Drako / Drako: Smok i Krasnoludy (Adam Kałuża)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: Figas »

W święta zagrałem parę partii i gra się OK. Z czego zaznaczam, (tak jak ktoś już napisał) że smokiem trzeba uciekać. Jak nie uciekał to bardzo szybko dostał.
Polecam jako przerywnik.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: adam_k27 »

Zwycięstwo smoka przed czasem przez zagryzienie/spopielenie wszystkich krasnoludów wydaje się w tej grze raczej praktycznie niemożliwe. Tymczasem wczoraj udało mi się tego dokonać. Wczoraj grałem z moim 9 letnim synem i udała mi się ta sztuka. Piszę to nie po to żeby się chwalić tym że sromotnie ograłem dzieciaka, ale żeby uświadomić innych graczy że takie zakończenie gry też jest możliwe. Smok bowiem chociaż słabszy, to ma kilka miażdżących ataków, które jednak rzadko się udają bo krasnoludy mają w talii dużo kart obrony. Dodam też że dzieciaki bynajmniej nie grają słabo, co prawda z reguły z nimi wygrywam, ale nigdy nie daję im fory, a od czasu do czasu i tak udaje im się ze mną wygrać.

Jak mi sie udało wygrać? Od początku miałem podwójne zionięcie i silne ataki, ale kiepsko było z blokami, wiec przez kilka tur cofałem się dobierałem karty, sporadycznie coś tam atakowałem, starając się ustawiać poza zasięgiem kusznika i w dogodnej pozycji do użycia ognia. Syn mnie gonił i atakował. W pewnym momencie zaszarżował doskoczył dwoma krasnoludami i wykorzystał podwójny atak, zbijając mi cały pancerz i uszkadzając lekko skrzydła. Tyle że została mu tylko jedna karta w ręce. Ja wtedy Wykorzystałem podwójne zionięcie za 2 na dwóch krasnoludów i ugryzłem za 3. Syn nie miał bloków i wszystko weszło. Najsilniejszy krasnolud po tym miał już tylko jeden życia. Syn go wycofał ja zaś zacząłem kombinować jak mu tego krasnoluda dobić. Udało mi sie to szybko zrealizować bo synowi bloki nie dochodziły. Po paru turach i kilku wymianach ciosów miałem znowu szczęście, bo udało mi się kombo dwóch zionięć jednego za 1 i jednego za 2 na dwóch krasnoludów jednocześnie. Co prawda straciłem już latanie ale miałem jeszcze 4 punkty życia, a synowi został już tylko kusznik z 2 punktami życia. To już raczej przesądzało wynik, ale zobaczyłem, że jest szansa wygrać przed czasem bo kart zeszło dopiero niewiele ponad połowę. No i wtedy ja zacząłem atakować, a syn się cofać i unikać walki. W końcu jednak syn udeżył i zniszczył mi chodzenie, ale moja kontra kosztowała go utratę ostatniego punktu życia. No i tym sposobem wygrałem, mając jeszcze 2 punkty życia.

A tak z innej beczki, kiedy możnaby się spodziewać jakiegoś dodatku, albo może kontynuacji (Drako 2)?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: maciejo »

Dołącze się do pytania o dodatek.
:arrow: adam_k27
A ja myślę,że się jednak chwalisz :lol:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4049
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 151 times

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: lacki2000 »

Mnie zastanawia jak się przełoży możliwość gry online na yucata.de na sprzedaż wersji pudełkowej. Generalnie uważam, że takie wersje online pomagają w sprzedaży dobrych gier. Ale pewnie ciężko to pomierzyć z tak rozproszonych i często tajnych danych sprzedażowych.
I co ciekawe aktualnie w rankingu 10 najlepszych graczy i 10 najczęściej grających nie ma ani jednego zadeklarowanego Polaka (przodują Amerykanie i Niemcy).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: Czochrun »

