Wojna o pierścień / War of the ring (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Pablo B
Posty: 52
Rejestracja: 16 maja 2018, 13:46
Been thanked: 5 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Pablo B »

Pytanko do zorientowanych, posiadających wiedzę w temacie Dodatku do WOP KRÓLOWIE SRODZIEMIA-czy są już jakieś informacje, przecieki, odnośnie tego dodatku? Z góry dzięki ;-)
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: jakmis83 »

Przede wszystkim zaglądaj na stronę wydawnictwa Ares oraz na BGG.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Keysper
Posty: 36
Rejestracja: 04 wrz 2018, 12:41
Has thanked: 2 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Keysper »

Czy ktos juz odebral swoj egzemplarz najnowszego dodruku? Jak z komponentami?
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: carlos »

Keysper pisze: 04 mar 2019, 14:27 Czy ktos juz odebral swoj egzemplarz najnowszego dodruku? Jak z komponentami?
A co ma być w komponentami? Przecież to dodruk i niczym nie różni się od poprzednich. :)
Keysper
Posty: 36
Rejestracja: 04 wrz 2018, 12:41
Has thanked: 2 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Keysper »

Moze ktos ma bledy w druku, np bledy na kartach, przebarwienia rewersow? Nawet byla kwestia samych kosci gdzie jedni dostawali drewniane i lekkie inni masywniejsze, perlowe. Rozne moga byc bledy w druku i konkretnym egzemplarzu. Gdyby ktos cos zauwazyl na pewno by o tym wiedzial i dlatego pytam
ajvven
Posty: 124
Rejestracja: 30 gru 2015, 11:02
Lokalizacja: Nadolice Wielkie koło Wrocławia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 2 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: ajvven »

Cześć,

czy planowany jest dodruk Wojownicy Śródziemia ? dziś przeszukałem cały internet i chyba już nigdzie nie ma...
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: jakmis83 »

ajvven pisze: 07 mar 2019, 22:18 Cześć,

czy planowany jest dodruk Wojownicy Śródziemia ? dziś przeszukałem cały internet i chyba już nigdzie nie ma...
Postawileś pytanie nie w tym dziale.
Pytaj Galaktę.
Ostatnio zmieniony 08 mar 2019, 10:19 przez jakmis83, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Pablo B
Posty: 52
Rejestracja: 16 maja 2018, 13:46
Been thanked: 5 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Pablo B »

Odnośnie dodruku Wojownicy Srodziemia, narazie nie ma konkretnych informacji. Jesli chodzi o dodruk podstawki WOP to mam nadzieje ze usuneli błąd kolorystyki 2 części planszy, (mnie w moim egzemplarzu sie przytrafil) nie jest to jakieś uciazliwe podczas rozgrywki, no ale jednak za te pieniadze powinno byc na tip top :-)
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 68 times
Been thanked: 74 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: czarny kapelusz »

Tak ciekawostka z dodruku. W armii Krasnoludów trafiło się 6 jednostek regularnych za to elitarnych jest tylko 4. Jakieś słabe to szkolenie oddziałów było :) Jutro skrobnę do Galakty a póki co oddział regularny będzie nadrabiał miną by udawać elitarny.
P.S. Ależ ta gra się pięknie prezentuje na stole. Dla osoby zakochanej w twórczości Mistrza radość z obcowania z nią jest ogromna :)
kotti7
Posty: 11
Rejestracja: 10 sty 2018, 22:36
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: kotti7 »

U mnie z kolei brakuje jednej kości akcji. Potwierdziły się także opinie o zlewających się jednostkach. 2 dni przy aerografie i zupełnie inna bajka.
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: pawianlsm »

kotti7 pisze: 11 mar 2019, 00:45 U mnie z kolei brakuje jednej kości akcji. Potwierdziły się także opinie o zlewających się jednostkach. 2 dni przy aerografie i zupełnie inna bajka.
Chętnie zobaczę efekty! 😁
kotti7
Posty: 11
Rejestracja: 10 sty 2018, 22:36
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: kotti7 »

pawianlsm pisze: 11 mar 2019, 11:54
kotti7 pisze: 11 mar 2019, 00:45 U mnie z kolei brakuje jednej kości akcji. Potwierdziły się także opinie o zlewających się jednostkach. 2 dni przy aerografie i zupełnie inna bajka.
Chętnie zobaczę efekty! 😁
Figurki na początku pomalowałem w kolorze granic wg przynależności (brakło czasu na elfy i ludy północy). Teraz w miarę wolnego czasu i chęci stopniowo będę uzupełniał detale pojedynczych jednostek. W międzyczasie mogę prowadzić wojnę o pierścień z synem :D . Polecam, choćby dla lepszej czytelności sytuacji na planszy. Dużemu skróceniu ulega także czas przygotowania do gry.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: pawianlsm »

