Wojna o pierścień / War of the ring (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Pablo B
Posty: 52
Rejestracja: 16 maja 2018, 13:46
Been thanked: 5 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Pablo B »

Mam pytanie.Mianowicie taka sytuacja przy ostatniej rozgrywce.oblegam armia gondoru minas morgul,w poludniowym ithilien jest armia rohanu,i teraz pytanie czy przesuwajac jedna koscia akcji( ruch dwoma roznymi armiami),armie gondoru do gorgoroth a rohanu na minas morgul, przerywam oblezenie czy trwa dalej tylko juz armia rohanu?tzn po ruchu gondoru cien moze wyjsc na zewnatrz twierdzy?Nie wiedzielismy do konca jak to ugryzc, wiec zrobilem standardowe wzmocnienie oblezenia, w minas zostawilem jedna jednostke gondoru ,reszte na gorgoroth,a rohan na minas ,aby oblezenie trwalo.I jeszcze jedno :D czy jest jakies porownanie liczebnosci do jednostek tzn.np 10 jednostek orkow to 10 tysieczna armia cienia.czy np 4 jednostki gondoru to 2 tys armia swietnie wyszkolonych wojow,itp itd.Z gory Dzieki za odpowiedz.
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: kenigis »

"Pojedyncza jednostka odpowiada różniej liczbie faktycznych żołnierzy - od kilku setek doświadczonych wojowników po tysiące orków(...)" str.8

Edit: Co do oblężenia to wydaje mi się, że jest tak:
Oblężenie kończy się w momencie gdy atakująca armia opuści region twierdzy lub zostanie całkowicie wyeliminowana. (str.32)
Oblężona twierdza może być atakowana tylko przez armię znajdującą się w tym samym regionie co twierdza. Aby przeprowadzić atak na taką twierdze atakujący musi wydać kość akcji. (str.32)

Według twojej historii a mojej interpretacji atakująca armia opuszcza region, więc w momencie opuszczenia armii oblężenie by się zakończyło, jednak skoro zostawiłeś tam armię (czyt. jednostkę Gondoru) to atakująca armia nie opuściła regionu, więc wszystko zrobiłeś dobrze, jeśli twoim celem było uwięzienie armii Cienia w tej twierdzy.
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: pinata »

Pablo B pisze: 22 maja 2018, 12:27[...] czy przesuwajac jedna koscia akcji( ruch dwoma roznymi armiami),armie gondoru do gorgoroth a rohanu na minas morgul, przerywam oblezenie czy trwa dalej tylko juz armia rohanu?
Obstawiałbym, że oblężenie nie zostanie przerwane, nawet jeżeli z regionu z twierdzą wyprowadzisz wszystkie jednostki, a w ich miejsce wprowadzisz nowe.

Na pewno niezgodne z regułami gry byłoby wyprowadzenie jednostek i rozpoczęcie ataku nowymi jednostkami (wykorzystując do tego jedną kość Akcji "Armia").

W związku z tym jedyną alternatywą (do mojej interpretacji z pierwszego akapitu) jest brak możliwości wykonania takiego manewru (to jest wyprowadzenia wszystkich jednostek i wprowadzenia nowych).

Ruch dwoma armiami traktowałbym jako operację atomową, a warunki opuszczenia twierdzy sprawdzałbym po jej zakończeniu. Zastrzegam jednak, że jest to jedynie moja opinia i mogę się mylić.

BTW: to pytanie powinno być zadane w dziale "Zasady - pytania i wątpliwości".
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 69 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: HoLi »

Mam pytanie.Mianowicie taka sytuacja przy ostatniej rozgrywce.oblegam armia gondoru minas morgul,w poludniowym ithilien jest armia rohanu,i teraz pytanie czy przesuwajac jedna koscia akcji( ruch dwoma roznymi armiami),armie gondoru do gorgoroth a rohanu na minas morgul, przerywam oblezenie czy trwa dalej tylko juz armia rohanu?
Nie przerywasz oblężenia, trwa ono dalej. Może się wydawać, że to o czym napisałeś, wygląda tak jakby armia Gondoru opuściła region uwalniając oblężoną armię Cienia i w tym wypadku armia Rohanu musiałaby wykonać atak (a to już byłoby niezgodne z zasadami gry, bo do tego celu musiałbyś użyć osobnej kości akcji). A tak na prawdę to co się wydarzyło w rzeczywistości przedstawia sytuację gdy armia Rohanu, wkraczając do regionu Minas Morgul zluzowała tym samym oblegającą armię Gondoru przejmując oblężenie, dzięki czemu zluzowana armia Gondoru mogła się przemieścić do sąsiedniego regionu. Zresztą wystarczyłoby żeby w tej sytuacji wykonać ruch obu armii w odwrotnej kolejności (w pierwszej kolejności ruch armią Rohanu, potem oblegającą armią Gondoru) i to już rozwiewa wątpliwości.