adam_k27 pisze:Zwycięstwo smoka przed czasem przez zagryzienie/spopielenie wszystkich krasnoludów wydaje się w tej grze raczej praktycznie niemożliwe.
Przyznam się, że też raz tak przegrałem, ale jest to spowodowane rażącymi błędami, np. wypstrykanie się z kart czy złe ustawienie.
Thomas
Posty: 12
Rejestracja: 31 mar 2014, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: Thomas »

mam pytanie co do zasad:

kto decyduje gdzie położyć znacznik rany smoka (po zapełnieniu obowiązkowo czterech górnych)? - czy kładąc znacznik obok umiejętności zionięcia ogniem następny mogę położyć na umiejętności chodzenia a jeszcze następny na umiejętności latania? Czy rozpoczynając uszkodzenia przy umiejętności latania - muszę je kontynuować?
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: adam_k27 »

Thomas pisze:mam pytanie co do zasad:

kto decyduje gdzie położyć znacznik rany smoka (po zapełnieniu obowiązkowo czterech górnych)? - czy kładąc znacznik obok umiejętności zionięcia ogniem następny mogę położyć na umiejętności chodzenia a jeszcze następny na umiejętności latania? Czy rozpoczynając uszkodzenia przy umiejętności latania - muszę je kontynuować?
Nie ten dział. Jest dział zasady - pytania i wątpliwości. Co do samego pytania. O tym gdzie zadane zostaną rany smokowi decyduje gracz grający krasnoludami. Pierwsze cztery rany zawsze muszą iść w pancerz smoka, pozostałe może rozłożyć dowolnie jak mu się podoba.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: Coen »

adam_k27 pisze: A tak z innej beczki, kiedy możnaby się spodziewać jakiegoś dodatku, albo może kontynuacji (Drako 2)?
Odświeżę trochę temat i podczepię się pod pytanie adama, czy wiadomo coś o dodatku/kontynuacji do Drako?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: Fegat »

Z cyklu PIMP MY DRAKO

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pudełko zrobione z podkładu pod panele, sztywnego, 5mm. Figurkiniestety zapaćkane farbą... Muszę chyba kupić podkład w sprayu.


Odnośnie samej gry, grałem w nią wczoraj z 4 letnim kuzynem, tak więc zasady banalnie proste. Niestety balans gry leży i kwiczy, gra smokiem na "przetrzymanie" przeciwnika to 75% zwycięstw. Gdyby smok musiał zabić chociaż jednego albo dwa krasnoludy, to grałoby się znacznie trudniej, niestety smok w większości partii gra na czas, a biedne krasnoludy z krótkimi nóżkami próbują dogonić bydlaka :P

Cena gry też nie napawa optymizmem... Materiały i sposób wydania bdb, natomiast grafik jest mało i często się powtarzają, samych kart też jest niewiele, figurki są dużo lepsze od descentowych itp itd, do tego są żywiczne, a nie twardy plastik, ale za 70 zł czuć niedosyt.
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: Andarist »

co do robionego pudelka, to masz na mysli tylko wnetrze/przegrodki? czy samo pudelko tez zrobiles sam?
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
serafin098
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2011, 14:16
Lokalizacja: Częstochowa

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: serafin098 »

Na pewno to 75% zwycięstw smoka to zasługa jego dobrej gry? Czy złej krasnali? Czy obu na raz? :)
Skoro smok Ci cały czas spiernicza, to pomyśl nad dobrym ustawianiem krasnali i wykorzystaniem comba - furia + siatka + podwójne ataki.
Fakt krasnalami gra się trudniej, co nie oznacza, że mają mniejsze szanse.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: Fegat »

Wnętrze, nie wiem jak to się fachowo nazywa:)

@edit to ja gram smokiem :D
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
ripperek
Posty: 22
Rejestracja: 15 lut 2015, 12:10
Has thanked: 4 times

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: ripperek »

Czy nowa wersja będzie dużo się różniła od starej? Pytam w kontekście dodatku i jego kompatybilności ze starą wersją.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Drako / Drako: Smok i Krasnoludy (Adam Kałuża)

Post autor: krisow »

