Awans - Zostań Marszałkiem

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
lakub
Posty: 37
Rejestracja: 26 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Godziszewo/Gdańsk

Awans - Zostań Marszałkiem

Post autor: lakub »

Witam,
Mam pytanie: Co myślicie o grze Awans ????
Jeśli ktoś nie wie co to za gra to można spróbować online: http://www.brandmade.pl/preview/ipn/awans/
Możecie poczytać o tej grze na:
http://www.gamesfanatic.pl/2011/01/13/a ... -a-proste/
oraz
http://ipn.gov.pl/portal.php?serwis=pl& ... 7&id=11095

Nie długo wyjdzie mój videocast o Awansie i chciałbym dodać tam kilka najciekawszych opinii "waszych" czyli coś nowego w wideo-recenzjach ;)

Serdecznie Pozdrawiam
lakub
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Awans - Zostań Marszałkiem

Post autor: Veridiana »

Kilka opinii znajdziesz tu http://www.gamesfanatic.pl/2011/01/13/a ... -a-proste/

Generalnie zbyt wielu graczy nie miało chyba z nią do czynienia.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Awans - Zostań Marszałkiem

Post autor: WRS »

Graczy zniechęca (a może zniechęcało? Bo Kolejka i 303 nieco zmieniły postrzeganie) wydawca - IPN.
Graczy zniechęca prosta mechanika - prawie (które robi dużą różnicę) jak w wojnie.
Graczy zniechęca tematyka - stopnie wojskowe z okresu II Rzeczypospolitej.

Jednak - jak sądzę - ci, którzy spróbowali, mogą spokojnie uznać grę za zgrabny filler. Zwłaszcza po kilku partiach gra nabiera rumieńców dzięki efektowi walki psychologicznej - zostawię to co jest, bo liczę na więcej punktów w kolejnej rundzie. I wtedy jest fajnie!

Drugim targetem są dzieciaki, zwłaszcza chłopcy. Gra ich nie przerasta, a jest w klimatach bliskim takim osobom.

Ja polecam. (dzięki Veridiano za wykopki ;) )
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Awans - Zostań Marszałkiem

Post autor: draco »

W skrócie: gra w wojnę, gdzie zamiast jednej karty w ręce masz ich trzy. Odradzam, postawiłem grze 4/10.
lakub
Posty: 37
Rejestracja: 26 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Godziszewo/Gdańsk

Re: Awans - Zostań Marszałkiem

Post autor: lakub »

Powiem tak szczerze, że mnie gra nie zaskoczyła ale można grze dać 6/10 ale u mnie zda tylko egzamin w pauzie między większymi rozgrywkami. Na pudełku pisze 8+, a mój brat (6lat) spokojnie daje sobie radę. Proszę was także o ocenę tej gry w skali 1-10 tak jak zrobił to drako. Wasze oceny umieszczę w moim najbliższym videocascie.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Awans - Zostań Marszałkiem

Post autor: folko »

Na pewno to nie gra w wojnę, chociaż o wojnie prawi ;p
Ja dałbym 6 na 10... a jakby był inny temat to i może 7 :-)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Awans - Zostań Marszałkiem

Post autor: gafik »

Mnie się podoba, ale na 6 nie zasługuje. Nasuwa mi się od razu porównanie z grą Famiglia, która jest o dwa rzędy lepsza i zdecydowanie zasługuje na 6.

Więc moja ocena dla Awans'u 4/10.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Awans - Zostań Marszałkiem

Post autor: jax »

Moja ocena to 2. (i to tylko za wartość edukacyjną)
Mój syn (grał w wiele nowoczesnych planszówek, ale pewnie ma mniej geekowskie upodobania niż ja) zresztą też identycznie ocenia. Jego słowa wypowiedziane z mieszanką niedowierzania i kompletnego zaskoczenia: 'Tata, ta gra to chyba jakiś żart. Nie ma mowy żebym zagrał drugi raz'.
Decyzyjność na poziomie wojny i bardzo bym chciał żeby twierdzący że jest inaczej pokazali mi to na żywo na jakimś konwencie.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Awans - Zostań Marszałkiem

Post autor: zephyr »

To ja mogę matematycznie udowodnić że decyzyjność jest nieskończenie wyższa nie w wojnie.

W wojnie nie ma żadnej decyzyjności 0.
W awansie jest minimalna, np 0.01.

Czyli w wyniku dzielenia przez zero otrzymujemy nieskończoność.

A bardziej serio to jest element "push your luck", jakieś zarządzanie ręką, ocena czy przeciwnik moze utworzyć wartościowy układ. Zdecydowanie można zagrać lepiej niż losowo, choć faktycznie o strategii ciężko tu mówić. W porównaniu z jakąkolwiek sprzedawaną w hobbistycznych sklepach grą wypada blado (ale już z Grzybobraniem, Monopolem czy Chińczykiem nie tak źle, a ludzie jakoś w to grają). Tematyka dodatkowo IMO nie sprzyja rozrywce, jakby ta gra miała np numery i zabawne rysunki wojowników na kartach z historyjką "każdy przychodzi jednym wojownikiem i rekrutuje armie, silniejszy wojownik może rekrutować sekwens albo parę" a na pudełku byłby napis R. Knizia mogłaby być uznana za ok średniaczka. :P :D :wink:

Natomiast IMO względnie dobrze realizuje swój cel jeśli się założy że to edukacyjny gadżet. IMO zabawa kartami w celu nauki stopni wojskowych jest ciekawsza niż wkuwanie tabelki. Jakby dorzucić zasadę że trzeba nazwać swój stopień inaczej zagrana karta nie uzyskuje rekrutacji to mogłoby być fajnym przerywnikiem na lekcji PO. (tylko przerost formy nad treścią... jakoś nie widzę dużej wartości edukacyjnej we wkuwaniu stopni wojskowych)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ODPOWIEDZ