Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1273
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 357 times
Been thanked: 213 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: ShapooBah »

Jan_1980 pisze: 23 maja 2019, 12:17 Mam takie pytanie: czy ta gra jest bardziej przygodowa czy bardziej strategiczna?
Ktoś kiedyś porównał tę grę do komputerowych Heroes Might and Magic. To chyba najlepiej opisujące porównanie, a przy tym rozwiewające wszelkie wątpliwości dotyczące tego tytułu
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: pan_satyros »

ShapooBah pisze: 23 maja 2019, 21:02
Jan_1980 pisze: 23 maja 2019, 12:17 Mam takie pytanie: czy ta gra jest bardziej przygodowa czy bardziej strategiczna?
Ktoś kiedyś porównał tę grę do komputerowych Heroes Might and Magic. To chyba najlepiej opisujące porównanie, a przy tym rozwiewające wszelkie wątpliwości dotyczące tego tytułu
Między innymi ja ją do H3 porównywałem i podtrzymuję niegdysiejszą opinię. Co do pytania - moim zdaniem więcej tu strategii i optymalizacji. Przygoda owszem jest obecna, ale to raczej ramy tej optymalizacji - to co sprawia, że ta nie jest sucha, czy nużąca. Nie spodziewaj się fabuły.
Darkstorm
Posty: 847
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 199 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Darkstorm »

Fabuła scenariuszy jest w stylu: Kopalnie zostały zajęte przez potwory. Oczyść je.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Eremita »

Halloween pisze: 23 maja 2019, 17:22
Jan_1980 pisze: 23 maja 2019, 12:17 Mam takie pytanie: czy ta gra jest bardziej przygodowa czy bardziej strategiczna?
Klimatu jest mniej niz w grach przygodowych np.Magia i Miecz.
Grałem dużo w jedno i drugie i absolutnie się nie zgadzam. Według mnie Mage Knight ocieka klimatem.
Fabułę ma prawie nieistniejącą, ale klimat, wg. mnie najgęstszy ze wszystkiego co grałem. To jeden z powodów dla których to moja ulubiona gra.
Zresztą Magia i Miecz też ma fabułę tylko szczątkową.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: c08mk »

Eremita pisze: 24 maja 2019, 08:39 ... wg. mnie najgęstszy ze wszystkiego co grałem ...
Jak dla mnie też MK ma świetny klimat. Nie ma dużo tekstów fabularnych ale te co są, są owiane tajemniczością przez co rozgrywka to jest jak wkraczanie w nowy nieznany świat.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Jan_1980 »

Dzięki za odpowiedzi.
Jeszcze 1 pytanie: czy w MK jest kampania czy same pojedyncze scenariusze?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: skiba »

Jan_1980 pisze: 24 maja 2019, 10:33 Dzięki za odpowiedzi.
Jeszcze 1 pytanie: czy w MK jest kampania czy same pojedyncze scenariusze?
Pojedyncze scenariusze. Na BGG jest kampania fanowska fajna porobiona. Jest też polska "Łzy zapomnianych" do ściągnięcia z internetu :-)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Super
Posty: 397
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 215 times
Been thanked: 120 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Super »

W pudełku są scenariusze do zagrania z doskoku, ale gra jest skonstruowana tak, że można bazę scenariuszy rozszerzać o fanowskie, lub pisać sobie własne. Zawsze bardziej interesowała mnie ta część optymalizacyjna gry, więc nie znam żadnych dodatkowych scenariuszy, ale pamiętam, że jakaś fanowska kampania kiedyś powstała nawet po polsku, więc coś na pewno można znaleźć :)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: RUNner »

Halloween pisze: 23 maja 2019, 17:22
Jan_1980 pisze: 23 maja 2019, 12:17 Mam takie pytanie: czy ta gra jest bardziej przygodowa czy bardziej strategiczna?
Klimatu jest mniej niz w grach przygodowych np.Magia i Miecz.
Ale dałeś przykład klimatycznej gry :) Ja w MK znajduję klimat mimo uproszczonej fabuły, bo cała rozgrywka to taka droga po planszy, która mi osobiście długo zostaje w pamięci. Klimat jest zawsze sprawą bardzo indywidualną i trudną do zdefiniowania. Być może ta prosta fabuła sprawia, że jest więcej miejsca dla wyobraźni?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: pan_satyros »

