Rallyman (Jean-Christophe Bouvier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: macike »

Qlaqs pisze:Popraw proszę link - bo nie działa ;)
Poprawiłem.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Rallyman

Post autor: Qlaqs »

Czyli już nikt w Rallyman`a nie gra?

Bo jakoś cicho się zrobiło w temacie ...
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Rallyman

Post autor: maciejo »

Qlaqs pisze:Czyli już nikt w Rallyman`a nie gra?

Bo jakoś cicho się zrobiło w temacie ...

Ja gram - może nie tak często jak kiedyś ale jednak gram :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Rallyman

Post autor: Qlaqs »

maciejo pisze:
Qlaqs pisze:Czyli już nikt w Rallyman`a nie gra?

Bo jakoś cicho się zrobiło w temacie ...

Ja gram - może nie tak często jak kiedyś ale jednak gram :D
Próbowałeś wrzucić zasadę ostrego hamowania na asfalcie ??

Tzn. zmiana biegów w dół z pominięciem 1 kości biegów [5-3-1] z tym że jak na (3) wypadnie (!) to masz pozamiatane - czyli utrata kontroli nad pojazdem. Analogicznie w przypadku (1). Wtedy lider nie miałby spokojnej głowy i możnaby było ryzykując odrabiać czas - gonić lidera.

Co o tym myślicie?
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Rallyman

Post autor: maciejo »

Qlaqs pisze:Próbowałeś wrzucić zasadę ostrego hamowania na asfalcie ??

Tzn. zmiana biegów w dół z pominięciem 1 kości biegów [5-3-1] z tym że jak na (3) wypadnie (!) to masz pozamiatane - czyli utrata kontroli nad pojazdem. Analogicznie w przypadku (1). Wtedy lider nie miałby spokojnej głowy i możnaby było ryzykując odrabiać czas - gonić lidera.

Co o tym myślicie?
nie znam tej zasady :oops: mógłbyś ją przybliżyć.brzmi ciekawie :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Rallyman

Post autor: Smoku »

Mam pytanie o kompatybilność przedostatniej wersji "Rallyman" z dodatkiem "Dirt". Czy dodatek wykorzystuje jakieś elementy niedostępne w tej wersji?
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: locworks »

Smoku pisze:Mam pytanie o kompatybilność przedostatniej wersji "Rallyman" z dodatkiem "Dirt". Czy dodatek wykorzystuje jakieś elementy niedostępne w tej wersji?
Dodatek DIRT jest w pełni kompatybilny ze wszystkimi wersjami podstawki. Jedyna nowość to karta SISU, ale mam jeszcze jej kilka egzemplarzy z Essen, jeśli zależy ci na oryginalnej karcie.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Rallyman

Post autor: Smoku »

Rozumiem ,że jak zamówię w Waszym sklepie dodatek to otrzymam również kartę ? :wink:
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: locworks »

Smoku pisze:Rozumiem ,że jak zamówię w Waszym sklepie dodatek to otrzymam również kartę ? :wink:
Możesz zamówić dodatek w dowolnym sklepie. Kartę dodam do dowolnego zamówienia złożonego w moim sklepie.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Rallyman

Post autor: mig »

Podchodziłem do Rallymana jak pies do jeża i dopiero dziś udało się zagrać. I wrażenia są bardzo obiecujące :)

Mechanika prosta ale rozgrywki są bardzo emocjonujące.
Efekt psuje trochę fakt, że w kilku naszych wyscigach najgorzej miał pierwszy gracz. Jeśli odliczyc pechowe rzuty to przewaga gracza ostatniego była za każdym razem duża. Mozliwośc kopiowania cudzych ruchów albo uczenia sie na błędach innych jest znaczącym ułatwieniem. U nas w każdym razie tak to wyglądało.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: macike »

mig pisze:Mechanika prosta ale rozgrywki są bardzo emocjonujące.
Efekt psuje trochę fakt, że w kilku naszych wyscigach najgorzej miał pierwszy gracz. [...] Mozliwośc kopiowania cudzych ruchów albo uczenia sie na błędach innych jest znaczącym ułatwieniem.
Z czego wniosek, że kolejne rozgrywki powinny być bardziej wyrównane, bo pierwszy gracz nie będzie się uczył od jadących za nim. :)
Najgorzej ma ten, kto uszkodzi samochód albo przebije oponę na skrócie. A pierwszy nie ma błota na torze. ;)
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Rallyman

Post autor: mig »

Pewnie tak :)
Ja nie lubię gier wyścigowych. Nawet komputerowych. Jakoś nigdy nie potrafiłem znaleźć w nich odrobiny emocji. Ale Rallyman naprawdę mnie zaskoczył. Nie będzie to zapewne moja ulubiona gra, ale przyznaję ze skruchą, że co do gry się całkowicie myliłem. Jest i klimat, i emocje, i dynamika.
Problem kopiowania ruchów rzeczywiście powinien się rozwiązywać przez zmianę lidera w kolejnych wyścigach. W naszych trasach jedna była ewidentnie dłuższa i trudniejsza od pozostałych. I startujący jako pierwszy na tej trasie strat, które dostał już do końca zawodów nie odrobił.

