Wojna o pierścień / War of the ring (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Leszy2 »

RUNner pisze: 12 lip 2018, 10:58 Dla mnie to co opisałeś, to jest właśnie wysoki próg wejścia, bo nie da się w to przyjemnie zagrać z przypadkowymi osobami, które nie znają zasad. Zobacz ile musiałeś się przygotowywać do pierwszej sensownej partii? Super, że tego czasu nie traktujesz jako zmarnowanego, ale zobacz ile jest gier, w które można zagrać z marszu, gdy jedna osoba zna instrukcję i zasady. Złożoność gry, jej rozmach, czas rozgrywki... to wpływa na wysokość progu wejścia, dlatego ten termin w ogóle funkcjonuje w świecie gier.
Opisałem moje osobiste podejście i rozumiem, że dla wielu osób 'wysoki próg wejścia' to jest problem. Dla mnie to nie jest problem. Dla mnie to zaleta.
Tak jak nie jest problemem fakt, że do niektórych wypraw w góry trzeba się odpowiednio przygotować, a nie można tak po prostu, z marszu, z przypadkowymi osobami...
Widzę ile jest gier, w które można zagrać z osobami nie znającymi zasad. Ale prawie zawsze jest tak, że dostając nową grę stajemy przed problemem, że nie ma nikogo kto zna instrukcję i zasady. Ja do takiej sytuacji nie dopuszczam.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 797
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 26 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Michał M »

Leszy2 pisze: 12 lip 2018, 10:46 Osobiście nie bardzo mogę zrozumieć problemu typu: ''duży próg wejścia"
Leszy2 pisze: 12 lip 2018, 13:17rozumiem, że dla wielu osób 'wysoki próg wejścia' to jest problem.
To w końcu jak?
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Leszy2 »

Michał M pisze: 12 lip 2018, 13:24
Leszy2 pisze: 12 lip 2018, 10:46 Osobiście nie bardzo mogę zrozumieć problemu typu: ''duży próg wejścia"
Leszy2 pisze: 12 lip 2018, 13:17rozumiem, że dla wielu osób 'wysoki próg wejścia' to jest problem.
To w końcu jak?
Osobiście nie bardzo mogę zrozumieć problemu typu: ''duży próg wejścia", rozumiem, że dla wielu osób 'wysoki próg wejścia' to jest problem. Dla mnie nie.
Pablo B
Posty: 52
Rejestracja: 16 maja 2018, 13:46
Been thanked: 5 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Pablo B »

Gdy kupiłem WOP cieszyłem się bardzo, a każda stronę czytałem z radością i nie mogłem doczekać się pierwszej rozgrywki :D . Nawet jeśli instrukcja byłaby dwa razy dluzsza niemialoby to dla mnie znaczenia. Faktem jest że początkujących graczy cena,instrukcja i mnogość zasad może przerazac.Roznica w rozegranych partyjkach też może być problemem, (gracz z np.15 partiami a początkujący z 2) i przez to może nie dawać pełnej satysfakcji z gry i rozgrywki.Najlepiej zaczynać razem od podstaw lub po prostu zagrać kilka - kilkanaście razy.Jesli już przez to przebrniemy to będziemy pisać co rozgrywkę nowa historie srodziemia,:-), krasnoludy które ruszają odbić Morie, krwawe starcia w rivendell, czy angmarze,wszyscy hobbici wchodzący do mordoru,...itd..itd:-). Tak WOP to Najlepsza Gra, Fenomen :-)
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Leszy2 »

Pablo B pisze: 14 lip 2018, 09:43 Jesli już przez to przebrniemy to będziemy pisać co rozgrywkę nowa historie srodziemia,:-), krasnoludy które ruszają odbić Morie, krwawe starcia w rivendell, czy angmarze,wszyscy hobbici wchodzący do mordoru,...itd..itd:-). Tak WOP to Najlepsza Gra, Fenomen :-)
Mi zdarzyło się nawet wygrać Wolnymi Ludami burząc Mordor. Krasnoludy pod przywództwem Aragorna i Gilmlego zdobyły dwie twierdze w Mordorze. I wcale nie odbyło się na skutek dysproporcji w doświadczeniu między graczami. Od początki i zawsze gram tylko żoną i wyniki rozkładają się równomiernie.
Pablo B
Posty: 52
Rejestracja: 16 maja 2018, 13:46
Been thanked: 5 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Pablo B »