Kilka miesięcy temu wydawca pisał tak: "Skala figurek w Drako 2 będzie większa od pierwszej edycji Drako, ale nie uniemożliwi to przeprowadzenia rozgrywki. Kolejne dodruki Drako będą miały już figurki w większej skali i zaprojektowane na nowo (bardziej dynamiczne i z większą ilością szczegółów)".
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Drako / Drako: Smok i Krasnoludy (Adam Kałuża)

Post autor: RUNner »

Odkopuję temat :)
Ostatnio gram z 8-letnią córką. Ona gra smokiem, a ja krasnalami. Wiadomo, smok powinien być ruchliwy, co nie do końca pasuje mojej córce, która lubi kąsać. Dlatego na razie przegrywa, ale coraz częściej wyciąga wnioski i stara się uciekać. Dobra, lekka gra do szybkiego rozstawienia i rozegrania dynamicznej partii, albo dwóch.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Drako / Drako: Smok i Krasnoludy (Adam Kałuża)

Post autor: noowy »

Mam podobne doświadczenia z grania gdy syn miał 7 lat. Zdecydowanie lepiej i łatwiej szło mu krasnoludami, grania smokiem jeszcze trochę nie ogarniał. Teraz ma 8-lat i w sumie musimy znowu spróbować - zainspirowałeś mnie żeby odkurzyć pudło :) Jeśli gra załapie, to może w końcu nabędziemy drugą część.
Gra jest bardzo dobrą 2-osobówką (imho jedna z lepszych gier polskich autorów) - szybka, łatwe zasady, niegłupia, fajnie wykonana i potrafi dostarczyć trochę emocji.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Drako / Drako: Smok i Krasnoludy (Adam Kałuża)

Post autor: RUNner »

Mam obie części i nie potrafiłbym wskazać lepszej. Do grania z żoną wybieram drugą, ale z córką raczej jej nie będę testował. Wydaje się być nieco trudniejsza do ogarnięcia pod względem taktycznym.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
azazelmo
Posty: 888
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 276 times

Re: Drako / Drako: Smok i Krasnoludy (Adam Kałuża)

Post autor: azazelmo »

RUNner pisze: 12 kwie 2022, 10:33 Mam obie części i nie potrafiłbym wskazać lepszej. Do grania z żoną wybieram drugą, ale z córką raczej jej nie będę testował. Wydaje się być nieco trudniejsza do ogarnięcia pod względem taktycznym.
O, to mnie zaciekawiłeś. Po recenzji Gradania skreśliłem drugą część ze względu na respawn (jest jakiś polski odpowiednik?) łuczników, co wymusza taktykę:
Spoiler:
Nie ma z tym takiego problemu?
Też grałem z synem. Podobało mu się, ale widzę, że dla przedszkolaka to trochę za dużo emocji. A jakie teorię musiałem dorabiać, jak krasnoludy ginęły…
Żal mi tylko trochę, że mamy starą edycję, bo figurki w nowej wyglądają znacznie lepiej. Przynajmniej smok. Może się szarpnę kiedyś.
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 80 times
Been thanked: 76 times

Re: Drako / Drako: Smok i Krasnoludy (Adam Kałuża)

Post autor: Sloth »

Jedna z moich pierwszych gier. Tak jak 95% innych poszła w drugie ręce, ta leży na półce. Ograna dziesiątki jak nie setki razy. Jeszcze jak moja połowa czasem grywała ze mną to była wielokroć rozkładana. Z córką grana od 7 roku, teraz ma 9,5 i również chętnie zagra. Bardzo proste zasady, świetnie wykonane figurki, mnóstwo emocji przy stole, radość podwójna jak smok wygra. Do tej pory najlepszy skirmish do grania z dzieckiem jaki miałem.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Drako / Drako: Smok i Krasnoludy (Adam Kałuża)

