Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: prezestomek »

Po 50 partiach granie może iść całkiem sprawnie (2,5h na pełną grę)
michallus
Posty: 21
Rejestracja: 17 sty 2014, 20:02

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: michallus »

Witam,

dla mnie osobiście Zimna Wojna przypomina wyrafinowany pojedynek pięściarski. Tury to analogia do Rund ( 10 rundowy pojedynek) a rundy i zagrywanie kart to wyprowadzane ciosy. Zdarza się że przez nieuwagę i kiepski układ kart przegra się szybko, jakby przez KO, ale są też długie wyrównane pojedynki które kończą się albo remisem albo minimalnym zwycięstwem punktowym.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mat_eyo »

Niezłe porównanie, choć ja (ze względu na charakter zimnowojennego konfliktu) postawiłbym raczej na zapasy i ciągłe trzymanie się za bary ;)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: vinnichi »

A może ta dyscyplina lepiej oddaje ducha rozgrywki?:-)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Szachowy_boks
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mat_eyo »

Tak, to jest idealna metafora :D btw jak zobaczyłem adres strony to byłem pewny, że to artykuł z nonsensopedii :D
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mig »

vinnichi pisze:A może ta dyscyplina lepiej oddaje ducha rozgrywki?:-)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Szachowy_boks
LOL :D
Myślałem, że to chodzi o to, że po stracie piona dostaje się lampę w korpus a po stracie figury w głowę ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: prezestomek »

grać, nie mędrkować :D
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2036
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 121 times
Been thanked: 331 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: walkingdead »

michasm pisze:Nie polecam gry osobom bez większego doświadczenia w grach.

A ja uważam,że warto spróbować. Jestem w zasadzie początkującym graczem, grałam dotychczas głównie w łatwiejsze tytuły. A jednak, od dawna chciałam zagrać w TS, brakowało mi odwagi i wiary,że będę w stanie przedrzeć się przez próg wejścia w TS. Wczoraj rozegraliśmy pierwszą partię, istotnie, zasady choć napisane w miarę klarownie, nie wydawały się oczywiste. Nawet po zakończonej grze nie mam przekonania czy nie umknęła nam żadna reguła. Sama mechanika nie wydaje się skomplikowana, szczególnie, po kolejnej rundzie pewne zagrania wydają się dość "naturalne".
Oczywiście, pełne wykorzystanie możliwości,potencjału nastąpi po kilku rozgrywkach. Ciężko bowiem sobie wyobrazić ciąg przyczynowo skutkowy dla ruchu i ewentualnych decyzji. Świetne jest to,że nawet przy pierwszym spotkaniu z TS ma się świadomość,że warto próbować zastanowić się nad możliwymi konsekwencjami ruchu.
Choć wczorajsza gra była długa to jednak zupełnie nie byliśmy znudzeni (czego się obawiałam).
Szczerze? Wszystko jest dla mnie bardzo pociągające, temat, "surowe" karty i plansza. Wręcz nie mogę się doczekać kolejnej partii oraz chwili, kiedy możliwym będzie długofalowe planowanie zagrań.

Jedyna rzecz, która nieco mnie irytowała to "niedobre" karty na ręce. Wciąż dostawałam w przeważającej ilości karty działające na korzyść przeciwnika albo karty dla mojego "ZSRR", które nie przynosiły aż tak znaczących korzyści. Oczywiście, moje wrażenie może również wynikać z tego,że ze względu na brak "ogrania", nie wykorzystałam możliwości kart w pełni. Może te same karty wykorzystane w innym momencie byłyby wręcz "miażdżące".

W każdym razie, nie mogę się doczekać następnej gry!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mat_eyo »

Wczoraj w końcu udało mi się zaciągnąć żonę nad planszę. Graliśmy już raz, jakiś rok temu (zdążyłem sprzedać grę i kupić ją podobno) i gra się jej nie spodobała. Na szczęście wczoraj odczucia miała już inne, nawet sama stwierdziła, że za pierwszym razem musiała mieć jakieś złe nastawienie ;) grało się świetnie, żona czasem trochę długo się zastanawiała, ale cieszę się, bo nie potrzebowała pomocy. Tzn dwa-trzy razy podpowiedziałem ruch, ale absolutnie nie było to granie za nią. Najgorsze jest to, że jej ZSRR mnie rozjechało i wygrała przez zdobycie 20 PZ na początku siódmej tury. Miałem dominację w obu Amerykach, a na Bliskim Wschodzie brakowało mi jednego kraju do kontroli. Z kolei czerwoni dominowali Europę, i obie Azje. W dwóch pierwszych rundach w turze 7 zagrała kulminację napięć w Azji Pd-Wsch i w Azji. Z +7 wskoczyła na +20 PZ, nawet nie zdążyłem zareagować. Najważniejsze jest to, że gra spodobała się jej dużo bardziej i nie wyklucza następnych rozgrywek ;)
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: godpuppet »

nic dziwnego, że jej się spodobało, skoro Cię zgniotła w 7 turze sowieckim walcem. Moja też to lubi, dlatego np. uwielbia O Zoo le mio, w które nie potrafię z nią wygrać :)

W TS niestety wygrałem wszystkie gry i teraz się kurzy na półce...

to odwieczny dylemat gracza w rozgrywkach z żoną: podłożyć się - źle. wygrać - jeszcze gorzej :)

Mam nadzieję, że Wam pójdzie lepiej, procent wygranych w okolicach 50 jest najzdrowszy :) Miłego grania! ;)
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mat_eyo »

No właśnie najlepszy jest fakt, że nie musiałem się podkładać! Największe, z czym jej pomogłem, to pokazanie idealnego momentu na zagranie Blokady tak, żeby w dwóch ruchach przejąć RFN. Nie punktów z tego nie miała i tak, bo wygrała przed punktowaniem Europy.

