Pokolenia / Village (Inka Brand, Markus Brand)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: Koziełło »

Apos pisze: 25 wrz 2019, 21:27 ..... Gospodę można jeszcze dorwać w sklepach......
Możesz zapodać chociaż jeden link?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: warlock »

Jak w ogóle ta gierka wygląda w porównaniu z tym, co wychodzi obecnie? Nie jest przestarzała mechanicznie?
Przy okazji takich pytań zawsze mam ochotę się zapytać, co to znaczy, że coś jest przestarzałe mechanicznie ;). I czy mechaniki nowych gier to czysta, nieskrępowana świeżość, w zestawieniu z którą mamy oceniać stare gry? :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: BartP »

Jak dla mnie Village wciąż ma świeży (niepowielany po wielokroć) mechanizm draftu akcji. Gdyby wyszła dzisiaj, dostałaby podobne recenzje, co ówcześnie.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 970
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 754 times
Kontakt:

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: Apos »

Koziełło pisze: 26 wrz 2019, 09:50
Apos pisze: 25 wrz 2019, 21:27 ..... Gospodę można jeszcze dorwać w sklepach......
Możesz zapodać chociaż jeden link?
Anuluję co powiedziałem o Gospodzie, I-szop błędnie pokazywał dostępność tego produktu w sklepach.

Gra jest nadal "świeża" i nie zestarzała się wcale. Tylko brakuje jej w sklepach.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: konradstpn »

Gatherey pisze: 26 wrz 2019, 08:36 Jak w ogóle ta gierka wygląda w porównaniu z tym, co wychodzi obecnie? Nie jest przestarzała mechanicznie? Wpadła mi jakiś czas temu na radar, obejrzałem kilka recenzji i jakiegoś wielkiego szału nie było.
Zdecydowana większość nowych gier zawiera wtórne mechaniki lub ich wariacje. W moim odczuciu Pokolenia na tym tle wypadają nadspodziewanie dobrze i świetnie przetrwały próbę czasu.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: kuchar »

Jakiś czas temu nabyłem z drugiej ręki dodatki Port i Gospoda :) Niestety bez instrukcji...
Czy ktoś może poratować i udostępnić skan/dobre zdjęcie? Chętnie w wersji PL
Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: Blacksad »

kuchar pisze: 01 mar 2020, 19:46 Jakiś czas temu nabyłem z drugiej ręki dodatki Port i Gospoda :) Niestety bez instrukcji...
Czy ktoś może poratować i udostępnić skan/dobre zdjęcie? Chętnie w wersji PL
Z góry dzięki!
Postaram się jutro rano podesłać.
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: aspo »

Blacksad pisze: 02 mar 2020, 23:56
kuchar pisze: 01 mar 2020, 19:46 Jakiś czas temu nabyłem z drugiej ręki dodatki Port i Gospoda :) Niestety bez instrukcji...
Czy ktoś może poratować i udostępnić skan/dobre zdjęcie? Chętnie w wersji PL
Z góry dzięki!
Postaram się jutro rano podesłać.
O, jeśli wersja PL to ja też poproszę.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: bobule »

Czy ktoś ma może dostęp do instrukcji PL w pdf? albo jakieś skany? bo chyba online nie jest nigdzie dostępna.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1296 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: vinnichi »

Mam pdfa, podeślij mi mail na pw albo już na winnichi@gmail.com

EDIT: do podstawki mam, nie do dodatków
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: Gizmoo »

Dla tych co jeszcze nie wiedzą - wkrótce zostanie wydana wersja Big Box, zawierająca absolutnie wszystko, co zostało wydane do tej pory:

https://boardgamegeek.com/boardgame/365 ... ge-big-box

Cała gra otrzyma nowe grafiki, które prezentują się wybornie (stare moim zdaniem były bolączką pierwotnego wydania). Do tego dostaniemy poprawione planszetki graczy (będą dwuwarstwowe). Będzie też coś dla wielbicieli solo - Zostanie przygotowany dla nich specjalny tryb gry.

