Kolejka (Karol Madaj)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Karol Madaj »

W IPN będzie cena około 55 pln. W dniu premiery (28.06 godzina około 13.30) na Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie cena będzie jeszcze bardziej promocyjna (może nawet 35 pln, jeszcze nie wiadomo), ale tylko przez kilka godzin i w sprzedaży reglamentowanej.

Tak czy owak nie warto kupować u spekulantów za 80-100 pln. Bo już niedługo pojawi się w dobrych sklepach w regularnej cenie, obstawiam, 49 pln.
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: flowerus »

Dziękuję za informacje. Czyli dobrze pamiętałem :)
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Karol Madaj »

Uaktualniona informacja na temat nowego międzynarodowego wydania "Kolejki" wraz z zawartością pudełka.

+ instrukcje w PDFach do:

Kolejka, Очередь, Warteschlange, Queue, 行列 oraz La Cola :D


http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/737/140 ... lejka.html
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: FortArt »

Po pierwsze tytuł tego wątku narusza zwyczaje i dawno powinien być zmieniony. Powinno być samo "Kolejka", nie ma zwyczaju by podawać wydawcę.

Po drugie postanowiłem wyłamać się i nie pisać nic o nakładzie i nagrodach tylko o samym graniu :) Siadło mi się nie w gronie rodzinnym jak zawsze, ale ze starymi wygami co to nie odpuszczą do końca i ... gra pokazała nieoczekiwane oblicze. Pod koniec gry strategia nie miała na celu jak wygrać tylko jak zablokować innym zwycięstwo. Na początku trzeciego tygodnia sklepy świeciły pustkami i rywalizacja przeniosła się na bazar. Wystarczyło być wcześniej w kolejce i zablokować graczowi wymianę wykupując, samemu lub w zmowie z innymi graczami, co do sztuki towar brakujący. Brakuje Ci 1 ze spożywczaka? No to już nie kupisz bo właśnie poszła ostatnia. :)

Nie było źle, przeciwnie, było bardzo dobrze i emocjonująco. Natomiast jest groźba klinczu, wzajemnego zakleszczenia się.

W instrukcji jest przepis na taką sytuację, gra się kończy wraz z ostatnim towarem z samochodów dostawczych (czyli przy grze bez Ogonka w trzecim tygodniu najdalej), a wygrywa ten komu najmniej brakuje. Jak dla mnie brakuje tu przepisu o rozstrzyganiu remisów za pomocą większej liczby nadmiarowych towarów (który obowiązuje w razie zwykłego zakończenia gry). Wydaje mi się, że zamieniłby on możliwy pat w takie bardzo skalkulowane, co do kroku, granie.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Czochrun »

Na początku trzeciego tygodnia? Wow! Ja grałem w to już trochę i chyba tylko raz mi się zdarzyło abyśmy zaczęli poniedziałek trzeciego tygodnia. Gra z reguły kończy się w środę, czwartek, góra piątek drugiego tygodnia :)
Przecież wcześniej Ci się skończą towary na samochodach.
A co do reguł dodatkowych to nic nie stoi na przeszkodzie aby ustalić to przed grą z osobami zainteresowanymi.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: FortArt »

Czochrun pisze:Na początku trzeciego tygodnia? Wow! Ja grałem w to już trochę i chyba tylko raz mi się zdarzyło abyśmy zaczęli poniedziałek trzeciego tygodnia. Gra z reguły kończy się w środę, czwartek, góra piątek drugiego tygodnia :)
Przecież wcześniej Ci się skończą towary na samochodach.
A co do reguł dodatkowych to nic nie stoi na przeszkodzie aby ustalić to przed grą z osobami zainteresowanymi.
Reguł dodatkowych nie trzeba ustalać bo jak widzę autor już to zrobił i instrukcja dostępna w sieci przewiduje dokładnie to co - jak widać zbędnie - postulowałem kierując się papierową z I wydania.

Co do schodzenia towarów to stosując karty dostaw jak w instrukcji
- przy dwóch osobach masz 30 szt towaru, tygodniowo schodzi z samochodów 15 plus 2 ze zwiększonej dostawy
- przy trzech osobach 40 sztuk i tygodniowo 15+3
- przy czterech 45 / 25+4
- przy pięciu 55 / 30+5
- przy sześciu 65, a tygodniowo w zależności od wyboru kart od 35+6 do 45+6
Ostatnio zmieniony 29 cze 2012, 11:33 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Karol Madaj »

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/2/20334 ... j_Kol.html


W podanych godzinach "Kolejka" będzie kosztować 30 pln :!: Tylko 500 sztuk :wink:

Zapraszam!
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolejka od IPN

Post autor: bartek_mi »

wybieralem sie ale 500 sztuk to nie wiem czy jest sens
Dice Hate Me :(
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Kolejarz »

Czemu? Przez dwie godziny w godzinach roboczych raczej tyle się nie sprzeda, nawet w takiej cenie. Ma być reglamentacja.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Karol Madaj »

Jedna, dwie sztuki na głowę, zależy ile osób przyjdzie. Zawsze można pożyczyć dziecko i stanąć dwa razy ;)
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolejka od IPN

Post autor: bartek_mi »

To moze zaczniemy juz tworzyc liste kolejkowa?

