Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa (Kevin Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa (Kevin Wilson)

Post autor: adikom5777 »

Dzisiaj dostałem swój egzemplarz. Jutro będzie pierwsza gra testowa, wydania angielskiego nie poznałem.
Instrukcja pięknie wydrukowana na kredowym papierze, grube żetony. Natomiast karty to jakaś kpina. Grubość i jakość kart woła o pomstę do nieba. I to w grze, gdzie odgrywają one znaczącą rolę, cały czas się je używa i tasuje. Dla porównania otworzyłem inne gry Galakty takie jak Talizman, Filary Ziemi, Osadnicy z Catanu czy Podróż do wnętrza ziemi i muszę z przykrością stwierdzić, że karty w wymienionych grach są dwa razy grubsze i solidniejsze.
Jestem niezadowolony. Czy nie można było zrobić kart tej samej jakości co wszystkie gry Galakty, nawet jeśli miałoby to pociągnąć za sobą zmianę ceny? Mam przeszło 200 gier w swojej kolekcji, ale po raz pierwszy naprawdę jestem niezadowolony.
Jedyna nadzieja, że gra mi się nie spodoba i ją sprzedam, albo będzie grana kilka razy w roku i karty to jakoś przetrwają. W innym przypadku będzie trzeba często wymieniać egzemplarze.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: bart8111 »

Hmm, ciekawe, przy angielskiej wersji chyba nie było głosów narzekań na karty.
Rudolph
Posty: 99
Rejestracja: 13 maja 2011, 19:56
Lokalizacja: Rybnik/Zabrze

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: Rudolph »

Również posiadam Cywilizację wydaną przez Galakte, ale na te karty to aż tak bardzo chyba nie idzie narzekać :). Co prawda nie są one fenomenalnie grube i na część trzeba będzie kupić koszulki (szczególnie technologie bo te pewnie będą w użyciu co chwile). Co do tasowania kart to raczej nie będzie tego dużo - tak przynajmniej odnoszę wrażenie po przeczytaniu instrukcjii.

Jedyny poważny mankanet jaki ja dostrzegam to brak żadnego sensownego pomysłu na przechowywanie elementów gry :(. Wypraska została umieszczona chyba tylko po to by była, woreczki trzeba sobie samemu dokupić (chyba, że pudełko na śrubki - widziałem ten pomysł w jakiejś prezentacjii gry na necie) albo wszystkie elementy będą się walały po pudełku...

Co do reszty elementów to są one solidne, ładnie zrobione, przejrzyste i nie budzą żadnych zastrzeżeń.

Więcej grzechów po wstępnych oględzinach Cywilizacjii nie pamiętam :P Niestety pierwsza rozgrywka dopiero po sesjii więc dopiero wtedy napiszę coś więcej...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: B »

W przypadku gdyby wersję PL kupił ktoś krytycznie nastawiony, bardzo bym prosił o uwagi na temat jakości tłumaczeń - chodzi mi po głowie ta civka od dość dawna i w przypadku polskiej wersji miałbym szansę na minimalnie większy skład do grania niż w przypadku angielskiej.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: bartek_mi »

Patrzę na Twoją kolekcję i nasuwa mi się pytanie - gorzej niż w cywilizacji albo w galaxy truckerze? nie chce mi się wierzyć...
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: adikom5777 »

Tak, karty w Cywilizacji: PW oraz GT są grubsze i lepszej jakości. Naprawdę.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: pan_satyros »

Żartujesz ? O_O
Ma ktoś porównanie co do angielskiego wydania? Specjalnie czekałem na PLke...
Cogito
Posty: 140
Rejestracja: 10 lip 2006, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: Cogito »

Pewnie są to standardowe karty FFG - cieńkie ale dosyć dobrej jakości. Mój egzemplarz czeka jeszcze 2 tygodnie do moich urodzin.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: pan_satyros »

Hm no jakby były standardowe to bym nie miał nic przeciwko, te w Arkham są ok. O ile dobrze pamiętam FFG ostatnio miało zmieniać fabryki, może to kwestia nowej produkcji?
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: SeeM »

Jedyna karty jakie się tasuje, to te kwadratowe z wojskami. Na ręku ma ich się góra 6, więc problemu nie będzie. Mi tam się wydawały w porządku - takie jak karty w Battlestar i Runewars, gdzie tasuje się nieco więcej.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: bart8111 »

Zerknąłem na recenzję jak wyglądały karty w angielskim wydaniu i były fakturowane (czy jak to się tam nazywa). W polskiej też są fakturowane? Jeśli tak to mimo, że są cienkie to chyba nic nie powinno się im stać.

http://www.youtube.com/user/drakkenstri ... eKe6oCt6EE - 12:55 - tutaj są pokazane w zbliżeniu karty wersji EN.
Awatar użytkownika
Daymos
Posty: 24
Rejestracja: 30 kwie 2011, 10:42

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: Daymos »

Czy ktoś wie czym się różni wersja polska od angielskiej? W ang. można było grać Chinami a ich przywódcą był Mao, słyszałem że w polskiej jest ktoś inny.
Rudolph
Posty: 99
Rejestracja: 13 maja 2011, 19:56
Lokalizacja: Rybnik/Zabrze

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: Rudolph »

Karty w filmie wyglądają identycznie jak te w wydaniu Galakty.