W takim układzie, zapewne zmobilizowales cały naród krasnoludow :-) i wyruszyles najpotężniejsza armia z ereboru (5 elitarnych,4 zwykłe jednostki, 1 z ered luin nie ma szans dojścia, kilku dowódców ażeby mieć z 5 zdolności przywodczych :-))no chyba że miałeś wymieszana armię i nie były to same krasnoludy?.Osobiscie lubię korzystać z krasnoludow jeśli jest okazja, nie wiem z czego to wynika ale jak gramy to śmiejemy się, że często krasnoludy są bardzo twarde, ciężko je trafić, a same też nieźle zadaja obrażenia, jakoś tak kości wypadają :-)
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Leszy2 »

Pablo B pisze: 16 lip 2018, 14:03 W takim układzie, zapewne zmobilizowales cały naród krasnoludow :-) i wyruszyles najpotężniejsza armia z ereboru (5 elitarnych,4 zwykłe jednostki, 1 z ered luin nie ma szans dojścia, kilku dowódców ażeby mieć z 5 zdolności przywodczych :-))no chyba że miałeś wymieszana armię i nie były to same krasnoludy?.Osobiscie lubię korzystać z krasnoludow jeśli jest okazja, nie wiem z czego to wynika ale jak gramy to śmiejemy się, że często krasnoludy są bardzo twarde, ciężko je trafić, a same też nieźle zadaja obrażenia, jakoś tak kości wypadają :-)
Nie. Opowiem jak to było. Gandalf poległ broniąc Helmowego Jaru. Aragorna stał zakleszczony wrogimi armiami w Lemedonie. Gondor płonął. Minas Tirith oblężony. Tymczasem Frodo wchodzi do Mordoru. Ostatnia Armia wyruszyła z Morannonu przez Dorwirion, by ponownie obudzić wyniszczonych Esterlingów i uderzyć na pozostawione bez opieki Krainy północy, Dal i Erebor. Czarna brama została otwarta. Ale weszła przez nią nie tylko Drużyna (4 hobbity), ale też dwa regimenty krasnoludów pod dowództwem Gimlego. Ku zdumieniu Oka, w Moranonie stacjonował jedynie jeden oddział orków. Po dramatycznej obronie (3 kolejki oblężenia) pada Barad Dur. Minas Morgul jest pusty, krasnoludy wkraczają.
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Szaweł »

Leszy2 pisze: 18 lip 2018, 07:38 Nie. Opowiem jak to było. Gandalf poległ broniąc Helmowego Jaru. Aragorna stał zakleszczony wrogimi armiami w Lemedonie. Gondor płonął. Minas Tirith oblężony. Tymczasem Frodo wchodzi do Mordoru. Ostatnia Armia wyruszyła z Morannonu przez Dorwirion, by ponownie obudzić wyniszczonych Esterlingów i uderzyć na pozostawione bez opieki Krainy północy, Dal i Erebor. Czarna brama została otwarta. Ale weszła przez nią nie tylko Drużyna (4 hobbity), ale też dwa regimenty krasnoludów pod dowództwem Gimlego. Ku zdumieniu Oka, w Moranonie stacjonował jedynie jeden oddział orków. Po dramatycznej obronie (3 kolejki oblężenia) pada Barad Dur. Minas Morgul jest pusty, krasnoludy wkraczają.
Uwielbiam czytać takie relacje, zaraz sam nabieram chęci do gry. Szkoda, że opis taki króciutki, bo z chęcią poczytałbym więcej przy porannej herbatce :) Co w tym jest, że same opisy rozgrywki w WoP (i jeszcze Rebelię) potrafią mnie wciągnąć bez końca? Ta gra nawet przy opowiadaniu o niej jest epicka! :)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Odi »