Pierwszy!
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Czochrun »

Dobra, dobra, a będzie jedna kolejka czy dwie? ;)
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Kolejka od IPN

Post autor: artch »

Pierwsza będzie kolejka, a drugi ogonek :wink:
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolejka od IPN

Post autor: bartek_mi »

bylem, kupilem, mam autograf autora na pudelku - jak widac "wyprawa" do centrum udana :)
zainteresowanie duze. moze nawet w mediach wystapie :->

minus jeden:
bylem o 12.30 pod ipn i nawet nie zawracalem sobie glowy wchodzeniem do srodka bo przeciez sprzedaz od 13.30...
zeby nie dac sie ograc pazerniakom (swoja droga nie mylilem sie - osob stojacych w kolejce po n razy bo 2 gry to za malo bylo sporo... i nie chodzi, ze kupili te 4 czy 5 sztuk tylko mieli nachapane po 2 czy 3 reklamowy) stwierdzilem, ze wpadne o 13.15.
jakiez bylo moje zdziwienie jak o 13.05 sprzedaz szla w najlepsze. czyli moglem spokojnie o tej 12.30 kupic swoj egzemplarz a nie spacerowac bez celu marszalkowska?
Dice Hate Me :(
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Karol Madaj »

O 12.30 byś nie kupił. Sklep otworzyliśmy jak za starych czasów czyli o 13.00 :)

Zapraszam do obejrzenia fajnej fotorealcji:

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/2/20334 ... j_Kol.html
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Kolejka od IPN

Post autor: tajemniczy_padalec »

FortArt pisze: - przy dwóch osobach masz 30 szt towaru, tygodniowo schodzi z samochodów 15 plus 2 ze zwiększonej dostawy
Czyżbym coś przeoczył? Przy dwóch osobach losuje się w tygodniu pięć kart dostaw, maksimum dwie sztuki każda, plus ewentualnie dwie sztuki ze zwiększonej dostawy. Jak do sklepów dostaje się jeszcze 5-10 towarów?
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Czochrun »

Czy dobrze widzę, że w wersjach obcojęzycznych karty nie są drukowane od nowa tylko oklejone???
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Edwardo »

Do gry dołączony jest zestaw naklejek, który w zależności "jakim językiem" chcesz grać naklejasz sobie na polskie karty :) moim zdaniem fajne.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Czochrun »

Edwardo pisze:Do gry dołączony jest zestaw naklejek, który w zależności "jakim językiem" chcesz grać naklejasz sobie na polskie karty :) moim zdaniem fajne.
ah, w ten sposób. Kłajt klewer maj lord...
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: TTR_1983 »

Wywiad z pracownikiem rzeszowskiego IPN-u

http://www.mmrzeszow.pl/artykul/ipn-owa ... a-gra-roku
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Karol Madaj »

Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: FortArt »

tajemniczy_padalec pisze:
FortArt pisze: - przy dwóch osobach masz 30 szt towaru, tygodniowo schodzi z samochodów 15 plus 2 ze zwiększonej dostawy
Czyżbym coś przeoczył? Przy dwóch osobach losuje się w tygodniu pięć kart dostaw, maksimum dwie sztuki każda, plus ewentualnie dwie sztuki ze zwiększonej dostawy. Jak do sklepów dostaje się jeszcze 5-10 towarów?
Racja. Przepraszam. Przy dwóch osobach używa się tylko kart dostawy 1 i 2, losuje jedną dziennie i tasuje w drugą sobotę dopiero. To daje zużycie 15+4 na dwa tygodnie.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Karol Madaj »

Zapraszam do obejrzenia materiału o "Kolejce" z japońskiej telewizji NHK (z polskimi napisami).

http://www.youtube.com/watch?v=mf2v1wDE ... e=youtu.be


:D
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: FortArt »

Wypowiedź z 2:50 wręcz przytłacza swym autentyzmem i naturalnością :)

No i "trochę to podobne do gry w Uno" :lol: A poza tym gratulacje.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Czochrun »

FortArt pisze:Wypowiedź z 2:50 wręcz przytłacza swym autentyzmem i naturalnością :)
Jeśli nagrywane na potrzeby tego rynku to na pewno nie zwrócą uwagi.

2:36 - tylko czekałem, aż kolejka się rozleci w palcach... 8)

Aż się dziwie, że Japończycy, którzy z reguły kojarzeni są z gier komputerowych tak się podniecają grą planszową.
ODPOWIEDZ