Wojna o pierścień / War of the ring (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Col. Frost »

Pytanie czy w ogóle jest sens wydawać dodatek na miarę Bitew Trzeciej Ery, skoro tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie by nawet posiadacz drugiej edycji zaopatrzył się w tenże dodatek i odgrywał sobie obie bitwy? Z tego co pamiętam jedynym elementem z podstawki, jaki ten dodatek wykorzystuje, są figurki, które przecież w drugiej edycji są identyczne.
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 70 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: HoLi »

jakmis83 pisze: 25 sty 2020, 15:30 Na razie nikt nie stwierdził i nie potwierdził, że tak będzie.
Uważam, że ta gra powinna zostać w takiej formie, w jakiej jest obecnie, tj. bez żadnych nowych plansz. Tyle się dzieje, że w zupełności podstawka i trzy rozszerzenia wystarczą :)
Zakładając, że taki dodatek by w ogóle wyszedł, to w samej WoP nic by nie zmieniał bo była by to praktycznie osobna gra, tylko wykorzystująca część elementów z WoP. A ja bym sobie z miłą chęcią pyknął te dwie bitwy.

@ Col. Frost to niestety ale ten dodatek wnosi sporo swoich własnych elementów jak między innymi karty i znaczniki, a figurki z WoP to za mało, ponieważ w dodatku występują też inne modele, które pojawiają się w dodatkach do WoP czy są w Bitwie Pięciu Armii. A jak dobrze pamiętam to dostępność tego dodatku Bitwy Trzeciej Ery do pierwszej edycji WoP nie jest zbyt wysoka o ile jest jeszcze dostępny i to za normalną cenę.

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Col. Frost »

HoLi pisze: 26 sty 2020, 09:13@ Col. Frost to niestety ale ten dodatek wnosi sporo swoich własnych elementów jak między innymi karty i znaczniki, a figurki z WoP to za mało, ponieważ w dodatku występują też inne modele, które pojawiają się w dodatkach do WoP czy są w Bitwie Pięciu Armii. A jak dobrze pamiętam to dostępność tego dodatku Bitwy Trzeciej Ery do pierwszej edycji WoP nie jest zbyt wysoka o ile jest jeszcze dostępny i to za normalną cenę.
No to chyba napisałem, że jedynym elementem podstawki jaki dodatek wykorzystuje są figurki ;) Plansza, karta, żetony, dodatkowe figurki - wszystko to było w dodatku. Nadal nie dostrzegam sensu wypuszczania tego pod nową nazwą. Toż przecież wystarczy dodruk z zastrzeżeniem, że można grać również mając drugą edycję :P
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 70 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: HoLi »

No fakt, tak napisałeś :) Dla mnie ewentualna nazwa bez znaczenia. Jak kiedyś się orientowałem, bo rozważałem jego zakup, to były jakieś problemy z kompatybilnością tego dodatku z drugą edycją WoP, więc autorzy jedynie to musieliby ogarnąć. Czas pokaże czy się doczekamy nowego wydania czy też nie, ja trzymam kciuki że tak :)
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Col. Frost »

HoLi pisze: 26 sty 2020, 09:55Jak kiedyś się orientowałem, bo rozważałem jego zakup, to były jakieś problemy z kompatybilnością tego dodatku z drugą edycją WoP, więc autorzy jedynie to musieliby ogarnąć.
Tak? No to mnie zaskoczyłeś. W głowę zachodzę co tam może być niekompatybilnego. Kolega ma pierwszą edycję z tym dodatkiem, ja mam drugą. Będę to musiał sprawdzić przy jakiejś okazji :)
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 70 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: HoLi »

Nie chcę Ciebie teraz okłamać co to było dokładnie bo dobrze nie pamiętam, ale brak kompatybilności głównie dotyczyła kart:
- jakaś część wymaganych do gry w dodatek kart Wydarzeń z WoP drugiej edycji ma jakieś różnice w tekście(mają inny efekt działania w grze niż te z pierwszej edycji)
- nie można użyć jakiejś części kart bitwy ze względu na różnice w ich efektach działania
- karty wydarzeń z drugiej edycji mają chyba inny rozmiar.

