Letters from Whitechapel / Listy z Whitechapel (Gabriele Mari, Gianluca Santopietro)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Letters from Whitechapel / Listy z Whitechapel (Gabriele Mari, Gianluca Santopietro)

Post autor: Michałku »

Ktoś wie coś więcej na temat tej gry? Zdaje się, że na Essen się przewijała, a ma być u nas w kwietniu dostępna. Zainteresowała mnie tematyka oraz mechanika - jeden gracz przeciwko reszcie.
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Królik »

http://boardgamegeek.com/video/6098/let ... components
Wideo recenzja opisująca dość szczegółowo przebieg rozgrywki i zasady.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: ja_n »

Ech, świetny filmik. To już trzecia gra, którą ostatnio kupiłem w ciemno bez zagrania... Mam nadzieję, że intuicja mnie nie zawiedzie.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6124
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 636 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: pan_satyros »

Zasady :
http://www.nexusgames.com/read.asp?id=3756

Jestem żywo zainteresowany ;)
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: grucha »

Zastanawiam się czy grze bliżej do Draculi czy do Mr. Jacka, czy graczom którzy lubią Dracule a nie przepadają za Jackiem ten tytuł ma szanse się spodobać ?
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: folko »

ja_n pisze:Ech, świetny filmik. To już trzecia gra, którą ostatnio kupiłem w ciemno bez zagrania... Mam nadzieję, że intuicja mnie nie zawiedzie.
Super, z chęcią zagram ;-)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: melee »

Do Draculi. A pewnie najbliżej do Scotland Yard'u.
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Michałku »

Konstrukcja planszy przypomina mi najbardziej Garibaldiego, ale zasad jeszcze nie czytałem.
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: ja_n »

Tak, do Draculi całkiem blisko, ale są ciekawe elementy, które te gry odróżniają. Nie ma walki, Kuba musi pięć razy wrócić z miejsca mordu do swojej kryjówki - nie ma ciągłej pogoni przez całą grę, tylko kilka krótkich poszukiwań, a okolica w której jest kryjówka jest coraz lepiej znana. No i Kuba ma coraz mniej możliwości ruchu - napięcie ciągle rośnie i jest coraz trudniej. Druga różnica, to taka, że Kuba ma inny zestaw pól po których się porusza i inny zestaw mają policjanci - w tym sensie nie spotkają się, wystarczy że policjant jest obok Kuby żeby mógł go aresztować (choć nigdy nie jest pewien czy próba aresztowania się uda - aktualna lokacja Kuby nigdy nie jest jawna).

Jak ktoś ma Draculę i Scotland Yard, a dodatkowo szału nie ma z tymi grami, to pewnie Letters from Whitechapel nie jest dobrym pomysłem. Ja mam obie gry i bardzo je lubię, stąd zdecydowałem się kupić.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: janekbossko »

nie jest zależna językowo right?
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: ja_n »

Na filmie nie było ani jednego elementu językowego (a film był wyczerpujący), więc na 99% nie jest.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6124
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 636 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: pan_satyros »

Hmm biorąc pod uwagę rozgrywkę w 2 osoby, co byłoby lepszym wyborem Dracula czy Letters ? (a może SY;p)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Odi »

Były karty pomocy (z opisanym przebiegiem tur), i - z tego co wiem - są jeszcze jakieś cztery karty 'Listów'. Jack może ich uzyć, żeby się wymknąc pogoni (każda ma inne właściwości). Jest też na nich jakiś flavor tekst (o ile w przypadku tego tematu można mówić o jakimkolwiek 'flavor').
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Odi »

W 2 osoby?

Mr Jack :)

Ani Dracula (na pewno), ani Whitechapel (prawdopodobnie) nie wydają mi się dobrymi dwuosobówkami
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Królik »

Z tymże listy to zasada opcjonalna przesuwająca balans na korzyść Jacka.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: ja_n »

Odi pisze:Ani Dracula (na pewno), ani Whitechapel (prawdopodobnie) nie wydają mi się dobrymi dwuosobówkami
W obu grach w trybie dwuosobowym jeden gracz steruje czarnym charakterem, a drugi kompletem ścigających. Wydaje się, że w LfW sterowanie pościgiem jest mniej skomplikowane niż w Draculi, więc łatwiej sterować pięcioma policjantami jednemu graczowi. Ale rzeczywiście niewykluczone, że w 2 osoby nie będzie rewelacji.
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: Królik »

