Trajan (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Trajan (Stefan Feld)

Post autor: staszek »

Nikt nie założył jeszcze wątku więc co mi tam :)
Coś mi się wydaje,że najlepszy Feld od lat...
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Trajan

Post autor: witek »

A coś więcej? Na czym ma polegać jego najepszość?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Trajan

Post autor: melee »

Lepsze zasady ;)
Udało ci się zagrać, staszku? Ja grałem tylko raz i też wydaje mi się, że najlepszy od długiego czasu, choć okrutnie suchy i pozlepiany z mniejszych części.
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Trajan

Post autor: staszek »

Miałem zagrać w tym tygodniu, ale się nie udało-nie będę mówił przez kogo bo czasem czyta forum ;)
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Trajan

Post autor: staszek »

co do fajności jeszcze- jakoś temat Rzymu wydaje mi się(mimo minimalnego połączenia z mechaniką- a właściwie odwrotnie), ciekawszy jednak od Miasta Spichrzów, Zdobywania Szynki w Strasburgu, jakis dziwnych kapłanek w Lunie, czy Zamków, gdzie fabularnie kompletnie nie wiem o co chodzi.
Przemku ja liczyłem na Twoją odpowiedź w odgrzebanym wątku o 18xx ;)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Trajan

Post autor: melee »

Luna była fajna, tylko powtarzalna.
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Trajan

Post autor: staszek »

Zamki też mi się w miarę podobały,Strasbourg był jeszcze lepszy,Macao też się nieźle zapowiada,ale były do tych gier(tak jak do Luny i Miasta Spichrzów) mniejsze lub większe zastrzeżenia.Do Trajana poza tym ,że suchy( co raczej w grach Felda dziwne nie jest) nie ma na razie( większych napewno ;) )
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Trajan

Post autor: cezaras »

grałem 3 razy --> cały czas do końca nie panuję nad tą grą :):)
ale taki Kakaj daje radę :)

na pewno jest tak, że nawet nie ma porównania do Strassbourga czy Miasta Spichrzów. To są dwie klasy złożoności wyżej.

fajne jest to, ze można mieć kilka strategii:
mnóstwo punktów daje zdobywanie punktów i głosów w senacie, mnóstwo mogą dać karty (szczególnie połączone z premiami),
na początku trudno zrezygnować ze zdobywania budynków, które poza punktami dają co najmniej dodatkowy ruch.
Ciekawie jest spróbować jak najczęściej wykorzystywać akcję Trajana i dzięki temu bardzo często zdobywać dodatkowe płytki (które zazwyczaj łączą się z dodatkowymi punktami a jednocześnie zastępują jakąś akcję).

na dzień dzisiejszy (bo 3 rozgrywki dla takiej gry to za mało na rzetelną ocenę) to w moim rankingu jednak za W roku smoka i Notre Dame

ps. a Zamki i tak są the Best :) (w swojej kategorii)
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Trajan

Post autor: staszek »

Rozumiem,że kategoria Zamków jest jednak niższa niż kategoria Roku Smoka i Notre Dame ;)
Jeżeli będzie niewiele gorszy od tych dwóch i tak bedzie bardzo dobry :)
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Trajan

Post autor: cezaras »

Rozumiem,że kategoria Zamków jest jednak niższa niż kategoria Roku Smoka i Notre Dame ;)
niewątpliwie tak,
ale Zamki jak żadna inna gra dają mnóstwo radości z każdego, pojedynczego ruchu
(no i moja luba uwielbia)
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Trajan

Post autor: killy9999 »

melee pisze:Lepsze zasady ;)
Udało ci się zagrać, staszku? Ja grałem tylko raz i też wydaje mi się, że najlepszy od długiego czasu, choć okrutnie suchy i pozlepiany z mniejszych części.
Co rozumiesz przez suchy? Mało emocjonujący? Mechanika oderwana od tematu?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Trajan

Post autor: janekbossko »

to jest Feld...jego gry z zasady sa oderwane od tematu lub nie maja z nim nic wspolnego co w zasadzie znaczy to samo ;)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Trajan

Post autor: zephyr »

Po jednej partii:
Ogólnie gra jest dobra, ale ma pecha trafić w poziom na którym znacznie podnoszą mi się oczekiwania, a tych nie spełnia.

