Belfort (Jay Cormier, Sen-Foong Lim)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Belfort

Post autor: Borek224 »

Tu się nie zgodzę. To jest głównie area control z dodatkiem worker placementu. Walka na poziomie surowców , ekonomii czy stawiania swoich robotników jest znikoma (istnieje tylko w przypadku gildii i rekrutacji nowych roboli <- jedyne miejsca gdzie możliwe jest zajęcie miejsca i zablokowanie go dla innych graczy). Za to główne punkty i miejsca gdzie można nabruździć przeciwnikom to jest własnie stawianie domków na planszy.
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Belfort

Post autor: medicus »

Jaki by nie był area control, czy jest go więcej czy nie, zgadzam się, że gra może zachwycić tylko nowicjuszy, którzy odkryją, że planszówki są super i powiedzą, że ostatnio to grali w Eurobiznes. Ci dadzą rzeczywiście 9.

W Belforcie nie ma kompletnie nic nowego. To wtórna gra. Wszystko już bylo. Worker placement dla tych, którzy w grze koniecznie muszą mieć krasnoludy i elfy, bo inaczej gra do bani.
Dla mnie to raz zagrać, dać 6 (z litości) i nigdy już na trzeźwo do tego nie siadać.
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Awatar użytkownika
Salgi
Posty: 184
Rejestracja: 17 lut 2009, 21:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Belfort

Post autor: Salgi »

medicus pisze:Jaki by nie był area control, czy jest go więcej czy nie, zgadzam się, że gra może zachwycić tylko nowicjuszy, którzy odkryją, że planszówki są super i powiedzą, że ostatnio to grali w Eurobiznes. Ci dadzą rzeczywiście 9.

W Belforcie nie ma kompletnie nic nowego. To wtórna gra. Wszystko już bylo. Worker placement dla tych, którzy w grze koniecznie muszą mieć krasnoludy i elfy, bo inaczej gra do bani.
Dla mnie to raz zagrać, dać 6 (z litości) i nigdy już na trzeźwo do tego nie siadać.
+1
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Belfort

Post autor: Krwawisz »

medicus pisze:Jaki by nie był area control, czy jest go więcej czy nie, zgadzam się, że gra może zachwycić tylko nowicjuszy, którzy odkryją, że planszówki są super i powiedzą, że ostatnio to grali w Eurobiznes. Ci dadzą rzeczywiście 9.

W Belforcie nie ma kompletnie nic nowego. To wtórna gra. Wszystko już bylo. Worker placement dla tych, którzy w grze koniecznie muszą mieć krasnoludy i elfy, bo inaczej gra do bani.
Dla mnie to raz zagrać, dać 6 (z litości) i nigdy już na trzeźwo do tego nie siadać.

nie ująłbym tego lepiej :-)
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Belfort

Post autor: Furia »

Wygląda na to, że pod koniec roku pojawi się dodatek do Belfort.

http://www.boardgamegeek.com/boardgamee ... -expansion
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Belfort

Post autor: Pixa »

Warto kupic w promocji Rebelowej? Gramy glownie w dwie osoby, ale od czasu do czasu ktos do nas wpadnie na jakas partyjke.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
kallak

Re: Belfort

Post autor: kallak »

Czy ktoś grał w tą grę z dzieckiem czy raczej w gronie dorosłych, doswiadczonych graczy?
Zastanawiam się nad Belfortem, grana była by najczęściej w 2 osoby, ja + 9letnia córka. Czy to podejdzie? Córcia lubi wszelkie gry, najbardziej Zakazana Wyspa, Santiago de Cuba, Dixit, Carcassonne, Królestwo w budowie, Legendy Andor ... i chyba jak każde dziecko uwielbia gdy gra ma duzo elementów. Nie mamy żadnej gry ekonomicznej w stylu Agricola, do której przyrównuje się Belforta.. i zastanawiam się czy to mógłby być dobry start w tą strone? Choć wydaje mi się że ~2h gry, to może być zbyt nużące...
prohibic
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2013, 20:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 1 time

