Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
pioma10
Posty: 298
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: pioma10 »

Fuser.exe pisze:...ustawianie kart przeciwnika w kolejności w jakiej ma je zagrać... (nie ma takiej karty)...
W pierwszej edycji była: "Aldrich Ames" (w kolejnych edycjach jej treść została zmieniona). Może grali z tą kartą.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: warlock »

Fuser.exe pisze:dotarłem do 16. minuty i było tyle błędów, że już nie mogłem dalej słuchać. Np. manewry w Europie obniżają coraz niżej Defcon (tylko jeden manewr obniża, potem już nie można ich robić), dominacja Europy natychmiast konczy grę (nie konczy), ustawianie kart przeciwnika w kolejności w jakiej ma je zagrać... (nie ma takiej karty) i jeszcze coś tam. ogólnie dramat
Z dominacją to przecież przejęzyczenie, to jest podcast z żywiołową dyskusją, chłopaki nie lecą według scenariusza. ;). To nie było precyzyjne, ale bez przesady, ja tam zrozumiałem doskonale co chcieli przekazać.

"Ustawianie kart przeciwnika w kolejności w jakiej ma je zagrać... (nie ma takiej karty)" - przecież oni wyraźnie powiedzieli, że to się tyczy wczesnych edycji anglojęzycznych. Pierwszy lepszy temat na BGG:
https://boardgamegeek.com/thread/784308 ... ames-remix
Indeed, the USSR player determined the order of play for the US side. Obviously this was powerful regardless of the US hand, but the major implication was that it made Lone Gunman an auto-loss for the US if they were still holding it in the Late War.

Jason Matthews has said that altering the card was less about balance, and more about all the fringe rulings surrounding the original version. A lot of players also disliked it not because it was powerful, but because it slowed the game down and radically reduced decision-making for the US player for 15-20 minutes.

I'm fond of Old Ames. Played most of my games with the original, and still have the original deck.
Strona TwilightStrategy.com przytacza treść oryginalnej karty:
The original version of Aldrich Ames, included in pre-Deluxe Editions of the game, is a 4 Ops USSR starred event with the following text:

US player must display his/her hand. USSR player then orders the US player’s cards. US player must play hand in that order. US player may not play The China Card for the rest of this turn.
... także zanim powiesz "dramat" warto zrobić mały research, bo to że nie masz takiej karty w polskiej edycji nie oznacza, że jej nie było ;).
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Fuser.exe »

przecież jeden z nich wspomina, że to zostało zmienione, jest tak przynajmniej od 2 edycji.

czyli ktoś kto robi podcast nie musi robić researchu ale jak się pomyli to ja mam zrobić research dlaczego się pomylił :lol: :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Pan_K »

Fuser.exe pisze:przecież jeden z nich wspomina, że to zostało zmienione, jest tak przynajmniej od 2 edycji.

czyli ktoś kto robi podcast nie musi robić researchu ale jak się pomyli to ja mam zrobić research dlaczego się pomylił :lol: :lol: :lol: :lol:
No ale jeśli wspomina, że to zostało zmienione, to na jakiej podstawie uznajesz, że robią błąd w opisie gry? Mam wrażenie, że się czepiasz dla samego czepiania. W każdym razie Twoja wypowiedź obniża czyjąś wiarygodność, ale raczej nie Gradania...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Fuser.exe »

Recenzja w 2018 z zasadami z 2005 - wiarygodna

Wypunktowanie 3 błędów po kwadransie słuchania - czepianie się na siłę.

