Pokolenia / Village (Inka Brand, Markus Brand)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Village

Post autor: ChlastBatem »

Poszukuję polskiej instrukcji do podstawki Pokoleń. U wydawcy brak (widnieje napis - wkrótce, co jest conajmniej dziwne), na bgg też brak. Sam nie mam tej gry, a chcę przeczytać instrukcję gdyż wybieram się na festiwal Gramy i chcę tam wypróbować planszówkę ale będąc już przygotowany z zasad.

Ktoś poratuje?
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Village

Post autor: tassman »

ChlastBatem pisze:Poszukuję polskiej instrukcji do podstawki Pokoleń. U wydawcy brak (widnieje napis - wkrótce, co jest conajmniej dziwne), na bgg też brak. Sam nie mam tej gry, a chcę przeczytać instrukcję gdyż wybieram się na festiwal Gramy i chcę tam wypróbować planszówkę ale będąc już przygotowany z zasad.

Ktoś poratuje?
Chętnie podratuję
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Village

Post autor: Coin22 »

Czy posiadacze dodatku Gospoda mogą skomentować, czy ten dodatek balansuje nieco różne drogi do wygranej, bo przynajmniej ja mam wrażenie, że w podstawce największe szanse na wygraną ma ten, który idzie w 'targ' i zdobywanie kupców?

Mam zafoliowany dodatek i zanim go rozpakuję chciałbym usłyszeć opinie graczy czy on jest wart dołożenia do podstawowej wersji.
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Village

Post autor: lhw »

Coin22 pisze:Czy posiadacze dodatku Gospoda mogą skomentować, czy ten dodatek balansuje nieco różne drogi do wygranej, bo przynajmniej ja mam wrażenie, że w podstawce największe szanse na wygraną ma ten, który idzie w 'targ' i zdobywanie kupców?
Dodatek nie balansuje podstawki, gdyż jest ona sama w sobie przyzwoicie zbalansowana. Co prawda od kilkudziesięciu rozgrywek gramy tylko z Gospodą, którą uznajemy już za integralną część gry, ale bez niej też nie było źle. Zdarzały się wygrane przez podróże, dzięki przewadze w kościele czy też kupowanie czego się da na targu. Trzeba było zwracać uwagę na wiele spraw i trudno było wyciągnąć jednoznaczny wniosek, że targi to najlepsza czy wręcz jedyna droga do wygranej.

Dodatek wprowadza niby niewiele bo głównie karty, jednak trochę zmienia to podejście do rozgrywki. Warto teraz zdobyć kilka kart, gdyż dają one dodatkowe, wartościowe akcje do wykonania, zasoby, albo też lepsze punktowanie za różne elementy. Przykładowo - są karty które nagradzają podróże, czy to przez dodatkowe punkty za odwiedzenie określonych miast, czy to większą niż standardowo za samą ilość odwiedzonych. Inne z kolei punktują posiadane na koniec kosteczki odpowiednich kolorów, różne zachowane żetony, ludków którzy przeżyli do końca czy też zwiększają punktację za członków rodziny w księdze. Jeszcze inne pozwalają przesunąć się za darmo w kościele na ostatnie pole, wstawić członka rodziny do księgi mimo braku miejsca, zabrać wybrany towar z targowiska po jego zakończeniu, manipulować upływem czasu na swojej planszy i jeszcze wiele można by tu wymieniać.

Podsumowując - dla mnie dodatek naprawdę sporo wniósł do gry. O ile Port nie zawsze jest wykorzystywany, o tyle Gospoda stała się jakby jej nieodłączną częścią. Jeśli jednak podstawka wydaje się niezbalansowana czy niedopracowana, dokładanie go raczej nie będzie lekarstwem na wszelkie jej dolegliwości.
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Village

Post autor: Coin22 »

dziekuje za komentarz !
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Village

Post autor: mn3006 »

Ja mam dokładnie odwrotnie. Gospodę zwykle pomijam, a Port bardzo lubię, i uważam, że wniósł bardzo wiele do mechaniki gry. Natomiast chodzenie na targ wciąż jest ważne - choćby dlatego, że z podróży przywozimy towary, które na targu musimy sprzedać (dwa specjalne stragany).
dariuszkoziel
Posty: 105
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Village

Post autor: dariuszkoziel »

Czy cos wiadomo o dodruku?
Awatar użytkownika
Hobbity.eu
Posty: 159
Rejestracja: 24 maja 2013, 10:55
Been thanked: 8 times