Re: Belfort

Post autor: prohibic »

Sądzę, że dla dziecka to raczej za ciężka gra. Lepiej wybrać prostsze gry imprezowe lub kooperacyjne, przygodowe (moja siedmiolatka bardzo lubi, np. Robinsona).
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Belfort

Post autor: lhw »

Pixa pisze:Warto kupic w promocji Rebelowej? Gramy glownie w dwie osoby, ale od czasu do czasu ktos do nas wpadnie na jakas partyjke.
Rozgrywka jest inna niż w większym gronie. Moim zdaniem gra nadal działa dobrze, pod warunkiem że nie przeszkadzają neutralne domki pojawiające się na planszy. Nie wiem czy zdecydował bym się na zakup po normalnej cenie z myślą o grze głównie w 2 osoby, ale z takiej promocji żal było nie skorzystać :-)

Zauważyłem natomiast inny problem: w praktycznie każdej rozgrywce, komuś z graczy pod koniec gry brakuje domków do budowania. Początkowo myślałem że 12 pionków na gracza stanowi wystarczający zapas, jednak gdy trafią się jakieś baszty lub bramy a w ostatniej rundzie każdy stawia wszystko na budowanie tanich i łatwo dostępnych murów, domki schodzą szybciej niż można się było spodziewać. Czy to jest normalne zjawisko?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Belfort

Post autor: WRS »

Tak, wynika z nabierania doświadczenia w tej bardzo dobrze zrównoważonej grze.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Belfort

Post autor: Wertigo »

Może mi ktoś poradzić czy jak mam pupile podziemi to warto kupić tę grę? Trochę wydają mi się one podobne a nie chciałabym się dublowac
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 12 times

Re: Belfort

Post autor: cezaras »

Wertigo pisze:Może mi ktoś poradzić czy jak mam pupile podziemi to warto kupić tę grę? Trochę wydają mi się one podobne a nie chciałabym się dublowac
Co prawda mechanicznie obie gry są odmianami worker placementu, jednak ciężko mówić o innych podobieństwach.
To dla mnie dwie diametralnie różne gry...
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Belfort

Post autor: Wertigo »

Super, dzięki za odpowiedz. W takim razie chyba się na nią skuszę tym bardziej ze chyba tylko do dziś jest jeszcze na nią promocja na rebelu [emoji14]
keldorn
Posty: 563
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 39 times
Been thanked: 22 times

Re: Belfort

Post autor: keldorn »

Moze bylo ale nie jestesm w stanie znaleźć. Mam pytanie bo wydawalo mi sie ze przeczytalem cala instrukcje i nie znalazlem wzmianki o tym: Jak awansowac elfy lub krasnoludy na mistrzów?

Czy to tyczy sie tylko kart Piwiarnia i Ogrody?
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Belfort

Post autor: lhw »

keldorn pisze:Moze bylo ale nie jestesm w stanie znaleźć. Mam pytanie bo wydawalo mi sie ze przeczytalem cala instrukcje i nie znalazlem wzmianki o tym: Jak awansowac elfy lub krasnoludy na mistrzów?

Czy to tyczy sie tylko kart Piwiarnia i Ogrody?
Budując Piwiarnię lub Ogrody i kładąc na niej gnoma, można jednorazowo awansować odpowiednio krasnoluda lub elfa na mistrza. Nie kojarzę innej możliwości awansu.
aoki
Posty: 157
Rejestracja: 15 sty 2016, 07:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Belfort

Post autor: aoki »

jest na rynku lub będzie dodatek do belforta w wersji pl?
BGA: luq
Boiteajeux: Aoki
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Belfort

Post autor: TTR_1983 »

aoki pisze:jest na rynku lub będzie dodatek do belforta w wersji pl?
Nie ma i nie będzie. Lacerta go nie rozważa.
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Belfort

Post autor: Acownik »

Czy ktoś wie, czy wznowienie Belforta z bajerami będzie dostępne w polskich sklepach? Kampania na KS skończyła się chyba parę miesięcy temu.
ODPOWIEDZ