OK :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Pan_K »

Trzech błędów, które błędami - jak się okazuje - nie są... Ale widzę, że twardy zawodnik z ciebie. Gratuluję niesłychanej przenikliwości, otwartej postawy wobec słyszanych treści, która pozwala ci w jedynie słuszny sposób je zinterpretować. Amen.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: kwiatosz »

To ja moze dodam, ze kazdy manewr w Europie w kraju niestabilnym (nie znam polskiej nomenklatury) obniza defcon, dlatego mowiy, ze nie mozna mu dac wrocic na 5, bo znowu ktos Wlochy ukradnie 8)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Miszon »

Przecież wiadomo było o co chodzi z zakończeniem gry przez kontrolę Europy. mówili że karta zmieniła treść (a omawiali grę ogólnie a nie konkretne jej wydanie). można też było słuchając ze zrozumieniem wiedzieć, że w Europie po spadku poniżej 5 już nie można robić przewrotów.
O to tyle jeśli chodzi o te "błędy".
Chyba że ktoś nie zna gry, to wtedy faktycznie mógł nie zrozumieć i być wprowadzonym w błąd. A raczej audycje z tej serii nie są dla tych którzy z grą się nie zetknęli (zbyt dokładna analiza a za mało wprowadzania w zasady, ale właśnie o to chodzi w tych audycjach).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 967
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: krecilapka »

A mi się bardzo dobrze słuchalo podcastu. Super! Rozmowa nie była omówieniem zasad gry. Nikt kto chce się jej uczyć nie czyni tego z takiej rozmowy.
Mam nadzieję za to że przekona do tej gry większa liczbę osób taki właśnie program.
Mnie się podobało i nie zauważyłem jak szybko czas zleciał.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
krecony1
Posty: 369
Rejestracja: 29 sie 2014, 00:05
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 49 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: krecony1 »

krecilapka pisze:A mi się bardzo dobrze słuchalo podcastu. Super! Rozmowa nie była omówieniem zasad gry. Nikt kto chce się jej uczyć nie czyni tego z takiej rozmowy.
Mam nadzieję za to że przekona do tej gry większa liczbę osób taki właśnie program.
Mnie się podobało i nie zauważyłem jak szybko czas zleciał.
W samo sedno. Podobało mi się właśnie to, że nie była to typowa recenzja, tylko rozmowa "fanów" gry. Pierwsza moja myśl po przesłuchaniu: "Co? Raptem 10 min. o takiej grze?". A okazało się, że ponad pół godziny minęło nie wiadomo kiedy. :lol: Może dla kogoś, kto nie zna gry było trochę zbyt chaotycznie, ale jak dla mnie: BRAWO GRADANIE!
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: azz »

krecony1 pisze: W samo sedno. Podobało mi się właśnie to, że nie była to typowa recenzja, tylko rozmowa "fanów" gry. Pierwsza moja myśl po przesłuchaniu: "Co? Raptem 10 min. o takiej grze?". A okazało się, że ponad pół godziny minęło nie wiadomo kiedy. :lol: Może dla kogoś, kto nie zna gry było trochę zbyt chaotycznie, ale jak dla mnie: BRAWO GRADANIE!
Tak, chociaż brakowało mi jakiejś polemiki taktycznej, jak np. otwarcie przewrotem we Włoszech, czy w Iranie. Miło się słuchało, ale niedosyt pozostał :P
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
krecony1
Posty: 369
Rejestracja: 29 sie 2014, 00:05
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 49 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: krecony1 »

azz pisze: Tak, chociaż brakowało mi jakiejś polemiki taktycznej, jak np. otwarcie przewrotem we Włoszech, czy w Iranie. Miło się słuchało, ale niedosyt pozostał :P
Lepszy niedosyt niż przesyt :wink:
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Peter128 »

Czy faktycznie obecnie w żadnym sklepie nie można kupić gry w polskiej wersji i druk takiej wersji nie jest planowany? :(
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Dellas »

Niedawno Bard ogłosił, że nie będzie dodruku wersji PL. Ale to czy w związku z tym inne wydawnictwo nie przejmie pałeczki tego pewnie nie wie nikt.
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Szaweł »

Dellas pisze:Niedawno Bard ogłosił, że nie będzie dodruku wersji PL. Ale to czy w związku z tym inne wydawnictwo nie przejmie pałeczki tego pewnie nie wie nikt.
A po ciuchu liczyłem, że wymienię grę po raz trzeci i wreszcie będę miał ją bez jakichkolwiek błędów :)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 967
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: krecilapka »

