A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: rastula »

DarkSide pisze:Dziękuję za szybkie i wyczerpujące odpowiedzi :D

no właśnie... przecież mieliśmy się umówić...
pike
Posty: 269
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: pike »

Ale to nie to samo co wojna francusko angielska. Nie ten klimat. W każdym bądź razie mnie akry urzekły głównie klimatem.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: ghostdog »

Jaka jest różnica pomiędzy edycjami?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Indar »

louiscyphre pisze:1 - raczej nie. Gra ma teksty po angielsku ale są bardzo łatwe. Poza tym na BGG jest spolszczenie kart i instrukcji (1 wersja ale zmiany są minimalne).
2 - były 2 wydania z tego co pamiętam. Różnice to drobne zmiany w regułach, usunięta 1 karta (Bateaux) z talli Francji BGG, rulebook 2 edycji
3 - moim zdaniem nie ma różnicy, którą wersję kupisz. Przy 1 zostawiasz kartę "Bateaux" w pudełku.

Możesz wypróbować grę na Yucata
Tu masz odpowiedz, wygląda że to tylko kosmetyka.
Ja mam grę od dawna, ale nie mogę się przybrać :(
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: A Few Acres of Snow [M. Wallace]

Post autor: Deathhammer »

Znudzeni klasycznym deckbuildingiem? A co, jakby tak dodać planszę, możliwość nieustannego reagowania na poczynania przeciwnika, walkę o kluczowe lokacje na mapie i umieścić grę w klimacie wojen brytyjsko-francuskich w Ameryce Płn. - i ten klimat faktycznie czuć? Wyjdzie A Few Acres of Snow - gra trochę niedopracowana, ale która dla lubiących wielopoziomowe strategie i tak będzie świetna. Niestety nakład już dawno się zakończył i trzeba polować na używki, ale jeśli macie okazję to polecam!

Szczegóły w recenzji :)

A FEW ACRES OF SNOW - recenzja
pike
Posty: 269
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: pike »

Deathhammer, piszesz w recenzji: Irytujący jest na przykład brak toru punktacji - pewnie masz grę z drugiego obiegu. Oryginalnie do gry dołączony był tor punktacji jako odrębny arkusz-planszetka.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 930
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: louiscyphre »

Albo pierwszą edycję. W drugiej był na 100% + dodatkowe warunki rozgrywki. Dla mnie gra jest świetna, zawsze mam dylemat jak zagrać daną partię.
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: Palmer »

Wieczko pudełka jest białe, więc autor posiada drugą edycję. Planszetka z torem punktacji oraz z dodatkowymi warunkami gry ( random rules generator) są to materiały fanowskie, dostępne na bgg.
pike
Posty: 269
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: pike »

Być może Palmer ma rację, bo ja też mam grę z drugiego obiegu, ale arkusz punktacji wydrukowany na takim papierze i w takiej jakości, że wziąłem go za oryginał.
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: Deathhammer »

Palmer pisze: 22 mar 2019, 01:14 Wieczko pudełka jest białe, więc autor posiada drugą edycję. Planszetka z torem punktacji oraz z dodatkowymi warunkami gry ( random rules generator) są to materiały fanowskie, dostępne na bgg.
Dodatkowe warunki widziałem, ale o istnieniu planszetki nie byłem świadomy ;) Tak czy inaczej - jak mówisz, są to materiały fanowskie, a ja oceniam jedynie podstawową wersję gry.

Co do settingu historycznego - myślę, że w Akrach nie stanowi on aż takiej przeszkody. Całość jest mimo wszystko dość abstrakcyjna, jest wiele uproszczeń - można w to grać jak w typowe euro. Gra przystępnie wprowadza w realia konfliktu, nie zalewa gracza toną informacji, które trzeba przetrawić. Ale jeśli ktoś ma awersję do takiego rodzaju rozgrywki to faktycznie pewnie nie przejdzie ;)
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: Uncle_Grga »

Właśnie jestem po pierwszej zapoznawczej partii.. zresztą do połowy zagraną błędnie ale w sumie nie ma to znaczenia, o tyle że chodziło o rozkminkę, a nie wynik..

Czuję się jakbym.. odkrył Amerykę.. :lol: jakie to jest przyjemne.. niby nie kupowałem w ciemno.. niby oglądałem gameplaye ale zagrać na żywo..? Bezcenne..

