Santiago de Cuba (Michael Rieneck)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1531
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Santiago de Cuba (Michael Rieneck)

Post autor: Furan »

Pojawiły się reguły do Santiago de Cuba - młodszego brata Cuby i Hawany.
Trzeba mieć bardzo silna wyobraźnię, żeby kojarzyć tę mechanikę z Fincą (kręcimy się po kółeczku, no dobra, ale to dużo za mało)... jednak mnie zastanawia co innego:
Co mają wspólnego tancerka i port, jeśli (chciałem napisać: jeśli w obu zdobywa się VP :D) jedna i drugie dają VP? Przerasta to chyba moją (chorą) wyobraźnię.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Santiago de Cuba

Post autor: Filip z Lublina »

Jakieś fajne. Do poczytania.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Santiago de Cuba

Post autor: wc »

Wygląda - jak cała "kubańska" seria gier prześlicznie.
Mam tylko nadzieję, że nie będzie to taka masakryczna porażka jak karciane filary tego samego autora.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Santiago de Cuba

Post autor: jax »

Po łebkach przeczytałem. Raczej zniechęcające wrażenia. Wygląda na strasznie sztampową i nie-nowatorską grę. Kwintesencja 'kolejne standardowe euro'.

Ale polecam przeczytać samemu :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Santiago de Cuba

Post autor: RunMan »

Mam inną grę tego autora - Świat bez końca. Niestety Santiago de Cuba wydaje mi się być klonem z lekko zmienioną mechaniką i innym światem przedstawionym. Słowem - dla mnie nic ciekawego, nie kupiłbym tej gry
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Santiago de Cuba

Post autor: yosz »

A ja bym z chęcią zagrał bo może być przyjemna średniej wagi gra, ale raczej nic wielkiego na dłuższą metę. Niestety odcinanie kuponów.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
ScripterYoda
Posty: 136
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:05
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Santiago de Cuba

Post autor: ScripterYoda »

Ciekawe ile jeszcze gier powstanie wykorzystujących grafiki z Cuby? :)
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angulo cum libro.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1531
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Santiago de Cuba

Post autor: Furan »

yosz pisze:A ja bym z chęcią zagrał bo może być przyjemna średniej wagi gra, ale raczej nic wielkiego na dłuższą metę. Niestety odcinanie kuponów.
Po przeglądnieciu reguł ponownie, stwierdzam że z małonowatorskich tytułów średniociężkich już bardziej chyba ciekawi mnie Firenze.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Santiago de Cuba

Post autor: draco »

Przeczytałem reguły i może nie w grze nic nowatorskiego, ale mechanizmy wydają się zapewniać dużą grywalność. w każdej rozgrywce inaczej będą rozłożone budynki i osoby, co zapewnia dużą zmienność rozgrywek. Gra jest na tyle prosta i ma przejrzyste oznaczenia, że w kategorii gier rodzinnych jest pewniakiem. Wydaje się, że dla nowicjuszy będzie super, a dla maniaków raz na jakiś czas do zagrania.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Santiago de Cuba

Post autor: wc »

Santiago AND Cuba

Jesteśmy po pierwszej partii.
Dramatu nie ma, ale szału też nie.
Odczuwalny jest problem małego wyboru akcji przy braku kasy. Przez to zdarzyło się jednemu z graczy, że przez całą grę robił właściwie akcje z 3-4 postaci (w każdej kolejce przed jego ruchem auto stało prawie w tym samym miejscu).
Pojawiły się też fajne combosy. Dużą zaletą jest fakt, że w kolejnej rozgrywce te combosy będą inne.
Dzisiaj albo jutro kolejna partia.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Santiago de Cuba

Post autor: Tycjan »

Bardzo obszerny "Rzut okiem" autorstwa wc na stronie ŚGP: http://sgp.wydawnictwoportal.pl/2011/10 ... nam-pisac/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Santiago de Cuba

Post autor: sipio »

Na rynku pojawiła się w przedsprzedaży w dość atrakcyjnie cenie.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Santiago de Cuba

Post autor: cezaras »

no tak :)
recenzja wc + cena w przedsprzedaży = ...wynik może być tylko jeden :)
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Santiago de Cuba

Post autor: Filippos »

Powiem krótko - kupować! Jak dla mnie gra targów. Lekka, szybka, świetna. Porównywalna do Havany jeśli chodzi o poziom skomplikowania ale dobrze działa też na więcej niż dwie osoby. :D
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Santiago de Cuba

Post autor: DDP »

Polska instrukcja tez juz jest gotowa (bedzie w Reblu jak tylko pojawi sie ten tytul w sprzedazy;)
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Santiago de Cuba

Post autor: folko »