Szaweł pisze:
Dellas pisze:Niedawno Bard ogłosił, że nie będzie dodruku wersji PL. Ale to czy w związku z tym inne wydawnictwo nie przejmie pałeczki tego pewnie nie wie nikt.
A po ciuchu liczyłem, że wymienię grę po raz trzeci i wreszcie będę miał ją bez jakichkolwiek błędów :)
To już tylko rynek wtórny. Może kiedyś gdzieś ktoś... przy okazji jakiejś nowszej wersji. Chociaż póki co niestety wygląda na to że GMT pozostanie firma nieosiągalna dla polskich wersji językowych.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Miszon »

Szczerze mówiąc ja nie bardzo rozumiem, dlaczego mimo 4 wydań, nie potrafiono usunąć błędów... W czym był problem?
Moim zdaniem to trochę też dobiło tę grę na naszym rynku.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Koshiash »

Miszon pisze:Szczerze mówiąc ja nie bardzo rozumiem, dlaczego mimo 4 wydań, nie potrafiono usunąć błędów... W czym był problem?
Moim zdaniem to trochę też dobiło tę grę na naszym rynku.
Nie jestem przekonany, czy można mówić o "dobiciu gry" - tytuł się broni. Uściślę natomiast: tu nie chodziło o usuwanie błędów z wcześniejszych edycji. Bard likwidował jedne, ale tworzył nowe, których wcześniej nie było. To dopiero jest fenomen! :P
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Elo »

Poza tym, nie były to jakieś rażące błędy. Raczej drobnostki na które się nie zwraca uwagi w trakcie gry. Większym problemem jest odstająca plansza w starszych edycjach.
ptf
Posty: 160
Rejestracja: 28 gru 2012, 00:13
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: ptf »

Odstająca plansza to faktycznie była porażka, ale dało się z tym żyć. Ale swoją kopię 1ed sprzedałem nie ze względu na błędy, tylko na czas rozgrywki. Jednak większe szanse mają krótsze tytuły, dlatego liczę że lukę po TS wypełni u mnie The Expanse.
GoT, FS, SR, WH4OK:C
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Dellas »

Poza tym, nie były to jakieś rażące błędy. Raczej drobnostki na które się nie zwraca uwagi w trakcie gry. Większym problemem jest odstająca plansza w starszych edycjach.
No jeśli USRÓJ polityczny nie był rażącym błędem, to okej ;)
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: carlos »

Dellas pisze:No jeśli USRÓJ polityczny nie był rażącym błędem, to okej ;)
To nie ta gra.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Dellas »

To nie ta gra.
:oops: :oops: :oops:
lucius88pl
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2014, 15:16

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: lucius88pl »

Skąd informacja, że już nie będzie dodruku? Przeglądając pobieżnie wątek wydawniczy BARDa, natrafiłem na odpowiedź, że nie mają oni w planach wydawać kolejnych gier od GMT. Dodruk Zimnej Wojny też mieli na myśli? Jeszcze niedawno w tym samym wątku mówili, że czekają na okazję do wznowienia...
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: seki »

lucius88pl pisze:Skąd informacja, że już nie będzie dodruku? Przeglądając pobieżnie wątek wydawniczy BARDa, natrafiłem na odpowiedź, że nie mają oni w planach wydawać kolejnych gier od GMT. Dodruk Zimnej Wojny też mieli na myśli? Jeszcze niedawno w tym samym wątku mówili, że czekają na okazję do wznowienia...
Niedawno tzn kiedy? Jakiś rok temu pisałem do nich bezpośrednio na maila. Dostałem odpowiedź, że nie planują dodruku jako powód podali jeśli dobrze pamiętam, że zbyt długo sprzedawali ostatnie wydanie.
ODPOWIEDZ