Kawerna: Rolnicy z Jaskiń / Caverna: The Cave Farmers (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: tassman »

Czy ma ktoś może organizatory kupne ze sklepów i mógłby podać model organizatora. Ewentualnie jakiś rozrys albo wymiary samoróbki.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 195 times
Kontakt:

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: orzeh »

tassman pisze:Czy ma ktoś może organizatory kupne ze sklepów i mógłby podać model organizatora. Ewentualnie jakiś rozrys albo wymiary samoróbki.
Mam geekmod:
https://www.geekmod.pl/pl/p/Drewniany-i ... Caverna/73
Łatwo się składało, jedyny problem jaki pamiętam to rozmieszczenie wszystkiego po pojemnikach żeby było optymalnie ;)
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: crus221 »

Idź do obi, Castoramy itp. Kup organizer na śrubki czy cokolwiek za 25zl (byle zmieścił się do pudełka i miał regulowane przegródki). Wszystko domyka się w pudełku na styk (organizatorze jak i tekturowym). Z tymże tam wchodzi tylko drewno. Ulepszenia są w pudełku ale w woreczkach
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: tassman »

crus221 pisze:Idź do obi, Castoramy itp. Kup organizer na śrubki czy cokolwiek za 25zl (byle zmieścił się do pudełka i miał regulowane przegródki). Wszystko domyka się w pudełku na styk (organizatorze jak i tekturowym). Z tymże tam wchodzi tylko drewno. Ulepszenia są w pudełku ale w woreczkach
No właśnie o taki model mi chodziło. Myślałem, że uniknę stania przed półką i mierzenia :)
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: malekith_86 »

ten jest smukły i ma przegródki
https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Pojemnik-NOR12/1930
podobno da się znaleźć w Obi albo castoramie ale osobiście nie widziałem
na allegro też można to kupić
idealnie pasuje do kawerny
wcześniej miałem https://mepel.pl/organizer-pudelko-gry- ... andem-a300 ale musialem nieźle kombinować żeby się wszystkie tekturowe elementy zmieściły do pudła, a z nor12, który jest smuklejszy nie mam tego problemu
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: crus221 »

Bierz te polecane przez malekith_86, za swój w castoramie dałem koło 28zł.
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: pkajak »

Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: tassman »

malekith_86 pisze:ten jest smukły i ma przegródki
https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Pojemnik-NOR12/1930
podobno da się znaleźć w Obi albo castoramie ale osobiście nie widziałem
na allegro też można to kupić
idealnie pasuje do kawerny
wcześniej miałem https://mepel.pl/organizer-pudelko-gry- ... andem-a300 ale musialem nieźle kombinować żeby się wszystkie tekturowe elementy zmieściły do pudła, a z nor12, który jest smuklejszy nie mam tego problemu
W tym NOR12 wszystko się mieści oprócz plansz? 8)
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: malekith_86 »

wszystkie zwierzaki i surowce i żetony jedzenia tak
żadne kafelki usprawnień tudzież kafle jaskiń/zagród/pól się nie mieszczą
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: tassman »

malekith_86 pisze:wszystkie zwierzaki i surowce i żetony jedzenia tak
żadne kafelki usprawnień tudzież kafle jaskiń/zagród/pól się nie mieszczą
A czasami (patrząc na rozmiar NORPa i mając rozmiar pudełka) nie zmieszczą się dwa?
aigimig
Posty: 407
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: aigimig »

tassman pisze:
malekith_86 pisze:wszystkie zwierzaki i surowce i żetony jedzenia tak
żadne kafelki usprawnień tudzież kafle jaskiń/zagród/pól się nie mieszczą
A czasami (patrząc na rozmiar NORPa i mając rozmiar pudełka) nie zmieszczą się dwa?
potwierdzam, że się zmieszczą :)
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: tassman »

aigimig pisze:
tassman pisze:
malekith_86 pisze:wszystkie zwierzaki i surowce i żetony jedzenia tak
żadne kafelki usprawnień tudzież kafle jaskiń/zagród/pól się nie mieszczą
A czasami (patrząc na rozmiar NORPa i mając rozmiar pudełka) nie zmieszczą się dwa?
potwierdzam, że się zmieszczą :)
To jeszcze mi powiedz czy kafelki tam wejdą.
aigimig
Posty: 407
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: aigimig »

tassman pisze:To jeszcze mi powiedz czy kafelki tam wejdą.
trzeba pokombinować. na pewno wszystkie nie wchodzą. wieczorem wrzucę zdjęcie tego jak to u mnie wygląda
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: tassman »

aigimig pisze:
tassman pisze:To jeszcze mi powiedz czy kafelki tam wejdą.
trzeba pokombinować. na pewno wszystkie nie wchodzą. wieczorem wrzucę zdjęcie tego jak to u mnie wygląda
Dzięki. To by mi oszczędziło masę pracy z pianką.
aigimig
Posty: 407
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: aigimig »

niestety pomieszałem gry. w Kawernie nie używam pojemników NOR12 a NUN8 na kafelki w połączeniu z tacką na żetony
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2311
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 562 times
Been thanked: 894 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: Galatolol »

