Wojna o pierścień / War of the ring (R. Di Meglio, M. Maggi, F. Nepitello)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Olgierdd »

O kurcze, faktycznie ten region styka się z morzem, nigdy na to nie zwróciłem uwagi :D Moim zdaniem to było legalne zagranie.
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 70 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: HoLi »

Zarówno Ewedim jak i Arnor są regionami wybrzeża. Zresztą wystarczyłoby przesunąć tą grafikę dla Pierścieni Elfów i wszystko było by bardziej klarowne :)
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Pablo B
Posty: 52
Rejestracja: 16 maja 2018, 13:46
Been thanked: 5 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Pablo B »

Dzięki Panowie jest potwierdzenie osób postronnych :-) tak że nie będzie wątpliwośći.Swoja droga czasem tak mogą podejść karty i tak odpowiednio mogą być zagrane, że przeciwnik chce wyskoczyć że skóry :-) heh
andy h
Posty: 75
Rejestracja: 16 lut 2014, 23:08
Has thanked: 1 time

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: andy h »

Oczywiście Arnor jest regionem wybrzeża. Trzeba mocno się starać by tego nie widzieć :)
gierrappa
Posty: 82
Rejestracja: 21 cze 2017, 09:53
Has thanked: 4 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: gierrappa »

Po tylu wspaniałych recenzjach w końcu pożyczyłem grę i zagrałem z dziewczyną i albo coś źle graliśmy albo nam nie podpadła ta gra do gustu. Ja (grając armią cienia) robiłem co chciałem podbijając praktycznie wszystkie regiony po kolei lecz zabawy nie miałem żadnej ponieważ dziewczyna skupiła się w 100% na drużynie pierścienia. Jedyne co robiła w kierunku utrzymania regionów to rekrutowała kolejne jednostki aby mieć przewagę w samej bitwie. Gra zajęła nam ok 2,5h i w tym czasie drużyna pierścienia szybko przeszła całą mapę i doszła do góry przeznaczenia niszcząc pierścień... Nikt z drużyny się nie odłączył by móc ich w odpowiednim momenice poświęcić aby nie otrzymać punktów zepsucia. Finałowo nie byłem nawet blisko aby zepsuć drużynę pierścienia (znacznik na koniec gry był w połowie toru). Dodam że wcześniej grałem w Bitwę pięciu armii (zasady są bardzo podobne co do samej mechaniki) i moim zdaniem jest zdecydowanie lepsza - wszyscy skupiają się w 100% na bitwie i przejmowaniu regionów.
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: arqueek »

Nie do końca rozumiem zarzuty wobec gry. Cala rozgrywka polega na umiejętnym balansowaniu wykonywanych czynności. Im szybciej drużyna pierścienia sie porusza, tym większa szansa na jej wykrycie. Nie ma więc szans na dotarcie do góry przeznaczenia w ciągu kilku tur. Każde wykrycie to cios w członka drużyny oraz strata akcji dla sił dobra, gdyż ci muszą drużynę ukryć. To daje dodatkowy czas na kolejne szturmy. Nazgule również ułatwiają wykrycie drużyny. Jest sporo sposobów. Z kolei siły dobra wbrew pozorom nie mogą przeć Frodem i przyjaciółmi na pale, przed siebie. Wbrew pozorom, klucz do wygranej to umiejętna obrona Rohanu i Gondoru oraz powolny marsz w stronę Mordoru. Polecam zagrać raz jeszcze, może będziecie lepiej dopasowywać możliwości do sytuacji na stole.

PS jesteś sadystą każąc grać dziewczynie siłami dobra. To jedna z tych gier, gdzie siły ciemności mają zdecydowana przewagę ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: warlock »

Nikt z drużyny się nie odłączył by móc ich w odpowiednim momenice poświęcić
Hę?
zabawy nie miałem żadnej ponieważ dziewczyna skupiła się w 100% na drużynie pierścienia. Jedyne co robiła w kierunku utrzymania regionów to rekrutowała kolejne jednostki aby mieć przewagę w samej bitwie.
Ale pamiętacie, że nie można rekrutować z kości akcji jednostek narodu, który nie jest w stanie wojny? I nie można rekrutować z kości w twierdzy, która jest oblężona?