Post autor: RUNner »

azazelmo pisze: 12 kwie 2022, 10:56
RUNner pisze: 12 kwie 2022, 10:33 Mam obie części i nie potrafiłbym wskazać lepszej. Do grania z żoną wybieram drugą, ale z córką raczej jej nie będę testował. Wydaje się być nieco trudniejsza do ogarnięcia pod względem taktycznym.
O, to mnie zaciekawiłeś. Po recenzji Gradania skreśliłem drugą część ze względu na respawn (jest jakiś polski odpowiednik?) łuczników, co wymusza taktykę:
Spoiler:
Nie ma z tym takiego problemu?
Tak, może być z tym pewien problem ale z drugiej strony, skoro wiadomo że Trolle się na niego rzucą, to można popracować nad wykorzystaniem tego elementu. Gram Rycerzami i respawn nie jest niezbędny do zwycięstwa, ale taktyka gry mocno zależy od kolejności dobieranych kart. Taki urok mechaniki. Dlatego najlepiej grać rewanż ze zmianą stron, lub podejść do gry z pewnym dystansem. Partie są krótkie i na pewno można próbować ciągle nowych pomysłów.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Drako / Drako: Smok i Krasnoludy (Adam Kałuża)

Post autor: tekknoboy »

Do zakupu przekonało mnie właśnie nowe wydanie i te figurki. Do grania z moim 7latkiem, jak znalazł
Przy czym gra ma cykl życia mniej więcej taki:
-w końcu trafia na stół
-grane są 2 gry pod rząd: raz masz smoka, raz krasnali
-no i starczy.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Drako / Drako: Smok i Krasnoludy (Adam Kałuża)

Post autor: RUNner »

Zagrałem wczoraj Smokiem, a córka Krasnoludami i 2 razy mnie złoiła! Smok jednak musi być bardzo ruchliwy żeby wygrać, a ja bez sensu poszedłem na wymianę ciosów.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Drako / Drako: Smok i Krasnoludy (Adam Kałuża)

Post autor: bobule »

Drako to nasze takie rodzime Unmatched, które po prostu się nie przebiło (w sensie, nie przebiło się aż tak jak Unmatched. A gra jest po prostu dobra :) Osobiście jestem wielkim fanem mechaniki zagrywania kart, co generuje możliwy ruch/atak. Jedynie grając Trolle na Rycerzy mam wrażenie, że Rycerze w przypadku śmierci tego przyzywającego w 9 na 10 przypadków są w czarnej dziurze (szczególnie jeżeli nastąpi to na samym początku gry).
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Drako / Drako: Smok i Krasnoludy (Adam Kałuża)

Post autor: E2MD »

Chciałbym kupić Drako w wersji angielskiej - na prezent.
Czy macie jakąś podpowiedź gdzie to można zrobić w miarę szybko za relatywnie normalne pieniądze?
Tak do 150 pln bym dał jak będę miał do końca miesiąca.

W Rebelu nie ma, na Amazonie najszybciej za trzy tygodnie za odpowiednik 175pln. W czeskich sklepach jest tylko czeska wersja. Co ciekawe nie ma wersji niemieckiej, ale też nic w znanych mi sklepach DE nie znalazłem.

Z góry dziękuję za podpowiedzi
Nie przyszedłem tutaj wygrać
azazelmo
Posty: 888
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 276 times

Re: Drako / Drako: Smok i Krasnoludy (Adam Kałuża)

Post autor: azazelmo »

E2MD pisze: 13 kwie 2022, 22:10 Chciałbym kupić Drako w wersji angielskiej - na prezent.
Czy macie jakąś podpowiedź gdzie to można zrobić w miarę szybko za relatywnie normalne pieniądze?
Tak do 150 pln bym dał jak będę miał do końca miesiąca.

W Rebelu nie ma, na Amazonie najszybciej za trzy tygodnie za odpowiednik 175pln. W czeskich sklepach jest tylko czeska wersja. Co ciekawe nie ma wersji niemieckiej, ale też nic w znanych mi sklepach DE nie znalazłem.

Z góry dziękuję za podpowiedzi
Nie wiem jak druga edycja gry, ale ja w pierwszej obok polskiej instrukcji mam angielską. Może druga ed. też tak ma?
ODPOWIEDZ