Co do zmian to Mao był w wersjii angielskiej a w polskiej zamiast niego jest Wu Zetian (równouprawnienie :P). Co do innych różnic nie mogę się wypowiedzieć bo nie widziałem wersji angielskiej.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: Dabi »

Miałem do czynienia z obydwoma wersjami.

Karty nie ma problemu z ich trwałością raczej - to jest to samo co w wersji Eng.
I moim zdaniem te karty są wykonane lepiej niż w Cywilizacji Poprzez Wieki.

Na pewno nie tasuje się ich ciągle. Jedynie karty jakie są tasowane to karty walki.

Technologie są po prostu wybierane.

Co do tłumaczenia to jestem ciekaw opinii Waszej.

Mi osobiście po jednej rozgrywce (podczas maratonu planszowego ponad 12 godzinnego jakoś tak grubo po północy) parę rzeczy rzuciło się w oczy.

Takie błędy z gatunku tych które popierają pogląd, że tłumacz powinien dysponować pewną chociażby minimalną wiedzą o temacie jeśli się zabiera za tłumaczenie terminów z nim związanym.

Natomiast, jeśli chodzi o inne tłumaczenia Galakty to niewiele mi przeszkadzało i większość zarzutów jest moim zdaniem na siłę. Szczególnie ze strony ludzi którzy uważają, że jak coś jest po angielsku to automatycznie brzmii "dumnie i klimatycznie" :-)

Więc może w tłumaczeniu Galakty nie dostrzeżecie nic złego.

Co do zmiany Mao na kobitkę to moim zdaniem bardzo fajna zmiana.
Zdecydowanie bardziej pasuje jej wizerunek do tej gry. Do zdolności specjalnej Chińczyków. No i przede wszystkim nie musimy grać jakąś kontrowersyjną postacią. W dodatku jakoś tak współcześni przywódcy po prostu nie pasują do tej gry.
Dość, że jest cywilizacja Amerykanów :(

Estetykę Mao i Cesarzowej pomijam ;)
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: Christoforos »

A pokusi się ktoś o porównanie tej gry z innymi cywilizacyjnymi?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: pan_satyros »

Coś już w tym temacie było powiedziane zarówno w recenzjach, jak i na forum przy okazji wersji anglojęzycznej.
Awatar użytkownika
Don_Silvarro
Posty: 131
Rejestracja: 28 sty 2010, 20:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: Don_Silvarro »

adikom5777 pisze: Jestem niezadowolony. Czy nie można było zrobić kart tej samej jakości co wszystkie gry Galakty, nawet jeśli miałoby to pociągnąć za sobą zmianę ceny?
To nie zależy od Galakty, bo druk koordynuje (tzn. zleca Chińczykom) FFG. Polskie wydania tytułów FFG są drukowane razem z angielskimi (i wszystkimi innymi) w tej samej fabryce w tym samym czasie na tym samym materiale, i dopiero potem rozsyłane do partnerów 'narodowych'. Dla Chińczyka to wszystko są jakieś dziwne znaczki niezależnie od kraju docelowego :wink:

Nota bene właśnie dlatego panowie z Galakty nie mogą sobie wydawać polskich wersji wszystkiego, co im (lub graczom) się podoba - muszą czekać, aż Fantasy Flight zdecyduje się na dodruk danego tytułu, żeby w ogóle mieć możliwość wydania go po polsku.

Spadek jakości kart da się zauważyć w ostatnich grach/dodrukach FFG. Na forum Galakty ktoś narzekał na karty do Draculi - że cienkie, że bardzo miękkie, że wogle 'jak z papieru toaletowego'. Sam mam kupione w lutym Bitwy Westeros, obserwacja dokładnie taka sama. Karty są tak miękkie i 'nietrwałe', że po nawet po włożeniu w koszulki Maydaya bałem się o ich żywot i w końcu wyłożyłem kasę na grubsze i sztywniejsze koszulki FFG. Przy kartach z kupionego pół roku temu Battlestara czy nawet głupiego Czerwonego Października bardziej przypominają chusteczki higieniczne, niż karty. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że FFG pogrywa sobie trochę poniżej pasa, nie dość że oszczędzają dzięki tańszemu materiałowi do druku kart, to jeszcze podbijają sobie sprzedaż koszulek... :evil:
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: tajemniczy_padalec »

W kwestii jakości kart: dokonaliśmy dziś porównania (pudełko przy pudełku, karta przy karcie - ja dysponuję wersją polską, a znajomy angielską) i nie ma żadnej różnicy. Może i w starszych grach FFG karty były lepsze, ale pomiędzy wydaniem polskim i angielskim Civilization zdecydowanie nie ma najmniejszej różnicy.

