_K pisze:
buhaj pisze:Gra moze sie nie podobac - czy to wizualnie czy mechanicznie ale napisac, że Scythe ma koslawą (czyli złą) mechanike to oczywista bzdura i tyle w temacie.
Scythe ma mechanikę poprawną, ale nieciekawą. Nie porwało mnie - i jak widać kilku innych osób również. Rozumiem, że może się podobać, ale mi się jednak nie spodobała. Jak się Tobie podoba, to miło. Jednak nie jesteś wyrocznią dla wszystkich - przykro mi, że Cię rozczarowałem ;P
Przeczytaj nasze dwa posty - masz je zreszta jeden pod drugim - i zastanów sie co napisałes i po co
Wow - ale się odgryzłeś. OK - zawieszenie broni. Poddaję się ;P
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 511 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: buhaj »

To dobra decyzja :D
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Nadis »

Z Zamkami myślę że jest tak, że część z nas zna ten tytuł bardzo długo i poznali go zanim odkryli (czy wręcz, zanim się ukazały) planszówki z grafiką wywaloną w kosmos. Ja zaczynałam swoją przygodę z grami głównie od Felda, gdzie każda gra wygląda podobnie i tak sobie. Zupełnie mi to mówiąc szczerze nie przeszkadzało, mimo że ogólnie lubię ładne przedmioty, książki itd. Teraz po prostu praktycznie nie są wydawane gry o tak zaniedbanej szacie graficznej, przez co Zamki trochę odstają i to może zniechęcać. Ja bym wszystkim zniechęconym jednak radziła spróbować, bo gra jest bardzo bardzo przyjemna, taka w sam raz na piątkowy wieczór, gdy człowiek by w coś pograł, choć jest zmęczony po całym tygodniu, ma śmiesznie niski próg wejścia a zarazem ja za każdym razem staram się grać trochę inaczej - zdarzyło mi się dość mocno wygrać z wyjadaczami np. nie budując bodaj ani jednego brązowego budynku (skupiłam się na zwierzątkach, towarach i akurat podeszły mi cele końcowe punktujące za zwierzątka i sprzedane towary).
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: sidmeier »

Pan_K pisze:
buhaj pisze:Gra moze sie nie podobac - czy to wizualnie czy mechanicznie ale napisac, że Scythe ma koslawą (czyli złą) mechanike to oczywista bzdura i tyle w temacie.
Scythe ma mechanikę poprawną, ale nieciekawą. Nie porwało mnie - i jak widać kilku innych osób również. Rozumiem, że może się podobać, ale mi się jednak nie spodobała. Jak się Tobie podoba, to miło. Jednak nie jesteś wyrocznią dla wszystkich - przykro mi, że Cię rozczarowałem ;P
Zgoda, Scythe to pstrokate euro, nudne, bez klimatu. Zamki nie mają klimatu, ale mają to coś, mechanicznie poezja, żadna kosa nie dojdzie do tego poziomu, czy się komuś podoba czy nie. Brawo dla Zamków. Ludzie w to grają.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: romeck »

Nadis pisze:Teraz po prostu praktycznie nie są wydawane gry o tak zaniedbanej szacie graficznej, przez co Zamki trochę odstają i to może zniechęcać.
Jakie to szczęście, że w ogóle nie zgadzam się z twierdzeniem, że zamki Burgundii "odstają". One takie właśnie mają być i w mojej opinii górują nad masą innych gier. Moje oczy nie szaleją próbując ogarnąć planszę i wydobyć z niej to, co istotne (tak jest w przypadku pstrokacizny Lohausena choćby w Wyroczni Delfickiej). Uwielbiam stonowane kolory na planszy. Oczy mi się nie męczą, a to, co jest ważne (pionki, żetony), jest dobrze na niej widoczne.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1997 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Ardel12 »

romeck pisze:
Nadis pisze:Teraz po prostu praktycznie nie są wydawane gry o tak zaniedbanej szacie graficznej, przez co Zamki trochę odstają i to może zniechęcać.
Jakie to szczęście, że w ogóle nie zgadzam się z twierdzeniem, że zamki Burgundii "odstają". One takie właśnie mają być i w mojej opinii górują nad masą innych gier. Moje oczy nie szaleją próbując ogarnąć planszę i wydobyć z niej to, co istotne (tak jest w przypadku pstrokacizny Lohausena choćby w Wyroczni Delfickiej). Uwielbiam stonowane kolory na planszy. Oczy mi się nie męczą, a to, co jest ważne (pionki, żetony), jest dobrze na niej widoczne.
Nikt nie pisze o zmianie nagle całej palety barw :) ot wydanie jest słabiutkie (cieniutkie żetony i planszetki, gra jest szarobura i choć nie jest kompaktowa to żetoniki są dla mnie mikre) i mogłoby zostać ulepszone do wersji delux, która pewnie przyciągnęłaby sporą liczbę osób.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: romeck »