Klimat oczywiście jest. Stąd porównanie do pojedynczej misji Heroes 3. Tam też fabuła nikła, ale zewsząd otacza nas magiczny, spójny świat, który chce się dosłownie odkrywać wraz z rozwojem bohatera.
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Damon22 »

Rigidigi pisze: 16 maja 2019, 15:58 Liczę, że wkrótce pojawią się opinie osób, które z gra zetknęły się po raz pierwszy.
Po kilkunastu partiach, 1 i 2 osobowych, jestem nadal pod takim wrażeniem, że ciężko coś konkretnego napisać. Po prostu najlepsza gra na świecie i nie ważne, że we wszystkie nie grałem :D
Obawy wszystkie rozwiane. Downtime? Żaden, w końcu można spokojnie pooglądać ilustracje, figurki, żetony... :wink: Trudność? Świetny scenariusz wprowadzający, który bez nudy można zagrać kilka razy. Ataki żywiołami trzeba wciągnąć na sucho wg instrukcji, a nie brać na logikę :wink: Fabuła? A na co to komu, nie ma na to czasu. To gra dla ludzi z wyobraźnią :wink: Długi czas gry? Zależy ile czasu delektujemy się komponentami... Jak mamy ogarnięte zasady można to przebiec w czasie do 2 godz.
I nie przeszkadza mi organizer w pudełku (wielkim jak na wielką grę przystało :D ), setup nie jest zbyt długi.
Jeśli chodzi o regrywalność jeszcze długo nie rozpakuję dodatków.

Z tego miejsca chciałbym podziękować Panu Tomaszowi Doboszowi za trafną recenzję, która mnie przekonała do zakupu.
Ja swojego planszowego Graala już mam!
Ocena bgg 11/10, bo Hero Realms i Aeon's End to świetne gry, a Mage Knight jest genialna!
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Eremita »

Damon22 pisze: 24 maja 2019, 14:14Ataki żywiołami trzeba wciągnąć na sucho wg instrukcji, a nie brać na logikę :wink:
Ojej. Ale Vlaada tak to obmyślił żeby było intuicyjnie i np. dla mnie to działa. Przed ogniem bronisz się lodem i odwrotnie.
Czy dla Ciebie byłoby intuicyjniej gdyby przed ogniem bronić się ogniem czy o coś innego chodzi?
Pytam bo też sobie po trochu tworzę planszówki i to są cenne dla mnie dane.
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Damon22 »

Pisałem o tym w temacie Zasady.
Jest tak, że jak Ciebie atakują żywiołem to musisz się bronić innym lub podwójnym zwykłym. Wróg ma Twoje żywioły w d... Ilość ataku ma się zgadzać.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Eremita »

Damon22 pisze: 24 maja 2019, 14:35 Pisałem o tym w temacie Zasady.
Jest tak, że jak Ciebie atakują żywiołem to musisz się bronić innym lub podwójnym zwykłym. Wróg ma Twoje żywioły w d... Ilość ataku ma się zgadzać.
No nie w d...
Ale ok, kumam już w czym rzecz.
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Damon22 »

Sprawa z Blokiem ma sens, pewnie specjalnie zrezygnowano z tego, że by nie było zbyt skomplikowanie.
Mi to po prostu rzuciło się w oczy wczoraj jak mi brakło 1 pkt, żeby pokonać wroga:
Kupiłem sobie super fajną jednostkę, która ma fajny atak, np. 4 ogniem i nie mogę pokonać zwykłego "zielonego leszcza" ze zwykłym pancerzem 5... :D
Darkstorm
Posty: 847
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 129 times
Been thanked: 199 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Darkstorm »

A ja jedną kartą ściągnąłem żonie smoka z przed nosa 8) 8) 8) 8) 8) Uwielbiam tę grę :D :D :D
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Halloween »

