Wojna o pierścień / War of the ring (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
eaglenest3D
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2018, 08:49

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: eaglenest3D »

Obrazek



Obrazek


Zgadnijcie co jeszcze zrobiłem:



Obrazek
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Olgierdd »

Wieża Durina :)
eaglenest3D
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2018, 08:49

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: eaglenest3D »

Olgierdd pisze: 07 cze 2018, 07:47 Wieża Durina :)
Dobrze :)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: kastration »

Nie będę zakładał osobnego wątku. Zbliżają się okrągłe urodziny i ten tytuł jest w topie 3 potencjalnych prezentów (nie)spodziewanych. Mam jednak obawy, co do grywalności w stałym składzie z osobą, która radzi sobie w taki tytuł, jak SW: Rebelia (podobna skala klimatu i epickości, ameritrashowości rozgrywki, jak myślę). Nie mamy jednak specjalnego doświadczenia w tak "ofensywnych" - nazwijmy to - grach (poza SW: Rebelią), no i czy zasady nas nie zjedzą początkowo, odbierając możliwość docenienia rozgrywki? (porównałem wstępnie liczbę stron instrukcji). Może ktoś mnie zniechęci? Zawsze zostanie Dominant Species wówczas :)
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Fojtu »

Wojna o Pierścień jest zdecydowanie wyzwaniem jeżeli chodzi o zasady. Instrukcja jest conajwyżej przeciętna, zasad jest dość sporo, no i przy pierwszej grze trzeba przeczytać sporo zasad na samych kartach. Ja grałem już kilkanaście razy i praktycznie przy każdej grze coś zaglądam do instrukcji, czasem dowiaduję się po prostu coś nowego, zdarza się, że jakiś mały szczegół źle gralem.

Ale i tak warto. Żadna inna gra mnie tak nie wciąga i czas nie ucieka mi przy niej tak miło. Lubię Tolkiena, nie jestem jakimś mega fanem, który zna wszystkie szczegóły, ale dla mnie ta gra idealnie oddaje klimat książki. Nadchodząca zagłada i ostatnia nadzieja w drużynie. Wielkie siły Saurona i masa tanich jednostek z Isengardu pochłaniająca Rohan. Żadna inna gra po prostu nie stwarza takiej otoczki. W rebelię grałem i dla mnie ta gra jest przeciętna - czasami bardzo szybko ktoś znajdzie rebelię i koniec. W wojnie o pierścień prawie zawsze gry wiszą na włosku i emocje są do samego końca.

Podsumowując - nauka gry to mały koszmarek, ale jest to gra jedyna w swoim rodzaju, przez co warto.
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: helloween85 »

To była pierwsza planszówka w jaką grałem więc skoro udało mi się przebrnąć przez zasady (i nauczyć 6-cio latka w to grać;)) to myślę, że każdemu się uda. Faktem jest, że namęczyłem się przy tym niemiłosiernie, ale warto było. Mamy z synem jakieś 50-70 partii za sobą i cały czas jak młody proponuje by w to zagrać to mi się gęba cieszy:)
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Elo »

Instrukcja jest obszerna, zasad jest dużo i raczej nie da się od razu grać tak jak powinno. Mimo tego, nawet granie "źle" powoduje satysfakcję z gry. Moim zdaniem nie powinno się aż tak demonizować trudności gry, bo wszystko to blednie przy tym jak Wojna o Pierścień jest fajna. Nie jestem fanem losowości w grach, której tu jest mnóstwo ale i tak bardzo polubiłem WoPa, od pierwszego świadomego zagrania. Piszę świadomego, bo pierwsza rozgrywka była typowo poznawcza i dopiero druga była taka jak być powinna. Podsumowując, nie warto rezygnować z tego tytułu przez obawę o skomplikowanie zasad.
andy h
Posty: 75
Rejestracja: 16 lut 2014, 23:08
Has thanked: 1 time

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: andy h »

