Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: AkuaMarek »

Grał ktoś może w wariant "Decydujące starcie" ??
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Lubel »

Czy byłby ktoś posiadający II ed. tak dobry i napisał lub zrobił zdjęcie kart które mają nowe tłumaczenia :

c) Poprawiono tłumaczenie kart:
- Junta
- „Pogrzebiemy Was”
- Zburzcie ten mur
- Sowieci strącają KAL-007
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: AkuaMarek »

Ja mogę ci podesłać skany ale tylko 3 edycji :)
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Lubel »

Tak właśnie o te z III ed. mi chodziło, w poście błąd zrobiłem.
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: AkuaMarek »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: AkuaMarek »

Ja jednak przemyślałem i doczytałem sprawę "Chińskiej wojny domowej".
Te zużyte 3 PW można dodać do puli znaczników ZSRR ale według mnie i tak może znacząco wpłynąć na rozgrywkę.
Po pierwsze sowiety muszą poświęcić: albo jedną mocną kartę albo dwie słabsze (tracąc przy tym rundę lub nawet dwie !). Chiny według mnie na początku przydadzą się dla ZSRR gdy istnieje realna groźba Kulminacji napięć w Azji [ te 5 PO mogą dać kopa; jeszcze lepszy efekt uzyskuje się z dołożeniem Rewolty Wietnamskiej ;) ].
Na prawdę nikt nie gra w tym wariancie ? Wyrównuje to trochę szansę a nawet powiedziałbym że istnieje "fifty-fifty" (do tej pory USA wygrało 3 a ZSRR 2 razy).
dewnil
Posty: 50
Rejestracja: 06 mar 2013, 17:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: dewnil »

CCW faktycznie nieźle wyrównuje szanse, ale ma jeden istotny minus. Mianowicie bardzo często Sowieci długo po prostu nie mają czasu albo opsów na wykupienie karty Chiny. Wskutek tego w dużej części gier karta Chiny pojawia się późno, albo w ogóle - a to niestety zwyczajnie zubaża rozgrywkę. Chiny są zbyt fajne, żeby do czegoś takiego dopuścić. Próbowałem CCW z 2-3 razy, ale potem zrezygnowałem z tej opcji na rzecz "tradycyjnych" for w postaci dodatkowych 1-2 PW dla USA.
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: AkuaMarek »

Ale wariant CCW + karty barda = porażka ruskich :) pakt bagdadzki jest za silny jak na wartość 1 PO :( faktycznie przestanę chyba tak grać i zobaczę nowa siłę USSR xP dzięki za odp po prostu szukam złotego środka.
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: prezestomek »

Wiadomo coś nt. mistrzostw?
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Jeżeli chodzi o turniej to pracuję nad nim i odbędzie się pod koniec czerwca w Warszawie jeżeli nic złego się nie wydarzy ;) natomiast mistrzostwa w okolicach listopada razem z nową edycja.
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: AkuaMarek »

Przemku zbalansujcie dodane przez was karty ( fajne ;) ) w jakiś sposób ... np zwiększcie OP na karcie "Pakt Bagdadzki" lub dajcie "to albo to" a nie "to oraz to" wdg. mnie pakt jest za mocną kartą jak na 1 OP ... a Jaruzelski powinien zdejmować 2 PW USA w Polsce. Jest zdecydowanie za słaby jak na "Solidarność" :) USA i tak ma kopa w kartach wtedy ... albo ja się mylę :D
Pozdrawiam :)
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Będziemy myśleć przy kolejnym dodruku, na dzień dzisiejszy nie wiem jeszcze czy będziemy przedrukowywać te karty promo, czy robić nowe :) Ale wszystkie sugestie będziemy starali się brać pod uwagę.
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: AkuaMarek »

Nie usuwajcie ich ! :)
Po prostu postarajcie się lepiej je zbalansować ... jak zobaczyłem kartę "Stan Wojenny" to od razu się milej gra :)
Zresztą najgorszy jest pakt ze względu na małą ilość OPs w stosunku do wydarzenia przeciwnika ;)
Myślcie, myślcie -> jak dla mnie gra jest bombowa :D
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: prezestomek »

Hmm jak dla mnie to przed 1. drukowaniem kart promo powinny zostać wybrane 3 najlepsze pary (wg Bard) do 'zestawu finałowego' i następnie poczynione konsultacje/głosowanie wśród graczy które z owych kart miałby iść do druku.
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: godpuppet »

prezestomek pisze:Hmm jak dla mnie to przed 1. drukowaniem kart promo powinny zostać wybrane 3 najlepsze pary (wg Bard) do 'zestawu finałowego' i następnie poczynione konsultacje/głosowanie wśród graczy które z owych kart miałby iść do druku.
nie wiem czy to dobry pomysł. w takich głosowaniach się okazuje, że najgroźniejszym przeciwnikiem piłkarskiej reprezentacji Włoch jest Polska, a najlepszą grą Labirynt ;)

Vox populi zdecydowanie nie jest vox Dei :)
All work and no play makes Jack a dull boy!
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: prezestomek »