Generalnie na podstawie tego opisu czuję w kościach, że graliście fundamentalnie źle (w sensie zrozumienia zasad). Bo nie wyobrażam sobie, że Drużyna weszła na tor Mordoru w komplecie. Nie przydzielałeś żadnych oczu do puli poszukiwań podczas wędrówki? No i czuję, że w ogóle kompletnie źle rozpatrywaliście ruch drużyną na torze Mordoru. Bo przy wszystkich towarzyszach w drużynie mógłbyś przydzielać do puli praktycznie wszystkie swoje kości jako oczy, co przy wylosowaniu żetonu z okiem byłoby katastrofalne (a pamiętaj, że na torze nie rzuca się już kośćmi - losowanie jest pewne).

W sumie szkoda czasu na prostowanie błędów, nie siadło to nie siadło, graj w B5A ;).
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Col. Frost »

Mam podobne przeczucia co wyżej wypowiadający się. Przykładowo jestem niemal pewien, że nie zwiększaliście ryzyka wykrycia drużyny wraz z jej kolejnym ruchem w tej samej rundzie (przy drugim ruchu drużyny w tej samej rundzie sukcesem jest już wynik 5-6, przy trzecim 4-6 itd.). Zresztą, z tego co napisałeś, Ty skupiłeś się na kwestiach militarnych, a Twoja drużyna na drużynie. Żadne z Was nie reagowało więc na poczynania przeciwnika, nic dziwnego, że armie ciemności przeszły przez Śródziemie jak przez masło, a drużyna z powodzeniem skończyła w Mordorze.
gierrappa
Posty: 82
Rejestracja: 21 cze 2017, 09:53
Has thanked: 4 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: gierrappa »

Co do zasad to jestem na 99% pewien że graliśmy dobrze, rekrutować nie można z kości gdy nie jest naród aktywowany ale w momencie gdy to ja atakuję i przejmuję osadę żeton szybko przemieszcza się na torze politycznym, dodatkowo karty też moga wpływać na ten tor. Co do ruchów samej drużyny, przydzielania kości, i zwiększenia ryzyka przy wykryciu to jak najbardziej to wszystko było robione. Może rzeczywiście mało kości dodawałem do puli poszukiwań ale praktycznie zawsze rzucałem min. 3 kośćmi przy wykrywaniu drużyny (fakt że odało mi się ją wykryć chyba tylko ze 2 razy - kości nie szły). Dodatkowo niektóre karty obniżały wynik na torze poszukiwań więc sumarycznie może poprostu partia nie podeszła bo ani na kościach mi nie szło a karty które miała dziewczyna ciągle dotyczyły drużyny i dawały jej jakieś bonusy.

Chyba trzeba po prostu jeszcze raz usiaść :)
andy h
Posty: 75
Rejestracja: 16 lut 2014, 23:08
Has thanked: 1 time

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: andy h »

Mi też coś w opisie Gierrappy nie gra. By rekrutować z kości, dany naród musi być w stanie wojny (a nie tylko aktywny). Ale to przejście przez Mordor jak przez masło...coś jest nie tak. Dodam, że miałem dokładnie odwrotną sytuację, tzn początkowo grając w B5A przez ciągłe porównywanie jej do ukochanej WoP to ona z kolei mi nie za bardzo siedziała. Teraz jednak uwielbiam :) Może tu też tak będzie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: warlock »

Nikt z drużyny się nie odłączył by móc ich w odpowiednim momenice poświęcić
Ja bym jeszcze chciał żebyś to zdanie rozwinął - w jakim sensie "odłączyć, żeby poświęcić" ;)?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Olgierdd »

Ja bym nie traktował poważnie pierwszej partii. Nawet jeśli graliście zgodnie z zasadami, to sposoby grania by wygrywać klarują się z kolejnymi rozgrywkami. Mi zajęło 10 partii by zrozumieć jak dobrze grać Cieniem, ale Wam na pewno pójdzie to sprawniej :D

