Mage Knight (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: EVOCATVS »

Mage Knight ma opcję co-opa, czy tylko PvP?
Super
Posty: 393
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 212 times
Been thanked: 117 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Super »

Jest coop, ale taki bez fajerwerków. Gra się w sumie praktycznie tak samo, tylko końcowy wynik składa się z cząstkowych wyników graczy najsłabszych w poszczególnych kategoriach. Jest też kilka scenariuszy bardziej niestandardowych w stylu gra drużynowa, albo walka o kontrolę nad poszczególnymi miejscami na mapie, zamiast punktowania.

Ale choć zostało to już powiedziane parę razy, powtórzę jeszcze raz - Mage Knight jest grą kapitalną, ale przede wszystkim solową. Downtime jest ogromny i co najgorsze kolejka innego gracza jest raczej bezproduktywna, bo z ostatecznym zaplanowaniem ultra-kombosa trzeba zazwyczaj poczekać aż wrócą wszystkie kości many do źródła. Ogólnie nie mam raczej problemu z oczekiwaniem na koniec ruchu innych graczy i z ciekawością się przyglądam ich poczynaniom, ale downtime MK mnie zwykle w końcówce (kiedy każdy ma dość sporo kart na ręku) już pokonuje. Najwięcej w temacie chyba mówi fakt, że u mnie MK ma 9/10, a i tak ląduje na stole tak średnio 1-2 razy do roku, bo nie lubię za bardzo grać solo, a w szerszym gronie jest długo i męcząco.
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: woytas »

PvP, Coop i Solo. Dla każdego, coś dobrego.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Tony23 »

Slaby co-op?
W mojej opinii pvp jest słaby w Mk, my gramy praktycznie wyłącznie co-op w 2 osoby, ale też ze względu na downtime nie zasiądę chyba nigdy w 3 osoby.
Scenariusze typu wielki podbój czy powrót Volkera praktycznie zostały stworzone pod co-op/solo a nie pvp
dżodżo
Posty: 114
Rejestracja: 13 lip 2017, 19:12
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: dżodżo »

Ja dla równowagi powiem, że dla nas pvp na 3+ graczy to zdecydowanie jedyny słuszny tryb. I koniecznie z „włączoną” walką między graczami.
Jak widać każdy może znaleźć to, co mu odpowiada.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1139
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 410 times
Been thanked: 249 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: mmag »

Obejrzałem kilka filmów z rozgrywki i mam tylko jedno pytanie: czy ta gra faktycznie wymaga jakiegoś gigantycznego stołu do rozgrywki, czy to tylko takie wrażenie?
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Trawus »

Mam pytanko. Grę chciałbym kupić przede wszystkim dla 3-4 graczy. Jakbyście porównali ten downtime do gier jak Eclipse czy Ti4. Naprawdę tak długo się czeka na swoją kolejkę?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Jiloo »

Trawus pisze: 18 lis 2018, 19:27 Mam pytanko. Grę chciałbym kupić przede wszystkim dla 3-4 graczy. Jakbyście porównali ten downtime do gier jak Eclipse czy Ti4. Naprawdę tak długo się czeka na swoją kolejkę?
Nie znam Twilight Imperium mogę więc porównać tylko do Eclipse.

W Eclipse gracze wykonują po kolei po jednej akcji, czekasz więc przy 4 graczach czekasz tylko 3 akcje i robisz coś swojego.

W Mage Knight gracz wykonuje wszystkie swoje możliwe akcje i dopiero tura przechodzi do następnego gracza.

Różnica jest więc dość drastyczna. Ale oczywiście wiele zależy od tego jak bardzo przeszkadza Ci patrzenia jak inni rozgrywają swoje tury.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Trawus »

Jiloo pisze: 18 lis 2018, 19:42
W Eclipse gracze wykonują po kolei po jednej akcji, czekasz więc przy 4 graczach czekasz tylko 3 akcje i robisz coś swojego.