Mam wrażenie że gra to zbiór kilku mechanizmów powiązanych sznurkami. Jak pociągnie się za jakąś wajchę nagle coś się zmieni w innym mechanizmie, a potem w następnym itd. Manewrowanie tym potworkiem wymaga sporo intelektualnej ekwilibrystyki, bo o ile zrobienie akcji X nie jest aż takim problemem, o tyle sprawienie, żeby reszta powiązanych mechanizmów też ustawiła się w pożądany sposób zdecydowanie wymaga wysiłku i umiejętności. Powiązania mi się nie podobają, nie widzę w nich żadnej logiki (praktycznie przy każdej akcji wybiera się bonus, a w puli są powiązania ze wszystkimi innymi akcjami), żadnej elegancji, a lubię elegancję przy abstrakcji. Tu jej nie widzę... ale przyznaję że zadanie optymalizacji tego kombajnu wydaje się być w zasięgu umiejętności istoty ludzkiej, a za to gra ma sporego plusa.

Dodatkowo gra niestety ma interakcję. Niestety bo interakcja polega tylko i wyłącznie na wyścigu kto pierwszy. "Torów" jest dużo, każdy ma inne zasady. Gier z wyścigiem do zasobów jest dużo więc niby wszystko ok.

To co wywołuje moją niestrawność to połączenie powyższych - w wyścigu do zasobów udział ogranicza maszynka, która każdy zarządza. Czasami nie da się wykonać danej akcji, czasami niby się da, ale popsuje to inny plan... W sterowaniu maszynką przeszkadza to że super plan na jej użycie można popsuć zabierając zasoby które owa machina próbowała zgarnąć. Teoretycznie fajnie - nie ma pasjansa, trzeba uważać. Tylko jak tu uważać i planować, jak każdy steruje pokracznym kombajnem i sam ma problem z określeniem co może zrobić i czy powinien. Pojawia się chaos.

Przesadzam - jak ktoś mi zabierze kafelek zawsze mogę wziąć inny, ale czasami różnica jest naprawdę spora (np zamiast dodatkowych akcji na super dopakowanym torze zostają same kafle które może jakieś punkty dadzą, ale nic szczególnego), lubię w takich sytuacjach móc oszacować ile innych osób może być zainteresowanych popsuciem mi szyków i jak szybko mogą to zrobić... lubię jak szkodzenie polega na celowym działaniu, a nie wyborze losowego kafla, który przypadkiem był podstawą czyjegoś komba... a tu się nie da. Można zakładać że nie wszystkie plany wyjdą i się tym nie przejmować. Ale przy tego typu abstrakcyjnej optymalizacji naprawdę lubię pełną kontrolę. Może po większej ilości partii zacznie się zauważać więcej zależności, może przeszkadza mi brak ogrania... Ale choćby warunek końca gry który nie gwarantuje równej ilości tur i jest dziwną wypadkową akcji wszystkich graczy... a jednak akcja w końcówce może dużo kosztować.

Gra jest naprawdę ciekawa, liczyłem że będzie wybitna, ale dla mnie niestety jest tylko dobra... i strasznie mi przeszkadza że nie jest lepsza.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: mst »

zephyr pisze:Ale choćby warunek końca gry który nie gwarantuje równej ilości tur i jest dziwną wypadkową akcji wszystkich graczy... a jednak akcja w końcówce może dużo kosztować.
To bardzo łatwo poprawić - wystarczy na zakończenie gry (po spełnieniu warunku zakończenia) dograć tury do ostatniego gracza (wypowiedź Autora na ten temat na BGG potwierdza pośrednio, że nie ma merytorycznych przeciwwskazań). :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Trajan

Post autor: staszek »

wczoraj pierwszy raz zagrałem-mam trochę podobne zdanie do Zephyra-jest dobra,ale liczyłem,że będzie lepsza.Nie zdetronizuje Notre Dame i W Roku Smoka,chociaż ma szanse na Feldowskie podium całkiem duże.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Trajan

Post autor: Ryu »

"Notre Dame" nie znam.
"W roku smoka" znam.