A B5A też jest bardzo dobra, ale jednak inna.
gierrappa
Posty: 82
Rejestracja: 21 cze 2017, 09:53
Has thanked: 4 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: gierrappa »

warlock pisze: 03 paź 2018, 13:56
Nikt z drużyny się nie odłączył by móc ich w odpowiednim momenice poświęcić
Ja bym jeszcze chciał żebyś to zdanie rozwinął - w jakim sensie "odłączyć, żeby poświęcić" ;)?
Właśnie nie odłączyć żeby później poświęcić :wink: poniżej cytat z instrukcji:
Ponoszenie strat
Jeśli gracz Wolnych Ludów zdecyduje się na poniesienie
strat, musi wyeliminować jednego z Towarzyszy.
Gracz Wolnych Ludów wybiera: może usunąć obecnego
przewodnika Drużyny albo losowego Towarzysza (pomijając
Powierników Pierścienia, ale biorąc pod uwagę przewodnika).
Jeśli gracz Wolnych Ludów zdecyduje się usunąć losowego

Towarzysza, gracz Cienia losuje jeden z zakrytych żeto-
nów Towarzyszy z pola Drużyny Pierścienia. Wylosowany

Towarzysz zostaje wyeliminowany z gry.

Jeśli ciężar brzemienia jest wyższy od poziomu wyelimino-
wanego Towarzysza (nawet wyeliminowanego przewodnika),

nadmiarowe punkty ciężaru brzemienia muszą zostać zamie-
nione w zepsucie Powierników Pierścienia
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: warlock »

ok ;). Nie ma co bronić gry, nie ma planszówki dla każdego i tyle. Szkoda, że się rozczarowałeś, ale powinieneś odsprzedać bez straty ;).
Pablo B
Posty: 52
Rejestracja: 16 maja 2018, 13:46
Been thanked: 5 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Pablo B »

WOP jest grą której niestety trzeba poświęcić sporo czasu najlepiej kilka rozgrywek aby uzyskać odpowiedni balans, rozeznanie.W zamian za to Gra,rekompensuje i odplaca z nawiązką, wszelki trud:-)
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: grabol »

Królowie Śródziemia w 2019r. Ciekawe co na to Galakta?
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Trawus »

grabol pisze: 04 paź 2018, 20:34 Królowie Śródziemia w 2019r. Ciekawe co na to Galakta?
Bym się bardzo zawiódł jakby nie podjęli tematu. Must have dla mnie.
bjago999
Posty: 87
Rejestracja: 03 wrz 2017, 18:01

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: bjago999 »

Nie powiem żebym na to czekal, ale czemu nie !!!
Awatar użytkownika
DarkBogas
Posty: 433
Rejestracja: 10 wrz 2013, 19:43
Lokalizacja: Krapkowice
Has thanked: 22 times
Been thanked: 10 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: DarkBogas »

Galakta wydała dwa poprzednie dodatki to myślę że ten też wydadzą (liczę na to!).
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Gromb »

Ares? Jeżeli tak, to teraz ukochany partner Galakty. :wink:
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Olgierdd »

Według mnie trzeci dodatek może być nieco ryzykowną inwestycją dla Galakty i nie będę zaskoczony jak się jej nie podejmą. Ja sam jestem mocno nasycony głębią i skomplikowaniem zasad jakie oferują Panowie Śródziemia, więc w stronę Wojowników nawet nie patrzę, a co dopiero na trzeci dodatek!
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1293 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: vinnichi »

Z dodatkami do wop jak z pierścieniami chce się je mieć wszystkie :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: grabol »

Otóż to.
Pablo B
Posty: 52
Rejestracja: 16 maja 2018, 13:46
Been thanked: 5 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: Pablo B »

Dokładnie Potwierdzam:-) , taki dodatek dla Zapalenca WOP to obowiązek choćby kosztowal i 300:-). Po prostu nie dałoby się spać spokojnie :-) bo ciekawość by człowieka zjadła :-) ;-)
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1146
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: War of the ring / Wojna o pierścień

Post autor: mmag »

Jakiś czas temu Galakta mówiła, że jest chętna na kolejny międzynarodowy dodruk podstawki. Kto wie, może dołoży do tego i dodatek;)
ODPOWIEDZ