Alcatraz: The Scapegoat

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Protoplasm
Posty: 289
Rejestracja: 17 cze 2010, 23:13
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Protoplasm »

Nie wierzę, że jeszcze nie ma tematu o tej grze. Ostatnio udało mi się zdobyć to cudo. Baardzo mi się podoba pomysł tej gry, a dodatkowo jest tania jak barszcz :D

Kupować :) Kolejna świetna polska gra!
DJCrovley
Posty: 147
Rejestracja: 26 maja 2009, 00:26
Lokalizacja: Poland, Poznań

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: DJCrovley »

Też kupiłem, jeszcze nie miałem czasu zagrać, ale wygląda na to że KG po raz pierwszy wydała dobra grę.
'..You the mothers who sent their sons from far away countries, wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. Having lost their lives on this land they have become our sons as well.'
—Atatürk 1934
Kolekcja
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: donmakaron »

Grałem. Potwierdzam, że to bardzo ciekawa i dobra gra, pierwsze wrażenie bardzo pozytywne.
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: tajemniczy_padalec »

Mam za sobą kilka partii i - przepraszam, że powtarzam po innych - polecam. Nowatorska, szybka, ciekawa, solidnie wykonana, bez większych wpadek (mniejsze - czysto techniczne - absolutnie do wybaczenia).

Uwaga! Tylko dla ludzi, którzy nie mają problemu z oddzieleniem gry od rzeczywistości :twisted:
adamatom
Posty: 96
Rejestracja: 26 sty 2010, 22:02

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: adamatom »

A jak wygląda sprawa kooperacyjności? Tzn. wiem, że to kooperacja ale wiem również, że nie wszyscy mogą wygrać... :twisted: Jak wypada porównanie np. z Pandemiciem, jeśli P za bardzo mojemu gronu nie podszedł to czy Alcatraz się spodoba?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: janekbossko »

Alcatraz zdecydowanie lepsze :)
na 3 nie polecam...sabe ale na 4 pieknie sie gra. Zdecydowanie wiecej planowania i nie ma syndromu szefa. Niby kooperacja ale jednak trzeba uwazac komu sie pomaga zeby...nie zostac zbednym ogniwem. Delikatny hate factor gra posiada, ostrzegam
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 395 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Leviathan »

Graliśmy jakiś czas temu w trzy osoby... i gra ewidentnie nam nie podeszła. Pomysł dobry, niby wszystko gra, ale koniec końców wszyscy uciekliśmy i pozostało nam po tej partii wrażenie, że coś jest jednak w tym tytule zepsute.
Awatar użytkownika
Protoplasm
Posty: 289
Rejestracja: 17 cze 2010, 23:13
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Protoplasm »

Leviathan pisze:Graliśmy jakiś czas temu w trzy osoby... i gra ewidentnie nam nie podeszła. Pomysł dobry, niby wszystko gra, ale koniec końców wszyscy uciekliśmy i pozostało nam po tej partii wrażenie, że coś jest jednak w tym tytule zepsute.
Wszyscy nigdy nie mogą uciec. Coś źle graliście :D
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: janekbossko »

Tak jak wspomnialem na 3 osoby ta gra jest słaba. Z ustalaniem kto uciekl to juz trudno tak naprawde okresic. Baaardzo rzadko zdarza sie ze maja uciec wszyscy, najczesciej w partii 3 osobowej. Kazdy ma wtedy tyle akcji ze kooperacja jest niepotrzebna.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: 100rk »

Leviathan pisze:(...)ale koniec końców wszyscy uciekliśmy i pozostało nam po tej partii wrażenie, że coś jest jednak w tym tytule zepsute.
Jeśli wszyscy uciekliście to zepsute było czytanie instrukcji :twisted:
Nie ma takiej opcji by wszyscy uciekli, bo nawet przy wielopoziomowym remisie (elementy planu, kasa, fanty, krzepa) gracze w ostatnim głosowaniu ustalają kogo wy..strychnęli na dudka i kto dalej będzie obciążał budżet państwa wylegując się bezczynnie w klimatyzowanej celi.