Jeden stały partner to idealna sytuacja do WoP. Bierz, nawet się nie zastanawiaj. Na dniach (może nawet dziś) pojawi się w Humigraj bardzo dokładne omówienie przeze mnie zasad tej gry, więc już powinno być łatwiej.
Pablo B
Posty: 52
Rejestracja: 16 maja 2018, 13:46
Been thanked: 5 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Pablo B »

Kolego Andy h, oglądałem na YT humigraj wasze wprowadzenie do WOP, bardzo trafne.Tam też jest odpowiedź dla tych którzy mają wątpliwość co do zakupu,zainwestowania w WOP. Poruszyles pewny temat i wysunoles teze :D, mianowicie że autorzy tworząc WOP bazowali na grze Wojna o pierscien w Polsce wydanej bodajże w 1991 przez encore, też się z tym zgadzam :D. Tak miałem ta grę, nawet dwie, niestety pogubiłem :(, (już koło 20 lat minęło) ta gra na tamte czasy robiła mega wrażenie choć była niedopracowana , a wychowałem się tez na grach jak np:magia i miecz,magiczny miecz, gwiezdny kupiec, robin hood, ardeny, bzura, wieden, troll football, moce albionu, grunwald, szalenczy wyścig, kryptonim lew morski, obcy,.. W WOP olbrzymia plansza( mapa srodziemia) robiła wrażenie, mnóstwo żetonów przeróżnych armii, mnogość dowódców, sług i ich piękne karty, dodatkowi dowódcy jak keleborn, thraduil, eomer, eowina, theodred, imrahil, faramir, dain 2,brand, wódz dunlendingow, chyba wszyscy :-), ahh.,potem miałem długa przerwę w planszowkach... I gdy dorwalem w swoje ręce Arcydzieło planszowek podrasowana WOP to już jej nie popuszcze :-).
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 215
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 36 times
Been thanked: 14 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: tencogoniema »

mysle Pablo ze jak grales w tamta nasza wojne o pierscien to bylo to chyba jakies 30 lat temu
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: mauserem »

andy h pisze: 13 cze 2018, 20:10 Jeden stały partner to idealna sytuacja do WoP. Bierz, nawet się nie zastanawiaj. Na dniach (może nawet dziś) pojawi się w Humigraj bardzo dokładne omówienie przeze mnie zasad tej gry, więc już powinno być łatwiej.
Ciągle mam "tamtą" Wojnę o Pierścień - kompletna, nawet pudełko jest w jednym kawałku :)
Niedawno wyciągnąłem, żeby sobie przypomnieć te emocje kiedy w to graliśmy (tak, jakieś 30 lat temu :mrgreen: )
No cóż, nie siadłbym do tego teraz - :mrgreen: jest normalna Wojna o Pierścień
ech nostalgia... ;)
Pablo B
Posty: 52
Rejestracja: 16 maja 2018, 13:46
Been thanked: 5 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Pablo B »

Mauserem, a czy mógłbyś przypomnieć jak zwał się trzeci dowódca isengardu tzn.Saruman, Wódz Dunlendingow, i ? (wydaje mi się że Grima) Z góry Dzieki.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: RUNner »

Nie kojarzę Grimy, ale ręki sobie uciąć nie dam.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: mauserem »

Pablo B pisze: 14 cze 2018, 13:40 Mauserem, a czy mógłbyś przypomnieć jak zwał się trzeci dowódca isengardu tzn.Saruman, Wódz Dunlendingow, i ? (wydaje mi się że Grima) Z góry Dzieki.
siedzę teraz w biurze, sprawdzę na 100% jak wrócę do domu
teraz posiłkując się BGG sprawdzam i wychodzi mi, że to był po prostu Gollum
Spoiler:
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 215
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 36 times
Been thanked: 14 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: tencogoniema »

myslicie ze jak oni bazowali na tej PL Wojnie o Pierscien to wyjda jeszcze dodatki z kolejnymi postaciami? Taką Eowine to chetnie bym zobaczył w akcji gdzie ma plus do walki z czarnoksieznikiem z angmaru :mrgreen:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1923 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: warlock »