Filippos pisze:Powiem krótko - kupować! Jak dla mnie gra targów. Lekka, szybka, świetna. Porównywalna do Havany jeśli chodzi o poziom skomplikowania ale dobrze działa też na więcej niż dwie osoby. :D
Ja powiem tak. Gra lekka, szybka, przyjemna, dopracowana. Bardziej podoba mi się Havana (dla 2), Santiago powinno dobrze chodzić w każdym składzie... Z drugiej strony nie wiem czy za szybko się nie znudzi i czy nie jest za lekka.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Santiago de Cuba

Post autor: Veridiana »

Well well well... nie spodziewałam się, że taka lekka gra, do tego pt. weź walec, zamień walec, sprzedaj walec tak mi się spodoba. i spodoba się pomimo syndromu "w swojej kolejce ciągle jestem w tym samym miejscu". nie liczyłam pól, ale chyba jakieś podzielne przez cztery to uliczne towarzystwo. fajnie, że wynik nas na koniec zaskoczył. generalnie, po jednej rozgrywce bardziej pałam dzięcieliną i rumieńcem w stronę Santiago niż Havany.
Tele
Posty: 88
Rejestracja: 28 wrz 2006, 09:39

Re: Santiago de Cuba

Post autor: Tele »

Ja grałem już kilka razy i mnie się nie nudzi.
Nie nazwałbym też jej sztampowym euro. W euro nie ma generalnie zazwyczaj aż takiej interakcji między graczami i samą grą. Tu gracze mogą wpływać na bardzo wiele elementów łącznie z punktowaniem, długością rozgrywki itp itd, przy czym na razie w moich partiach wielu graczy gra destrukcyjnie-defensywnie. Jedyne nad czym się zastanawiam to wywalenie zasłonek, zgodnie z argumentem, że jeżeli można śledzić informacje na kartce papieru to po co zasłonka czyli inaczej - czy ma być element pamięciowy czy nie. A wiedza co mają inni w tej grze może przesądzić o wygranej.
Losowana plansza powoduje że gra się zmienia z rozgrywki na rozgrywkę. I mimo, że wrażenie jest że nie aż tak bardzo, to jednak czasem ustawienie tych wszystkich kafli może bardzo wpłynąć na rozgrywkę.
Co do podobieństw do świata bez końca to poza nazwiskiem autora nie dostrzegam a świat bez końca bardzo lubię :)
DJCrovley
Posty: 147
Rejestracja: 26 maja 2009, 00:26
Lokalizacja: Poland, Poznań

Re: Santiago de Cuba

Post autor: DJCrovley »

Odkopie temat. na yucata własnie pojawiło się santiago de cuba :)
'..You the mothers who sent their sons from far away countries, wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. Having lost their lives on this land they have become our sons as well.'
—Atatürk 1934
Kolekcja
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Santiago de Cuba

Post autor: pan_satyros »

DJCrovley pisze:Odkopie temat. na yucata własnie pojawiło się santiago de cuba :)
Świetna sprawa - przetestuję przed zakupem, może zmyje mi z ust niesmak po Walnut Grove jako średnio/lekkiej gierce na 40 minut.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Santiago de Cuba

Post autor: schizofretka »

I jak, Santiago de Cuba, czy Hawana? Przede wszystkim dla dwóch osób, więc słabe skalowanie tej ostatniej nie jest problemem.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Santiago de Cuba

Post autor: wajwa »

schizofretka pisze:I jak, Santiago de Cuba, czy Hawana? Przede wszystkim dla dwóch osób, więc słabe skalowanie tej ostatniej nie jest problemem.
Szczerze powiedziawszy i jedno i drugie daje radę.
Obie dobrze śmigają na dwie osoby , ale jakbym miał polecać to chyba Havana ciekawsza - zwłaszcza na 2 osoby :)
Always look on the bright side of life
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Santiago de Cuba

Post autor: pattom »

Czołem,

Może ktoś mi wyjaśnić pewną sprawę ? :)
Gra Santiago de Cuba jest w zapowiedziach wydawnictwa Lacerta:
4. Santiago de Cuba - powinno dotrzeć do nas jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.
klik

a można ją kupić w Rebelu bez problemu :) klik

??
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Santiago de Cuba

Post autor: pan_satyros »

pattom pisze:Czołem,

Może ktoś mi wyjaśnić pewną sprawę ? :)
Gra Santiago de Cuba jest w zapowiedziach wydawnictwa Lacerta:
4. Santiago de Cuba - powinno dotrzeć do nas jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.
klik

a można ją kupić w Rebelu bez problemu :) klik

??
W Rebelu masz wydanie międzynarodowe - napisy na postaciach w języku obcym, a Lacerta wydaje pełną PL wersję (pudełko, kolorowa instrukcja i tekst na postaciach spolszczone).
Ostatnio zmieniony 06 gru 2012, 09:15 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Santiago de Cuba

Post autor: Radeku »

Lacerta wydaje polską wersję, w rebelu jest dostępna międzynarodowa. Gra jest nie zależna językowo kwestia, że w pudełku będzie kolorowa polska instrukcja. Tak samo jest np. z carcassone jest edycja polska, niemiecka i angielska.
ODPOWIEDZ