Uwielbiam czytać takie relacje, zaraz sam nabieram chęci do gry. Szkoda, że opis taki króciutki, bo z chęcią poczytałbym więcej przy porannej herbatce :) Co w tym jest, że same opisy rozgrywki w WoP (i jeszcze Rebelię) potrafią mnie wciągnąć bez końca? Ta gra nawet przy opowiadaniu o niej jest epicka! :)
To dlatego, że to gra wojenna.
Gdybyś poczytał relacje wojenników, o atakach, kontrnatarciach, przełamaniach, okrążeniach... Podobnie i tutaj. Do tego dochodzi aspekt przygodowy, o którym tez się wdzięcznie pisze, i gotowe :)
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Pastorkris »

Szaweł pisze: 18 lip 2018, 09:30 Co w tym jest, że same opisy rozgrywki w WoP (i jeszcze Rebelię) potrafią mnie wciągnąć bez końca? Ta gra nawet przy opowiadaniu o niej jest epicka! :)
Nie jesteś osamotniony w czytaniu o tych rozgrywkach :) Świat Władcy Pierścieni jest niesamowicie obrazotwórczy. Wystarczy kilka zdań i już sobie wyobrażamy jak grupa kraśków sabotuje opustoszałe twierdze Mordoru :D Uwielbiam te wszystkie WHAT IF'y, które w tych historiach występują. Niesamowitą siłą tego tytułu jest, że nie trzeba robić dokładnie tego co w książkach by zwyciężyć i dzięki temu za każdym razem możemy przeżyć nową przygodę, której jeszcze nikt nie spisał.
Pablo B
Posty: 52
Rejestracja: 16 maja 2018, 13:46
Been thanked: 5 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Pablo B »

Jak czyta się te wszystkie komentarze, to nie można doczekać się kolejnej rozgrywki :), na szczęście, jeśli nic się nie wykrzaczy w piątek kolejna partyjka :D. Mam pytanie, jak często udaje wam się wygospodarować,zdobyć, czas na zagranie w WOP .? My staramy się grać regularnie co dwa tygodnie, czasami są dłuższe przerwy, ale zdarza się tez częściej. Rekord to były 3 rozgrywki w ciągu tygodnia :D.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: gregos »

Pablo B pisze: 18 lip 2018, 19:35 Rekord to były 3 rozgrywki w ciągu tygodnia :D.
Tylko pozazdrościć takiej ilości wolnego czasu. :wink:
U mnie raz na miesiąc, a nawet dwa, jest dobrym osiągnięciem.
LordPavlo
Posty: 5
Rejestracja: 28 lip 2018, 11:38

Re: War of the ring / Wojna o pierścień/ Kupię !

Post autor: LordPavlo »

Witam was ludzie! Szukam tej gry naprawdę bardzo długo i jedynie na allegro jakiś ''czubek'' wystawił za 490 zł. Czy ktoś zechciałby oddać w dobre ręcę grę Wojna o Pierścień za rozsądną cenę? Pozdrawiam! :)
bjago999
Posty: 87
Rejestracja: 03 wrz 2017, 18:01

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: bjago999 »

Kurde lipa z tą cena :( natomiast nawet za 500 bym mojej nie sprzedał jakby się skończył druk, ta gra po prostu miażdży !:)
KarChar
Posty: 10
Rejestracja: 04 kwie 2017, 17:30

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: KarChar »

Pisałem do Galakty czy będzie dodruk i potwierdzili że mają to w planach :). Też ostatnio byłem światkiem wyjścia WoPa z rynku, właśnie kiedy rozważałem zakup... Ja będę cierpliwie śledził ogłoszenia wydawnictwa, i tak przez najbliższe miesiące nie będę miał czasu grać :p.
LordPavlo
Posty: 5
Rejestracja: 28 lip 2018, 11:38

