Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Eremita »

dżodżo pisze: 17 kwie 2019, 17:26I po trzecie, bo też może mieć to związek - należy grać z „włączonym” pvp, niestety w MK sporo ludzi tego nie robi, co jest dla mnie niezrozumiałe.
Jeśli kompletnie niezrozumiałe to może będę w stanie trochę pomóc Ci to zrozumieć przynajmniej częściowo.
Największym problemem jest to że zasady pvp są bardzo niespójne z zasadami normalnej walki. Pvp niesie dużo nowych kwestii do zapamiętania które w wielu scenariuszach nie będą często używane.
Po drugie wiele osób woli eksplorację planszy niż pojedynki między sobą.

Uczę się dla rozrywki zasady rożnych gier których nawet nie planuję kupować.
Przez kilka lat byłem oficjalnym Rules Advisorem w Magic the Gathering i nieraz ludzie telefonowali do mnie z pytaniami o rózne interakcje które potrafiłem wyjaśnić w locie.
W pracy przedzieram się przez stosy dokumentacji i specyfikacji.
Interpretacja zasad to jedna z moich wiodących aktywności od lat a Mage Knight jest moją ulubioną grą planszową.
Przechwalam się po to by pokazać w perspektywie że mimo iż nauka zasad nie jest dla mnie pierwszyzną to zasad pvp w Mage Knight'cie nie znam.
Podchodziłem do nich co najmniej trzy razy i za każdym razem uznawałem że niewarte są tego bym się ich uczył. Reszta gry jest dla mnie spójna i intuicyjna, ale zasady pvp wydają mi się doklejone na siłę.
Poza tym szczegółem gra jest bliska mojego ideału więc konsekwentnie ten szczegół ignoruję.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2019, 12:16 przez Eremita, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: BartoszK »

wilson85 pisze: 21 kwie 2019, 12:58 Premiera MK 16 maja....
:cry:

Po co oni tak długo to będą na magazynie trzymać?
Nie rozumiem. :|
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 990 times
Been thanked: 433 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: KurikDeVolay »

Żeby premiować ludzi którzy kupili bezpośrednio w ich sklepie. To proste. Nie mam nic przeciwko takim praktykom, wydaje mi się to dużo uczciwsze niż dorzucanie "wybrańcom" grywalnej zawartości, czy raczej okradanie z niej ludzi kupujących gdzie indziej/później, jak ma to miejsce w przypadku KSów. Świetny system, nikt nic nie traci. A i nerwy u niecierpliwych są słodko-bezradne. :)
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: BartoszK »

KurikDeVolay pisze: 23 kwie 2019, 11:39 Żeby premiować ludzi którzy kupili bezpośrednio w ich sklepie. To proste. Nie mam nic przeciwko takim praktykom, wydaje mi się to dużo uczciwsze niż dorzucanie "wybrańcom" grywalnej zawartości, czy raczej okradanie z niej ludzi kupujących gdzie indziej/później, jak ma to miejsce w przypadku KSów. Świetny system, nikt nic nie traci. A i nerwy u niecierpliwych są słodko-bezradne. :)
Możliwe, chociaż to duży rozstrzał. Bardziej prawdopodobny wydaje mi się aspekt Pyrkonu i premiery Reykholta. Szkoda, bo Prezes mówił, że będziemy mieli MK na majówkę...
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Vanatox
Posty: 156
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 32 times
Been thanked: 46 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Vanatox »

Co innego, jeśli gra jest wydawana na czas, to wtedy można uskuteczniać takie praktyki.
Ale jeśli gra miała dotrzeć do graczy już jakiś czas temu, ale została opóźniona, to takie zagrywki są słabe ze strony Portalu.
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: BartoszK »

Vanatox pisze: 23 kwie 2019, 13:05 Co innego, jeśli gra jest wydawana na czas, to wtedy można uskuteczniać takie praktyki.
Ale jeśli gra miała dotrzeć do graczy już jakiś czas temu, ale została opóźniona, to takie zagrywki są już słabe ze strony Portalu.
A to swoją drogą... W zasadzie ja nie jestem "w gorącej wodzie kąpany" i mogę zaczekać, ale 8 maja jadę na urlop i chciałem to pudło ze sobą zabrać. Szkoda :cry:
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2019, 22:12 przez BartoszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
wilson85
Posty: 56
Rejestracja: 30 sie 2018, 07:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: wilson85 »

Za wcześnie ogłosili przedsprzedaż, nie będąc w 100% pewni, że gra dojdzie na czas. Portal dał dupy - krótko.
Awatar użytkownika
Fingus
Posty: 84
Rejestracja: 05 lip 2009, 19:03
Has thanked: 12 times
Been thanked: 18 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Fingus »

A aby nie było od początku mowy o „II kwartale”? Jak ktoś liczył że drugi kwartał oznacza koniec marca, to sam jest sobie winien.
Vanatox
Posty: 156
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 32 times
Been thanked: 46 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Vanatox »

Fingus pisze: 23 kwie 2019, 14:16 A aby nie było od początku mowy o „II kwartale”? Jak ktoś liczył że drugi kwartał oznacza koniec marca, to sam jest sobie winien.
Nie, była mowa o Q1.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: czeczot »

Tak na początku była mowa o 1 kwartale ale po wstrzymaniu dostawy i sprawdzaniu jakości komponentów zmieniło się to na 2 kwartał.