Jeszcze jedno spostrzeżenie mi się nasunęło - zdarzało się (nie cały czas, ale też nie aż tak rzadko), że gracz mający skłonność do drobiazgowego analizowania zamulał rozgrywkę. W każdej grze to wpienia ale w lekkiej grze, o rajdach samochodowych wkurza szczególnie. Mieliście może z tym problem? Jakieś sposoby rozwiązania/ Zastanawiałem się nad jakąś klepsydrą czy stoperem, ale byłoby to nie w porządku gdyż przewaga graczy kolejnych i "kopiujacych" ruchy byłaby jeszcze większa...

A jaka muzyka jako tło? :mrgreen:
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Rallyman

Post autor: BloodyBaron »

macike pisze:
mig pisze:Mechanika prosta ale rozgrywki są bardzo emocjonujące.
Efekt psuje trochę fakt, że w kilku naszych wyscigach najgorzej miał pierwszy gracz. [...] Mozliwośc kopiowania cudzych ruchów albo uczenia sie na błędach innych jest znaczącym ułatwieniem.
Z czego wniosek, że kolejne rozgrywki powinny być bardziej wyrównane, bo pierwszy gracz nie będzie się uczył od jadących za nim. :)
Najgorzej ma ten, kto uszkodzi samochód albo przebije oponę na skrócie. A pierwszy nie ma błota na torze. ;)
ja uważam, że to błoto, które może trafić na tor to trochę przeciwwaga dla możliwości skorzystania/podpatrzenia, jak jedzie inny zawodnik wcześniej. Fajne w R. jest to, że przyciąga uwagę gracza niezależnie od tego, kto wykonuje ruch - bo warto podpatrywać, jak przeciwnicy pokonują odcinki trasy, czy nadrabiają czy tracą względem nas.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Rallyman

Post autor: mig »

Błoto w naszych wyścigach (na ok 15 przejazdów skrótami) pojawiło się ze 2 razy. Na pewno jest to dla kolejnych utrudnienie ale przeciwwagą bym raczej tego nie nazwał... Zawsze można jechać skrótem ;)

Niby prosta gra a pokombinować trzeba :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: macike »

mig pisze:Błoto w naszych wyścigach (na ok 15 przejazdów skrótami) pojawiło się ze 2 razy. Na pewno jest to dla kolejnych utrudnienie ale przeciwwagą bym raczej tego nie nazwał... Zawsze można jechać skrótem ;)

Niby prosta gra a pokombinować trzeba :)
IMHO niestety nie ma aż tyle kombinowania. :( Zamulanie jest efektem przekombinowania.
Jaka by trasa nie była w zasadzie ma swój optymalny czas przejazdu. Znalezienie dobrego toru jest stosunkowo proste. Który z dobrych jest optymalny można powiedzieć na mecie (nie da się tego w 100% z góry przeanalizować, bo niewiadomą są rzuty kostkami). Potrzeba więc kolejnego przejazdu, aby z tej wiedzy skorzystać. ;)
Maksowanie czasu na danym torze wymaga znalezienia trasy optymalnego przejazdu i szczęścia na kostkach w newralgicznych punktach.

Przy założeniu jazdy dobrym torem błoto nie jest przeciwwagą, bo skoro się pojawiło, to znaczy, że trzeba jechać skrótem, a błoto można zignorować.

Wyzwaniem jest konkurowanie uszkodzonym samochodem z bezwypadkowymi. :twisted:
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
skadam
Posty: 168
Rejestracja: 29 lis 2011, 10:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1 time

Re: Rallyman

Post autor: skadam »

Heja, gdyby ktoś, tak jak ja, cierpiał na brak dodatku Dirt i bił się z myślami czy płacić krocie na BGG Marketplace za takowy, to okazuje się, że dodatek ten można w wersji LIGHT (bez pudełka) dostać bezpośrednio od autora gry (ze strony http://www.rallyman.fr/index.php/accuei ... dirt-light). Poległem językowo i całą sprawę załatwiam po angielsku przez maila.

