Drako / Drako: Smok i Krasnoludy (Adam Kałuża)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: tysma »

Gabriel pisze:Tak naprawdę, fabuła nadal zmusza gracza sterującego krasnoludami do trudnego wyboru. Generalnie idą usiec usidlonego, młodego smoka, który po prostu się broni... To aż przykre.

Czy nikt nie pomyślał o takim wariancie - czarodziej rzucił spętanie na straszliwego drakolicza. Nieumarła bestia jest więziona, ale nie na długo. Magiczne liny w końcu pękną i rzuci się ona do ataku na miasto. Wtedy nic nie zdoła jej powstrzymać. Bohaterowie mają niewiele czasu by pokonać spętanego nieumarłego, gdyż czarodziej podtrzymujący zaklęcie z każdą chwilą słabnie.
Sorry, ale to co napisałeś jest przesadzone, nie chce Cię obrazić, ale na maksa mnie to rozbawiło:D Jest to po prostu, dziwaczne i tandetne (magiczne niewidzialne liny?). Na dodatek właśnie tak w grze jest, tylko opisane normalnie, smok się uwolni to będzie dalej atakował wioski to samo co u ciebie tylko bez harrych potterów.

Wszyscy się czepili tego, że smok jest złapany i się broni, ale jakoś umyka wam dlaczego został złapany.
Ten spętany smok, gdyby nie był złapany w pułapkę to za pewne by latał nad wioskami i pożerał dzieci, kobiety w ciąży, a bydło gwałcił (w trailerze nazwali to "nieustannym zagrożeniem dla mieszkańców"):DD I za pewne to zrobi jak krasnoludom skończy się talia i się uwolni czyli to samo co ty napisałeś zaatakuje miasto. Nie wiem, więc co Ci nie pasuje w celu gry, jej historyjce jak chodzi w niej o to samo co w Twojej.
Ktoś Ci wchodzi z butami do chaty porwać/zabić kogoś z rodziny to co byś najchętniej zrobił, złapał i ukatrupił drania:)
Może dla któregoś z krasnoludów to jest zemsta, za zjedzenia całej rodziny przez smoka, który z żeber jego 2 letniego synka zrobił sobie wykałaczki:DD Tak powinien być przedstawiony smok, jako krwiożercza bestia nie znająca litości, a nie jak w filmach ofiara z kodeksem honorowym:)
Tele
Posty: 88
Rejestracja: 28 wrz 2006, 09:39

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: Tele »

Z mojego doświadczenia wynika że gra jest zbalansowana.
Smok ma nieco bardziej oczywistą taktykę prowadzącą do zwycięstwa (uciekanie) co oznacza, że w wielu grupach może się zdarzyć kilka partii pod hasłem: krasnoludy nie mogą wygrać. A jednak mogą, wszystko zależy od gracza i kart, w tej właśnie kolejności.
Poza tym mi na przykład łatwiej się gra smokiem, bo naturalnie lubię się bronić, uciekać i kontratakować w odpowiednim momencie, jak ktoś woli cały czas cisnąć, napierać, nie dawać ani chwili oddechu i wyprowadzać masakrujące akcje to będzie mu się lepiej grało krasnalami. W tej chwili jak gram "na poważnie" to bardzo dużo jest blefowania. Im mniej przeciwnik wie co ja tam mam na ręku tym lepiej, a krasnal jak się raz zawaha w odpowiednim momencie to czasem może się żegnać z wygraną.
Generalnie Drako to dla mnie taka trochę piłka nożna. Jak uda się zdobyć przewagę to przeciwnikowi bardzo trudno to nadrobić i stronie przeważającej gra się zdecydowanie łatwiej. Dlatego warto od początku być uważnym i nie dać się gdzieś zblatować.