Kolejna rzecz jest taka, że w WoP rozpatrujesz pewne rzeczy po zakończeniu wykonywania akcji. W tym wypadku zapewne użyłeś kości "Armii" do przemieszczenia dwóch armii, więc po zakończeniu tej akcji w regionie Minas Morgul nadal znajduje się armia (w tym wypadku armia Rohanu) więc oblężenie trwa dalej.

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: kenigis »

HoLi pisze: 22 maja 2018, 22:02
Mam pytanie.Mianowicie taka sytuacja przy ostatniej rozgrywce.oblegam armia gondoru minas morgul,w poludniowym ithilien jest armia rohanu,i teraz pytanie czy przesuwajac jedna koscia akcji( ruch dwoma roznymi armiami),armie gondoru do gorgoroth a rohanu na minas morgul, przerywam oblezenie czy trwa dalej tylko juz armia rohanu?
Nie przerywasz oblężenia, trwa ono dalej. Może się wydawać, że to o czym napisałeś, wygląda tak jakby armia Gondoru opuściła region uwalniając oblężoną armię Cienia i w tym wypadku armia Rohanu musiałaby wykonać atak (a to już byłoby niezgodne z zasadami gry, bo do tego celu musiałbyś użyć osobnej kości akcji). A tak na prawdę to co się wydarzyło w rzeczywistości przedstawia sytuację gdy armia Rohanu, wkraczając do regionu Minas Morgul zluzowała tym samym oblegającą armię Gondoru przejmując oblężenie, dzięki czemu zluzowana armia Gondoru mogła się przemieścić do sąsiedniego regionu. Zresztą wystarczyłoby żeby w tej sytuacji wykonać ruch obu armii w odwrotnej kolejności (w pierwszej kolejności ruch armią Rohanu, potem oblegającą armią Gondoru) i to już rozwiewa wątpliwości.

Kolejna rzecz jest taka, że w WoP rozpatrujesz pewne rzeczy po zakończeniu wykonywania akcji. W tym wypadku zapewne użyłeś kości "Armii" do przemieszczenia dwóch armii, więc po zakończeniu tej akcji w regionie Minas Morgul nadal znajduje się armia (w tym wypadku armia Rohanu) więc oblężenie trwa dalej.

Pozdrawiam
Tak odwrotna kolejność ruchów rzeczywiście pozwala na takie działanie. ale jeśli jest tak jak kolega napisał to nie. Nie może najpierw opuścić regionu a potem wejść tam inną armią. Przynajmniej według mojej interpretacji
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: sqb1978 »

Wystarczy zostawić 1 jednostkę i będzie ok. Zrobienie ruchu w odwrotnej kolejności wymagałoby zachowania ograniczenia 10 jednostek na obszarze.
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 69 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: HoLi »

sqb1978 pisze: 23 maja 2018, 00:38 Wystarczy zostawić 1 jednostkę i będzie ok. Zrobienie ruchu w odwrotnej kolejności wymagałoby zachowania ograniczenia 10 jednostek na obszarze.
Cytuję z instrukcji:
OGRANICZENIE WIELKOŚCI
W danym regionie może się znajdować maksymalnie 10
jednostek.
Jeśli pod koniec dowolnej akcji (na przykład po wykonaniu
ruchu lub mobilizacji wojsk) w danym regionie znajduje się
więcej niż 10 jednostek, gracz, który je kontroluje, musi usunąć
z gry nadmiarowe jednostki.
Usunięte w ten sposób jednostki mogą w późniejszym etapie
gry wrócić do rozgrywki pod postacią posiłków.
Wykorzystanie wyniku "Armii" kości armii pozwala między innymi przemieścić dwie armie. Na przykład w tym wypadku to czy występuje przekroczenie ograniczenia 10 jednostek w regionie sprawdza się dopiero po zakończeniu tej akcji, czyli po ewentualnym przemieszczeniu tych dwóch armii, bo dopóki nie zakończysz tej akcji, obie armie są traktowane jako dwie odrębne, choćby znalazły się w jednym regionie w trakcie jej wykonywania (nie wiem dlaczego przetłumaczono to w instrukcji jako pod koniec dowolnej akcji, bo ewidentnie powinno być po zakończeniu dowolnej akcji).
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
armani
Posty: 35
Rejestracja: 04 lut 2013, 12:05