Ardel12 pisze:Nikt nie pisze o zmianie nagle całej palety barw :) ot wydanie jest słabiutkie (cieniutkie żetony i planszetki, gra jest szarobura i choć nie jest kompaktowa to żetoniki są dla mnie mikre) i mogłoby zostać ulepszone do wersji delux, która pewnie przyciągnęłaby sporą liczbę osób.
I ja się w ogóle z tym nie zgadzam. :) Mnie to wydanie zupełnie satysfakcjonuje.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Rigidigi »

romeck pisze:I ja się w ogóle z tym nie zgadzam. :) Mnie to wydanie zupełnie satysfakcjonuje.
A mnie zupełnie nie satysfakcjonuje. Dla mnie oprócz użyteczności, ważną cechą jest wygląd rzeczy które kupuje.

Ja też należę do osób, które dopiero co odkryły Zamki B. Gra jest fenomenalna, prosta, regrywalna, ciągle chce się więcej. Cud miód orzeszki.
Ale wydanie jest byle jakie. Brzydkie pudełko, i te cieniutkie żetony. Nawet grafiki na żetonach mi tak nie przeszkadzają, co ich jakość i grubość. Wręcz się targały przy wyciskaniu z wyprasek, o ile tę czynność w przypadku tej gry można w ogóle nazwać wyciskaniem żetonów.. raczej próbą ich nie potargania.
Też wolałbym dołożyć kilkadziesiąt plnów, ale żeby to wyglądało lepiej.
Pomimo to gra zostaje w kolekcji i namawiam do zakupu gry kogo się da, bo jest tego warta.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: RUNner »

buhaj pisze:Gra moze sie nie podobac - czy to wizualnie czy mechanicznie ale napisac, że Scythe ma koslawą (czyli złą) mechanike to oczywista bzdura i tyle w temacie.
Pisanie, że Scythe ma fajną mechanikę to oczywista bzdura i tyle w temacie. Zadowolony?

A Zamkom na pewno dam kiedyś szansę, ale muszę przetrawić to średnie wydanie. Po przeczytaniu instrukcji mechanika mnie kupiła.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 511 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: buhaj »

RUNner pisze:
buhaj pisze:Gra moze sie nie podobac - czy to wizualnie czy mechanicznie ale napisac, że Scythe ma koslawą (czyli złą) mechanike to oczywista bzdura i tyle w temacie.
Pisanie, że Scythe ma fajną mechanikę to oczywista bzdura i tyle w temacie. Zadowolony?

A Zamkom na pewno dam kiedyś szansę, ale muszę przetrawić to średnie wydanie. Po przeczytaniu instrukcji mechanika mnie kupiła.
A niby dlaczego mam być zadowolony, że wg. Ciebie bzdurą jest, gdy KTOŚ (no bo ja nigdzie tak nie napisałem) napisze, że "Scythe ma fajną mechanikę". JA NAPISAŁEM, ŻE SCYTHE MOŻE (jak każda inna gra) się podobać lub nie ale twierdzenie, że ma "koślawą" mechanikę jest bzdurą i dalej to podtrzymuję. Czaisz różnicę
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: panda_09 »

Temat Scythe prosiłbym kontynuować w wątku o tej przereklamowanej grze, a Zamki zostawić w spokoju :mrgreen:
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: kmd7 »

Co do marności wykonania Zamków - są tak marnie zrobione, że po prawie 40 rozgrywkach mój egzemplarz wygląda jak nowy :D.
Co do wyciskania żetonów - wszystkie te cienkie żetony wycisnąłem bez żadnego uszkodzenia. A w przypadku np. Tajniaków: Duetu, jeden kafelek agenta, którego na pewno nie można nazwać cienkim, lekko się naddarł przy krawędzi podczas wyciskania. Wniosek? Nie uważałem przy Duecie ;).
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: RunMan »

Kurczę, odnoszę wrażenie że jakakolwiek nieprzychylna opinia w tym temacie rozbija się od razu o mur fanatycznych wyznawców :)
Gra jest fantastyczna i tego nie można jej odebrać, ale wydanie, zarówno pod względem jakości komponentów jak i jakości ilustracji (to oczywiście jest już subiektywna opinia) jest średnie. Albo my bestialsko traktujemy gry, albo wam trafiły się jakieś pancerne egzemplarze, ale w grze kolegi już po 2-3 partiach rogi niektórych żetonów towarów zaczęły "odłazić".
ODPOWIEDZ