Dzięki za zdjęcia! Szukam inspiracji bo też maluję, ale bardziej szczegółowo! 😉
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Stodd
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2019, 05:24

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Stodd »

Pytałem Galakty o dodruk dodatku Wojownicy Śródziemia, ale niestety brak planów. Przeszukałem Internety, czy ktoś sprzedaje, ale niestety bez efektów...
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: vinnichi »

A rzeczywiście czujesz taką w potrzebę dodania? Ludzie mają po 50 partiach na koncie i dopiero rozglądają się za dodatkami. Nie wiem ile już rozegrałeś ale wiem że ta gra ma w sobie tyle do odkrywania że jeśli za szybko zacznie się do niej dodawać kolejne rzeczy to można jej nigdy dobrze nie poznać. Nawet Andrzej Hnacik pisał że chętnie gra samą podstawke lub z pierwszym dodatkiem a wojownicy to wciąż wysoka poprzeczką. Oczywiście jeśli masz już 100 partii na koncie i plansze wytarta od grania to zamykam gębę i się nie wtrącam :)
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Fojtu »

vinnichi pisze: 26 mar 2019, 15:09 A rzeczywiście czujesz taką w potrzebę dodania? Ludzie mają po 50 partiach na koncie i dopiero rozglądają się za dodatkami. Nie wiem ile już rozegrałeś ale wiem że ta gra ma w sobie tyle do odkrywania że jeśli za szybko zacznie się do niej dodawać kolejne rzeczy to można jej nigdy dobrze nie poznać. Nawet Andrzej Hnacik pisał że chętnie gra samą podstawke lub z pierwszym dodatkiem a wojownicy to wciąż wysoka poprzeczką. Oczywiście jeśli masz już 100 partii na koncie i plansze wytarta od grania to zamykam gębę i się nie wtrącam :)
Ja osobiście uważam nawet, że ten dodatek jest po prostu słaby.
1. Wydłuża znacząco rozgrywkę i to z 2 powodów. Nie dość że jest więcej rzeczy do ogarnięcia, więc więcej kminienia, to jeszcze przez to że frakcje odpowiadają na konkretne problemy Cienia lub WL, to łatwiej się wybronić przed konkretnym problemem podczas gry. Efekt jest taki, że trudniej przycisnąć gdzieś przeciwnika
2. Rasy mają tak odmienne zasady między sobą, że naprawdę trudno jest je spamiętać. Tak jak podstawka + Panowie są dość spójni, to zapamiętanie co która rasa robi w Wojownikach jest strasznie upierdliwe. Nawet osoby grające któryś raz co chwilę spoglądają na pomoce i zasady ras.
3. Gry się wydają bardziej takie same. Frakcje są silne i nie można ich olać, więc prawie zawsze wejdą, co wrzuca grę w pewne tory, za które ciężko wyjść.

Grałem przez jakiś czas z oboma z jednym znajomym a tylko z panami z drugim. Pewnego dnia zaproponowałem pierwszemu, że może zagramy bez wojowników i niechętnie się zgodził. Po partii przyznał, że gra się po prostu lepiej - jest szybciej, bardziej spójnie i nie zaglądaliśmy co chwilę w tekst.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: jakmis83 »

Wg mnie Wojownicy Śródziemia nie są słabym dodatkiem.
Jest to jednak dodatek tak skomplikowany, że mimo posiadania go, gram bez niego.
Przecież podstawka jest wbrew pozorom tak regrywalna, że nie potrzeba do niej żadnego rozszerzenia.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Fojtu »

jakmis83 pisze: 26 mar 2019, 15:37 Wg mnie Wojownicy Śródziemia nie są słabym dodatkiem.
Jest to jednak dodatek tak skomplikowany, że mimo posiadania go, gram bez niego.
Wg. mnie te 2 zdania powyżej są trochę ze sobą sprzeczne. Dodatek, który w tak znaczny sposób podnosi poziom skomplikowania gry (zasady i decyzyjność) jest dla mnie dodatkiem słabym.

jakmis83 pisze: 26 mar 2019, 15:37 Przecież podstawka jest wbrew pozorom tak regrywalna, że nie potrzeba do niej żadnego rozszerzenia.
W samej podstawce cień jednak ma sporą przewagę i dodatkowo są dziwne rzeczy typu zabijanie Gandalfa na pałę. Dodatek naprawia trochę balans i koryguje pewne dziwne zagrania. Jedynym problemem jest dla mnie to, że nowy Witch King może wejść za szybko jak ktoś zostanie głupio odkryty w pierwszej turze.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: jakmis83 »

Poziom skomplikowania nie oznacza, że Wojownicy są słabi.
Uważam, że jest to świetny dodatek...może inaczej, jest trochę przekombinowany, nie rozumiem wielu zasad do niego, ale ma ciekawą mechanikę.