Graliśmy jedynie w pełnym składzie i muszę się zgodzić, że gra jest co najmniej bardzo dobra. Po zakończeniu rozgrywki trwają jeszcze dyskusje i rozpatrywane są alternatywne posunięcia. Bardzo ciężko mi ją zaliczyć do kooperacyjnej, bo jednak cały czas musisz obserwować i kalkulować co, jak i z kim, i ta "współpraca" jest bardzo wyrachowana. Mechanizm naprawdę niespotykany i bardzo wciągający, umiejętność kłamania wprost w oczy i składania fałszywych obietnic zaimplementowana wprost z przedwyborczych spotów :). Wykonanie bardzo dobre, solidne elementy, czytelne i zrozumiałe symbole, nawet grafika nie razi w oczy jak w większości gier Kuźni.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 395 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Leviathan »

100rk pisze:
Leviathan pisze:(...)ale koniec końców wszyscy uciekliśmy i pozostało nam po tej partii wrażenie, że coś jest jednak w tym tytule zepsute.
Jeśli wszyscy uciekliście to zepsute było czytanie instrukcji :twisted:
Nie ma takiej opcji by wszyscy uciekli, bo nawet przy wielopoziomowym remisie (elementy planu, kasa, fanty, krzepa) gracze w ostatnim głosowaniu ustalają kogo wy..strychnęli na dudka i kto dalej będzie obciążał budżet państwa wylegując się bezczynnie w klimatyzowanej celi.

Graliśmy jedynie w pełnym składzie i muszę się zgodzić, że gra jest co najmniej bardzo dobra. Po zakończeniu rozgrywki trwają jeszcze dyskusje i rozpatrywane są alternatywne posunięcia. Bardzo ciężko mi ją zaliczyć do kooperacyjnej, bo jednak cały czas musisz obserwować i kalkulować co, jak i z kim, i ta "współpraca" jest bardzo wyrachowana. Mechanizm naprawdę niespotykany i bardzo wciągający, umiejętność kłamania wprost w oczy i składania fałszywych obietnic zaimplementowana wprost z przedwyborczych spotów :). Wykonanie bardzo dobre, solidne elementy, czytelne i zrozumiałe symbole, nawet grafika nie razi w oczy jak w większości gier Kuźni.
Graliśmy w prototyp, możliwe, że od tamtego czasu coś się jednak zmieniło. Nie wykluczam jednak, że faktycznie popsuliśmy grę
;)
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Yamada Hanushi »

Dzięki za wszystkie komentarze i opinie. Cieszę się, że gra się Wam podoba:)

Jak mówili koledzy powyżej: w Alcatraz nie ma sytuacji w której wszyscy gracze uciekają z więzienia, zawsze jeden z nich zostaje w pudle. Jeśli wystąpi sytuacja w której wszyscy gracze posiadają komplet zadań umożliwiających ucieczkę (np. Gracz 1:ABC Gracz 2:DE Gracz 3:EF), to gra toczy się dalej dopóki nie wyłoni się gracza zbędnego tj. takiego bez którego pozostali mogą wydostać się z więzienia.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: mig »

Po pierwszych kilku grach wrażenie dość pozytywne. Wykonanie niezłe, klimat też odpowiedni. Gra dostaje jednak u mnie 6.5-7/10, bo: 1.nie przepadam specjalnie za kooperacjami, 2.trochę wad i niedoskonałości psujących ogólny obraz gry jednak dostrzegliśmy:

- gra wydaje się strasznie prosta. Graliśmy kilka razy. Były takie gry w których wszyscy gracze współpracowali w pełni i te udawało się skończyć błyskawicznie. W tych w których kozioł/potencjalny kozioł usiłował przeszkadzać (czasami wręcz sabotować totalnie wszystko) było trudniej, ale nigdy nie było nawet cienia zagrożenia, ze nie zdążymy uciec...
- to gra w ktorej bardzo dużo zależy od graczy i ich nastawienia i to może ratować jej regrywalność, ale sama gra po tych kilku rozgrywkach wydaje się dość powtarzalna i schematyczna...
- nie wprowadzaliśmy jeszcze home rulesów, ale nie do końca przekonujacy (i z punktu widzenia fabuły i samej gry) jest mechanizm otrzymywania nagrody. Dostają ją wszyscy uciekajacy poza tym który zrobił zadanie i kozłem. Często nagroda jest atrakcyjniejsza niż samo zadanie (niekóre trzeba robić tylko po to, zeby wprowadzić kolejne, bardziej przydatne). To, ze kozioł ofiarny nic tego nie ma - to ok. Ale, że w efekcie po wypełnieniu zadania i przydzieleniu nagrody czasem/często realizujący zadanie może mieć gorzej niż pozostali uciekający to już się kupy nie trzyma... Zastanawiamy się nad zrezygnowaniem z nagrody lub wprowadzeniem zasady, że dostaje ja również realizujący zadanie (ale wtedy prosta gra okaże się mega prostą...)
- szkoda, ze nie ma w grze jakiegoś systemu realizacji zadań niejawnych. To znaczy takich o ktorego celach wie tylko dany gracz. Teraz zbyt dużo można sobie wyliczyć a tak jakaś niepewność by pozostawała. Ale zielonego pojęcia nie mam jak by to w mechanikę gry sensownie wpasować. W każdym razie taki pomysł do rozważenia, który pojawił się przy okazji naszych gier (może w dodatku;)?)

I jeszcze jedna kwestia: czy wykorzystane karty sabotażu wracają do gry? U nas w jednej z rozgrywce wszystkie "poszły" w ciągu 8-10 tur...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Yamada Hanushi »

@Mig

Dzięki za uwagi i komentarze.

Nie wiem czy ja źle rozumiem to co napisałeś, czy coś przeoczyliście w instrukcji ale: Gracz, który wykonuje zadanie otrzymuje nagrodę (literę zadania które właśnie wykonał) natomiast cała reszta, poza kozłem, dostaje losową literę z talii zadań (wszyscy taką samą). A zatem osoba która wykonuje zadanie jest w najlepszej sytuacji.

Trafnie zauważyłeś, że dynamika gry mocno zależy od charakterów graczy. Generalnie zależność wygląda następująco: im gracze są bardziej otwarci na kooperacji tym mniejszy mają wpływ na końcowy wynik gry. Inaczej mówiąc tym mniejszą mają kontrolę nad tym kto zostanie w więzieniu.

Co do kart szantażu: Jeśli się skończą to po prostu je przetasujcie. Nie wiem czy zaglądałeś na BGG ale przydarzył się nam chochlik drukarski i w instrukcji zabrakło informacji o tym, iż limit kart szantażu na ręce wynosi 2. Jeśli byłbyś zainteresowany erratą to zapraszam tu.

Jeśli gra dalej będzie dla Ciebie za łatwa to sugeruję:
1. Spróbuj grać z większą ilością strażników; 10 zamiast 8 (wylosuj 2x5 kart z talii lokacji)
2. na początku rozgrywki rozdaj każdemu graczowi kartę szantażu


Mam nadzieję, że to Ci pomoże :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: mig »

Dzięki :)
Nie graliśmy oczywiście z limitem kart na ręce. To faktycznie utrudni "utrudnianie" i ograniczy szybkie kończenie kart (ale jednocześnie trochę ułatwi grę...).
Z rad utrudniających pewnie skorzystamy. Tak jak pisałem wielkim fanem kooperacji nie jestem, ale ta gra wywarła na mnie pozytywne wrażenie (w szczególności klimatem i mechanizmem kozła) i nie chciałbym jeszcze jej skreślać :)
Yamada Hanushi pisze: Gracz, który wykonuje zadanie otrzymuje nagrodę (literę zadania które właśnie wykonał) natomiast cała reszta, poza kozłem, dostaje losową literę z talii zadań (wszyscy taką samą). A zatem osoba która wykonuje zadanie jest w najlepszej sytuacji.
Oczywiście tak graliśmy. Ale nie zawsze zadanie wykonywane jest tak korzystne jak karta losowa. Kilka/kilkanascie razy mieliśmy tak, że na planszy były tylko zadania nieprzydatne (już takie zrealizowane mieliśmy). Ale trzeba je było wykonywać, żeby mogły wejść inne (oby bardziej przydatne). Nie można było znaleźć "frajera" który chciałby je wykonać, bo wszyscy liczyli, że losowa nagroda przyniesie brakującą literę (i często przynosiła)...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: kwiatosz »