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: armani »

sqb1978 pisze: 20 maja 2018, 20:01
sidmeier pisze: 20 maja 2018, 14:49
sqb1978 pisze: 20 maja 2018, 11:23 Dokładnie, chętnie bym zdemolował w rozgrywce takiego amatora, który z założenia zamierza wygrać militarnie WL lub odłącza z DP Gandalfa jak najszybciej :)
I prawdopodobnie byś poległ. Przynajmniej ja bym cię zmiażdży. Militaria to niemal jedyny pewnik w tej grze. Setki figurek, kart, trzeba demonstrować siłę i wjeżdżać Frodystom. Ciemność tam może zgnieść rywala szybciej. Dlatego twoja dyplomacja pewnie by poległa dość szybko, choć w grze są przestoje, można by pograć dłużej. Wynik jednak byłby niemal pewny, militarny gracz by wygrał, gdyby rywal ciułał punkciki bez siły.
Chciałbyś mnie zmiażdżyć militarnie Wolnymi Ludami? :D chętnie sprawdzę tą teorię, nauki nigdy za wiele. Skąd waść pochodzisz? :D
No chyba, że nie do końca uważnie przeczytałeś mojego posta.
Sgb, koledze chyba chodziło o pociskanie Cieniem... Frodystów (czyt. Wolne Ludy, Drużyna Pierścienia). Spodziewam się, że wtedy gracz WL cisnąłby DP i zanim zdobyłby te 10pkt. za twierdze/miasta to Frodo z pierścieniem byłby już przy szczelinie:)
andy h
Posty: 75
Rejestracja: 16 lut 2014, 23:08
Has thanked: 1 time

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: andy h »

Pablo B pisze: 22 maja 2018, 12:27 Mam pytanie.Mianowicie taka sytuacja przy ostatniej rozgrywce.oblegam armia gondoru minas morgul,w poludniowym ithilien jest armia rohanu,i teraz pytanie czy przesuwajac jedna koscia akcji( ruch dwoma roznymi armiami),armie gondoru do gorgoroth a rohanu na minas morgul, przerywam oblezenie czy trwa dalej tylko juz armia rohanu?tzn po ruchu gondoru cien moze wyjsc na zewnatrz twierdzy?Nie wiedzielismy do konca jak to ugryzc, wiec zrobilem standardowe wzmocnienie oblezenia, w minas zostawilem jedna jednostke gondoru ,reszte na gorgoroth,a rohan na minas ,aby oblezenie trwalo.I jeszcze jedno :D czy jest jakies porownanie liczebnosci do jednostek tzn.np 10 jednostek orkow to 10 tysieczna armia cienia.czy np 4 jednostki gondoru to 2 tys armia swietnie wyszkolonych wojow,itp itd.Z gory Dzieki za odpowiedz.
W WoP limit wielkości armii sprawdza się zawsze na koniec akcji. Podaję 2 cytaty z instrukcji, tworzące spójny obraz rozpatrywanej sytuacji. str 26:
1) Ograniczenie wielkości "Jeśli pod koniec dowolnej akcji (na przykład po wykonaniu ruchu lub mobilizacji wojsk) w danym regionie znajduje się więcej niż 10 jednostek, gracz, który je kontroluje, musi usunąć z gry nadmiarowe jednostki." Czyli jasne jest, że możesz wejść najpierw armią Rohanu do Minas Morgul nawet jeśli łącznie z armią Gondoru przekraczasz limit 10 jednostek
2)Skład armii " Jeśli poruszająca się armia wejdzie do regionu zajętego przez inną przyjazną armię, pod koniec tej akcji obie armie połączą się w jedną." Gdyby dokładnie przetłumaczyć z angielskiej wersji byłoby "...obie armie połączą się w jedną pod koniec tej akcji" co jeszcze bardziej uwypukla moment połączenia. A zatem mając na uwadze, że akcja to wykonanie w całości opcji dostępnych przy użyciu danego wyniku kości akcji, przy użyciu jednego wyniku armii mogłeś wejść do Minas Morgul armią Rohanu a następnie wyjść stamtąd armią Gondoru do Gorgoroth.
W Minas Morgul cały czas były armie WL więc nie doszło do przerwania oblężenia.
Na wszelki wypadek stworzyłem wątek na bgg i jeden z testerów (Kevin Chapman) potwierdził mój tok rozumowania.
https://boardgamegeek.com/thread/200172 ... onghold-an
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 69 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: HoLi »

Hmm ,ciekawe ja często ludzie źle interpretowali tą zasadę. Bo jakby nie patrząc może to wpłynąć na przebieg samej rozgrywki. No ale WoP do łatwych do opanowania nie należy.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: sqb1978 »

armani pisze: 27 maja 2018, 12:35 Sgb, koledze chyba chodziło o pociskanie Cieniem... Frodystów (czyt. Wolne Ludy, Drużyna Pierścienia). Spodziewam się, że wtedy gracz WL cisnąłby DP i zanim zdobyłby te 10pkt. za twierdze/miasta to Frodo z pierścieniem byłby już przy szczelinie:)
Ja odpisałem na słowa, że grając WL na zwycięstwo militarne by miał szansę wygrać. Nie miałby szans :)

