Alhambra (Dirk Henn)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Szarlatan
Posty: 12
Rejestracja: 01 sty 2011, 22:12

Re: Alhambra

Post autor: Szarlatan »

Widział ktoś "The Gardens of Alhambra"? Jak ta gra się ma w porównaniu do Alhambry?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Alhambra

Post autor: wc »

To coś całkowicie innego. Z alhambry ma tylko temat. Kiedyś to była zupełnie inna gra - o kamieniach szlachetnych - nazwywała się Carat. Ale na fali gigantycznego sukcesu alhambry autor zmienił tematykę swojego starszego dzieła, opakował w nowe pudełko napisał wielkimi literami na okładce alhambra i już. Sama gra to układanka - każdy losuje kafel i wykłada na planszę w ten sposób, żeby zdobyć jak największą ilość punktów przy okazji "psując" układy przeciwnikom. Każdy kafel ma taką samą ilość elementów (kiedyś kamieni, teraz drzew) w każdym z kolorów graczy. Trzeba je tak układać żeby nasz kolor lądował przy jak największych "mnożnikach" znajdujących się od początku gry na planszy.
Dużo więcej wspólnego z alhamrbą mają jej karciany (to właściwie prawie to samo, bez murów) i kościany (trochę inna, ale podstawa liczenia podobna) odpowiednik.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Alhambra

Post autor: pomimo »

Szarlatan pisze:Widział ktoś "The Gardens of Alhambra"? Jak ta gra się ma w porównaniu do Alhambry?
Pisałem kiedyś o tej grze tutaj. Wrażenia mi się do dzisiaj nie zmieniły.
Szarlatan
Posty: 12
Rejestracja: 01 sty 2011, 22:12

Re: Alhambra

Post autor: Szarlatan »

Wydawało mi się, że to coś podobnego. Coś na zasadzie klonów Carcassone. A tu nie ma co porównywać Ogrodów w tym temacie. Skoro to zupełnie inna gra to pewnie co człowiek, to inna opinia. Niemniej jednak dzięki za szybką odpowiedź.
Szarlatan
Posty: 12
Rejestracja: 01 sty 2011, 22:12

Re: Alhambra

Post autor: Szarlatan »

Zaryzykowałem i kupiłem Alhambrę. Fantastyczna zabawa była w ostatnią niedzielę. Graliśmy w trzy osoby i było bardzo fajnie. Nie obyło jednak się bez kilku kontrowersji. Oto one:
1. Co się dzieje z trzecią osobą jeśli dwie osoby są na czele jakiejś klasyfikacji przy liczeniu punktów? Czy osoba ta dostaje punkty za drugie czy za trzecie miejsce. Myśmy grali, że za trzecie, wg takich zasad jak na olimpiadzie.
2. Liczenie punktów za mury. Potężna to broń i wydaje mi się, że lepiej (sprawiedliwiej) byłoby jakby punkty były liczone tylko raz - na koniec rozgrywki. Instrukcja niby mówi inaczej. Ale nie jest to do końca napisane tak jasno, żeby nie było wątpliwości.
3. Co się dzieje jeśli pieniądze się skończą zanim wyczerpią się kafelki? Chyba się tasuje karty i ciągnie od nowa.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Alhambra

Post autor: cezaras »

1. dostaje punkty za 3cie miejsce (a pierwsi dwaj zawodnicy dostają średnią z punktów za pierwsze i drugie)
2. Ewidentnie za mury liczymy co rundę
3. dokładnie -> tasujemy wcześniej zużyte. Powiem dodatkowo, że w 95% rozgrywek tak się dzieje
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Re: Alhambra

Post autor: komar france »

Mam jeszcze pytanie związane z rozstrzyganiem remisów:
1. Remis przy pierwszym punktowaniu - punkty dzieli się równo pomiędzy remisujących?
2. Przy 2 i 3 punktowaniu, remis na drugim miejscu - sumuje się punkty za 2 i 3 miejsce i dzieli się pomiędzy remisujących?
3. remis na 1 miejscu - ile punktów otrzymują remisujący gracze a ile gracz trzeci
Awatar użytkownika
bober
Posty: 300
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Alhambra

Post autor: bober »

ktoś ma może polską instrukcję do Alhambry ( zdjęcia, skany itp) . jak coś to prosił bym na maila rafalbobryk@op.pl
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Alhambra

Post autor: pan_satyros »

bober pisze:ktoś ma może polską instrukcję do Alhambry ( zdjęcia, skany itp) . jak coś to prosił bym na maila rafalbobryk@op.pl
poszło ;)
Awatar użytkownika
bober
Posty: 300
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Alhambra

Post autor: bober »

dzięki :)
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Alhambra

Post autor: Smoku »

Mam prośbę o wersję pl instrukcji. Adres: smoku68@wp.pl
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Alhambra

Post autor: Bea »

Mam pytanie do innych posiadaczy Alhambry. Właśnie kupiłam tę grę (w kwadratowym pudełku, wydaną przez Queen Games) i okazało się że żetony budynków są tak krzywo wycięte, że na wielu prawie nie widać muru z jednej strony. Też tak macie? Cała sera jest felerna czy mnie się trafił taki egzemplarz. Nie wiem czy mogę to reklamować?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Alhambra

Post autor: pan_satyros »

Bea pisze:Mam pytanie do innych posiadaczy Alhambry. Właśnie kupiłam tę grę (w kwadratowym pudełku, wydaną przez Queen Games) i okazało się że żetony budynków są tak krzywo wycięte, że na wielu prawie nie widać muru z jednej strony. Też tak macie? Cała sera jest felerna czy mnie się trafił taki egzemplarz. Nie wiem czy mogę to reklamować?
reklamować ;) ja mam starą edycję bez uwag.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Alhambra

