Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 328
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 209 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: skiba »

wilson85 pisze: 26 kwie 2019, 09:32 A jak wyglądają wykonanie figurek? Ma ktoś możliwość wrzucić zdjęcie porównawcze ?
Po lewej stare, po prawej nowe 😊
Obrazek

Obrazek
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
wilson85
Posty: 56
Rejestracja: 30 sie 2018, 07:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: wilson85 »

Eeee z figurkami nie jest aż tak źle :)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1487 times
Been thanked: 1141 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Bruno »

RUNner pisze: 26 kwie 2019, 09:49 Ale się uczepiliście tych figurek... Przynajmniej są pomalowane i można nimi komfortowo grać. Wiem, wiem, zaraz pojawią się głosy, że malowanie do d... itp. Ale ja i tak pochwalę producenta za to, że są kolorowe, a nie szare. Większość graczy nigdy nie weźmie pędzla do ręki, więc im to w zupełności wystarczy.
+100 :D
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1487 times
Been thanked: 1141 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Bruno »

skiba pisze: 26 kwie 2019, 16:00
wilson85 pisze: 26 kwie 2019, 09:32 A jak wyglądają wykonanie figurek? Ma ktoś możliwość wrzucić zdjęcie porównawcze ?
Po lewej stare, po prawej nowe 😊
Czyli kończyny temat "Portal spie... figurki"! Wyglądają co najmniej tak samo dobrze, jeśli nie lepiej, niż wersja Lacerty.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: dave8 »

Moim zdaniem wyglądają dużo lepiej
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: RUNner »

dave8 pisze: 27 kwie 2019, 07:24 Moim zdaniem wyglądają dużo lepiej
Podobnie niski poziom w obu przypadkach, ale w czasie gry to w ogóle nie wadzi. Fajne jest to, że podstawki są przezroczyste.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: RUNner »

Halloween pisze: 26 kwie 2019, 10:25 Ale z figsów naprawde mozna bylo zrezygnowac na rzecz kartonowych stojących postaci - moze to tez obcieloby cene o jakies 15zł.
Żart? :shock:
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 328
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 209 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: skiba »

Przez weekend trochę pograłem, pomacałem żetony i figurki. Dostałem w czapę od Volkara (a miałem taki build!) i mogę się już wypowiedzieć w temacie komponentów.

Powiem w skrócie: gra jest takiej samej jakości jak poprzednie wydania. Figurki trochę przemalowali i tyle. Reszta jest identycznie taka sama jakościowo. Nie ma co się głowić nad tym, czy coś zrobili lepiej, bo nie zrobili ;-) Gra jest rarytasem dla kogoś, kto nie miał dodatków (jak ja) albo w ogóle nie miał MK, a chciałby mieć.

Maty od Portalu - polecam. Bardzo fajnie organizują grę, jest dobrej jakości. Na stole na ogół bardzo dużo się dzieje i maty fajnie odcinają "moje" karty od wszystkiego innego.

Problemy z odcieniami żetonów: jak zostało to zaznaczone wyżej - zdarzają się lekko inne odcienie na niektórych wypraskach. Ja miałem jedną taką wypraskę. W moim przypadku zupełnie to nie wpływa na grę.

Pudło - jest OGROMNE. I to jest niestety wada. Pudełko mogłoby być z 30-40% mniejsze i nadal by wszystko pomieściło. A tak to jest olbrzymie, a insert kiepski (nie mieści kart w koszulkach premium). Żetony wchodzą do niego na styk (ja sobie tak już obrysowałem umiejętności Narowasa). Żetony potem ciężko się wyciąga. Na przykład:
  • Żetony umiejętności wszystkich wojowników są w jednym rzędzie, a do tego wchodzą na styk. I teraz chcąc wyciągnąć żetony, które są akurat w środku trzeba lecieć przez wszystko i szukać.
  • Podobnie sytuacja ma się z żetonami poziomów i dowodzenia...
  • I z tarczami, które leżą w jednym pojemniczku. 140 tarcz, po 20 na bohatera, wszystkie wymieszane...
  • Żetony przeciwników też ciężko wyciągnąć, bo są wsadzone na styk w 2 rowkach w insercie.
Na moje to ktoś tu przysnął przy projektowaniu tego, bo 90% ludzi robiących inserty metodami domowymi ograłoby ten temat 100 razy lepiej. Żetony umiejętności, poziomów i tarcz powinny być pogrupowane per bohater tak, że nie musimy grzebać i przebierać. Lecisz Krangiem? Wyciągasz sobie tackę/pudełeczko z Krangiem i wszystkie komponenty masz już na stole.

Podobnie z żetonami przeciwników - mogłyby być na tacce nawet podobnej do tej, którą mamy w pierwszym wydaniu gry. Otwierasz tackę, tacka na stół i lecisz.

Pudło jest tak duże, że NIC by się nie wydarzyło, gdyby przykrywka od insertu była z 5mm wyżej, żeby karty w koszulkach się mieściły na wysokość.