I nie ma plastiku.. figurek.. gadżetów.. plansza.. karty.. 10 drewienek na krzyż.. a zabawa ekstra.. pierwsze wrażenie ekstra. Jeden mankament na razie.. trochę to dlugie.. pierwsza partia zajela nam ponad 3h, prawie 4h.. choc pewnie dlatego, ze byl duzy nieogar. I pewnie da się to zagrać szybciej..

Na razie super.. :mrgreen:
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: tomb »

To wyśmienita gra i świetnie, że ci się podoba, więc pamiętaj o jednym - NIE CZYTAJ O TEJ GRZE W NECIE.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: Uncle_Grga »

No właśnie już słyszałem conieco o strategii wygrywajacej.. Hammer coś tam.. Ale w porę odpuściłem.. żeby nie psuć sobie zabawy.. zatem szczegółów nie znam.. na szczęście. :wink:

Tak naprawdę to jeszcze nie czuję całkowicie gry.. jedna rozgrywka to za mało, zeby się wdrożyć.. Ale jak wspomniałem.. na razie pełen uśmiech..

Tak czy inaczej, dzięki za radę :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 664
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: Tyrek »

Uncle_Grga pisze: 01 mar 2021, 15:10 Właśnie jestem po pierwszej zapoznawczej partii.. zresztą do połowy zagraną błędnie ale w sumie nie ma to znaczenia, o tyle że chodziło o rozkminkę, a nie wynik..

Czuję się jakbym.. odkrył Amerykę.. :lol: jakie to jest przyjemne.. niby nie kupowałem w ciemno.. niby oglądałem gameplaye ale zagrać na żywo..? Bezcenne..

I nie ma plastiku.. figurek.. gadżetów.. plansza.. karty.. 10 drewienek na krzyż.. a zabawa ekstra.. pierwsze wrażenie ekstra. Jeden mankament na razie.. trochę to dlugie.. pierwsza partia zajela nam ponad 3h, prawie 4h.. choc pewnie dlatego, ze byl duzy nieogar. I pewnie da się to zagrać szybciej..

Na razie super.. :mrgreen:
Pamiętam, że moja pierwsza gra w Akry też trwała niesamowicie długo. To kwestia poznania rozgrywki i postawienia sobie przed kolejną jakiegoś jasnego celu, którym chcemy zrealizować swoje zwycięstwo - szczególnie dobrze wychodzi to anglikom :mrgreen:

Kolejne partie będą szły Wam szybciej.

Akry są świetnym przykładem bardzo dobrej, tematycznej gry, która nie wymaga tony plastiku, przerośniętego pudełka i miliona komponentów, żeby świetnie bawić i żeby dobrze się do niej wracało...

Trzeba sobie odświeżyć.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: solkan »

Uncle_Grga pisze: 01 mar 2021, 15:23 No właśnie już słyszałem conieco o strategii wygrywajacej.. Hammer coś tam.. Ale w porę odpuściłem.. żeby nie psuć sobie zabawy.. zatem szczegółów nie znam.. na szczęście. :wink:
Gdybyś nawet natrafił na tę strategię, to jest drobna i bardzo łatwa do wprowadzenia modyfikacja zasad, która skutecznie balansuje tę jedną strategię - poza nią gra jest znakomicie zbalansowana.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 664
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: Tyrek »

solkan pisze: 02 mar 2021, 17:46
Uncle_Grga pisze: 01 mar 2021, 15:23 No właśnie już słyszałem conieco o strategii wygrywajacej.. Hammer coś tam.. Ale w porę odpuściłem.. żeby nie psuć sobie zabawy.. zatem szczegółów nie znam.. na szczęście. :wink:
Gdybyś nawet natrafił na tę strategię, to jest drobna i bardzo łatwa do wprowadzenia modyfikacja zasad, która skutecznie balansuje tę jedną strategię - poza nią gra jest znakomicie zbalansowana.
Solkan, masz na myśli modyfikacje, która uniemożliwia dobranie karty po tym jak skończy się deck?

Pytam z ciekawości, bo takich drobnych modyfikacji latało w internecie sporo i finalnie już nie pamietam, które z nich warto było wprowadzić do gry.

Co do tej strategii - samo jej poznanie nie wystarczy - trzeba jeszcze mieć umiejetność wyegzekwować plan bez zacięcia ;-)
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: Uncle_Grga »

Dobrze wiedzieć. Ale i tak najbliższa partyjka, z racji logistyki, najwcześniej w weekend.

Przejrzałem jeszcze raz reguły, karty, mapę i na razie mam pierwszy plan na Francuzów.. raczej mało militarny, a bardziej "ekonomiczny".. i pasywną obronę połaczoną z ze wsparcirem zoolonych natives. Zobaczymy co z tego wyniknie. Anglików na razie zostawiam kumplowi..