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: EVOCATVS »

Żetony Aragorna i Gandalfa powinny mieć takie same awersy i rewersy?
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Col. Frost »

EVOCATVS pisze: 27 sty 2020, 19:55 Żetony Aragorna i Gandalfa powinny mieć takie same awersy i rewersy?
Jeśli są to żetony Aragorna Dziedzica Isildura i Gandalfa Białego to tak. Jeśli Obieżyświata i Gandalfa Szarego to powinny mieć taki sam rewers jak pozostali Towarzysze (pierścień).
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: EVOCATVS »

Mniej lub bardziej "wkrótce" będę się brał za rozkminienie zasad, w związku z tym szukałem erraty, jednak nie znalazłem. Mam zatem rozumieć, że gra wyszła w wersji PL bez błędów, czy wydawca olał sprawę?
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: jakmis83 »

EVOCATVS pisze: 11 lut 2020, 19:48 Mniej lub bardziej "wkrótce" będę się brał za rozkminienie zasad, w związku z tym szukałem erraty, jednak nie znalazłem. Mam zatem rozumieć, że gra wyszła w wersji PL bez błędów, czy wydawca olał sprawę?
Oficjalnej erraty nie ma, ale jest nieoficjalna, która jest owocem pracy wielu osób.
Na stronie znadplanszy znajdziesz recenzję Wojny o Pierścień.
Recenzję napisał znany na forum Warlock, który umieścił na końcu recenzji link do pobrania erraty, którą napisał.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Jareks1985 »

EVOCATVS pisze: 11 lut 2020, 19:48 Mniej lub bardziej "wkrótce" będę się brał za rozkminienie zasad, w związku z tym szukałem erraty, jednak nie znalazłem. Mam zatem rozumieć, że gra wyszła w wersji PL bez błędów, czy wydawca olał sprawę?

zależy, bo pierwszy druk obarczony był spora iloscią błędów i istnieje errata, ale napisana przez fanów. Jeśli masz gre z dodruku kupioną w sklepie. To masz wersje poprawiona o te błedy. Jeśli nie to Planszowy Dobromił przygotował "Fix Packa" do kupienia u niego w sklepiku
Poniżej link do podstawki. Dodatki kupuj tylko z dodruku, bo tam też były błędy.
https://www.facebook.com/download/19507 ... 6IE0v_qp6-
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: jakmis83 »

Ale po co kolega ma kupować fix packa, skoro bardzo dobrą erratę ma za darmo.
Ta errata w zupełności wystarczy, sam z niej korzystam.
Ostatnio zmieniony 11 lut 2020, 21:55 przez jakmis83, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
lazarro
Posty: 228
Rejestracja: 01 sie 2017, 19:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: lazarro »

W dodatkach jakie to byly błędy?
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: playerator »

lazarro pisze: 11 lut 2020, 20:50 W dodatkach jakie to byly błędy?
Errata i FAQ /Strony 9-12/
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: EVOCATVS »

Jednak trochę tego jest. Będę musiał porównać ze swoją wersją, ale chyba najnowszą mam. Dodatki, o ile będę brał, to jak dodruki nowe dojadą.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Wosho »

Wiele razy sie do tego zbieralem i w koncu zakupilem podstawke :)
Jestem w trakcie czytania zasad.
Przeczytalem caly temat i wiem ze polecacie grac jak najwiecej zanim sie kupic dodatek.
Pytanie poniewaz ewidentnie Cien ma przewage w podstawce a w dodatku jesli dobrze zrozumaialem Druzyna dostaje dodatkowa kostke czy dobrym pomyslem jest dodanie takiego bonusu do podstawki?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: vinnichi »