Grając Cieniem Gandalfa trzeba ubić jak najszybciej, bo jego zdolność do anulowania Nazguli miażdży i daje WL sporą przewagę w bitwie.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Fojtu »

jakmis83 pisze: 26 mar 2019, 15:52 Grając Cieniem Gandalfa trzeba ubić jak najszybciej, bo jego zdolność do anulowania Nazguli miażdży i daje WL sporą przewagę w bitwie.
Mi chodziło o zabijanie Gandalfa Szarego przy pierwszym żetonie grając WL tylko po to żeby móc zrobić Gandalfa Białego.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: jakmis83 »

Fojtu pisze: 26 mar 2019, 15:54
jakmis83 pisze: 26 mar 2019, 15:52 Grając Cieniem Gandalfa trzeba ubić jak najszybciej, bo jego zdolność do anulowania Nazguli miażdży i daje WL sporą przewagę w bitwie.
Mi chodziło o zabijanie Gandalfa Szarego przy pierwszym żetonie grając WL tylko po to żeby móc zrobić Gandalfa Białego.
Zastanów się, dlaczego gracze tak robią.
Przecież wprowadzenie Gandalfa Białego daje dodatkową kość akcji WL.
Poza tym nie trzeba poświęcać Gandalfa, wystarczy go zamienić wynikiem kości Woli Zachodu. Ale żeby to zrobić, trzeba oczywiście spełnić jeszcze jeden warunek, Cień musiał/musi mieć w grze Sługę.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Fojtu »

jakmis83 pisze: 26 mar 2019, 16:17
Fojtu pisze: 26 mar 2019, 15:54
jakmis83 pisze: 26 mar 2019, 15:52 Grając Cieniem Gandalfa trzeba ubić jak najszybciej, bo jego zdolność do anulowania Nazguli miażdży i daje WL sporą przewagę w bitwie.
Mi chodziło o zabijanie Gandalfa Szarego przy pierwszym żetonie grając WL tylko po to żeby móc zrobić Gandalfa Białego.
Zastanów się, dlaczego gracze tak robią.
Przecież wprowadzenie Gandalfa Białego daje dodatkową kość akcji WL.
Poza tym nie trzeba poświęcać Gandalfa, wystarczy go zamienić wynikiem kości Woli Zachodu. Ale żeby to zrobić, trzeba oczywiście spełnić jeszcze jeden warunek, Cień musiał/musi mieć w grze Sługę.
Przecież nigdzie nie piszę, że nie wiem czemu gracze tak robią :roll: Mówię tylko, że jest to trochę absurdalny i schematyczny element podstawki, który jest trochę naprawiony w pierwszym dodatku.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: jakmis83 »

Ktoś napisał, że regrywalność tej gry zależy od samych graczy.
Można poświęcić Gandalfa na początku. I można tak robić za każdym razem.
Na ok 20 partii, które rozegrałem każda miała inne otwarcie i inny przebieg.
I to jest siła tego tytułu, który oferuje wiele pomimo takiego samego układu startowego.
Ostatnio zmieniony 26 mar 2019, 19:01 przez jakmis83, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
sewhoe
Posty: 343
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: sewhoe »

Fakt, że wraz z wprowadzeniem pierwszego dodatku, Gandalf Szary przestaje być pierwszym klientem do wzięcia zepsucia na klatę.
Pablo B
Posty: 52
Rejestracja: 16 maja 2018, 13:46
Been thanked: 5 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Pablo B »

WOP (podstawka) jest FENOMENEM, trzeba tylko troche czasu, wspolgraczy i mozna przezywac wlasne przygody w Srodziemiu NA NOWO:-) .Jesli chodzi o dodatki to opinie graczy sa podzielone i ciężko uzyskac jednoznaczny konsensus,no bo jeden lubi biale a drugi czarne, wiadome:-) .Uwazam ze dobrze mieć wybór(dodatki)bo jesli chce sie podrasowac, zmienic rozgrywke, i graczom to pasuje to Ok.
ODPOWIEDZ