Zapowiada się to bardzo smakowicie. Będzie wreszcie okazja zdobyć wszystko i w rozsądnej (mam nadzieję :lol: ) cenie. Bardzo dawno nie grałem w Pokolenia i chętnie bym je sobie odświeżył, szczególnie, że grałem w gołą podstawkę, a gra podobno błyszczy dopiero z dodatkami.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: XLR8 »

Gizmoo pisze: 15 cze 2022, 10:45 Dla tych co jeszcze nie wiedzą - wkrótce zostanie wydana wersja Big Box, zawierająca absolutnie wszystko, co zostało wydane do tej pory:

https://boardgamegeek.com/boardgame/365 ... ge-big-box

Cała gra otrzyma nowe grafiki, które prezentują się wybornie (stare moim zdaniem były bolączką pierwotnego wydania). Do tego dostaniemy poprawione planszetki graczy (będą dwuwarstwowe). Będzie też coś dla wielbicieli solo - Zostanie przygotowany dla nich specjalny tryb gry.

Zapowiada się to bardzo smakowicie. Będzie wreszcie okazja zdobyć wszystko i w rozsądnej (mam nadzieję :lol: ) cenie. Bardzo dawno nie grałem w Pokolenia i chętnie bym je sobie odświeżył, szczególnie, że grałem w gołą podstawkę, a gra podobno błyszczy dopiero z dodatkami.
My zagraliśmy ponad 30 razy i grę bardzo polecamy, jednak dopiero z Portem. Gospoda jest dobra, ale nie wymagana.
Szybkie tury, sporo możliwości przy prostych zasadach, ale najlepsze jest te ciągle ciśnienie żeby jak najwięcej zrobić, a kostki z pól akcji znikają bardzo szybko.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: warlock »

Gizmoo pisze: 15 cze 2022, 10:45 Dla tych co jeszcze nie wiedzą - wkrótce zostanie wydana wersja Big Box, zawierająca absolutnie wszystko, co zostało wydane do tej pory:

https://boardgamegeek.com/boardgame/365 ... ge-big-box

Cała gra otrzyma nowe grafiki, które prezentują się wybornie (stare moim zdaniem były bolączką pierwotnego wydania).
Ależ gusta potrafią się różnić, dla mnie stara wersja jest MILIARD razy klimatyczniejsza, te grafiki tutaj to jakieś potworki...
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4472
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1424 times
Been thanked: 1100 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: garg »

Gizmoo pisze: 15 cze 2022, 10:45 [...] Będzie wreszcie okazja zdobyć wszystko i w rozsądnej (mam nadzieję :lol: ) cenie. [...]
Ty tak serio? :shock: :mrgreen:

Reedycja Zamków Burgundii (piszę o wersji gołej) kosztowała tylko cztery razy tyle, co poprzednie - pełne i ze wszystkimi dodatkami - wydanie.

Podstawka Pokoleń z dwoma dodatkami kosztowała łącznie (jeśli dobrze pamiętam) około 250 złotych. Ciekawe ile będzie kosztować nowa wersja? Pewnie też 250, tylko Euro :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: Gizmoo »

garg pisze: 15 cze 2022, 11:05 Podstawka Pokoleń z dwoma dodatkami kosztowała łącznie (jeśli dobrze pamiętam) około 250 złotych.
To było bardzo dawno temu. Dzisiaj Pokolenia i dodatki to niemal biały kruk. Nie tak dawno widziałem komplet na OLX-ie za 350. Tutaj będziemy mieć jeszcze wszystkie wydane wcześniej promo.

Gra ma być wydawana w normalnej dystrybucji, przez oryginalne wydawnictwo Eggert Spiele, także przypuszczam, że cena powinna być sensowna.

No i pamiętajmy, że dla nas, za olbrzymie podwyżki odpowiada głównie ciulowy kurs złotego. A nie chciało się wchodzić do strefy euro... :lol:
warlock pisze: 15 cze 2022, 11:03 Ależ gusta potrafią się różnić, dla mnie stara wersja jest MILIARD razy klimatyczniejsza, te grafiki tutaj to jakieś potworki
Dla mnie stara wersja była potwornie ponura. Czułem się jakbym był z wizytą w zakładzie pogrzebowym. Nowa grafika pudełkowa jest moim zdaniem super. Plansza jest na razie prototypowa, ale podoba mi się kierunek - nie jest już tak depresyjnie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: warlock »