W kwestii "podmiany Mao na kobitkę" to jest to zmiana, która objęła cały dodruk (również w wersji angielskiej). Wielu graczom nie podobało się umieszczenie w grze przywódcy, którego życiorys w wolnym świecie można uznać za (mówiąc delikatnie) mocno dyskusyjny. W związku z tym, że niektórzy postulowali, by w obliczu korzystania z postaci Mao, Rosji dać jako wodza Stalina, a Niemcom Hitlera, FFG postanowiło zlikwidować ten dość kontrowersyjny element gry i zmienić przywódcę Chin. Patrząc na ilustrację mogę powiedzieć, że każdy facet winien się z tej zmiany chyba cieszyć, bo Cesarzowa wygląda jak wcielenie niegrzecznych marzeń nastoletnich miłośników Anime (chociaż jest w pełni ubrana).

W kwestii jakości tłumaczenia - zdecydowanie ujdzie. Tego i owego można się czepić, ale już zarzucanie tłumaczowi zerową znajomość tematyki jest grubo na wyrost. Oczywiście, pewne rzeczy po polsku brzmią niezbyt zręcznie, ale taka już specyfika tego biznesu. W grze natomiast najważniejsze jest, żeby wszystko było jasne i ten efekt osiągnięto (chyba) w całości.

Teraz zostaje trzymać kciuki, by Galakta dała radę z dodatkami. Że FFG jeszcze ich nie zapowiedziało? Gołym okiem widać, że będą - choć nie można powiedzieć, by w obecnej wersji gra wydawała się jakoś szczególnie niekompletna (chociaż wiem, że pewnie wiele osób "coś" by w niej jeszcze chciało zobaczyć).
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: Dabi »

W kwestii jakości tłumaczenia - zdecydowanie ujdzie. Tego i owego można się czepić, ale już zarzucanie tłumaczowi zerową znajomość tematyki jest grubo na wyrost. Oczywiście, pewne rzeczy po polsku brzmią niezbyt zręcznie, ale taka już specyfika tego biznesu. W grze natomiast najważniejsze jest, żeby wszystko było jasne i ten efekt osiągnięto (chyba) w całości.
Ujdzie to prawda.

Ja akurat chociaż nie jestem za bardzo wyczulony na błędy to tu mnie to akurat kłuło. Tłumacz nie znał pewnych podstawowych pojęć związanych ustrojem państwa.

Przetłumaczenie Civil Service jako służby cywilne zamiast służba cywilna razi po oczach. Jest akceptowalne przy pewnej dobrej woli ale szkoda, że tłumacz nie zadał sobie chociażby minimum trudu aby zrozumieć to co tłumaczy.

Ostatnio broniłem tłumaczenia Galakty w Battle Star Galactica, bo pojawiła się opinia jakoby executive order = dekret prezydencki to złe tłumaczenie.

Tutaj niestety zabrakło takiej staranności. Ale ogólnie bardzo dobrze, że gra wyszła :)

Jeszcze
scout -> wozy
code of law - kodeks prawny
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: B »

No, w końcu konkretne przykłady tłumaczeń - i już wiem że PL sobie podaruję. Dzięki za heads up.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: pan_satyros »

hmm zachodzę w głowę, z której strony 'scout' oznacza wozy. Jakaś ułańska fantazja.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 158 times

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: Zet »

pan_satyros pisze:hmm zachodzę w głowę, z której strony 'scout' oznacza wozy...
Od strony figurki :D
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: palladinus »

A ja jak pierwszy raz zagrałem w wersję angielską, pomyślałem dlaczego na settlersów kazali mówić scout? :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: pan_satyros »

Zet pisze:
pan_satyros pisze:hmm zachodzę w głowę, z której strony 'scout' oznacza wozy...
Od strony figurki :D
http://images1.wikia.nocookie.net/__cb2 ... cepalm.png
Galakta chyba nigdy się nie nauczy ;p
Rudolph
Posty: 99
Rejestracja: 13 maja 2011, 19:56
Lokalizacja: Rybnik/Zabrze

Re: Sid Meier`s Civilization: Gra Planszowa

Post autor: Rudolph »

Ja i tak pewnie będę wołał na to wszystko settlers :D ... w końcu scout ni jak nie kojarzy mi się ze scoutem :P
ODPOWIEDZ