Aż się dziwię, ze nikt tego tu jeszcze nie wrzucił :D https://youtu.be/0zeRcuBSQ08- na kanale HUMIgraj Andrzej Hnacik szczegółowo tłumaczy wszystkie zasady gry ;). Świetny materiał, polecam ;).
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 543 times
Been thanked: 270 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Markus »

warlock pisze: 16 cze 2018, 09:59 Aż się dziwię, ze nikt tego tu jeszcze nie wrzucił :D https://youtu.be/0zeRcuBSQ08- na kanale HUMIgraj Andrzej Hnacik szczegółowo tłumaczy wszystkie zasady gry ;). Świetny materiał, polecam ;).
Szacunek za przygotowanie materiału, ale film trwa 4 godziny :D . Trzeba jednak uczciwie przyznać że sposób tłumaczenia jest bardzo ok, bez zbędnęgo kuglarstwa i innych sztuczek.
Pablo B
Posty: 52
Rejestracja: 16 maja 2018, 13:46
Been thanked: 5 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Pablo B »

Mam taką nadzieję i liczę na to że autorzy nas jeszcze zaskoczą. Dodatek Dowódcy Srodziemia :-), dodatkowe karty bitwy jednostek czy narodów, postacie- dowódcy, Król Haradu śmiało wyruszyłby na wojnę, dowódca uruk hai Lurtz, Eowina czy Faramir np,rezerwy są, pogdybac zawsze można:-). Wydaje mi się że WOP jest grą która dobrze sprzedaje się na świecie. Zastanawialiście się ilu w Polsce jest szczęśliwych posiadaczy gry WOP?(10 może 20 tys) Z tego co wiem dla niektórych przeszkodą jest cena (około 300zł i 250 zł dwa dodatki) kiedy ktoś mnie pyta czy opłacało się.?, czy kupować,? odpowiadam że sa to jedne z najlepiej wydanych pieniędzy na rozrywkę a człowiek nieraz na gorsze głupoty więcej rozwala. Chciałem jeszcze Podziękować Andrzejowi Hnacikowi, za kawał roboty jaki wykonał.Dzieki temu początkujący gracze będą mieć z górki:-) . Fachura.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: RUNner »

10-20 tys. sprzedanych w Polsce egzemplarzy tej gry? Nie sądzę... Bardziej stawiałbym na przedział 1-2 tys. Wysoka cena, wysoki próg wejścia na pewno nie sprawią, że przypadkowy gracz kupi WoP i jeszcze ją zatrzyma w kolekcji.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Edicichy
Posty: 12
Rejestracja: 13 lis 2015, 15:43
Lokalizacja: łódzkie, piotrków, Warszawa

Wojna o pierścień

Post autor: Edicichy »

hej, mam do kogoś kto posiada edycję 2gą wojny o pierścień ogromną prośbę. Kupiłem wersję angielską gry, czy mógłby ktoś być tak miły i przesłać mi PW zdjęcia kart? Tłumaczenie samemu dłużej zejdzie . Chcę włożyć tłumaczenia do koszulek na karty...
Pozdrawiam
K
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 215
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 36 times
Been thanked: 14 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: tencogoniema »

edicichy odezwij sie do mnie po 15 sierpnia, to ci pomoge
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Leszy2 »

Osobiście nie bardzo mogę zrozumieć problemu typu: ''duży próg wejścia', 'nauka zasad jest wyzwaniem', 'instrukcja przeraża',... Owszem, jeśli instrukcja jest napisana źle to faktycznie zniechęca, ale instrukcja do Wojny o Pierścień nie jest zła. Owszem nie jest genialna, ale w zupełności wystarcza by była przeciętna aby czerpać przyjemność z nauki grania czyli rozkminiania gry. Tak, dla mnie nauka gry, samotna nauka gry to jej pierwsze życie. Nigdy nie siadam do gry, której nie znam z innymi ludźmi, którzy też jej nie znają, bo to na ogół przynosi stres i zniechęcenie, chyba że gra jest naprawdę prosta. W przypadku Wojny o Pierścień najpierw przeczytałem dokładnie instrukcję, potem kupiłem grę i rozegrałem 2 lub 3 rozgrywki w samotności. Dopiero potem zaprosiłem do gry żonę i rozegraliśmy rozgrywkę próbną. Nie była to gra, bo w dużym stopniu mówiłem jej co ma robić. Dopiero za trzecim razem w pełni starliśmy się ze sobą na planszy. I ten czas, te 5 próbnych rozgrywek to wcale nie była męka, przez którą należało przejść aby zacząć się cieszyć grą. To była radość poznawania, pierwsze życie gry.
Trudniej sprawa się ma w przypadku gier z dużą ilością mechaniki nad planszą, bo wtedy w trakcie rozkminiania gra nie ukazuje nawet połowy swojej atrakcyjności, ale i tak jest fajnie.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: RUNner »