RUNner pisze: 24 maja 2019, 12:55
Halloween pisze: 23 maja 2019, 17:22
Jan_1980 pisze: 23 maja 2019, 12:17 Mam takie pytanie: czy ta gra jest bardziej przygodowa czy bardziej strategiczna?
Klimatu jest mniej niz w grach przygodowych np.Magia i Miecz.
Ale dałeś przykład klimatycznej gry :) Ja w MK znajduję klimat mimo uproszczonej fabuły, bo cała rozgrywka to taka droga po planszy, która mi osobiście długo zostaje w pamięci. Klimat jest zawsze sprawą bardzo indywidualną i trudną do zdefiniowania. Być może ta prosta fabuła sprawia, że jest więcej miejsca dla wyobraźni?
Znajdz osobe w naszym wieku i spytaj ja o klimatyczna gre planszowa. Na 80% padnie Magia&miecz. To uniwersalny wspolny mianownik.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Jan_1980 »

Na ile osób realnie jest ta gra? Kiedy pojawia się zbyt duży downtime?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
margrabius
Posty: 116
Rejestracja: 29 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: margrabius »

Na 3 max. Choć jak masz ekipę optymalizatorów to przy 3 osobach masz rozgrywkę ponad 6 godzin.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1814 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Gambit »

Jan_1980 pisze: 29 maja 2019, 08:00 Na ile osób realnie jest ta gra? Kiedy pojawia się zbyt duży downtime?
Moim zdaniem 3 osoby to maksimum dobrego. Chociaż dla niektórych już to może okazać się zbyt dużym składem.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: pan_satyros »

Gambit pisze: 29 maja 2019, 08:20
Jan_1980 pisze: 29 maja 2019, 08:00 Na ile osób realnie jest ta gra? Kiedy pojawia się zbyt duży downtime?
Moim zdaniem 3 osoby to maksimum dobrego. Chociaż dla niektórych już to może okazać się zbyt dużym składem.
3 dobrze znające grę jeszcze da radę, ale tylko jeśli potrafimy czerpać przyjemność z obserwowania cudzych ruchów. My z grubsza gramy tylko w duecie. Z racji braku mocno ogranych znajomych.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Halloween »

Jan_1980 pisze: 29 maja 2019, 08:00 Na ile osób realnie jest ta gra? Kiedy pojawia się zbyt duży downtime?
Ja grałem tylko w podstawke i to było dawno: solo i na dwóch.
Już na dwóch było długo i kolega pamiętam, że się trochę nudził. Co chciałem przez to ukazać: MK mimo bardzo wysokich ocen to nie jest uniwersalny tytuł - może nużyć nawet osoby, które normalnie grają w gry. To nie Twilight Imperium ale mimo wszystko MK zakłada, że gracze mają dużo czasu i są przygotowani.

Także jeżeli nie masz dwóch hardcorowych kompanów - których jesteś pewien, że dadzą radę z cierpliwością i skupieniem to bym powiedział, że to raczej gra solo i na dwóch.

No chyba, że dodatki przyspieszają gre?
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Eremita »

Halloween pisze: 31 maja 2019, 11:28No chyba, że dodatki przyspieszają gre?
Hahahahhahahahha.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 181 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Błysk »

Jan_1980 pisze: 29 maja 2019, 08:00 Na ile osób realnie jest ta gra? Kiedy pojawia się zbyt duży downtime?
Ja grałem we wszystkich chyba konfiguracjach poza solo. Na 3 grało się najprzyjemniej, ale (jak przy prawie każdej grze), przy ogarniętych graczach gra się całkiem sprawnie. U nas jak nie odkrywaliśmy żetonu wroga z niewiadomej to na starcie tury zazwyczaj tylko egzekwowaliśmy to, co zaplanowaliśmy podczas tury poprzedników.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Post autor: pan_satyros »

Tyle w temacie QC u Wizkids
Spoiler:
Po lewej 2012, po prawej "Ultimate Edition"
jakość plastiku i malowanie - bez porównania. Wrażenie obcowania z najtańszą "chińszczyzną" niestety ;/ a to akurat element używany stale, przez całą partię, więc jakiś tam dyskomfort pozostaje.
ODPOWIEDZ