Dla mnie "Trajan" (po 1 partii) zdecydowanie lepszy niż "W roku smoka". W piątek druga partia. Liczę że będzie jeszcze lepsza :)
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Trajan

Post autor: staszek »

Zagraj jeszcze w Roku Smoka-z każdą partią wydaje mi się lepsza( choć fakt,już dawno nie grałem).
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Trajan

Post autor: sheva »

wątek coś się wyczerpał widzę a mnie wreszcie wczoraj udało się zagrać po raz pierwszy i jestem pełen optymizmu przed następną partią. Jest bardzo dużo możliwości, mankala jest rozwiązaniem mega fajnym i wymagającym planowania a jednocześnie gra nie otumaniła mnie i nie sprawiła, że się pogubiłem. Tak samo podoba mi się czas gry bo przy tej złożoności wygląda mega fajnie! Dla mnie jak na razie najlepsza gra po essenowa :)
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trajan

Post autor: 77rpm »

Warto wydać te 170 zł ? :)
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Trajan

Post autor: sheva »

to jest pytanie które zadaje sobie od wczoraj... 170 to nigdy nie jest mało ale jeśli gra ma się sprawdzić w moim towarzystwie to czemu nie wydać ? Musze jeszcze zagrać żeby zdecydować :)
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Trajan

Post autor: 77rpm »

Właśnie mam taki dylemat... uzbierałem ok 2 stówek na nową grę i nie wiem na co się zdecydować. Miał być Descent ale żona ostatecznie odrzuciła tę opcję... MA Runewars albo Westeros ale chyba lepiej będzie nam grać w euro. Dziś po partii w Orę bardzo chcę ją mieć tylko wydanie mnie odstrasza... Pada na Trajana ale nie jestem przekonany czy jest warta tych 170 zł... Widzę że po zawartości nie odczuję tych pieniędzy i liczę że gra wynagrodzi resztę - ale czy faktycznie ? Szczerze - warto zainwestować ?

P.S. 160 na Brassa czy 150 na Troyes to IDEALNE inwestycje, które gdybym miał powt to bez wahania :)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: folko »

Trajan to niestety ani nie Brass ani nie Troyes :(
Le Havre masz? Puerto Rico? Lepiej też według mnie w Ora (jeśli nie masz Le Havre) niż w Trajana...
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Trajan

Post autor: sheva »

folko pisze:Trajan to niestety ani nie Brass ani nie Troyes :(
Le Havre masz? Puerto Rico? Lepiej też według mnie w Ora (jeśli nie masz Le Havre) niż w Trajana...
Czemu tak uważasz Adamie? Mnie feeling z rozgrywki trochę przypominał shipyarda (nie mechanicznie ale same wrażenie z rozgrywki, dużo zbierania i ciułania punkcików) i ogólnie bardzo się podobał! Tryes jest fajne ale czy to jest gra z ekstraklasy to nie jestem przekonany a jeśli trajan utrzyma po paru rozgrywkach poziom to na pewno do mojej ekstraklasy wskoczy.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Trajan

Post autor: witek »

sheva pisze:Tryes jest fajne ale czy to jest gra z ekstraklasy to nie jestem przekonany a jeśli trajan utrzyma po paru rozgrywkach poziom to na pewno do mojej ekstraklasy wskoczy.
A ja mam dokładnie odwrotne odczucia :wink:
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Trajan

Post autor: Ryu »

Czy warto zainwestować w Trajana to musisz sobie sam odpowiedzieć. Najlepiej zagrać u kolegi potem zdecydować. Ja tak zrobiłem. Zagrałem w MDK'u, drugiego dnia szukałem po sklepach czy jeszcze jest dostępny. Żona wie, że jestem nienormalny więc się nie sprzeciwiała za bardzo. Ba, nawet się Jej spodobało :)
Co samej gry... Tu najważniejsza jest mechanika która bardzo mi się podoba. Może i nie umiem w to (jeszcze :twisted: ) grać ale możliwości, wpływanie na innych napawa mnie satysfakcjonuje. Mało tego - wczoraj zagrałem z żoną w wersję na 2 graczy i było naprawdę fajnie. Z pytaniem jaką ocenę mam Trajanowi wystawić od Niej - powiedziała 10 :shock: Byłem w szoku.... Dlatego ja polecam ale lepiej wypróbuj. Wydać 170zł i nie grać to bzdura. Ja wydałem i nie żałuję 8)

Co do porównywania: Troyes/Brass/Trajan to ciężko powiedzieć ale jednak Brass to Brass :twisted:
ODPOWIEDZ