Fanowski dodatek Caverna: The Forgotten Folk wprowadzający różne rasy, oferujące pewne korzyści i wady, zostanie oficjalnie wydany.

https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... otten-folk
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: Nidav »

Wspomnę tylko, że parę miesięcy temu hobbystycznie przetłumaczyłem ten dodatek, gdy był jeszcze tylko fanowskim dodatkiem wrzuconym na BGG i nawet wrzuciłem go na forum, o tu -> viewtopic.php?f=19&t=53064. Podejrzewam, że potem gdy autor nawiązał współpracę z wydawnictwem sporo się zmieniło, niemniej jakiś przedsmak dodatku można poczuć, a przynajmniej zapoznać się z pierwszym szkicem ;)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: kastration »

Ostatnio zakupiłem, zagrałem, zwyciężyłem. To znaczy nie do końca, bo ciągle przegrywam z żoną, ale nie tyle mnie to irytuje, co po prostu nie sądziłem, że zabawa będzie aż tak dobra. Jesteśmy dość wytrawnymi graczami Agricolowymi (o całkiem wysokich wynikach w naszym towarzystwie), ale nieco nam przeszkadzało w Agricoli, że nie za bardzo niedzielni gracze, z którymi czasem siądziemy do Agricoli, mogą nawiązać równą walkę. Całe to żywienie, presja, minusowe punkty, znany scenariusz, kto na pewno nie wygra, itp. czyniły z całkiem przyjemnej gry do towarzystwa (no bo jednak nie jest to trudna gra, żeby ją wyjaśnić, usiąść i grać) jednak pewien niewypał. Na tej podstawie poszukałem czegoś w tym stylu i oczywistym wyborem była Kawerna. Teraz od razu z miejsca wytestowaliśmy, że w różnych składach jest po prostu lepsza do nazwijmy to "niedzielnej gry". Każdy może sobie robić, co chce, rozwijać się, jak chce, kupować zawsze inne usprawnienia, testować. Jasne, wyniki są dość przeciętne, nie zbliżamy się nawet do 100 w żadnej grze, ale gramy namiętnie, praktycznie dzień w dzień. Ćwiczymy i się bawimy, sprawdzamy, co przyniosą poszczególne połączenia.

Gdyby ktoś miał podobny dylemat, co ja nie tak dawno, to daję głos na branie w ciemno, jeśli szuka się czegoś podobnego, co w słynnej Agricoli, ale z nieco innej perspektywy, z perspektywy możliwości, a nie przymusu, jako drogowskazu w grze. I tu przewrotnie powiem - choć jednak biorąc poprawkę, że graliśmy dopiero kilkanaście razy - że Agricola ma to coś, to prostu jest najlepszą grą w swojej kategorii i uważam ją za grę lepszą niż Kawerna, jeśli zestawić krótko 1 na 1. Jakkolwiek, jeśli mam na szybko wybrać, w którą z tych gier zagramy z kimś, kto powiedzmy grał w obie po 1-5 razy, to zawsze wybiorę Kawernę. A i współgracze na tym nie ucierpią. O regrywalność się nie boję, bo w zasadzie we dwójkę gramy najczęściej, ale ciągle testujemy. Minie nieco czasu nim wypracujemy ulubione schematy, które i tak pewnie zaczniemy je w pewien sposób przełamywać.