Leszy2 pisze: 12 lip 2018, 10:46 Osobiście nie bardzo mogę zrozumieć problemu typu: ''duży próg wejścia', 'nauka zasad jest wyzwaniem', 'instrukcja przeraża',... Owszem, jeśli instrukcja jest napisana źle to faktycznie zniechęca, ale instrukcja do Wojny o Pierścień nie jest zła. Owszem nie jest genialna, ale w zupełności wystarcza by była przeciętna aby czerpać przyjemność z nauki grania czyli rozkminiania gry. Tak, dla mnie nauka gry, samotna nauka gry to jej pierwsze życie. Nigdy nie siadam do gry, której nie znam z innymi ludźmi, którzy też jej nie znają, bo to na ogół przynosi stres i zniechęcenie, chyba że gra jest naprawdę prosta. W przypadku Wojny o Pierścień najpierw przeczytałem dokładnie instrukcję, potem kupiłem grę i rozegrałem 2 lub 3 rozgrywki w samotności. Dopiero potem zaprosiłem do gry żonę i rozegraliśmy rozgrywkę próbną. Nie była to gra, bo w dużym stopniu mówiłem jej co ma robić. Dopiero za trzecim razem w pełni starliśmy się ze sobą na planszy. I ten czas, te 5 próbnych rozgrywek to wcale nie była męka, przez którą należało przejść aby zacząć się cieszyć grą. To była radość poznawania, pierwsze życie gry.
Dla mnie to co opisałeś, to jest właśnie wysoki próg wejścia, bo nie da się w to przyjemnie zagrać z przypadkowymi osobami, które nie znają zasad. Zobacz ile musiałeś się przygotowywać do pierwszej sensownej partii? Super, że tego czasu nie traktujesz jako zmarnowanego, ale zobacz ile jest gier, w które można zagrać z marszu, gdy jedna osoba zna instrukcję i zasady. Złożoność gry, jej rozmach, czas rozgrywki... to wpływa na wysokość progu wejścia, dlatego ten termin w ogóle funkcjonuje w świecie gier.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1923 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: warlock »

Leszy2 pisze:Osobiście nie bardzo mogę zrozumieć problemu typu: ''duży próg wejścia', 'nauka zasad jest wyzwaniem',
Leszy2 pisze:W przypadku Wojny o Pierścień najpierw przeczytałem dokładnie instrukcję, potem kupiłem grę i rozegrałem 2 lub 3 rozgrywki w samotności. Dopiero potem zaprosiłem do gry żonę i rozegraliśmy rozgrywkę próbną. Nie była to gra, bo w dużym stopniu mówiłem jej co ma robić. Dopiero za trzecim razem w pełni starliśmy się ze sobą na planszy.
Wybacz, ale... lol ;).
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: mauserem »

Leszy2 pisze: 12 lip 2018, 10:46 (...)W przypadku Wojny o Pierścień najpierw przeczytałem dokładnie instrukcję, potem kupiłem grę i rozegrałem 2 lub 3 rozgrywki w samotności. Dopiero potem zaprosiłem do gry żonę i rozegraliśmy rozgrywkę próbną. Nie była to gra, bo w dużym stopniu mówiłem jej co ma robić. Dopiero za trzecim razem w pełni starliśmy się ze sobą na planszy.(...)
czytała: Krystyna Czubówna... :mrgreen:

widzę, że nie tylko mnie urzekła Twoja historia ;)
ODPOWIEDZ