Re: Village

Post autor: Hobbity.eu »

dariuszkoziel pisze:Czy cos wiadomo o dodruku?
To już ostatnia prosta. Kwestia dwóch, trzech tygodni.
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Village

Post autor: Tomson »

A czy wiadomo coś w kwestii dodruku dodatku Port?
Awatar użytkownika
Hobbity.eu
Posty: 159
Rejestracja: 24 maja 2013, 10:55
Been thanked: 8 times

Re: Village

Post autor: Hobbity.eu »

dariuszkoziel pisze:Czy cos wiadomo o dodruku?
Dziś rozpoczęliśmy wysyłkę dodruku "Pokoleń" do sklepów.
Tomson pisze:A czy wiadomo coś w kwestii dodruku dodatku Port?
Jeszcze prosimy o chwilę cierpliwości.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Village

Post autor: Pastorkris »

Wczoraj miałem przyjemność rozegrać partyjkę w dwie osoby i powiem wam... Jestem pozytywnie zaskoczony :) Gra nie straciła praktycznie nic ze swojego uroku. Do tego w tak małym gronie gra była wręcz ekspresowa! Zerowy downtime i bardzo szybkie tury. Ludziki umierały masowo ;)
Rozgrywka była zacięta i wygrywającym zagraniem w finalnej rundzie było podebranie akcji targowiska, zanim druga osoba mogła sprzedać to co chciała :) Ogólnie wariant dwuosobowy godny polecenia. Wiele euro gier traci ze swojego klimatu i grywalności w mniej niż 4 osoby, Pokolenia ładnie się bronią :)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Village

Post autor: Nidav »

Próbuję znaleźć polską instrukcję w pdfie i nie mogę na nią nigdzie natrafić - czy istnieje szansa, że ktoś może takową ma i mógłby mi ją przesłać lub link do tejże? Byłbym bardzo wdzięczy.
Awatar użytkownika
floyd
Posty: 128
Rejestracja: 10 paź 2014, 16:47
Lokalizacja: Londyn/Inowrocław
Has thanked: 34 times
Been thanked: 13 times

Re: Village

Post autor: floyd »

Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Village

Post autor: warlock »

Pastorkris pisze:Wczoraj miałem przyjemność rozegrać partyjkę w dwie osoby i powiem wam... Jestem pozytywnie zaskoczony :) Gra nie straciła praktycznie nic ze swojego uroku. Do tego w tak małym gronie gra była wręcz ekspresowa! Zerowy downtime i bardzo szybkie tury. Ludziki umierały masowo ;)
Rozgrywka była zacięta i wygrywającym zagraniem w finalnej rundzie było podebranie akcji targowiska, zanim druga osoba mogła sprzedać to co chciała :) Ogólnie wariant dwuosobowy godny polecenia. Wiele euro gier traci ze swojego klimatu i grywalności w mniej niż 4 osoby, Pokolenia ładnie się bronią :)
Pokolenia z Gospodą i Portem są arcyciekawą grą na 2 osoby. Ukryte karty celów, karty postaci i nowa plansza podróży robią z tej gry doskonałe euro! Wczoraj graliśmy na 2 graczy (po raz pierwszy z portem) - byłem zachwycony. :wink: Z dodatkami Pokolenia dosłownie ocierają się o moje TOP 10 ;).
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Village

Post autor: Pastorkris »

Czyli nie jestem osamotniony w moim poglądzie :) Mimo, że nie miałem okazji zagrać w Port.

Czy wiecie może gdzie dałoby radę jeszcze upolować jedną kopię? W dowolnej wersji językowej.
Jak w ogóle wygląda sprawa tego dodatku? Stare podróżowanie jest całkowicie zastąpione nowym? Pod jakim względem jest to lepsze?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Village

Post autor: warlock »

Pastorkris pisze:Czyli nie jestem osamotniony w moim poglądzie :) Mimo, że nie miałem okazji zagrać w Port.

Czy wiecie może gdzie dałoby radę jeszcze upolować jedną kopię? W dowolnej wersji językowej.
Jak w ogóle wygląda sprawa tego dodatku? Stare podróżowanie jest całkowicie zastąpione nowym? Pod jakim względem jest to lepsze?
Kilka dni temu wyczaiłem dla kumpla dodatek Port na aros.pl za... 27 zł :mrgreen: Chyba znaleźli to na dnie szafy ;). Gospodę znajomy kupił miesiąc temu na promocji za 29 zł (wszystko nówki sztuki, po prostu kupowane w księgarniach internetowych nieobejmowanych przez i-szopa :D). Szok i niedowierzanie :)

