Kawerna: Rolnicy z Jaskiń / Caverna: The Cave Farmers (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: Marx »

ChlastBatem pisze: 3. No właśnie... boję się tego, że jak raz wymyślę dobrą strategię to zawsze będę grał na te same budynki i powtarzał się w każdej partii (nie licząc kosmetycznych zmian).
Poszczególnye komnaty, sale i innych ulepszenia są pojedyncze w całej puli gry, tak więc kto pierwszy ten lepszy. Fakt jest ich dużo, szczegolnie w trybie rozszerzonym z wiekszym wyborem kafelków, może sie zdarzyć więc, że nikt ci nie pokrzyżuje planów ;-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: detrytusek »

ChlastBatem pisze:
2. Czy można wysnuć prawidłowość, że trzeba założyć 45 min na gracza? Czyli np. w 4 osoby gramy aż 3 godziny?
3. No właśnie... boję się tego, że jak raz wymyślę dobrą strategię to zawsze będę grał na te same budynki i powtarzał się w każdej partii (nie licząc kosmetycznych zmian).

Jeszcze takie pytanie mnie naszło. Jeśli faktycznie mamy grać w Fields of Arle to czy gry nie będą zbyt podobne? Lepiej wybrać jedną z nich?
Te 1,5h to trochę z okładem było. Czy potem przekłada się to matematycznie 45/gracz? Nie jestem pewien bo im więcej ludzi tym więcej akcji więc teoretycznie więcej do analizy choć to nie są skomplikowane akcje i raczej się powtarzają tzn tu wezmę kamień i wybuduje X, a tam wezmę kamień i nic (ale za to więcej). Co do czasu niech inni się wypowiedzą.
3. To już trochę od Ciebie zależy. Teoretycznie możesz się zafiksować na jedną strategię ale po pierwsze wystarczy, że Ci ktoś coś podkupi i się robi problem, a dwa skąd wiesz czy inna strategia nie będzie lepsza? Trzeba sporo pograć, żeby mieć w głowie plan B, C...
Co do FoA to nie grałem ale wydaje mi się, że są to jednak inne gry. Prędzej zastanawiałbym się nad posiadaniem K. i Agricoli naraz. Choć mimo wszystko te gry się mocno różnią pod względem zaciskania pętli na szyi podczas gry.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: aaxxee »

Co do regrywalności: 3 partie 4 osobowe i parę 2 osobowych, praktycznie nie powtórzyły się strategie rozwoju.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: evenstar »

Czy w zależności od liczby graczy są dostępne różne pola akcji?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: detrytusek »

evenstar pisze:Czy w zależności od liczby graczy są dostępne różne pola akcji?
tak
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: Furia »

Jak sobie radzicie z organizacją pudełka? Drewno wsadziłam w dużego NORa, ale są jeszcze kafelki i żetony. Komuś udało się to jakoś sensownie upchnąć w pudle? Zależy mi na jak najmniejszej liczbie woreczków strunowych.
Brazol
Posty: 296
Rejestracja: 18 lut 2016, 11:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 21 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: Brazol »

Jesli masz mozliwosc troche zainwestowac to polecam specjalne drewniane inserty. Ostatnio na forum zbiera sie grupa na zamowienie z Broken Token. Mozna tez taki wkład kupic na stronie sklepu Fabryka Planszówek.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: Maxxx76 »

Można też zamówić w firmie Muuda :-)
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: cezarr »

U mnie sprawdzają się po prostu dwa spore plastikowe pojemniki - w jednym wszystkie zasoby budowlane, w drugim zwierzęta, zboże i warzywa.