Inna sprawa, że chyba za bardzo kolega nie rozumie tej gry sądząc po tym co pisze. A zjechać amatora to żadna satysfakcja.
Pablo B
Posty: 52
Rejestracja: 16 maja 2018, 13:46
Been thanked: 5 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Pablo B »

Jeszcze raz dzięki wszystkim za wyklarowanie wcześniejszej sytuacji.Dzis kolejna rozgrywka 😀oj będzie się działo,a browarek już się chłodzi😀.Po kilku rozgrywkach z dodatkami PS i WS, odnoszę wrażenie że WL zostały podrasowane militarnie, enty i nieumarli mają moc teoretycznie w full składzie mogą zadać maks do 24 obrażeń (choć to bardzo mało prawdopodobne) co prawda dunlendingowie mogą być niezłym mięsem armatnim, korsarze wzmacniają oblężenia i umożliwiają szybki przerzut wojsk, ale myślę że to nie ten kaliber. Wydaje mi się że autorzy dodatkami(zwłaszcza WS) chcieli rozgrywkę trochę bardziej sprowadzić do opcji zbrojnej konfliktu, ponieważ w podstawce jednak korci WL bardziej do działania Drużyna Pierścienia. Oczywiście to tylko moje zdanie. Aha fajna jest ta karta która daje możliwość drużynie wyprawy do mordoru przez Morze poprzez szara przystań.
eaglenest3D
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2018, 08:49

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: eaglenest3D »

Chciałbym się pochwalić zestawem do Wojny o Pierścień.

Wydruki są wykonane z żywicy, średnica podstawy każdego elementu to 30 mm, reszta wynika z proporcji.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

1. Umbar
2. Morannon (Black Gate)
3. Pelargil
4. Rivendell
5. Grey Havens
6. Far Harad
7. Erebor
8. Woodland Realm
9. Dol Guldur
10. Moria
11. Angmar
12. Minas Tirith
13. Orthanc
14. Barad Dur
15. Mount Gundabad
16. Bag End
17. Dol Amroth
18. Helms Deep
19. Edoras
20-21. Argonaths
22. Minas Morgul
23. Lorien
Pablo B
Posty: 52
Rejestracja: 16 maja 2018, 13:46
Been thanked: 5 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Pablo B »

Co by nie mówić Elegancja, rozumiem że te pasują na podstawowa wersje WOP,(tj.3cm).Super się to prezentuje. A czy może podstawki na armię też posiadasz? (Gondor, Rohan, Sauron itd.)
eaglenest3D
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2018, 08:49

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: eaglenest3D »

Pablo B pisze: 04 cze 2018, 20:46 Co by nie mówić Elegancja, rozumiem że te pasują na podstawowa wersje WOP,(tj.3cm).Super się to prezentuje. A czy może podstawki na armię też posiadasz? (Gondor, Rohan, Sauron itd.)
Zawsze można zrobić :)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: RUNner »

Naprawdę super sprawa. Teraz tylko pomalować i bajer że głowa pęka! :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: tencogoniema »

ladne ale nie wiem czy jak wszytkie odpalisz to czy nie bedzie za duzego miszmaszu?
eaglenest3D
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2018, 08:49

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: eaglenest3D »

tencogoniema pisze: 06 cze 2018, 00:00 ladne ale nie wiem czy jak wszytkie odpalisz to czy nie bedzie za duzego miszmaszu?
Chyba nie jest tak źle :)




Obrazek
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Olgierdd »

Bardzo ładne rzeżby, ale myślę, że jak dołoży się figurki, to prawie cały Mordor na starcie wyląduje poza planszą w miejscach dla niemieszczących się armii w regionach ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: warlock »

Dlaczego te rzeźby mają okrągłe podstawki? Nie lepiej zrobić kwadratowe dokładnie takiej wielkości, żeby zakrywały ilustrację z twierdzą, ale jednocześnie nie zakrywały ramki (czerwonej/niebieskiej)? Moim zdaniem okrągłe wyglądają niechlujnie ;).
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: playerator »

Echh... Zazdrościcie koledze i tyle :wink:. Świetne modele.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: tencogoniema »

pewnie ze zazdrościmy :evil:
co stoi w Fangornie :?:
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Pastorkris »

Nice! Tylko rzeczywiście podstawki do twierdz w kwadrat wsadzić :) Ile taka przyjemność kosztowała (kasy/pracy)?
eaglenest3D
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2018, 08:49

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: eaglenest3D »

tencogoniema pisze: 06 cze 2018, 12:29 pewnie ze zazdrościmy :evil:
co stoi w Fangornie :?:
W Fangornie stoi Drzewiec i Fangorn :)
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: tencogoniema »

a zdjecia drzewca i Fangornu mozna?
ODPOWIEDZ