Krasnolud musi używać sieci - najlepiej w sytuacji gdy jest przygotowany do ataku dwoma krasnoludami na raz a nawet wtedy jak ma nadzieję że zmusi smoka żeby tak myślał. 2 akcje na uwolnienie to nie mało, można w ten sposób nie tylko smoka poharatać ale i zdobyć przewagę tempa, co w tej grze bywa dużo. No chyba że mu pozwolicie radośnie ciągnąć karty w pętach, wtedy już po was.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: Gabriel »

Tysma: chyba nie grałeś w Smoki&Lochy, gdzie jest dużo takich czarów. Generalnie chodzi o spętanie czarem, czy jakikolwiek sposób. Sądzę, że gdyby charakter postaci (smoka) był bardziej spolaryzowany, gra byłaby łatwiejsza w odbiorze. Tak, całość kojarzy mi się z filmem, gdzie myśliwi idą ukatrupić zwierzaka. Dorywają go jak jest we wnykach i mają go dobić... ale nie mogą, bo on ma prawo do życia. Potem go usypiają i wypuszczają gdzieś indziej.

Teraz jest podobnie, tyle że tytułowy zwierzak idzie do krainy wiecznych łowów.

Hipotetycznie, które z tych dwóch pasuje do Drako:

1. Dobij lisa we wnykach, który zjada ci kury we wsi. Lis jest szczwany, może pogryźć (bo się broni).
2. Pokonaj bestię, która pożre was wszystkich. Cienki łańcuch to wasza jedyna szansa, ale nie na długo - jak potwór się zerwie, to po was...
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: tysma »

Gabriel pisze:Tysma: chyba nie grałeś w Smoki&Lochy, gdzie jest dużo takich czarów. Generalnie chodzi o spętanie czarem, czy jakikolwiek sposób. Sądzę, że gdyby charakter postaci (smoka) był bardziej spolaryzowany, gra byłaby łatwiejsza w odbiorze. Tak, całość kojarzy mi się z filmem, gdzie myśliwi idą ukatrupić zwierzaka. Dorywają go jak jest we wnykach i mają go dobić... ale nie mogą, bo on ma prawo do życia. Potem go usypiają i wypuszczają gdzieś indziej.

Teraz jest podobnie, tyle że tytułowy zwierzak idzie do krainy wiecznych łowów.

Hipotetycznie, które z tych dwóch pasuje do Drako:

1. Dobij lisa we wnykach, który zjada ci kury we wsi. Lis jest szczwany, może pogryźć (bo się broni).
2. Pokonaj bestię, która pożre was wszystkich. Cienki łańcuch to wasza jedyna szansa, ale nie na długo - jak potwór się zerwie, to po was...
No nie grałem, ale przecież w Drako jest spętany tylko nie czarem (co mi się kojarzy z harry potterem, ruszczką RÓŻDŻKĄ i dziadkiem z zabawnym kapeluszem i długą brodą jak panoramix). Po co wpleść w historię jakiegoś czarodzieja który, ani nie występuje, ani nie ma żadnej funkcji w grze. Bezsensu, czy to ważne kto go złapał, złapały krasnoludy i chcą go zabić.
Jaki to film ? gdzie myśliwi idą dobić zwierzaka we wnykach? Bo o tym kodeksie i ofierze co ja pisałem to "ostatni smok" i pewnie w wielu bajkach tak jest podobnie, nie oglądałem "jak wytresowac smoka":D
I nie wiem jak może Ci się kojarzyć Drako z tym że go usypiają i wypuszczają na wolność jak w grze chodzi o to, żeby zabić gnoja:) Zero litości, dla bestii która pozbawiła życia wiele istot.

Do drako pasuje 2, znaczy nie pasuje, tylko tak po prostu jest. Przynajmniej tak sądzę po trailerze i ogólnym wyobrażeniu o wielkich dzikich bestiach, nie wiem jak jest to opisane w instrukcji.
Dobra bez odbioru, bo to nie ma większego znaczenia dla gry.
Ostatnio zmieniony 02 gru 2011, 15:34 przez tysma, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: Gabriel »

Dla mnie ma takie, że teraz ciężej mi będzie "sprzedać" grę żonie, to wszystko.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: tysma »

Ale nie rozumiem, Twojej żonie nie bedzie pasowało to, że krasnoludy chcą ubić takiego hitlera tamtych "czasów"?:D