Przewagę to raczej ma Frodo jak zrobi rush na górę przeznaczenia. Wojna to jedna z lepiej zbalansowanych gier jakie znam więc nie trzeba nic zmieniać, sam zobaczysz po kilku partiach
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
sewhoe
Posty: 343
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: sewhoe »

Wosho pisze: 24 lut 2020, 15:06 Pytanie poniewaz ewidentnie Cien ma przewage w podstawce a w dodatku jesli dobrze zrozumaialem Druzyna dostaje dodatkowa kostke czy dobrym pomyslem jest dodanie takiego bonusu do podstawki?
Mój Frodo, po wrzuceniu niezliczonej ilości pierścieni do Góry Przeznaczenia, zaśmiał się pod nosem, jak to czytał.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: jakmis83 »

Wosho pisze: 24 lut 2020, 15:06 Przeczytalem caly temat i wiem ze polecacie grac jak najwiecej zanim sie kupic dodatek.
Pytanie poniewaz ewidentnie Cien ma przewage w podstawce a w dodatku jesli dobrze zrozumaialem Druzyna dostaje dodatkowa kostke czy dobrym pomyslem jest dodanie takiego bonusu do podstawki?
Masz na myśli czerwoną kość Gandalfa. Musisz pamiętać o dwóch sprawach:

1. Kość jest w grze dopóki Gandalf jest Przewodnikiem Drużyny.
2. Czerwona kość Gandalfa może wrócić w fazie odzyskiwania kości tylko wtedy, jeżeli w ostatnim etapie Drużyna Pierścienia wykonała swój ruch.

Napiszę to, co wiele osób tu już pisało: najpierw ograj podstawkę, poznaj ją. Ja po roku grania włączyłem Panów Śródziemia, po kolejnym roku: Wojowników. Tutaj nie ma co się śpieszyć.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Wosho »

Ok dzieki za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: djedi gamer »

Nic nie usprawniaj na własną rękę, bo gra jest dobrze zbalansowana zarówno bez jak z dodatkami.
Tak jak powyżej - dodatki wprowadzaj stopniowo jak będziesz w miarę dobrze ograny. Wprowadzają dużo zamieszania do zasad i mocno podwyższają próg wejścia dla nowych graczy.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Wosho »

Btw jesli sie spodoba to warto by zarezerwowac sobie Panow na przyszlosc, ale wlasnie patrzac na ishop widze ze nigdzie nie ma.
Kojarzycie moze jakis sklep czy musze czekac na dodruk tak jak teraz wojownicy maja?
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: jakmis83 »

Wosho pisze: 25 lut 2020, 10:02 Btw jesli sie spodoba to warto by zarezerwowac sobie Panow na przyszlosc, ale wlasnie patrzac na ishop widze ze nigdzie nie ma.
Kojarzycie moze jakis sklep czy musze czekac na dodruk tak jak teraz wojownicy maja?
Jeżeli już, to kup Wojowników Śródziemia, chyba na dniach mają być w sklepach.
Na razie nie wiadomo, co z Panami Śródziemia, ponieważ dodruk dotyczył tylko Wojowników.
Także Panowie tylko z drugiej ręki i tylko w horendalnie wysokich kwotach.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: Wosho »

W calym temacie jest kupa opinii ze wojownicy sa gorszym i trudniejszym do ogarniecia/zapamietania dodatkiem?
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Post autor: jakmis83 »

1. Na pewno nie są gorszym rozszerzeniem.
2. Na pewno dodają dużo zasad do każdej frakcji - jest ich 6, po 3 dla każdej ze stron konfliktu.
3. Na pewno - i jest to moja opinia - Wojownicy dają możliwości militarne dla Wolnych Ludów.
4. Na pewno Wojownicy wydłużają rozgrywkę.
5. Na pewno patrz punkt 1.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
ODPOWIEDZ