Patent na to wszystko jest taki, że karty w koszulkach trzymamy w pudełku na karty poza grą. To zwalnia miejsce, w którym normalnie byłyby karty. Więc sobie wyciągam komponenty bohaterów, grupuję, wrzucam w 7 strunówek, a strunówki w miejsce na karty. Przez to w insercie jest dużo luźniej, możemy poprzekładać kilka żetonów wrogów do innych przegródek i bardzo sobie ułatwić setup gry.

--

Portal tutaj chyba nie mógł zrobić nic lepiej, bo to i tak leci pod druk międzynarodowy, więc wszyscy dostali to samo. Na BGG jest kilka tematów dotyczących rozmiaru pudła i jakości insertu. WizKids polecieli trochę w kulki i tyle. Gra sama w sobie jest wyśmienita. Jedynie mam zastrzeżenie co do sposobu jej przechowywania.

Tłumaczenie stoi na wysokim poziomie. Portal się postarał i to widać. Póki co niczego nie wyłapałem, a przez ostatni tydzień dużo siedziałem w instrukcjach i kartach. Może gdzieś czai się jakiś lapsus, ale póki co czyste konto. Jedynie na kartce opisującej dodatkowe karty umiejętności dodawane do wersji Ultimate jest błąd - zamiast Ą jest kwadracik (błąd związany z czcionką), ale tę kartkę i tak się ignoruje, wyrzuca itd, bo w sumie nic na niej nie jest napisane ;-)

Czyli podsumowując - WizKidsi nie poprawili, ale utrzymali jakość komponentów, zrobili za duże pudło z kiepskim insertem. Portal swoją część roboty odwalił perfekcyjnie.
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Halloween »

skiba pisze: 29 kwie 2019, 08:20 WizKidsi nie poprawili, ale utrzymali jakość komponentów, zrobili za duże pudło z kiepskim insertem. Portal swoją część roboty odwalił perfekcyjnie.
Kolega, który sprzedaje przez internet powiedział mi, że nieco większe koperty bąbelkowe, są lekko tańsze od tych trochę mniejszych (chyba przy zakupie hurtowym).

Tym samym może pudła w tym rozmiarze były tańsze do zamówienia niż mniejsze?
Na insertach tymczasem chcieli dać zarobić małym rzemieślnikom, żeby ludzie dokupowali osobno :P

Chyba takie przyczyny tylko są możliwe do dopasowania jako źródło tych mankamentów.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Jiloo »

skiba pisze: 29 kwie 2019, 08:20 (...) Patent na to wszystko jest taki, że karty w koszulkach trzymamy w pudełku na karty poza grą. To zwalnia miejsce, w którym normalnie byłyby karty.
Tam jest jakiś taki dziwny podział w miejscu na kart, że nawet bez koszulek to się dziwnie trzyma, bo cieżko to sensownie posegregować. Też używam koszulek premium i popakowałem wszystko w ręcznie zrobione pudełka. Na BGG są pliki, wydrukowałem, posklejałem, wszystko trzymam w pudełku, na samym wierzchu. Wieczorem mogę wrzucić. jakieś zdjęcia, bo chyba nie mam żadnych przy sobie.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 66 times
Been thanked: 18 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: inzkulozik »

Halloween pisze: 29 kwie 2019, 08:55Tym samym może pudła w tym rozmiarze były tańsze do zamówienia niż mniejsze?
Haczyk polega na tym, że w wersji Ultimate wszystkie kafle i żetony są w wypraskach, a oprócz tego jest jeszcze insert, do którego ma się wszystko zmieścić. Dlatego musieli zrobić bezsensownie duże pudło, które jeszcze zmieści te arkusze wyprasek. Poprzednia wersja gry i wszystkie dodatki miały wszystkie elementy już posegregowane, zafoliowane i wetknięte do wyprasek.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Halloween »

inzkulozik pisze: 29 kwie 2019, 10:34
Halloween pisze: 29 kwie 2019, 08:55Tym samym może pudła w tym rozmiarze były tańsze do zamówienia niż mniejsze?
Haczyk polega na tym, że w wersji Ultimate wszystkie kafle i żetony są w wypraskach, a oprócz tego jest jeszcze insert, do którego ma się wszystko zmieścić. Dlatego musieli zrobić bezsensownie duże pudło, które jeszcze zmieści te arkusze wyprasek. Poprzednia wersja gry i wszystkie dodatki miały wszystkie elementy już posegregowane, zafoliowane i wetknięte do wyprasek.
No to zagadka nieodpowiedniego pudła Ultimate MK została powyżej rozwiązana. Nie dało się inaczej spakować bez gigantycznej dodatkowej roboty.
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 328
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 209 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: skiba »