A co do portalu to mnie ich debilna polityka nie podawania dat na swojej stronie drażni. Rebel czy Galakta sobie radzą z tym całkiem nieźle, jest strona z datami premier. Jak data jest odległa pisze  tylko że będzie w tym roku albo półrocze czasami jest podany już kwartał, czym bliżej tym data jest precyzyjniejsza czyli pojawia się miesiąc a w końcu także dokładny dzień. Ja rozumiem ze data może się przesunąć z przyczyn niezależnych od wydawcy ale w przypadku tych 2 firm wchodzę sobie na stronie i mam aktualna informację.

Edit:
Na stronie portalu jest lista planów wydawniczych ale niektóre tytuły maja daty podane, inne nie mają np dodatek do Inis. A niektóre które są na podobno w magazynie (Mage Knight) mogły by mieć tą datę precyzyjniejszą. Swoja drogą tytuły które się ukazały dalej są w planach wydawniczych. Ktoś nie zorientowany mógłby pomysleć że to się jeszcze nie ukazało skoro jest w planach.

Jest też zauważalny postęp w tej liście, jest więcej dat niż było miesiąc temu kiedy ostatnią ją przeglądałem. Upierdliwość rozwiązania gdzie trzeba kliknąć w każdy tytlu żeby sprawdzić czy jest podana data pomijam.
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: skiba »

Zauważyłem, że żetony pochodzące z wypraski MKEU_F5 mają trochę inny odcień. Nie powinno to robić problemu podczas gry, ale ciekawi mnie: czy też tak macie? Wrzucam fotę porównawczą. Żetony bardziej wyblakłe pochodzą ze wspomnianej wypraski.


Obrazek
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: pabula »

To był powód dla którego rozważałem wymianę swojego egzemplarza.
Teraz już nie jestem zainteresowany.
To robi różnicę w grze. Szczególnie w "tomb" (grobowcach) albo z volkare jeśli wiesz jaki smok ci się może trafić to łatwiej podjąć ryzyko.
I te liczby... No nie. Przecież można je było dać poza okręgiem żeby zostały na wyprasce.
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: skiba »

pabula pisze: 24 kwie 2019, 19:07 To był powód dla którego rozważałem wymianę swojego egzemplarza.
Teraz już nie jestem zainteresowany.
To robi różnicę w grze. Szczególnie w "tomb" (grobowcach) albo z volkare jeśli wiesz jaki smok ci się może trafić to łatwiej podjąć ryzyko.
I te liczby... No nie. Przecież można je było dać poza okręgiem żeby zostały na wyprasce.
A nie wystarczy brać żetonu ze spodu stosu? 🤔
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Darkstorm
Posty: 848
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 197 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Darkstorm »

Do mnie dotarł egzemplarz wczoraj.
Co się rzuciło w oczy to sklejonych kilka kart. Po ich rozklejeniu na jednej czy dwóch sztukach pojawiły się ledwo widoczne białe pikseliki.
Ogólnie karty wydają się strasznie delikatne z tendencją do strzępienia na rogach. Bez koszulek się nie obędzie.
Jestem też trochę rozczarowany kostkami many. Chińskie rączki mało starannie wykonały ten element. Farba się rozlewa, nie wypełnia jak trzeba i kolory jakieś takie "najtańsze". Mam też wrażenie, że kości z oryginalnej edycji wyglądały dużo lepiej. Ale to może być mylne wrażenie bo porównywać mogę jedynie z filmami z sieci.

Jestem po pierwszej tutorialowej rozgrywce i stwierdzam, że gra jest wielka :D :D :D :D (nie mówię tu tylko o gabarytach).