Niedługo w końcu powinien się ukazać mój suplemencik do rzutu okiem z ŚGP (suplemencik na www) - tam się nieco rozprawiam z tym, że gra jest łatwa - nam parę razy udało się wszystkim przegrać, często zwycięstwo zdarza się w ciągu ostatnich 2 tur. Jedną partę graliśmy 2,5h - jak kozioł dobrze gra w wersji na 4 osoby to jest naprawdę ciężko, tylko do tego trzeba mieć wyrównany skład i żywić wzajemną niechęć :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Żucho »

kwiatosz pisze:Niedługo w końcu powinien się ukazać mój suplemencik do rzutu okiem z ŚGP (suplemencik na www)
Już się pojawił :wink: dzięki za wyjaśnienie nieścisłości z recenzji prototypu (nasza wina i nauczka na przyszłość - nie udostępniać mediom do recenzji instrukcji, która jeszcze będzie ulegać zmianom :wink:).

I w ogóle witam, jako że jest to mój pierwszy post na forum, a po pobieżnym przejrzeniu nie znalazłem tematu typu "Przedstaw się" czy coś. Czy źle szukałem?
jeszcze nie miałem czasu zagrać, ale wygląda na to że KG po raz pierwszy wydała dobra grę.
Hehehee... Nie chcę się spierać, znam panującą opinię o wielu naszych grach (w wielu przypadkach uzasadnioną, ale bez przesady :wink:), ale żeby Alcatraz było pierwszą dobrą grą Kuźni, to się nie zgodzę. Kingpin? Ok, miał wady natury technicznej, z których główną był stosunek ceny do wielkości i zawartości pudełka (tak, wiem, że było mocno puste i można tę grę zmieścić w pudle dwa razy mniejszym, tak też zrobimy pewnie przy ewentualnym dodruku Kingpina w przyszłości), ale gra jako taka broni się nieźle. Przez długi czas była moim ulubionym produktem Kuźni... Do czasu Alcatraz oczywiście.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: kwiatosz »

Wiochmen Rejser jest traktowany na tym forum z przymrużeniem oka, a tymczasem to naprawdę zacny przedstawiciel gry przesiąkniętej hatem - cały czas lubię w to zagrać, czego nie mogę powiedzieć o jakichś 70% mojej kolekcji - a wiochmen jest starszy od większości tych tytułów :)

Tak czy siak - suplemencik jest tu :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Żucho »

Czas na odrobinę marketingu :)
Ale nius jest świeżutki i myślę, że dla wielu osób ciekawy. Pozwolę sobie zalinkować do strony Kuźni i na samym forum tylko w skrócie: porozumieliśmy się z Z-Manem w sprawie licencji na Alcatraz.

"Ta informacja wisiała w powietrzu już jakiś czas, ale dziś możemy wreszcie ją ujawnić. Kuźnia Gier z dumą informuje, że nasza premiera z Essen, Alcatraz: the Scapegoat, ukaże się na świecie nakładem Filosofia Games, Z-Man Games."
Więcej znajdziecie pod linkiem - http://main.kuzniagier.com/page/2012/02 ... a-alcatraz
Ostatnio zmieniony 16 lut 2012, 00:21 przez Żucho, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: 100rk »

Gratulacje ! Gra jest stanowczo warta tego, by świat ją poznał.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4469
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1100 times

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: garg »

Również gratuluję :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: yosz »

Gratulacje!
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: kwiatosz »

Grats :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 577 times
Been thanked: 933 times

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Odi »

Brawo!

Kuźnio Gier... i psie Sabo... IDŹCIE TĄ DROGĄ! :wink:
Pies_Saba
Posty: 8
Rejestracja: 16 lut 2012, 16:19

Re: Alcatraz: The Scapegoat

Post autor: Pies_Saba »

Arf.

Obrazek
ODPOWIEDZ