Gospoda jest "ważniejszym" dodatkiem od Portu. Ale sam Port wprowadza dwa świetne rozwiązania. Po pierwsze, każdy gracz dostaje ukryte karty celów, które może zrealizować za punkty zwycięstwa. Po drugie, stare podróżowanie całkowicie jest zastępowane nowym. Teraz żeby się poruszać trzeba wynająć kapitana (za 1/2/3 szt. złota - im droższy, tym więcej pkt. ruchu daje. Ruch kosztuje też różne kombinacje kostek, w zależności od kapitana). Mamy zatem zmienność kosztów podróży (wcześniej była nadrukowana na planszę). Co więcej, mamy teraz statek, na który ładujemy towary (w tym także meeple) i dostarczamy je do klasztorów za punkty zwycięstwa, albo zbieramy z planszy nowe kafle towarów lub skrzynie ze skarbami ;). Te nowe towary można potem sprzedać na targowisku ;).

Powiem tak. Zacząłem od Pokoleń bez dodatków. Brakowało mi nieco różnorodności w rozgrywce (kafle klientów to za mało). Gospoda naprawiła ten problem dodając rewelacyjne karty gości. Potem zacząłem nieco narzekać na stałe bonusy i koszty podróży. Port naprawił ten problem (zupełnie jakby projektanci gry mieli ten sam tok rozumowania co ja i dostrzegali te same wady :D). Dodatkowo ukryte role potrafią świetnie ukierunkować nowicjuszy w kwestii wyboru strategii i poprowadzić ich przez grę ;).

Pokolenia bez dodatków - 8/10
Pokolenia z Gospodą - 9/10
Pokolenia z Gospodą i Portem - 10/10 - pokochałem tę grę (może kiedyś się znudzi, ale póki co mam ochotę w to grać cały czas ;)).
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2016, 12:51 przez warlock, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Village

Post autor: Trolliszcze »

A ludzie narzekają, że to Portal wydaje wersje beta :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Village

Post autor: warlock »

Fakt, to nie są dodatki z gatunku "urozmaicających rozgrywkę". Dla mnie to są dodatki w stylu "poprawmy to, co kulało w podstawce". Ale przynajmniej dzięki temu z bardzo dobrej gry zrobili tytuł wręcz rewelacyjny ;).
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Village

Post autor: Apos »

Hej,

jako posiadacz Pokoleń z Karczmą mogę tylko potwierdzić przedmówców w temacie dodatków. Mówiąc o tym: od pewnego czasu poszukuję Portu, a wczoraj dostałem obiecującą informację od Hobbitów, że więcej informacji na ten temat będzie dostępnych w przyszłym tygodniu :). Czekamy z niecierpliwością.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Village

Post autor: Furia »

Apos pisze:Hej,

jako posiadacz Pokoleń z Karczmą mogę tylko potwierdzić przedmówców w temacie dodatków. Mówiąc o tym: od pewnego czasu poszukuję Portu, a wczoraj dostałem obiecującą informację od Hobbitów, że więcej informacji na ten temat będzie dostępnych w przyszłym tygodniu :). Czekamy z niecierpliwością.
A tu od ręki. ;)
http://www.rebel.pl/product.php/1,1295/ ... -Port.html
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Village

Post autor: warlock »

Mój kumpel kupił na aros.pl za chyba 27 zł miesiąc temu :) Z polską instrukcją w kolorze! Warto szukać resztek po księgarniach.
Ostatnio zmieniony 14 paź 2016, 10:44 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Village

Post autor: Apos »

@Furia To dobra wiadomość. Jest natomiast ciekaw z jaką propozycją wydawnictwo Hobbitów wyjdzie :)

@warlock Widziałem Twój poprzedni post. W takiej cenie chętnie bym kupił, ale przeszukałem Internet wzdłuż i wszerz i znalazłem tylko ofertę Rebela.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Village

Post autor: warlock »

Ok, mój błąd, bo Gospodę wyrwał za 39 zł, a Port za 27 :D. Warto kupić ten dodatek, ale nie za 100 zł ;).
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Village

Post autor: Furia »

warlock pisze:Ok, mój błąd, bo Gospodę wyrwał za 39 zł, a Port za 27 :D. Warto kupić ten dodatek, ale nie za 100 zł ;).
Wow, super cena. Obecnie niestety nigdzie nie widzę w takiej.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Village

Post autor: warlock »

To jakieś resztki z dna magazynu musiały być ;). Gospodę kupował na Legolasie, a Port na Arosie (jestem dumny, bo sam go wyczaiłem :D).
ODPOWIEDZ