W Mage Knight gracz wykonuje wszystkie swoje możliwe akcje i dopiero tura przechodzi do następnego gracza.

Różnica jest więc dość drastyczna. Ale oczywiście wiele zależy od tego jak bardzo przeszkadza Ci patrzenia jak inni rozgrywają swoje tury.
Ile znaczy wszystkie możliwe akcje? Chodzi o to, że załóżmy, gramy we 3 w MK i w 6 w Eclipse, czekam porównywalnie na swoją kolej czy jeszcze dłużej niż w Eclipsa?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: pan_satyros »

Trawus pisze: 18 lis 2018, 20:12
Jiloo pisze: 18 lis 2018, 19:42
W Eclipse gracze wykonują po kolei po jednej akcji, czekasz więc przy 4 graczach czekasz tylko 3 akcje i robisz coś swojego.

W Mage Knight gracz wykonuje wszystkie swoje możliwe akcje i dopiero tura przechodzi do następnego gracza.

Różnica jest więc dość drastyczna. Ale oczywiście wiele zależy od tego jak bardzo przeszkadza Ci patrzenia jak inni rozgrywają swoje tury.
Ile znaczy wszystkie możliwe akcje? Chodzi o to, że załóżmy, gramy we 3 w MK i w 6 w Eclipse, czekam porównywalnie na swoją kolej czy jeszcze dłużej niż w Eclipsa?
Dokładnie tak.
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 66 times
Been thanked: 18 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: inzkulozik »

mmag pisze: 18 lis 2018, 19:13 Obejrzałem kilka filmów z rozgrywki i mam tylko jedno pytanie: czy ta gra faktycznie wymaga jakiegoś gigantycznego stołu do rozgrywki, czy to tylko takie wrażenie?
Tak z 70x70 dobrze by było mieć, minimum, przy grze solo
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Jiloo »

Trawus pisze: 18 lis 2018, 20:12 Ile znaczy wszystkie możliwe akcje? Chodzi o to, że załóżmy, gramy we 3 w MK i w 6 w Eclipse, czekam porównywalnie na swoją kolej czy jeszcze dłużej niż w Eclipsa?
W MK nie jest tak łatwo wszystko wyliczyć. W Eclipse każdy robi tylko jedną rzecz i moim zdaniem najczęściej idzie to dość sprawnie.

W MK, tak jak ktoś już wspomniał, często nie da się planować na zapas. Musisz poczekać aż pozostali zagrają swoje tury, bo wszystko na planszy może się zmienić. Dodatkowo rzeczy robisz z tego co masz na kartach, a różnorodność mnogość możliwości czasem onieśmiela. U niektórych może to powodować mały paraliż decyzyjny :)

Aaale... jeśli nie straszny Ci Eclipse na 6 osób to nie powinieneś mieć problemów z MK na 3 osoby :)
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Trawus »

Jiloo pisze: 19 lis 2018, 11:59 Aaale... jeśli nie straszny Ci Eclipse na 6 osób to nie powinieneś mieć problemów z MK na 3 osoby :)
No i taka odpowiedź mnie satysfakcjonuje. To teraz na gwiazdkę kupuje Ti4, a na następny rok w pierwszej kolejności MK Ultimate. Miałem zbierać najpierw na Gloomhaven ale przekonaliście mnie tym Herosami 3, których jestem ogromnym fanem i dalej uważam za jedną z najlepszych gier jakie kiedykolwiek powstały na pc. Więc prawie to samo na planszy? To się musi podobać.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: pan_satyros »

Trawus pisze: 19 lis 2018, 12:30
Jiloo pisze: 19 lis 2018, 11:59 Aaale... jeśli nie straszny Ci Eclipse na 6 osób to nie powinieneś mieć problemów z MK na 3 osoby :)
przekonaliście mnie tym Herosami 3, których jestem ogromnym fanem i dalej uważam za jedną z najlepszych gier jakie kiedykolwiek powstały na pc. Więc prawie to samo na planszy? To się musi podobać.
Nie zawiedziesz się. Decyzje czy najpierw zdobywam kopalnie, czy bije potwora, czy olewam i cisnę do klasztoru. Ciągłe optymalizowanie punktów ruchu. Bajka <3
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Zefireq »