Teraz czeka mnie dogłębna lektura forum z zasadami :wink: :wink: :wink: :wink:
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: RUNner »

Darkstorm pisze: 25 kwie 2019, 08:30 Teraz czeka mnie dogłębna lektura forum z zasadami :wink: :wink: :wink: :wink:
Przewałkuj zasady. Zobaczysz że sporo niejasności stanie się oczywistościami :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: skiba »

Darkstorm pisze: 25 kwie 2019, 08:30 Mam też wrażenie, że kości z oryginalnej edycji wyglądały dużo lepiej.
Eeee nie, to samo dziadostwo :)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: c08mk »

skiba pisze: 25 kwie 2019, 08:49
Darkstorm pisze: 25 kwie 2019, 08:30 Mam też wrażenie, że kości z oryginalnej edycji wyglądały dużo lepiej.
Eeee nie, to samo dziadostwo :)
Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że nowe kości są gorzej pomalowane. Stara edycja miała dobrze widoczne wszystkie detale.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Eremita »

skiba pisze: 25 kwie 2019, 08:49
Darkstorm pisze: 25 kwie 2019, 08:30 Mam też wrażenie, że kości z oryginalnej edycji wyglądały dużo lepiej.
Eeee nie, to samo dziadostwo :)
Nie chce mi się teraz szukać ale widziałem, chyba na BGG, zdjęcie z porównaniem i nowe wypadały gorzej.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6124
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 637 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: pan_satyros »

Kości z pierwszej edycji były jaśniejsze to na pewno i dokładnie pomalowane. Karty również nie stwarzały problemu.
Niestety to już wina Wiz i tego jak tną koszty na jakości.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Halloween »

Czyli Ultimate Edition jest jeszcze slabiej wykonany niż to co było poprzednio po polsku?
Miałem MK jak wyszedł po polsku i już wtedy karty mi się wydawały nienajlepszej jakości.

Poprawili jakoś figurki ?
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: skiba »

Halloween pisze: 25 kwie 2019, 12:04 Czyli Ultimate Edition jest jeszcze slabiej wykonany niż to co było poprzednio po polsku?
Miałem MK jak wyszedł po polsku i już wtedy karty mi się wydawały nienajlepszej jakości.

Poprawili jakoś figurki ?
Karty są nieco jaśniejsze (dla mnie to plus), grube, płótnowane. Figurki porównywalne, kości też (stare niby lepsze były, dla mnie to podobna liga). U mnie jedna wypraska miała lekko jaśniejsze żetony wrogów, ale Portal Games już mi sprawdza, czy to problem mojej kopii gry czy jakiś bardziej ogólny. Poza tym różnicę w odcieniu widać jak się przyjrzysz przy dobrym świetle. Jeżeli żetony będą sobie leżały obok mapki to na luzie.

Ogólnie jakość oceniam mniej więcej tak samo, jak w przypadku wydania Lacerty. Przeleciałem pobieżnie co ciekawsze karty i nie zauważyłem, żeby były jakieś problemy z tłumaczeniami.

Co do kart w wydaniu Lacerty - nie wiem o co Ci chodzi. Mam to wydanie i karty są w nim grube, płótnowane, ogólnie dobrej jakości.

Podejrzewałem, że z kartami może być jakaś lipa i za wczasu sobie kupiłem koszulki z kolorowymi pleckami. Polecam! :-)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Halloween »

To było w 2014 roku i może już dokładnie nie pamiętam. Ale MK nie sprawił na nas dobrego wrażenia pod wzgledem wykonania, pamiętam tą pogardę dla figsów jak z odpustu z 1992 roku. Kolega dosłownie parsknął jak to zobaczył. Wstyd mi było przyznac ile za to zapłaciłem może dlatego tak to zapamiętałem. A od 2014 figsy poszły do przodu...
SuCHaR
Posty: 269
Rejestracja: 25 mar 2015, 22:29
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: SuCHaR »

Halloween pisze: 25 kwie 2019, 12:35 A od 2014 figsy poszły do przodu...
Ale nie w MK :D
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: skiba »

Mi tam Mage Knight kojarzy się właśnie z taką oldschoolową grą fantasy, w którą takie figurki są jakby wpisane ;-)

Ale prawdę mówiąc można porównać wykonanie gry do Mechs vs Minions, gdzie komponentów jest duuuuużo więcej, figurek jest masa, jest 5 dużych, elegancko pomalowanych figsów itd, a kupno gry bezpośrednio u wydawcy kosztuje ~460 złotych, więc też porównywalnie. Inną sprawą jest to, że ciężko tutaj wycenić kasę wywaloną na stworzenie grafik do gry, development itp.
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Halloween »

Nie no, jak zobaczyłem cene 350zł za MK z dodatkami to nie uwazam, ze jest jakoś zła.
Kiedys to bylo drozsze (sam Krang kosztowal chyba 80zł) a inflacja tez robi swoje i na pewno z 8% dolozyla za te 5 lat. Wiec w tym wypadku te koszmarne figsy mozna im wybaczyc - nie zmieniali ich zeby cena kompletu mogla byc ponizej 100$.

GW podnosi jakość ale ceny też.
ODPOWIEDZ