Post autor: Bea »

pan_satyros pisze:
Bea pisze:Mam pytanie do innych posiadaczy Alhambry. Właśnie kupiłam tę grę (w kwadratowym pudełku, wydaną przez Queen Games) i okazało się że żetony budynków są tak krzywo wycięte, że na wielu prawie nie widać muru z jednej strony. Też tak macie? Cała sera jest felerna czy mnie się trafił taki egzemplarz. Nie wiem czy mogę to reklamować?
reklamować ;) ja mam starą edycję bez uwag.
A gdzie? W sklepie czy w wydawnictwie?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Alhambra

Post autor: pan_satyros »

Bea pisze:
pan_satyros pisze:
Bea pisze:Mam pytanie do innych posiadaczy Alhambry. Właśnie kupiłam tę grę (w kwadratowym pudełku, wydaną przez Queen Games) i okazało się że żetony budynków są tak krzywo wycięte, że na wielu prawie nie widać muru z jednej strony. Też tak macie? Cała sera jest felerna czy mnie się trafił taki egzemplarz. Nie wiem czy mogę to reklamować?
reklamować ;) ja mam starą edycję bez uwag.
A gdzie? W sklepie czy w wydawnictwie?
Proponuję u wydawcy.
Awatar użytkownika
bober
Posty: 300
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Alhambra

Post autor: bober »

do wydawcy napisz i jeszcze zdjęcia załącz , na bank ci wyślą dobre, ja już nie raz pisałem do Queen Games i zawsze przysyłali ( plansze do fresco i kingdom builder)
thyna
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2014, 20:35

Re: Alhambra

Post autor: thyna »

czy mogę również prosic o instrukcję w języku polskim? ma ktoś może też instrukcje do dodatków? impuls.destrukcyjny[małpa]gmail.com
student@
Posty: 4
Rejestracja: 14 sty 2014, 23:52

Re: Alhambra

Post autor: student@ »

Witam,

mam kilka pytań o zasady Alhambry mam niemiecką instrukcje trochę na czuja jadę:

Koniec gry:
- kiedy w następuje tura gracza i pozostały 3 budynki - próba dolosowania -> w woreczku nie ma już żetonów budynków to czy gracz ten może:
- coś kupić z tych 3 budynków które pozostały?
- przeprojektować Alhambrę ?
czy po prostu ma pecha i 3 budynki wędrują do osób które mają najwięcej danej waluty ( czy te osoby które dostały budynki mogą tylko je dołożyć czy podmienić za inny budynek też?


I ponawiam pytanie co do remisów na które nie było odpowiedzi

1. Remis przy pierwszym punktowaniu - punkty dzieli się równo pomiędzy remisujących?
2. Przy 2 i 3 punktowaniu, remis na drugim miejscu - sumuje się punkty za 2 i 3 miejsce i dzieli się pomiędzy remisujących?
3. remis na 1 miejscu - ile punktów otrzymują remisujący gracze a ile gracz trzeci
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Alhambra

Post autor: BartP »

Kiedy są już tylko 3 budynki, to gracz nic nie robi, następuje koniec gry. Czyli, jak to ująłeś, "ma pecha".
Ad 1. Przy 1. punktowaniu punkty dostaje tylko osoba, która ma najwięcej danego budynku. Jeśli remisujecie, dostajecie zero punktów.
Ad 2. Tak.
Ad 3. Jeśli jest drugie punktowanie i dwaj gracze remisują przy jakimś budynku, a trzeci ma mniej od nich punktów, to remisujący biorą zaokrągloną w dół średnią z 1. i 2. miejsca, a 3. gracz nic nie dostaje. Przy 3. punktowaniu w analogicznej sytuacji 3. gracz dostanie punkty za 3. miejsce.
Awatar użytkownika
ravras
Posty: 3
Rejestracja: 17 wrz 2014, 10:17
Lokalizacja: Poland
Kontakt:

Re: Alhambra

Post autor: ravras »

Chciałbym pograć w Alhambre na Androida ale nie znam zasad. Proszę o instrukcję PL na kierunkowy052[małpa]gmail.pl
Z góry dziękuję.
s6polska
Posty: 8
Rejestracja: 09 sty 2014, 15:31

Re: Alhambra

Post autor: s6polska »

Witam
Ja też bym reflektował na skan lub pdf intrukcji polskiej do Alhambry.
stranger6@gmail.com
Z góry dzięki
Dziadekjoe
Posty: 30
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:17
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Odp: Alhambra

Post autor: Dziadekjoe »

Można przyłączyć się do prośby o polską instrukcję - paku@op.pl
Z góry, wielkie dzięki
s6polska
Posty: 8
Rejestracja: 09 sty 2014, 15:31

Re: Alhambra

Post autor: s6polska »

http://www.filehosting.org/file/details ... hambra.pdf
Jak ktoś nie chce swojego maila podawać można skorzystać z http://10minutemail.com :)
Awatar użytkownika
sztefyn
Posty: 687
Rejestracja: 17 wrz 2014, 18:00
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Alhambra

Post autor: sztefyn »

s6polska pisze:http://www.filehosting.org/file/details ... hambra.pdf
Jak ktoś nie chce swojego maila podawać można skorzystać z http://10minutemail.com :)
Może ktoś wrzucić tą polską instrukcję na jakiś nowy hosting?
"Nie śpię, bo trzymam kredens. Z planszówkami." :)
Kolekcja gier BGG | Sprzedam/Wymienię | Kupię
s6polska
Posty: 8
Rejestracja: 09 sty 2014, 15:31

Re: Alhambra

Post autor: s6polska »

No nie wiem stary link działa. No ale jak tam se chcesz ;P
http://wyslijto.pl/files/download/iyrpghqa8i - 7 dni i usuną.
ODPOWIEDZ