Wyniki w Kawernie są jednak nieco zróżnicowane, nawet w grach dwuosobowych potrafią różnić się o kilkanaście pkt. W Agricoli często w grze dwuosobowej z małżonką nasze wyniki to 1-2 pkt na korzyść jednej ze stron i obgryzanie paznokci do ostatniego ruchu. Tu nierzadko przegrywam 10-15 a i nawet 20 pkt się zdarzało, co mnie nieco dziwi, bo myślałem, że poradzę sobie z łatwością na zasadzie "zagrałem nieco w Agricolę". A tu proszę, gra się przyjemnie, ale żeby wyciągnąć jakiś ciekawy wynik tak łatwo już nie jest. Gra zachęca do optymalizacji, choć samodzielnie nie jest tak łatwo, jak przeciwnikowi "po prostu idzie". Jakkolwiek, bardzo dobry tytuł, do zagrania w ten czas, który wydawca deklaruje na pudełku.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: Brylantino »

Wczoraj po raz pierwszy zagrałem w Cavernę z tym najnowszym dodatkiem i przyznam szczerze, że jestem oczarowany. Podstawowe pytanie, czy po prostu jest to spowodowane nowościami (bo samą Cavernę już mam mocno ograną), czy tym że dodatek jest IMO po prostu dobry ;) Wprowadzenie ras i dodatkowych budynków, które zastępują te zawsze obecne, ogromnie zwiększa regrywalność Caverny, tym bardziej że nagle dużo budynków można budować poza jaskinią (co dla mnie jest świetnym rozwiązaniem). Same rasy też działają bardzo fajnie, choć ciężko wypowiadać mi się o balansie po jednej grze, niemniej od razu widać iż niektóre bardzo subtelnie dodają jakąś umiejętność, a niektóre wręcz pchają Cię w wybranym kierunku gry. Ja osobiście dostałem ludzi i wydają się IMO na start trochę OP (118 punktów na koniec). Zauważyłem, że sporo nowości bardziej ma być po prostu funowa w graniu i na tym chyba głównie skupiał się twórca gry, co jak dla mnie jest bardzo fajnym podejściem. Spowodowało to tworzenie małych historyjek podczas gry np. moje małżeństwo ludzkich rolników, którzy skupili się hodowli owiec i uprawie pszenicy, potem adoptowali goblińskie dziecko, które okazało się zakałą rodziny, leniem i fajtłapą ALE nie pamiętam żadnej rozgrywki Caverny, abym tyle raz się śmiał ze znajomymi przez tworzone w grze sytuacje. To też może być dla osób, dla których najważniejsza jest optymalizacja i doskonały balans gry wielkim minusem. Osobiście nie mogę się doczekać kolejnej rundy i spróbowania innej rasy ;) Tak btw. w końcu można jeść psy :D
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: kisiel365 »

Moja największa obawa - jak to dziadostwo zmieścić w pudełku od podstawki? Mam po brzeg wypchany organizerek i tylko w jednym wariancie ułożenia komponentów w pudełku (niemałym przecież!) jestem w stanie domknąć pokrywę. Nie wyobrażam sobie tam jeszcze coś wpakować.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: Brylantino »

Nie ma szans tego tam upchać. Trzeba się po prostu pogodzić, że dodatek ma swoje własne pudełko.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1923 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: warlock »

Ja bym na Waszym miejscu wywalił wszystkie komponenty dla 5-6-7 graczy (ktoś gra w Kawernę na tyle osób?) i przerzucił do pudełka z dodatku, a cały dodatek wrzucił do tak odchudzonego pudła z podstawką ;).
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: sigmarpriest »

Da się zmieścić podstawkę z dużym dodatkiem, water expansion i dwoma organizerami. ;)
Obrazek
Obrazek

Co do samego dodatku też jestem nim zachwycony. Ciekawym zabiegiem jest podmienianie dodatkowych budynków przy grze na mniej niż 4 graczy, co znacząco zwiększa już i tak dużą regrywalność dodatku. Nie jestem tylko pewny czy czasem w ten sposób niektóre rasy są faworyzowane.

Wszystkie rasy są bardzo ciekawe, ale odnoszę wrażenie że tymi które mają utrudnione kopanie ciężej jest wykręcić ponadprzeciętne punkty (może to była kwestia zestawu budynków lub jeszcze niezgłębienia dodatku). Ja grając ludźmi miałem 90pkt i wypełnione wszystkie pastwiska na rundę przed końcem, fakt że dwa dobre budynki zostały mi podkradnięte, ale zdecydowanie brakowało mi miejsca w mojej jaskini na kolejne sale. ;)
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Brylantino »

Ja ludźmi miałem 127 punktów ;) i póki co to był ogólnie najwyższy wynik, jaki miałem kiedykolwiek w Cavernie.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Arachion »

Jest gdzieś instrukcja?
Czytałem od Nidav przetlumaczone rasy - dobra robota- nabrałem smaków.
Sucharzysta
ODPOWIEDZ