A dodatki zmieniają jakoś wiele na plus? Wiem, że podobno Lost Legion daje więcej tego samego, a pozostałe? Czy faktycznie kupno Ultimate Boxa jest o wiele lepszym wyjściem, niż kupienie podstawki (a pewnie będzie wylew używanych)?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: pan_satyros »

Zefireq pisze: 19 lis 2018, 13:36 A dodatki zmieniają jakoś wiele na plus? Wiem, że podobno Lost Legion daje więcej tego samego, a pozostałe? Czy faktycznie kupno Ultimate Boxa jest o wiele lepszym wyjściem, niż kupienie podstawki (a pewnie będzie wylew używanych)?
Większość to więcej nowych postaci, wrogów, miejsc, misji i kart. Tym stoi regrywalność tej gry, więc oczywiście że zmieniają na plus ;) natomiast nie wywracają zasad do góry nogami.
To przemyślana i dobrze zaprojektowana gra, nie wymaga tak inwazyjnych dodatków.
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Rafal75 »

A kiedy premiera? Bo juz sie pogubilem...
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: RaYell »

W przyszłym roku, ale konkretów jeszcze nie znamy.
Arek001
Posty: 247
Rejestracja: 21 lut 2016, 21:29
Lokalizacja: Oświęcim
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Arek001 »

Trzewik ostatnio wspominał, że Q1.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Gatherey »

Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: Zefireq »

Gatherey pisze: 20 lis 2018, 15:11 DT unboxing:

https://www.youtube.com/watch?v=E4GxI2eSoa0
Jak za taką kwotę to prawdę mówiąc wrażenia to nie robi. Ot, stos kart, kilka figurek i trochę żetonów.
Wiadomo, że dużą częścią tej kwoty jest dopieszczona mechanika, but still, myślę, że gdy kupię i otworzę pudełko (przed zagraniem), to nie będę miał poczucia dobrze wydanych pieniędzy. Co innego po Xdziesięciu partiach ;)
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 66 times
Been thanked: 18 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: inzkulozik »

Zauważyliście jakieś "new dual colored action cards" w min 3:46 na filmiku ?
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: EVOCATVS »

Łoo panie, ale zepsuli okładkę. To info o dodatkach strasznie ją szpeci w moim odczuciu. Można to było gdzieś z tyłu czy na boku nadrukować, a na froncie, ewentualnie, naklejkę na folii dać.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 793
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: pavel »

Zefireq pisze: 20 lis 2018, 15:41
Gatherey pisze: 20 lis 2018, 15:11 DT unboxing:

https://www.youtube.com/watch?v=E4GxI2eSoa0
Jak za taką kwotę to prawdę mówiąc wrażenia to nie robi. Ot, stos kart, kilka figurek i trochę żetonów.
Wiadomo, że dużą częścią tej kwoty jest dopieszczona mechanika, but still, myślę, że gdy kupię i otworzę pudełko (przed zagraniem), to nie będę miał poczucia dobrze wydanych pieniędzy. Co innego po Xdziesięciu partiach ;)
Mam proste rozwiązanie dla Ciebie. Kup podstawkę za 150/200zł. Pewnie zawartość będzie adekwatna do ceny.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Mage Knight (Vlaada Chvátil)

Post autor: rattkin »

No, okładka jest paskudna. Ale domyślam się dlaczego - ponieważ zrobili to po linii najmniejszego oporu. Poprzednie pudło było trumnowe i obrazek miał inne proporcje. W kwadratowym, siłą rzeczy, zostaje trochę miejsca na dole. Nowego covera robić nie chcieli bo czas i kasa, no to ciepnęli ten szajs...
ODPOWIEDZ