Swoją drogą nie chcę znów wszczynać flame war o tłumaczenie, ale jak dla mnie przetłumaczenie "Scoring ..." na "Kulminacja napięć w ..." to mistrzostwo świata i dodaje kilogram klimatu ;)
RaistlinJedyny
Posty: 50
Rejestracja: 06 wrz 2010, 19:39
Lokalizacja: Morze Spokoju
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: RaistlinJedyny »

Chtoś wie kiedy następny turniej? Na łostatnim była gadka że cuś kole marca.. :?:
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Planowałem go zrobić w kwietniu, ale z uwagi na dosyć intensywny okres wydawniczy, może się to przeciągnąć. Na pewno będę informował jak się coś wyklaruje :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: gafik »

Tak, kulminacja... jest duużo smaczniejsza niż scoring...

Ostatnio moja żona zapytała mnie która gra jest najlepsza na świecie. Odpowiedziałem, że wg największego rankingu to ZW i ja też tak uważam, choć na moim podium stoi exequo z TTA i Netrunnerem. Powiedziała mi, że koniecznie musimy w ZW zagrać na wakacje... uściskałem i wycałowałem ją wtedy niemiłosiernie :P
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Odświeżam troszkę temat, ale tym razem ze względu na 4 edycję, nad którą zaczynamy powoli prace. Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi lub pomysły bardzo proszę o maila na wydawnictwo@bard.pl z tytułem Zimna Wojna IV edycja - uwagi/pomysły. Z góry dziękuję za wszystkie nadesłane maile ;)
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Szaweł »

No nieeeee, w takim tempie, nie będę "zdanżał" z zakupem kolejnych edycji :|
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Kosma »

Po co 4 edycja?

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: zedd »

Przemek Bard.pl pisze:Odświeżam troszkę temat, ale tym razem ze względu na 4 edycję, nad którą zaczynamy powoli prace. Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi lub pomysły bardzo proszę o maila na wydawnictwo@bard.pl z tytułem Zimna Wojna IV edycja - uwagi/pomysły. Z góry dziękuję za wszystkie nadesłane maile ;)
Ja ciągle czekam, aż zrobicie "zwykły dodruk", a nie kolejną edycję. To będzie znaczyło, że w końcu nie ma żadnych zmian. Do tego czasu wstrzymuję się z zamówieniem, pewnie nie ja jeden ;)
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 145 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Munchhausen »

Trzecia edycja leży jeszcze nieodpakowana, a wy już z czwartą? -_-
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: mig »

zedd pisze:
Przemek Bard.pl pisze:Odświeżam troszkę temat, ale tym razem ze względu na 4 edycję, nad którą zaczynamy powoli prace. Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi lub pomysły bardzo proszę o maila na wydawnictwo@bard.pl z tytułem Zimna Wojna IV edycja - uwagi/pomysły. Z góry dziękuję za wszystkie nadesłane maile ;)
Ja ciągle czekam, aż zrobicie "zwykły dodruk", a nie kolejną edycję. To będzie znaczyło, że w końcu nie ma żadnych zmian. Do tego czasu wstrzymuję się z zamówieniem, pewnie nie ja jeden ;)
+1
A w oczekiwaniu na ideał będę nadal ogrywał wersję angielską:)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Piehoo »

Pytanie, jak dużo wprowadzono zmian między I a III edycją? Jest to same poprawienie błędów, estetyka i dodatki?

Pytam, bo zastanawiam się czy mając instrukcję TS3 (polską) nie będę miał problemów żeby zagrać w TS1 (angielską).
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Ouragan »

Mam w domu TS w wersji angielskiej, tydzień temu grałem w 3 edycję ZW. Jedyną rzeczą która zwróciła moja uwagę to bardzo duża rozpiętość jakościowa w wydaniu mapy. Pomijając już zmiany w rozmieszczeniu niektórych elementów (kwestia gustu), bardzo fatalnie prezentuje się rozkładanie mapy. Wersję oryginalną z GMT po prostu się rozkłada i leży, nic nie odstaje, natomiast wersja polska ma z tym duży problem. Trzeba było się mocno nawyginać planszę, aby w końcu jako tako nie odstawała. Egzemplarz był prosto po rozpakowaniu, być może po pierwszym samodzielnym powyginaniu planszy, przy następnym rozłożeniu nie powinno być problemu, ale tego nie sprawdzałem. Może dało by się coś z tym począć w IV edycji?
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2036
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 121 times
Been thanked: 331 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: walkingdead »

Piehoo pisze:Pytanie, jak dużo wprowadzono zmian między I a III edycją? Jest to same poprawienie błędów, estetyka i dodatki?

Pytam, bo zastanawiam się czy mając instrukcję TS3 (polską) nie będę miał problemów żeby zagrać w TS1 (angielską).
Może to będzie pomocne:
http://wydawnictwo.bard.pl/zimna-wojna- ... wa-polski/
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Vandal »

Odginające się mapy to niestety problem produkcji Barda - tak było też w poprzednich edycjach TS, w Labiryncie i boje się teraz o 1989. Mała rzecz ale denerwuje jak trzeba się namęczyć żeby nie odstawało podczas gry. :evil:
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: wolfe »

Vandal pisze:Odginające się mapy to niestety problem produkcji Barda - tak było też w poprzednich edycjach TS, w Labiryncie i boje się teraz o 1989.
Co do 1989 i IVed ZW to może będzie lepiej:
Przemek Bard.pl w innym wątku pisze:postanowiliśmy zmienić producenta planszy (dotyczy się to również 4 edycji Zimnej Wojny nad którą zaczynamy pracować powoli), ale wierzę, że tym razem będzie elegancko :)
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
ODPOWIEDZ