Moim zdaniem lepiej to pójdzie w dwie osoby niż np. 4, gdzie dwóch graczy gra dwoma policjantami, a jeden ma o połowę mniej gry i gra jednym...
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: grucha »

Bgg mówi Best with 2 players.
Mnie też się wydaje że lepiej będzie we 2-3 mając kilka policjantów. Grając jednym nie mamy za dużo do roboty. Oczywiście zanika wtedy cały element wspólnej dedukcji/negocjacji.
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: ja_n »

W takim razie tym lepiej - na 2-3 osoby Whitechapel, dla większej grupy - Dracula, gdy grają dzieci - Scotland Yard :). Gatunek "zabili go i uciekł" mam obstawiony na każdy wariant ;-).
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6124
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 636 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: pan_satyros »

Głosy na bgg (na razie kilka), recenzje, komentarze - stąd wnioskowałem, że gra chodzi dobrze na 2 graczy. Poczekam na jakieś wasze opinie po rozgrywkach 2 osobowych. I wtedy prawdopodobnie uderzam do sklepu na "R" ;)
Mr. Jacka mam 'komplet' (w razie czego).
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: espresso »

Dracula fajnie działa na dwie osoby, taki pojedynek ścigający vs ścigany.. Może nie ma elementu wspólnego snucia planów, ale dedukcja jak najbardziej. To nie jest aż taki wielki problem ogarnąć 4 łowców. Osobiście Dracula podoba mi się najbardziej właśnie w wariancie 2-osobowym.
LfW też mnie kusi, boję się jednak czy nie okaże się zbyt podobny do Draculi.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6124
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 636 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: pan_satyros »

A porównując do draculi, która jest bardziej losowa ? (naturalnie możliwe, że żadna). Tzn gdzie po przegranej możemy mieć wrażenie, że nie była zawiniona przez nas, a przez łut szczęścia, bardzo tego uczucia nie lubię hehe.
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: muker »

Jak jest z regrywalnością takich tytułów, szczerze mówiąc w żaden nigdy nie grałem.

Czy kolejne gry nie wyglądają tak samo, tyle że co najwyżej chodzimy w innych kierunkach?


Dobrze zrozumiałem filmik:
Jack przesuwa się o jedno pole (ew. 2 z karocą) a potem śledczy o 2 pola. Potem znowu Jack ... ?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: sirafin »

pan_satyros pisze:A porównując do draculi, która jest bardziej losowa ? (naturalnie możliwe, że żadna). Tzn gdzie po przegranej możemy mieć wrażenie, że nie była zawiniona przez nas, a przez łut szczęścia, bardzo tego uczucia nie lubię hehe.
Dracula jest ZDECYDOWANIE bardziej losowy. Walka to rzut dwoma K6, kto wyrzuci więcej ten wykonał skuteczny atak, więc możesz główkować i blefować przez półtorej godziny żeby dopaść przeciwnika a na końcu i tak przegrać bo to przeciwnikowi poszczęściło się podczas walki.

Letters from Whitechapel wyglądają na "naprawioną" wersję Dracui, gdzie wygrywa ten, który lepiej dedukował i blefował, a nie ten, który miał szczęście w dwóch rzutach kostką.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Letters from Whitechapel

Post autor: ja_n »

W LfW śledczy poruszają się na początku mocno na oślep - wiedzą tylko gdzie jest ofiara, nie wiedzą nic o kryjówce Draculi, nie mają pojęcia, w którą stronę ucieka. Jeśli tak węsząc po omacku przypadkiem złapią dobry trop wcześnie w pierwszej rundzie, to sprawa może być przesądzona. W tym sensie ta gra może być też mocno losowa, u Draculi to nie jest takie znaczące, bo hrabia może zastawiać dobre pułapki po drodze i cały czas ucieka, nie ma żadnych ograniczeń co do kierunku ucieczki. Kuba musi co rundę uciekać do swojej kryjówki, jeśli śledczy ją wcześnie namierzą i zrobią dobrą obławę w jej okolicach, to Kuba będzie w bardzo trudnej sytuacji. A namierzenie kryjówki w pierwszej rundzie może być kwestią przypadku (choć wyobrażam sobie, że Kuba ma spore możliwości blefu - np. wracanie po własnych śladach, żeby śledczy myśleli że kryjówka jest gdzieś indziej, długie krążenie po planszy zamiast szybka ucieczka do kryjówki żeby śledczy nie mogli ustalić jak daleko jest kryjówka od miejsca zbrodni itp.).
ODPOWIEDZ