Koszt gry: 25 Euro
Koszt wysyłki do Polski:
- przesyłka ekonomiczna bez możliwości śledzenia paczki: 10 Euro
- przesyłka z możliwością śledzenia paczki: 15 Euro
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: mbork »

Czy ktoś wie, czy i gdzie da się kupić samochodziki pasujące wielkością do Rallymana? Nie muszą być identyczne (choć byłoby lepiej), natomiast fajnie by było, gdyby miały inne kolory (w szczególności zielony).
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: mauserem »

mbork pisze:Czy ktoś wie, czy i gdzie da się kupić samochodziki pasujące wielkością do Rallymana? Nie muszą być identyczne (choć byłoby lepiej), natomiast fajnie by było, gdyby miały inne kolory (w szczególności zielony).

na stronie www.rallyman.fr można kupić modele
tutaj masz link do metalowych 4 modeli

są też z tworzywa ale wszystkie do malowania samodzielnie
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Rallyman

Post autor: maciejo »

Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: mauserem »

maciejo pisze:...A tak z innej beczki :D co to są karty SISU - macie pojęcie ?
Macie, SISU to promka składająca się z czterech kart (po jednej dla gracza)
W rozgrywce (tylko raz) gracz może zużywając kartę SISU uniknąć skutków utraty kontroli (z kości).
Kontynuujesz wtedy swój ruch nie uruchamiając znaków ostrzegawczych /!\

Nie można użyć tej karty i uniknąć utraty kontroli przez wjechanie w zakręt ze zbyt dużą prędkością (na za wysokim biegu).

"sisu" to słowo określające fiński styl jazdy rajdowej - z czasów "latających finów" lat '80
nieprzetłumaczalne bezpośrednio - mieszanina słów kluczowych: brawura/odwaga/mieć jaja/zimna krew...
Nie zrozumiesz tego, jeśli tego sam nie doświadczysz - miałem okazję pojeździć rajdowo (jako pasażer) w fińskich warunkach, na lodowym "oesie" w towarzystwie emerytowanego rajdowca - słowo sisu oddaje idealnie to co wtedy czułem obserwując reakcje kierowcy.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Rallyman

Post autor: maciejo »

mauserem pisze:
maciejo pisze:...A tak z innej beczki :D co to są karty SISU - macie pojęcie ?
Macie, SISU to promka składająca się z czterech kart (po jednej dla gracza)
W rozgrywce (tylko raz) gracz może zużywając kartę SISU uniknąć skutków utraty kontroli (z kości).
Kontynuujesz wtedy swój ruch nie uruchamiając znaków ostrzegawczych /!\

Nie można użyć tej karty i uniknąć utraty kontroli przez wjechanie w zakręt ze zbyt dużą prędkością (na za wysokim biegu).

"sisu" to słowo określające fiński styl jazdy rajdowej - z czasów "latających finów" lat '80
nieprzetłumaczalne bezpośrednio - mieszanina słów kluczowych: brawura/odwaga/mieć jaja/zimna krew...
Nie zrozumiesz tego, jeśli tego sam nie doświadczysz - miałem okazję pojeździć rajdowo (jako pasażer) w fińskich warunkach, na lodowym "oesie" w towarzystwie emerytowanego rajdowca - słowo sisu oddaje idealnie to co wtedy czułem obserwując reakcje kierowcy.
Dzięki :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 353
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 256 times
Been thanked: 55 times

Re: Rallyman

Post autor: narandil »

hej czy ktoś byłby tak dobry i podesłał mi linki do polskiej instrukcji DIRT - ze strony polskiego wydawcy nie da się już pobrać :/

ps. gracie w to jeszcze? czy może jakaś nowsza gra wyścigowa wyparła Rallymana z waszych stołów?
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Rallyman

Post autor: Coen »

Gram :)
Wyślij mi PW z mailem, to podeślę Ci instrukcję do DIRTa.
Instrukcję mam, ale niestety dodatku nie, ale nie ustaję w poszukiwaniach ;)

Wysłane z urządzenia mobilnego. Z góry przepraszam za niezamierzone błędy.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
szopen321
Posty: 1
Rejestracja: 16 sie 2018, 09:13

Re: Rallyman

Post autor: szopen321 »

Hej!

Wiecie czy można jeszcze tę grę gdzieś kupić? Grałem dawno temu, ale wtedy nie zainteresowała mnie wystarczająco, a teraz żałuję. Używane egzemplarze też mnie urządzają ;)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: mauserem »

szopen321 pisze: 16 sie 2018, 09:14 Hej!

Wiecie czy można jeszcze tę grę gdzieś kupić? Grałem dawno temu, ale wtedy nie zainteresowała mnie wystarczająco, a teraz żałuję. Używane egzemplarze też mnie urządzają ;)
ta informacja chyba Cię ucieszy Rallyman GT - na kickstarterze już w listopadzie
ODPOWIEDZ