No i masz kartę za 1 PO która robi tyle dymu jakby była za co najmniej 3..
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Nakład III edycji właściwie się wyczerpał, my natomiast zaczynamy już poważnie pracę na IV edycją, także jeżeli ktoś ma jeszcze uwagi i/lub przemyślenia co moglibyśmy zmienić/usprawnić/poprawić w IV edycji, to bardzo proszę o przesłanie ich na wydawnictwo@bard.pl z tytułem maila Zimna Wojna IV edycja - uwagi. Z góry dziękuję za pomoc :)

Niebawem ruszymy również z nowym konkursem na karty promo do IV edycji, także jeżeli ktoś ma jakieś ciekawe propozycje, niebawem będzie miał dobrą okazję, aby się nimi podzielić :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Trolliszcze »

Plansza, której nie trzeba wyginać, żeby prosto leżała. Tak z litości dla nowych graczy, bo ja już zostanę przy swojej...
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Trolliszcze pisze:Plansza, której nie trzeba wyginać, żeby prosto leżała. Tak z litości dla nowych graczy, bo ja już zostanę przy swojej...
Ma się rozumieć ;)
budzo
Posty: 92
Rejestracja: 16 lis 2012, 17:17

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: budzo »

Co wyście czepili tej karty Pakt Bagdadzki. Ja jak ją zobaczyłem to od razu pomyślałem: świetny pomysł!

Po pierwsze kto powiedział że karty za 1 mają nie robić dymu? Są dwie takie karty za 1 w tej grze które robią bardzo dużo dymu (a nawet powiem więcej: czasem robią wielkiego atomowego grzyba) właśnie dlatego że są kartami za 1 i nie można ich spejsować.

Po drugie karta powinna mieć 1 żeby nie była po prostu pustym wydarzeniem, które zsrr może ot tak zagrać - ma robić szkodę. Jeśli was to boli to wyobraźcie sobie zagranie Dekolonizacji przez USA.

Po trzecie Truman też ma 1 a potrafi czasem i 5 pkt usunąć (co prawda grać trzeba z niedoświadczonym graczem, ale nawet doświadczony musi Trumana brać pod uwagę).

Po czwarte jest świetną odpowiedzią na wysoki roll przewrotu w Iranie T1AR1, na który USA w talii standardowej ma... zero (no powiedzmy jest wojna pakistańsko-indyjska)
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: prezestomek »

Czym się będzie różnił turniej od mistrzostw? ^^
Co do nowej 4. edycji - czy przed drukiem nowych kart będą konsultacje, sondy itd z graczami?
dewnil
Posty: 50
Rejestracja: 06 mar 2013, 17:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: dewnil »

No i co najważniejsze, kiedy w końcu zostanie ogłoszony termin turnieju?
Z im mniejszym wyprzedzeniem zostanie podana data, tym mniejsza będzie frekwencja - bo ludzie będą już po prostu mieli zaplanowane wakacje, wzięte urlopy itd., a tego nie da się nawet dla Zimnej Wojny zmienić. Ja przykładowo chętnie bym w turnieju w Warszawie zagrał, ale np. ani w ostatni weekend czerwca ani pierwszy weekend lipca nie mogę, bo mam już zaplanowany urlop. Gdyby jeszcze z kilka tygodni temu termin mistrzostw został ogłoszony, mógłbym mój urlop zaplanować inaczej, ale teraz jest już za późno. Dlatego mam nadzieję, że zamiast "pod koniec czerwca" turniej odbędzie się np. w połowie lipca - informacja z miesięcznym wyprzedzeniem to naprawdę absolutne minimum dla tego rodzaju imprezy.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Odpowiadając na powyższe pytania:

Turniej organizowany jest przez jeden z Warszawskich sklepów z grami planszowymi, nie przez nas i jest to po prostu zwykły turniej z nagrodami. Jak otrzymam dokładne informacje od organizatora na pewno je tutaj wrzucę.

Mistrzostwa jak już parokrotnie wspominałem, będą organizowane wraz z premierą nowej edycji, czyli najwcześniej po wakacjach, prawdopodobnie wrzesień/październik i z całą pewnością informacje o nich będą dużo dużo wcześniej, podobnie jak w roku ubiegłym.

Jeżeli chodzi zaś o nowe karty promo, to jeżeli zdecydujemy się na takowe (zamiast dodrukować obecne) to myślę, że będzie chwila czasu również na dyskusje i ewentualne poprawki.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: pezetto »

Jesteśmy z kumplem po pierwszej zapoznawczej i niepełnej partii, niemniej mamy wątpliwości co do interpretacji zapisów z karty PLAN PIĘCIOLETNI. Chodzi o zdanie "Gracz ZSRR musi losowo odrzucić jedną kartę...". I teraz:
1. losowo = sprawdzam karty na ręcę i odrzucam dowolnie wybraną przez siebie,
2. losowo = patrzę na rewersy swoich kart i wybieram dowolnie wybraną przez siebie,
3. losowo = przeciwnik patrzy na rewersy moich kart i wybiera dowolnie wybraną przez siebie.
Jak powinno być, albo jak Wy gracie :?: :D
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Yavi »

U nas "losowo" wygląda zawsze tak, że składam karty, tasuję je i odrzucam pierwszą z brzegu, ew. rozkładam wachlarzyk i pozwalam wybrać przeciwnikowi jedną z przetasowanych kart :)
ODPOWIEDZ