Gizmoo pisze: 15 cze 2022, 11:31
warlock pisze: 15 cze 2022, 11:03 Ależ gusta potrafią się różnić, dla mnie stara wersja jest MILIARD razy klimatyczniejsza, te grafiki tutaj to jakieś potworki
Czułem się jakbym był z wizytą w zakładzie pogrzebowym.
No to chyba dobrze skoro grasz w grę o zarządzaniu umieraniem ludzi, w której kładziesz ludzi do grobów? :mrgreen:

Ta nowa plansza ma część budynków w rzucie "2D od frontu", część budynków narysowanych z perspektywy, całość w ogóle do mnie nie przemawia i jest mega bałaganiarska.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: Trolliszcze »

Też chyba bardziej podobała mi się (wizualnie) stara wersja. Przy czym dla mnie to nie problem, bo nigdy nie grało mi się w tę grę aż tak dobrze, żebym chciał kupować Big Boxa :D W każdym razie - bo tego miał dotyczyć mój komentarz - ta "odświeżona" grafika ma IMO zapewnić jednolity wygląd z ostatnimi "ciężkimi" eurasami Eggertspiele. Nie wiem, czy to ci sami ilustratorzy, ale kreska przypomina Coimbrę/Alma Mater.

EDIT: Od frontu są pola akcji stylizowane na budynki. Ozdobniki w rzucie izometrycznym. Ponieważ jedne stoją obok drugich, wygląda to rzeczywiście dziwnie.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2022, 11:46 przez Trolliszcze, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4472
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1424 times
Been thanked: 1100 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: garg »

Gizmoo pisze: 15 cze 2022, 11:31
garg pisze: 15 cze 2022, 11:05 Podstawka Pokoleń z dwoma dodatkami kosztowała łącznie (jeśli dobrze pamiętam) około 250 złotych.
To było bardzo dawno temu. Dzisiaj Pokolenia i dodatki to niemal biały kruk. Nie tak dawno widziałem komplet na OLX-ie za 350. Tutaj będziemy mieć jeszcze wszystkie wydane wcześniej promo.

Gra ma być wydawana w normalnej dystrybucji, przez oryginalne wydawnictwo Eggert Spiele, także przypuszczam, że cena powinna być sensowna.

No i pamiętajmy, że dla nas, za olbrzymie podwyżki odpowiada głównie ciulowy kurs złotego. A nie chciało się wchodzić do strefy euro... :lol:
Nie jestem pewien, czy aż tak bardzo. Pamiętaj, że kurs EUR był w okolicach 3,9 złotego, a teraz jest w okolicach 4,7. Czyli wzrost o jakieś 25%.

Ale trzymam kciuki, żeby wyszło tanio. Choć oczywiście obecne "tanio" dla gry z dwoma dodatkami, to okolice 400-450 złotych. :?

No i fajnie, że wrzucają wszystkie promki - było ich kilka i kłopotliwe jest ich kompletowanie na sztuki.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ale ta gra to dziadziuś już jest, trąca myszką, gra abstrakcyjna z nieintuicyjnymi zasadami. Teraz takie gry już raczej do lamusa, ktoś kupi ale z sentymentu. Te kilka stówek można dziś spożytkować dużo, dużo lepiej.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: Gizmoo »

Ech... Człowiek z dobrego serca wrzuca na forum pozytywną wiadomość - "będzie nowa wersja, nowi gracze poznają dobrą, uznaną i nagradzaną grę", a mamy polskie marudzenie w pigułce:

- Taniej nie będzie.
- Kiedyś to było lepiej i ładniej, trawa bardziej zielona, a budynki proste.
- W sumie to nigdy ta gra mi się nie podobała, teraz to już stary kapeć.
- Lepiej wydać na browar.