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: LordPavlo »

KarChar pisze: 28 lip 2018, 13:50 Pisałem do Galakty czy będzie dodruk i potwierdzili że mają to w planach :). Też ostatnio byłem światkiem wyjścia WoPa z rynku, właśnie kiedy rozważałem zakup... Ja będę cierpliwie śledził ogłoszenia wydawnictwa, i tak przez najbliższe miesiące nie będę miał czasu grać :p.
Oo potwierdzone info? A wiesz gdzie można śledzić postęp czy będzie dodruk? :)
KarChar
Posty: 10
Rejestracja: 04 kwie 2017, 17:30

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: KarChar »

To zależy jak blisko jest "mieć w planach" oraz "100%". Zostało mi polecone zerkać do zakładki "dodruk" na ich stronie internetowej. Nie znam się na rynkach wydawniczych, ale ja nie oddaję się cenowemu szaleństwu i z nadzieją czekam na oficjalne informacje.
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: TOMI »

Długo zastanawiałem się nad Rebelią i Wojną o Pierścień. Postawiłem na tą drugą i był to świetny wybór.
Faktycznie instrukcja wymaga dodatkowego oglądania filmików w necie i dokładnego studiowania a próg wejścia jest wysoki.
Brakuje na starcie trochę kostek, woreczków strunowych i kolorowych figurek ale ..... gra rekompensuje trudy przygotowań i to z nawiązką. Po pierwszej rozgrywce chcieliśmy grać znowu. Jest EPICKO.
Pomalowałem figurki (czasochłonna i kosztowna zabawa) co skróciło rozłożenie gry do 15 minut.
Potem już tylko bitwy, szturmy, oblężenia i walka o Śródziemie.
Grałem do tej pory dwa razy.
Raz wygrał Cień - przez dobry dociąg żetonów w ostatniej turze a za drugim razem Frodo ostatkiem sił zniszczył pierścień.
Walki zawsze toczyły się do ostatniej tury.
Czas gry około 4,5 godziny pierwsza i 3 godziny druga partia.
To chyba jedyna tak kompletna gra: klimat, mechanika, przygoda, bitwy.
Zdecydowanie warto.
Pozdrawiam
Pablo B
Posty: 52
Rejestracja: 16 maja 2018, 13:46
Been thanked: 5 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Pablo B »