Polecam, jeśli ktoś tak jak ja, nie lubi sortować zasobów w momencie wykonywania akcji.
JAREK_AA
Posty: 100
Rejestracja: 22 lut 2016, 16:33
Been thanked: 1 time

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: JAREK_AA »

a ja mam organizer z castoramy :D i wszytsko sie miesci razem z plytkami usprawnien jak i jedzeniem zwirzakami , kamieniem , drewnem , rubinami
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: Furia »

JAREK_AA pisze:a ja mam organizer z castoramy :D i wszytsko sie miesci razem z plytkami usprawnien jak i jedzeniem zwirzakami , kamieniem , drewnem , rubinami
Mógłbyś wrzucić fotkę?
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: pieprzowa »

Czy ktoś z was spotkał się ze strategią wygrywającą? Tj. gdy jeden z graczy w to idzie, reszta przegrywa (głównie dotyczy to u mnie rozgrywek dwuosobowych), a mam konkretnie na myśli pójście w rubiny jako pewniak na wygraną? Już kolejny raz spotkałam sie z partią, gdzie nakombinowalam sie co nie miara, a przeciwnik nawet bez rozmnażania krasnoludów, a idąc właśnie w rubiny gładko mnie pokonał... Czy jednak specjalizacja w tej grze nie jest tak opłacalna i tak trzeba brać wszystkiego po trochu?
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: detrytusek »

hmm nie spotkałem się z taką sytuacją...a ile pkt miał zwycięzca?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: arqueek »

Strategia wygrywajaca moze nie...ale zauwazylem, ze najlatwiej punkty zdobywa sie na farmach, mniej oplacalne sa kopalnie, natomiast najmniej punktow zdobywalem dorabiajac bronie. Czy to tylko moje odczucia z gry? Na szczescie nigdy nie ma tak, by przeciwmik planow nie pokrzyzowal, wiec jako takiej strategii wygrywajacej raczej nie ma ;)
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: lhw »

Mam za sobą kilkanaście rozgrywek dwuosobowych i stwierdzam, że gra jest naprawdę dobrze zbalansowana. Razem ze współgraczem próbowaliśmy przeróżnych strategii - mocne rozwijanie farmy, pójście w dużą liczbę kopalni, wyprawy kilkoma krasnoludami czy też brak jakichkolwiek uzbrojonych, punktowanie za przeróżne usprawnienia oraz oczywiście kombinacje powyższych - i każdą z nich dało się wygrać osiągając wynik w granicach 80 punktów. W takim składzie osobowym istotne jest pilnowanie w co idzie przeciwnik i odpowiadanie na jego zagrania.

Ze względu na sporą złożoność rozgrywki i jej różnorodność, nie da się chyba jednoznacznie wykluczyć że jakaś ze strategii daje nieco większe szanse powodzenia niż inne. Na szczęście jestem jednym z tych, którzy grając dla rozrywki próbują różnych dróg do zwycięstwa i nie bardzo mam ochotę robić w kółko tego samego, usprawniając coś z każdym nowym podejściem. Za to dla odmiany mogę wskazać skuteczną strategię przegrywającą - wystarczy pozwolić aby przeciwnik był pierwszym graczem przez wszystkie rundy :-)
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: bukimi »

Podczas jednej z rozgrywek gracz wygrywający zdobył ostatecznie ogromną przewagę nad innymi graczami dzięki budynkowi dającemu punkty za posiadane kamienie. Wydaje mi się, że w inne rzeczy zainwestował raczej niewiele.
Na koniec gry miał tyle kamienia, że prawie znaczników brakło :roll:
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
kochamplanszówki
Posty: 3
Rejestracja: 07 cze 2016, 10:43
Lokalizacja: Stargard

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: kochamplanszówki »

Dzisiaj już będę miała swój egzemplarz gry :D Nie mogę się doczekać, bo większość opinii jest mega pozytywna :)
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: pieprzowa »

detrytusek pisze:hmm nie spotkałem się z taką sytuacją...a ile pkt miał zwycięzca?
Różnica nie była jakaś kolosalna - kilka punktów, jednak zdazylo się to po raz kolejny. Nastepnym razem będę musiała podbierac przeciwnikowi rubiny, żeby sie w nich nie obłowił :D
Mam i gram: mini-kolekcja
dwainlittle
Posty: 65
Rejestracja: 18 paź 2014, 22:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: dwainlittle »

