Rallyman (Jean-Christophe Bouvier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Rallyman (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: tajemniczy_padalec »

Nie zauważyłem jeszcze tematu, to zakładam - szczególnie, że lada dzień gra będzie w Polsce.

W Rallymanie chodzi o to, żeby - inteligentnie zarządzając pulą kostek (jedna dla każdego z pięciu dostępnych biegów oraz dwie, pozwalające przyspieszać bez zmiany biegu) - pokonywać proste i zakręty na modularnym torze. Może on składać się się z 1-4 dwustronnych map (warunki sprzyjające lub śnieg). Każdy zakręt można pokonywać na dwa lub trzy sposoby: jadąc po wewnętrznej na niższym biegu, po zewnętrznej na wyższym, a czasami również - ścinając go po błocie. W każdej turze można wybrać, czy jedziemy agresywnie, czy zachowawczo. Pomiędzy wyścigami można zmieniać opony - do wyboru są zimowe i letnie. Na koniec swojej tury, każdy gracz bierze kartę ostatniego biegu, z którego korzystał. Im wyższy bieg, tym krótszy czas, wypisany na karcie. Wygrywa ten, kto - gdy wszyscy dojadą już do mety - pokonał odcinek w najkrótszym czasie (następuje sumowanie wartości z kart), a więc niekoniecznie ten, którego pionek pierwszy przekroczy na planszy linię mety.

Tu jest strona wydawcy: http://www.rallyman.fr/en,
tu profil na Geeku: http://boardgamegeek.com/boardgame/60435/rallyman,
a tu grę można zamówić u polskiego dystrybutora: http://www.luzodajnia.pl/sklep/gry-bez- ... /rallyman/.


Dobra, informacje zebrałem, to teraz trochę wrażeń własnych (udało mi się pograć na "Rzuć Kostką"):

Nie jestem fanem wyścigów samochodowych, a gra bardzo mi się spodobała. Mechanika wygląda inteligentnie, ale jest tak prosta, że tury lecą jak z bicza strzelił (jeden OS przejeżdża się w 20 minut - można na tym poprzestać, choć standardowa gr powinna składać się z trzech odcinków), a zabawa wydaje się być naprawdę przednia. Dobrze pokonany zakręt może świetnie ustawić nas do szybkiego łyknięcia prostej, a czasem i przyblokować przeciwnika. Mechanizm, zarządzający ruchem zmusza do stałego kombinowania, a jakby tego było mało - gra naprawdę ma klimat!

Oczywiście powyższe, to tylko wrażenia na gorąco. W przyszłym tygodniu zamierzam położyć jeszcze na Rallymanie swe ciężkie łapy i dopiero po rozegraniu kolejnych kilku(nastu?) partii wypowiedzieć się na blogu w formie pełnej recenzji. Dla ciekawych - link znajduje się w mojej sygnaturce.

Wrrrrrrum... :mrgreen:
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Rallyman

Post autor: janekbossko »

grałem - gra mimo prostych zasad i wydawałoby sie prymitywnej mechaniki wywołuje naprawde niezłe emocję :)

POLECAM
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Rallyman

Post autor: maciejo »

no gra wygląda smakowicie :D
tylko jedno pytanko do osób które miały okazię zagrać.
jak uważacie czy 6-letnie dziecko poradzi sobie z grą. dodam że synek gra już w WINGS OF WAR.

:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Rallyman

Post autor: DDP »

Pod warunkiem ze jest "twardy" tzn nie zraza sie do losowosci kosci;) Ta gra to typowa gra push your luck. Nagradza ryzyko ale kary w razie niepowodzenia sa dewastujace (i minimalizujace szanse wygranej jesli inni beda mieli szczescie). Co do mechaniki to jest ona bardzo prosta a zasady mozna pojac calkowicie po wykonaniu jednego ruchu (chyba ze tlumaczy ci ja ktos pod wplywem kiedy sam nie jestes "w pelni sprawny" - dzieki Yatzek:D)
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: locworks »

maciejo pisze:no gra wygląda smakowicie :D
tylko jedno pytanko do osób które miały okazię zagrać.
jak uważacie czy 6-letnie dziecko poradzi sobie z grą. dodam że synek gra już w WINGS OF WAR.
Jeśli zna działanie ręcznej skrzyni biegów, nie będzie miał problemów.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Rallyman

Post autor: maciejo »

locworks pisze:Jeśli zna działanie ręcznej skrzyni biegów, nie będzie miał problemów.
no o tym nie pomyślałem. :?
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Rallyman

Post autor: maciejo »

widze ze przewidziany jest takze wariant solo.jak on sie sprawuje :?:

i prosba do szanownego kolegi z Luzodajni,czy istnieje mozliwosc udostepnienia instrukcji do poczytania :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: locworks »

maciejo pisze:widze ze przewidziany jest takze wariant solo.jak on sie sprawuje :?:
Nie testowałem, bo zawsze był ktoś kto się chciał ścigać. Przed chwilą dostałem łomot od siostrzeńców mojej żony w Radomiu. Ciężko jest się skupić kiedy dwóch dziewięciolatków zagrzewa się wzajemnie do walki z wujkiem. :-)
maciejo pisze:i prosba do szanownego kolegi z Luzodajni,czy istnieje mozliwosc udostepnienia instrukcji do poczytania :D
Wersja PL w przygotowaniu. Wszystkie wersje językowe są dostępne do pobrania tutaj: http://www.rallyman.fr/en/le-jeu-en-det ... u-jeu.html
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Rallyman

Post autor: tajemniczy_padalec »

No i stanęła wreszcie obiecana notka z moją recenzją Rallymana. Wszystkich zainteresowanych zapraszam - link do blogu (jak zwykle) w sygnaturce. :D
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Rallyman

Post autor: ja_n »

Recenzja wyczerpująca i muszę stwierdzić, że całkiem zgadzam się z jej wnioskami. Świetna gra, już zamówiona. Dodatkowym jej plusem jest nieduże i bardzo solidne pudełko (praktycznie zero powietrza w środku i bardzo gruba tektura). Minusem wydaje się niewielka liczba plansz (tylko 4). Wolałbym, żeby były o połowę cieńsze (są też bardzo grube), ale za to dwa razy liczniejsze.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: yosz »

ja też się podpisuję pod recenzją. Nie jestem tak wielkim wielbicielem gier wyścigowych jak Jacek, ale Rallyman jest naprawdę tematyczny a jednocześnie bardzo prosty - to tylko karty i kości. Daje za to sporo decyzji - każdy zakręt możemy wziąć na przynajmniej 2-3 sposoby, reagujemy na to co robią inni gracze. Też się martwię o regrywalność, ale z drugiej strony gdybym grał w Rallymana raz na dwa miesiące to, to co jest w pudełku wystarczyłoby mi w zupełności.

No i gra działa rewelacyjnie na dwie osoby
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Rallyman

Post autor: ja_n »

Miałem pewną wątpliwość co do regrywalności. Po pierwszej grze wydawało mi się, że przepis na to jak jechać jest dość prosty i jeśli będę się go trzymał, to będę miał dobre czasy. Jedyne co może mi przeszkodzić to pech przy rzutach. Ale ściągnąłem sobie zestawione trasy przykładowego rajdu ze strony gry, przejechałem go i porównałem swój czas z czasami wykręcanymi przez innych. Po tym porównaniu stało się oczywiste, że w grze jest dużo więcej decyzji i regrywalności niż mi się wydawało. Po tej konkluzji Rallyman to dla mnie 10 na BGG. Jak popatrzyłem na liczbę dostępnych rajdów i różnych ciekawych odcinków wymyślanych przez graczy, to zupełnie przestałem się martwić o niewielką liczbę plansz z trasami - 4 plansze wystarczą całkowicie.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Rallyman