Podczas ostatniej rozgrywki doszło do takiej sytuacji. Po krotce:od początku rozgrywki cień ruszył z impetem na Gondor i Rohan, a drużyna mozolnie kroczyla do Mordoru. W miarę sprawnie weszły w stan wojny elfy i północ.Sauron zaniedbal trochę działania na północy, co wykorzystały elfy z Lorien pod dowództwem Legolasa, ruszając na Morie i oblegajac ja,następnie dołączyły elfy z Rivendell, i siła elitarnych jednostek zdobyły niezbyt mocno obsadzony garnizon.Moria zdobyta elfy triumfuja,ale odsiecz orków i troli z dol guldur i poludnia już była w drodze, w tym czasie połączona armia elfów z szarej przystani i ludzi północy zajęła angmar (WL mają 3pkt)i zaczęła oblegac górę gundabag.Kluczowa sytuacja była taka że pod koniec tury gracz WL miał dwie kości postaci, Cień kość armii i mobilizacji. Oblegajaca armia gundabag liczyła 5 jednostek bez elitarnych oraz jeden dowódca, w gundabag została jedna elitarna jednostka (troli i orków). WL szturmuja atak na mury 5 rzutów i przerzut, na 6 trafienie (gracze nie posiadają już odpowiednich kart bitwy) rzuty bitwy, po obu stronach brak trafień, przerzut również. Cień rusza armia i hordy są już u bram Morii. Ostatnia kość akcji WL, i atak na mury, rzuty bitwy, WL jedno trafienie, i cień jedno, pozostaje przerzut jeśli będzie 6, WL zdobywają gundabag mają 5 pkt i wygrają gre, emocje przy tych bitwach mieliśmy że szok :-o :-) , rzut, i niestety pudło. Zaczyna się nowa tura, kolejne kości akcji, WL zdobywają gundabag, ale hordy orków i troli zalewają Morie, wybijajac w pień broniące się tam elfy. Rohan i Gondor doszczętnie spłonął, każda osada została zajęta, Cień swe siły skierował na Lorien po zwycięstwo. Co prawda krasnoludy na wschodzie pokonały armię haradrimow, a następnie zniszczyły pustynny pomiot udając się do Mordoru, gdzie wszedł frodo z hobbitami, lecz nie miało to już znaczenia.Orki brutalnie zajęły Lorien i Sauron z 10 pkt wygrał grę,WL 3pkt.To jest piękno tej gry,jeden rzut może zmienić wszystko :-), albo też dobranie dodatkowego dowódcy czy jednostki może mieć olbrzymie znaczenie w ostatecznym rozrachunku. Na drugi dzień dzwonilismy do siebie i obgadywalismy rozgrywkę:-) , sami pisaliśmy historie srodziemia , sami rezyserowalismy jej przebieg, dostarczając sobie emocji i radości :-) WOP jest wspaniała albo jak ktoś dobrze powiedział KOMPLETNA, no bo co innego powiedzieć o grze dla ktorej kilku starych chlopow dobrze po 30 (no może nie takich starych :-)) potrafi wygospodarować czas w natłoku pracy i rodziny aby ZAGRAĆ W GRE I CIESZYĆ SIE PRZY TYM JAK DZIECKO. Pozdrawiam wszystkich graczy. Ps grono zapaleńców WOP stale się powiększa :-)
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 237
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 64 times
Been thanked: 35 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: ravenone »

Też dziś grałem po dwóch miesiącach przerwy. Rozgrywka 2 vs 2, 4 godziny zabawy. I finisz jak zwykle na styk - wygrały wolne ludy przez zniszczenie pierścienia, ale spaczenie doszło do 11 pkt. Cień natomiast miał już 9 pkt. militarnych. Uwielbiam te epickie końcówki, gdzie zazwyczaj ostatnia tura decyduje o tym, kto wygra. Gdyby tylko ten czas rozgrywki mógł być trochę krótszy, to częściej bym sięgał po ten tytuł.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Pastorkris »

Pięknie się czyta te wpisy :) Dzięki Panowie!
Zaczynam tęsknić za partyjką, jeszcze tylko współgracza załatwić :)
LordPavlo
Posty: 5
Rejestracja: 28 lip 2018, 11:38

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: LordPavlo »

Wiecie może gdzie da się pograć w to online? :D
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 254
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 48 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Col. Frost »

LordPavlo pisze: 31 lip 2018, 16:48 Wiecie może gdzie da się pograć w to online? :D
Poszukaj War of the Ring Online Client. Załóż z kolegą serwer np. na hamachi i możecie grać online.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: RUNner »

Co by nie powiedzieć o tej grze, na pewno wywołuje jeszcze spore emocje po skończonej rozgrywce. Widzę tutaj pełno epickich opisów starć i różnych zagrań. I to jest właśnie cecha dobrej gry, gdy się o niej myśli po rozegranej partii. Sporo jest tutaj graczy, którzy mają na koncie po kilkadziesiąt rozgrywek, co dla mnie jest kosmiczną sprawą, bo gra przecież nie trwa 1-2h.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Turnavine

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Turnavine »

Przyznam, że bardzo zachęcająco brzmią te opisy. Jak to jest z dostępnością tej gry - czy pojawiają się cały czas dodruki (tylko wersja angielska wchodzi w grę w moim przypadku)? I co z promosami np. Drzewcem - to limitowany dodatek?

Jak oceniacie grę w cztery osoby w stosunku do gry na dwie?
ODPOWIEDZ