Jiloo pisze: 29 kwie 2019, 09:22
skiba pisze: 29 kwie 2019, 08:20 (...) Patent na to wszystko jest taki, że karty w koszulkach trzymamy w pudełku na karty poza grą. To zwalnia miejsce, w którym normalnie byłyby karty.
Tam jest jakiś taki dziwny podział w miejscu na kart, że nawet bez koszulek to się dziwnie trzyma, bo cieżko to sensownie posegregować. Też używam koszulek premium i popakowałem wszystko w ręcznie zrobione pudełka. Na BGG są pliki, wydrukowałem, posklejałem, wszystko trzymam w pudełku, na samym wierzchu. Wieczorem mogę wrzucić. jakieś zdjęcia, bo chyba nie mam żadnych przy sobie.
Poka poka, bo ja na BGG też grzebałem i widziałem tylko pudełka robione z płyty piankowo-kartonowej. Ale jakbym teraz jeszcze miał siadać do wycinania 7 takich pudełeczek... Może kiedyś ;-)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
wilson85
Posty: 56
Rejestracja: 30 sie 2018, 07:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: wilson85 »

Panowie jak tam poweekendowe granie. Podzielcie się wrażeniami.
Kobex
Posty: 8
Rejestracja: 12 kwie 2019, 17:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Kobex »

Dopiero poznaję MK więc na tą chwilę jest to proces poznawania zasad i wyłapywania błędów jakie popełniłem w rozgrywce. Mimo to jestem po prostu zauroczony grą i jej otwartym światem. Dodatki jeszcze nie ruszone, chcę ogarnąć najpierw samą podstawkę. Coś mi się zdaje, że ta gra namiesza w moim top 10.
My recenzujemy, Wy oceniacie : http://czestogramy.com.pl/, - Zapraszamy recenzje i pojedynki gier, w których ostateczny werdykt wydają czytelnicy.
Facebook CzęstoGramy
Darkstorm
Posty: 832
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 124 times
Been thanked: 182 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Darkstorm »

Juz jestem po kilku rozgrywkach i gra właściwie się wbija na moje top 1. I chętnie bym zobaczył walkę gdy ktoś zdobywa solo miasto na najwyższym poziomie trudnosci☺
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 328
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 209 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: skiba »

W weekend rozłożyłem sobie Solo Conquest. Ciupałem jakoś koło 5 godzin. Po tym, jak zdobyłem pierwsze miasto to opadłem na krzesło i sobie pomyślałem, że więcej nie wycisnę. No ale miałem jeszcze 1 rundę gry przed sobą (noc), więc zaciskam zęby, leczę rany i lecę. Farta miałem, bo pierwsze miasto, które zdobyłem, było białe.
W białym mieście można rekrutować wszystkie jednostki, które są dostępne... Więc dorekrutowałem wojsko i poleciałem na ostatnią twierdzę, która padła dosłownie w ostatniej turze gry.

Ogólnie gra kozacka, po ostatnim podbiciu czułem się trochę jak po długiej grze w Wojnę o Pierścień. Patrzę na mapkę i widzę ścieżkę, którą przeszedłem. "O, tutaj pokonałem golemy, tutaj w lochach był minotaur, po ubiciu którego dostałem super łuk. No i ten ślepy zaułek, który pokonałem dzięki Pieśni Wiatru..." I tak dalej... :oops:
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: waadimch »

Czy portal już wysłał gry do sklepów?
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: czeczot »

Raczej nie, premiera jest 16 więc pewnie będą wysyłać na początku przyszłego tygodnia.
lazarro
Posty: 228
Rejestracja: 01 sie 2017, 19:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: lazarro »

Darkstorm
Posty: 832
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 124 times
Been thanked: 182 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Darkstorm »

lazarro pisze: 12 maja 2019, 13:37 Udało się poskładać
https://www.dropbox.com/s/0ghzp9rztf36h ... 5.jpg?dl=0
Mieszczą się do tego karty w koszulkach? Ja w weekend koszulkowałem i niestety znaczna ilość kart nie mieści się w wypraskach...
A nie zakoszulkowałem większości ran i kart podpowiedzi.
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 93 times
Been thanked: 42 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Damon22 »

Darkstorm pisze: 13 maja 2019, 09:11 Mieszczą się do tego karty w koszulkach?
viewtopic.php?f=61&t=60935#p1143515
kokszgr
Posty: 8
Rejestracja: 21 mar 2019, 00:49

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: kokszgr »

Cześć,
W jakim rozmiarze są koszulki do kart w Mage Knight Ultimate Edition? Czy macie do polecenia jakieś konkretne?
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Eremita »

kokszgr pisze: 13 maja 2019, 13:20 Cześć,
W jakim rozmiarze są koszulki do kart w Mage Knight Ultimate Edition? Czy macie do polecenia jakieś konkretne?
Tu masz listę jakby co. Do innych gier używam koszulek FFG. Tutaj pewnie też by się sprawdziły ale póki co mam najtańsze Ultra Pro.
Ostatnio zmieniony 15 maja 2019, 15:22 przez Eremita, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Jiloo »

kokszgr pisze: 13 maja 2019, 13:20 Cześć,
W jakim rozmiarze są koszulki do kart w Mage Knight Ultimate Edition? Czy macie do polecenia jakieś konkretne?
Rozmiar kart to CCG.
Miałem na stanie po jakiejś innej grze Rebel Premium więc wcinąłem w nie. Rebele są dość male, ale karty MK wchodzą ładnie.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
ODPOWIEDZ