Jestem po pierwszej rozgrywce. Pierwsza uwaga jaka mi się nasuwa - na pudełku powinien być podany czas rozgrywki jako "godzina rozkładania, półtory godziny grania i 30 minut składania". Przecież setup, dokładanie surowców na milionie kart, a na końcu konieczność tego wszystkiego składania do pudełka jest tak odstraszająca od tej gry, że jedyne co mi przychodzi na myśl - to w piątek wieczorem rozkładamy Kawernę i zostawiamy ją na stole by w sobotę i niedzielę zagrać ponownie. Sprzedałem Agricolę bo żonie przeszkadzało karmienie oraz fakt, że trudno było o specjalizację w czymś. Tutaj mam wrażenie, że gra jest przekombinowana. Dam Kawernie jeszcze szansę, ale póki co trafia na półkę "sprzedać?".
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: orzeh »

Kup/zrób insert ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: detrytusek »

właściwa segregacja pomaga. Kafle pogrupuj i trzymaj w osobnych workach. Dokładanie surowców nie jest już uciążliwe - jak robią to 2 osoby naraz to trwa krótko. Setup trochę trwa ale gra jest bardzo dobra - nie zrażaj się tak szybko.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Paeonia
Posty: 89
Rejestracja: 13 lis 2016, 23:18
Been thanked: 3 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: Paeonia »

dwainlittle pisze:Jestem po pierwszej rozgrywce. Pierwsza uwaga jaka mi się nasuwa - na pudełku powinien być podany czas rozgrywki jako "godzina rozkładania, półtory godziny grania i 30 minut składania". Przecież setup, dokładanie surowców na milionie kart, a na końcu konieczność tego wszystkiego składania do pudełka jest tak odstraszająca od tej gry, że jedyne co mi przychodzi na myśl - to w piątek wieczorem rozkładamy Kawernę i zostawiamy ją na stole by w sobotę i niedzielę zagrać ponownie. Sprzedałem Agricolę bo żonie przeszkadzało karmienie oraz fakt, że trudno było o specjalizację w czymś. Tutaj mam wrażenie, że gra jest przekombinowana. Dam Kawernie jeszcze szansę, ale póki co trafia na półkę "sprzedać?".
Mialam dokladnie tak samo. U mnie Kawerna po zakupie czekala na polce baaaaaardzo dluuuuuuuugo na pierwsza rozgrywke :lol:
Wlasciwie to czekala do momentu az w sprzedazy pojawil sie sensowny organizer do niej z serii Geekmod:

http://mepel.pl/drewniany-insert-kawerna

Kosztuje to co prawda tyle co polowa gry ale bez tego grac nie sposob.
Mnie osobiscie woreczki strunowe doprowadzaja do szalu i niczego w nich nie trzymam. Sporo organizerow do moich gier kupilam w Meplu. Oprocz tego kupuje u nich takie czerwone pudeleczka:

http://mepel.pl/wkladka-organizer-gry-p ... combibox-1

Sa w roznych romiarach i uzywam ich do wszystkich moich gier. Dzieki temu nie trace wcale czasu na przygotowanie do gry w cokolwiek bysmy nie grali :D

Natomiast do Kawerny tylko ten GeekMod bo pudlo do Kawerny jest stosunkowo male biorac pod uwage ilosc elementow i nic innego co samo zabiera przestrzen nie bedzie pasowac bo sie reszta tej tektury nie pomiesci.
Kolekcja
brak polskich liter ;)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

90 zł ?
To ja dołożę i kupię Orleans :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: sigmarpriest »

Ja do surowców kupiłem dwa organizery z castoramy po 6zł, a kafelki trzymam w stosach zabezpieczonych recepturkami. Myślałem, żeby porobić tacki z tektury introligatorskiej, ale nie gram na tyle często w Kawerne żeby się w to bawić. :(
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: alagor »

ODPOWIEDZ