Wiele osób ma w głowie, właśnie chyba przez filmy, że smok to taki jednak fajny zwierzak (dlatego nie zgadzałem sie z postem Geko, że znów tak jak w filmach bestia jest zła, a dobrzy ludzie chca ją pokonać wg mnie w filmach jest odwrotnie). I w Drako krasnoludy które chcą go ubić są złe, a smok jest biedną, uciemiężoną, bogu ducha winną ofiarą. I chyba dlatego nie podoba im się ten motyw z próbą zabicia uwięzionego zwierzęcia.
Jednak jeśli popatrzymy na to w taki sposób, że ten smok wcale nie jest taki super koleś jak to jest w większości filmach tylko bestia, dla której reszta jest zwierzyną łowną to krasnoludy tutaj będą tymi dobrymi którzy chcą pozbawić świata tej strasznej istoty, przez którą w strachu żyją wszyscy.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: kwiatosz »

No i to złoto, co go smok pilnuje, pozwoli wykarmić tysiące chłopskich dzieci, które potem wyrosną i dalej będą chłopami, dzięki czemu plony będą bardziej obfite, co zmniejszy głód w całym królestwie i wszystkim będzie się żyło dostatniej.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: BartP »

Po prostu nie wierzę w to, co czytam.
Powiedz żonie, co chcesz. Że trzymają go niewidzialne pajęczyny megazłego nekromanty.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: Gabriel »

A mnie zastanawiają wasze emocjonalne odpowiedzi :). Dyskusja tylko o temacie gry, a sypią się "bzdury", "niedorzeczne", "nie wierzę w co czytam". Aktualnie ja nie wierzę w to co czytam ;).

Sami napisaliście, że ludzie mają w głowie pozytywny obraz smoka. Żeby nie szukać daleko - Ostatni Smok, Eragon, Jak wytresować smoka... no i tona gier komputerowych, gdzie smoki to często pozytywne stworzenia. Jeżeli były obecne w fabule jako wrogowie, to ich zło było wyraźniej zaznaczone i jednoznaczne.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: tysma »

Jeśli Twojej żonie żal dobrego smoka to niech gra smokiem i go uratuje, a najlepiej niech zabije złych krasnoludów, co jest chyba trudne- będzie wyzwanie to będzie dużo rozgrywek.

Ponawiam prośbę, gra jest jako prezent na gwiazdkę i nie rozpakowuje jej do tego czasu. Mógłby ktoś zmierzyć szerokość i dlugość karty czy koszulki mini chimera 43x65mm będą pasować?
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: tysma »

Mam pytanie czy wszystkie egzemplarze mają tak ciemną plansze i karty? Czytałem o tym parę komentarzy w sklepach, że elementy ciemne, że niby to dla klimatu. Mi to wygląda na złą nie wiem kalibracje monitorów na którym były projektowane elementy gry i inną w drukarni. Kolory u projektanta byly ok, a w drukarni już ciemne. Jak ktoś ma problem ze wzrokiem to już w ogole masakra.
Sama gra, mechanika i pomysł, świetny. Prawie ideał, szybka, jest losowość, trochę pomyślunku. Natomiast wykonanie tak zachwalane w wielu komentarzach wg. mnie jest słabe. Wyjątkiem są figurki, ale plansze i karty powoduję u mnie mrużenie oczu. Na przykład karta ataku wręcz z krasnuludem posługującym się toporem, grafik zrobil fajną postać fajnie to namalował, natomiast karta jest tak ciemna, że trudno dostrzec szczegóły- broda jest tak ciemna, że zlewa się w jedną ciemną plamę.

Do jakich wydań były dodawane korkowe podstawki, ja w swoim ich nie znalazłem?:)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: folko »

Plansza i karty faktycznie są trochę ciemne. Co do korkowych podkładek - były w preorderze i na Essen.
adamatom
Posty: 96
Rejestracja: 26 sty 2010, 22:02

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: adamatom »

Też muszę przyznać, że grając w Drako przy stonowanym świetle zauważałem tylko ikony, a na obrazki na kartach już w ogóle nie zwracałem uwagi bo zlewały się. Plansze też trochę zbyt mroczne. Klimat mają, ale są niewyraźne "na pierwszy rzut oka". Faktycznie może błąd w kalibracji lub inna paleta kolorów. Ale ze swojego doświadczenia wiem, że zawsze przy większej ilości drukarnia drukuje przykładowy wydruk. Chociażby na innej drukarce (wiadomo sprzęt inny) ale kalibracja ta sama. Poza tym wystarczy otworzyć plik z projektem w drukarni na ich komputerze. W porządnej drukarni wydruk nie powinien odbiegać praktycznie w ogóle od podglądu.