:lol:

To oczywiście żarcik, ale tak tylko zwracam uwagę, że powinniśmy się wszyscy cieszyć, a nie od razu marudzić. Nawet jeżeli jest to gra o "kładzeniu ludzi do grobów*". Przydałby się jeden pozytywny komentarz, bo czytając forum można dostać depresji. :lol:

W kwestii planszy, to jest to na razie prototyp i ja też mam nadzieję, że taka nie zostanie, bo panuje na niej bałagan informacyjny. Mnie cieszy na razie grafika na pudle, która zdecydowanie podoba mi się od starszej. A w kwestii budynków i planszy, to perspektywy panowie zdecydowanie uczyli się od KF. :wink:

*
Spoiler:
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: Trolliszcze »

Ale ja się zawsze cieszę, gdy wydawcy wznawiają niedostępne tytuły! Po prostu ten konkretny nie powoduje u mnie wybuchu entuzjazmu :D Mimo to jestem pewien, że wielu graczy ta wieść bardzo ucieszy. A o cenach to nie ma co gadać, bo wtedy to dopiero człowiek wpada w depresję.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: konradstpn »

warlock pisze: 15 cze 2022, 11:03
Gizmoo pisze: 15 cze 2022, 10:45 Dla tych co jeszcze nie wiedzą - wkrótce zostanie wydana wersja Big Box, zawierająca absolutnie wszystko, co zostało wydane do tej pory:

https://boardgamegeek.com/boardgame/365 ... ge-big-box

Cała gra otrzyma nowe grafiki, które prezentują się wybornie (stare moim zdaniem były bolączką pierwotnego wydania).
Ależ gusta potrafią się różnić, dla mnie stara wersja jest MILIARD razy klimatyczniejsza, te grafiki tutaj to jakieś potworki...
Pełna zgoda, istne tortury dla oczu. Nawet Klemens Franz w szczycie formy nie zeszpeciłby tak planszy
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Gizmoo pisze: 15 cze 2022, 12:05 Ech... Człowiek z dobrego serca wrzuca na forum pozytywną wiadomość - "będzie nowa wersja, nowi gracze poznają dobrą, uznaną i nagradzaną grę", a mamy polskie marudzenie w pigułce:
- Taniej nie będzie.
- Kiedyś to było lepiej i ładniej, trawa bardziej zielona, a budynki proste.
- W sumie to nigdy ta gra mi się nie podobała, teraz to już stary kapeć.
- Lepiej wydać na browar.
:lol:
Od ponad roku nikt tu słowem się nie odezwał...
Nowi gracze spokojnie mogą odpuścić sobie tę grę, a już szczególnie jak by mieli zapłacić kilkaset złotych.
Tak, dobra i uznana gra ale w swoim przedziale czasowym, Cindy Crawford też swego czasu była top modelką :wink:
Gizmoo dzięki za info, ale miałem, grałem i czar już prysł :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: BartP »

Jak dla mnie design nie trąci myszką. Gra jest znacznie bardziej przystępna niż spora część obecnie powstających gier, w których walczysz z grą i wieloma mechanizmami, jakie rzuca w twoim kierunku (Lacerda).

Pokolenia do dzisiaj są dość wyjątkowe pod względem implementacji mechanizmu draftu akcji. Wybierasz akcję poprzez wzięcie z niej kosteczki w jakimś tam kolorze, co ma znaczenie. Jak się skończą kosteczki, to nie możesz wybrać akcji. Im później wybierasz akcję, tym mniejszy wybór kosteczek masz.

Kurczę, Coimbra mi się podobała. Ale tutaj jakoś sztucznie to wygląda. Rzuciłem teraz okiem na oryginalną planszę, bo zapomniałem, jak wygląda. Kurczę, fajne toto. Efekt pseudo 3D na budynkach jest niezły. Dobra giera.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Village / Pokolenia (Inka Brand, Markus Brand)

Post autor: tomuch »

Grałem w podstawkę dosyć dawno, to były pierwsze planszówkowe kroki. Gra mi się na tyle spodobała, że później dokupiłem dwa duże dodatki, ale są wciąż w planach do zagrania. Pamiętam, że były jeszcze dwa małe dodatki (po kilka kafelków) i chyba jakieś maleńkie promo. Z tego, co ogłoszone, interesuje mnie jedynie wariant solo - mam nadzieję, że będzie się go jakoś dało zaadaptować dla starszej wersji.
Dziś na OLX widziałem już ofertę na podstawkę z dodatkami. Zaraz się zacznie... :wink:
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
ODPOWIEDZ