Wiem.. brzmi to mgliście.. :lol: ale w istocie nadal poruszam się we mgle a od czegoś trzeba zacząć..
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: Palmer »

Każdy ma taki plan dopóki Anglik nie kupi pierwszego działa :lol:
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

tomb pisze: 01 mar 2021, 15:15 To wyśmienita gra i świetnie, że ci się podoba, więc pamiętaj o jednym - NIE CZYTAJ O TEJ GRZE W NECIE.
A to nie zostało to jakoś z erratowane?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: rastula »

jaki błąd? toż to historyczne realia ;)...

dajcie spokój z tym HH , świetna gra...
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: jax »

Tak fantastyczna gra, że w trakcie testowania poprawek zapobiegających HH projektant napisał:
Changing the rules is effectively the same as the changing card combinations in Dominion.
a gdy masa pomysłów na poprawki nie wypaliła:
Yes, it is flawed. It is not something that can be fixed absolutely. The best way forward is to keep changing the rules, with scenarios, to present new challenges

Yeah, right. Świetny design i designer.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: rastula »

Jest tyle gier, że z pewnością znajdziesz sobie taką, która ci się bardziej spodoba. Ja "designy" Wallacea lubię i może ta gra mieć nawet "strategię wygrywająca" ...nie gram tak często i z takimi tuzami , żeby mi to przeszkadzało...co więcej, mimo, że HH znam to jakoś w życie nie udało mi się go wprowadzić, pewnie jestem za głupi...i dlatego lubie MW a nie szachy i go :D
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: jax »

rastula pisze: 02 mar 2021, 21:38 Jest tyle gier, że z pewnością znajdziesz sobie taką, która ci się bardziej spodoba. Ja "designy" Wallacea lubię i może ta gra mieć nawet "strategię wygrywająca" ...nie gram tak często i z takimi tuzami , żeby mi to przeszkadzało... :D
Kilka designów Wallace'a mi się ostało (i nie zamierzam się z nimi rozstawać), ale w przypadku AFAOS z każdą wypowiedzią strzelal sobie w stopę i potwierdzał renomę 'niezbyt ogarniętego' twórcy.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: rastula »

przyjął sluszne założenie, że gry mu stratują użytkownicy :). osobiście chcialbym wiecej takich nieogarniętych twórców na rynku.


edit stestują.... chociaż miłośnicy niemiłowania Wallacea to też zwarta grupa... więc wyszło nawet z sensem
Ostatnio zmieniony 02 mar 2021, 22:27 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: A Few Acres of Snow (Martin Wallace)

Post autor: Uncle_Grga »

Zupełnie nie ogarniam tych utyskiwan na Wallace'a.. dotychczas posiadalem dwie: Brass Birmingham i London.. obydwie w tych nowych edycjach. I wszystko z nimi bardzo, bardzo..

Spogladalem zatem wstecz na dorobek p. Martina.. kilka mnie zaciekawiło, w tym Akry. Kupiłem i na razie jestem więcej niż zadowolony. Wiele tych historii o niedopracowaniu, zmianach reguł w grze już kojarzę ale.. nieprzesadnie je uwzgledniam, żeby nie powiedzieć wcale. Zwyczajnie: miałem wobec Akrow pewne oczekiwania, które dotychczas gra spełnia z naddatkiem. Co będzie dalej , to się dopiero okaże, ale raczej nie spodziewam się zawodu..

Za to tu i teraz mogę przyznać, że Wallace to chyba mój ulubiony projektant.. I to, że roznie o Angliku mówią ma dla mnie wtórne znaczenie. Mi jego projekty pasują tak bardzo, że zerkam na kolejne..

I tyle. Ale rozumiem, że ktoś potrzebuje powiedzieć, że np. Akry to kupa, a Wallace skończył się, zanim zaczął, itp. I simply.. dont care.. :lol:

Tyle i aż tyle. Nie mogę się doczekać kolejnej rozgrywki.
Palmer pisze: 02 mar 2021, 20:38 Każdy ma taki plan dopóki Anglik nie kupi pierwszego działa :lol:
To nie bylem pierwszy? Co za zawód.. :lol:

Ps. Ale skoro nie bylem pierwszy, to może ozaczac, że całkiem źle nie kombinuję.. :wink:
Ostatnio zmieniony 02 mar 2021, 22:14 przez Uncle_Grga, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