Ale jeśli taki był projekt i zamierzenia twórców: wprowadzenie takiego klimatu. To nasze drukarskie gdybania są bezzasadne ;)
Awatar użytkownika
Kpt. Bomba
Posty: 160
Rejestracja: 23 paź 2011, 19:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: Kpt. Bomba »

Sugeruję autorowi gry i/lub wydawcy obniżenie wieku minimalnego.
Mój sześciolatek i sześciolatek sąsiadów "weszli" w grę z marszu. Grają aż miło popatrzeć.
Początkowo kategoria wiekowa 8+ trochę mnie zniechęciała. Bałem się, że moje dzieci szybko się zniechęcą przez zbyt duży stopień złożoności. O mały włos kupiłbym coś innego :)
Na szczęście zaryzykowałem i okazało się to strzałem w dziesiątkę.

Wiem, że kategoria wiekowa to raczej sugestia niż jakaś sztywna kategoria alesześciolatki mogą spokojnie w to grać.
Ostatnio zmieniony 25 gru 2011, 20:44 przez Kpt. Bomba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: folko »

Niestety z kategorią to tak różnie bywa, że czasami lepiej dać wyższą... to temat na tak szeroką opowieść, że aż mi się nie chce tego opisywać ;-)
Awatar użytkownika
Kpt. Bomba
Posty: 160
Rejestracja: 23 paź 2011, 19:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: Kpt. Bomba »

Rozumiem, że masz jakieś doświadczenia w tej materii :)
Ok. Chciałem tylko podzielić się osobistymi wrażeniami.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: rastula »

w drako jeszcze nie grałem, ale za to pomalowałem figurki , użyłem własnych hexów i zaprosiłem gości z krasnoludzkiej karczmy ;)

Obrazek


Obrazek


więcej zdjęć w galerii


https://picasaweb.google.com/1059276204 ... 5630/Drako
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: mig »

obłędne :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: WRS »

Wspaniałe!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: Czochrun »

Nice one!
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: surmik »

super :)

P.S. a i tak prototyp wyglądał lepiej ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: rastula »

dziekuję za miłe słowa


w malowaniu minisów powoli zaczynam osiągac efekty, na które mogę spojrzec bez odrazy ;-)
surmik pisze:super :)

P.S. a i tak prototyp wyglądał lepiej ;)
zgadzam się :)

te hexy robione były w innym celu ( do gry wojennej memoir 44) ale się tak jakoś spontanicznie wczoraj zabrałem do zdjęć i wpadły mi w ręce ;-)


figurki, sczególnie smoka będe jeszcze dopieszczał, ale najpierw chce wreszcie zagrać :D
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: folko »

rastula pisze: figurki, sczególnie smoka będe jeszcze dopieszczał, ale najpierw chce wreszcie zagrać :D
Fajnie CI to wyszło, szczególnie właśnie w połączeniu z tymi hexami :)
A gra... mam nadzieję że Ci się spodoba :)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: maciejo »

Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: DRAKO Adama Kałuży (aka Łowcy Smoków)

Post autor: rastula »

maciejo pisze:Też pomalowałem :D nie tak ładnie jak kol.rastula ale się starałem :roll:
oto moja wersj brudnych kopalnianych krasnali z dobrego smoka :wink:
aj tam, aj tam

miło mi ale nie widze różnic w naszych malarskich osiagnieciach :D

smok , moim zdanie wyszedł ci zdecydowanie lepiej ( choć mojego uważam za jeszcze niedokończonego) a figurki to juz tylko kewstia gustu i wizji...
ODPOWIEDZ