Post autor: maciejo »

czy jest szansa na udostepnienie polskiej instrukcji :roll:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: locworks »

maciejo pisze:czy jest szansa na udostepnienie polskiej instrukcji :roll:
Właśnie (jeszcze) tłumaczymy zasady gry. Ponieważ tworzymy najpierw wersję przyjazną drukarkom, musieliśmy przeprowadzić małą reorganizację treści, a to z kolei wydłużyło całe przedsięwzięcie.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Rallyman

Post autor: sowacz »

A gdzie to można dostać? I-szop pokazuje tylko planszomanię, która będzie ją miała dopiero w ciągu miesiąca.
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: locworks »

sowacz pisze:A gdzie to można dostać? I-szop pokazuje tylko planszomanię, która będzie ją miała dopiero w ciągu miesiąca.
Właśnie jedzie do Polski kolejny transport z grą. Sklepy zainteresowane współpracą mogą zamawiać grę u polskiego dystrybutora.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Rallyman

Post autor: maciejo »

locworks pisze:
sowacz pisze:A gdzie to można dostać? I-szop pokazuje tylko planszomanię, która będzie ją miała dopiero w ciągu miesiąca.
Właśnie jedzie do Polski kolejny transport z grą. Sklepy zainteresowane współpracą mogą zamawiać grę u polskiego dystrybutora.
czyli kiedy dokładnie.droga z francji nie jest daleka ale pewnie poleży troche na cle :( jak sądzisz czy jest szansa zakupu gry przed świetami :?:- wielkanocnymi oczywiście :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: Nataniel »

maciejo pisze:czyli kiedy dokładnie.droga z francji nie jest daleka ale pewnie poleży troche na cle :(
Od jakiegoś czasu jesteśmy w UE, z Francji nic nie trafia na cło :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Rallyman

Post autor: maciejo »

Nataniel pisze:
maciejo pisze:czyli kiedy dokładnie.droga z francji nie jest daleka ale pewnie poleży troche na cle :(
Od jakiegoś czasu jesteśmy w UE, z Francji nic nie trafia na cło :)
no to super :D .czyli gry są już w polsce.chyba,że płyną statkiem wtedy to trochę potrwa :(
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: locworks »

maciejo pisze:( jak sądzisz czy jest szansa zakupu gry przed świetami :?:- wielkanocnymi oczywiście :wink:
To już zależy wyłącznie od ekipy twojego ulubionego sklepu z planszówkami. Mało kto lubi ryzykować i dodawać do oferty nowy, nieznany tytuł. Praktycznie wszystkie egzemplarze z pierwszej dostawy sprzedałem odbiorcom końcowym w Polsce i w Czechach.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: Tycjan »


# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Rallyman

Post autor: BloodyBaron »

Tycjan pisze:Tak to mniej więcej wygląda ;)
http://www.dailymotion.pl/video/xi13kg_ ... from=embed
fajny - szczególnie fajne są te samochodziki - gdyby to były pionki, pewnie pies z kulawą nogą by się nie zainteresował ;)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Rallyman

Post autor: asiok »

BloodyBaron pisze:
Tycjan pisze:Tak to mniej więcej wygląda ;)
http://www.dailymotion.pl/video/xi13kg_ ... from=embed
fajny - szczególnie fajne są te samochodziki - gdyby to były pionki, pewnie pies z kulawą nogą by się nie zainteresował ;)

Oryginalnie są chyba właśnie zwykłe pionki - te autka pochodzą bodajże z jakiejś wersji "deluxe".

Proszę o weryfikację tej informacji przez właścicieli gry - nie chcę namieszać.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Rallyman

Post autor: janekbossko »

Zawsze sa auta
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rallyman

Post autor: locworks »

4 autka tuż nad kartą 1. biegu.

Obrazek
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
ODPOWIEDZ